14

Rejstřík pojmů

Adresa :

Představuje číslo nebo symbol, který odkazuje na určité paměťové místo (paměťovou buňku) nebo na jiný zdroj dat, případně některé zařízení počítače.

Adresový prostor:

Oblast paměti pro ukládání programu a dat procesu.

Akcelerátor:

Moderní grafické adaptéry osobních počítačů se pro náročné grafické aplikace, kde složité vykreslované objekty podstatně zpomalují práci, vybavují tzv. akcelerátory, speciálními elektronickými obvody, které přebírají některé často se opakující vykreslovací funkce. Dociluje se tak zrychlení - akcelerace zobrazování.

Algebra BOOLEOVA:

Dvojhodnotová logická algebra, která používá základní logické operace – logický součin, logický součet a negaci.

Algoritmus :

Přesný a úplný návod k řešení nějaké úlohy s omezeným počtem kroků.

API:

Application Program Interface. Sada podprogramů, protokolů a nástrojů pro vytváření programových aplikací. U operačních systémů, jako je např. Windows, se API poskytuje programátorům, aby mohli vytvořit aplikace shodné s prostředím operačního systému. Ačkoliv API slouží programátorům, mají z něj největší výhody uživatelé, protože API zajišťuje stejné uživatelské rozhraní (interface) všech aplikací.

Architektura počítače :

Způsob vzájemného uspořádání a propojení funkčních jednotek v počítači.

ASP,PHP :

Activ Server Page, Hypertext Preprocesor. Skripty, které se vkládají do vzorů webových stránek na serveru. Podle požadavků se potom dynamicky generují celé stránky. Často se používají ve spojení s databázemi.

Assembler:

Jazyk symbolických instrukcí, programovací jazyk prakticky nejnižší úrovně, představující mnemotechnický popis strojových instrukcí procesoru.

ATM:

Asynchronous Transfer Mode - asynchronní přenosový režim

BIOS (ROM BIOS) (Basic Input Output System):

Programové vybavení uložené v paměti ROM (EPROM, EEPROM, Flash) zajišťující nejzákladnější funkce (např. zavedení OS).

bit :

1 bit (binary digit - dvojková číslice) je základní jednotka informace. Poskytuje množství informace potřebné k rozhodnutí mezi dvěma možnostmi. Jednotka bit se označuje b a může nabývat pouze dvou hodnot - 0, 1.

BMP:

Bit Mapped Picture - bitově mapovaný, rastrovaný obraz. Obraz je v paměti interpretován jako body s definovanou barvou. 1. grafický standard pro operační systémy Windows, OS/2. 2. rozšíření názvu souboru (extension) obsahujícího bitově orientovanou grafiku. Opakem bitově mapovaného obrazu je obraz vektorový.

Bridge:

Zařízení určené k propojení dvou samostatných sítí. Most filtruje lokální komunikaci a propouští pouze data směřující do vzdálené části.

Browser:

Prohledávací (procházecí) program k prohlížení souborů. Prohlížeč, internetový prohlížeč. Program, který pohodlně zprostředkovává přístup k datům na Internetu, zvláště pak na World Wide Web.

Buňka paměťová :

Elementární jednotka paměti (paměťové místo pro jedno slovo), která je označena adresou, jejíž prostřednictvím je možno danou paměťovou buňku vyhledat a zpracovat.

Boot:

Zavádění systému, zaváděcí proces. Zavádění systému je proces, který probíhá po zapnutí počítače a teprve po jeho zdárném ukončení je možno počítač používat. Termín boot a bootstrap znamená zavedení a spuštění diskového operačního systému. Tento termín vznikl z anglické fráze ”pull yourself up by your own bootstraps” tedy „vytáhnout se sám za jazyk vlastních bot“.

Byte :

Jednotka informace, která se označuje B a platí 1 B = 8 b.

Cache:

Rychlá vyrovnávací paměť mezi procesorem a pomalejším zařízením (hlavní pamětí, pevným diskem, disketovou mechanikou apod.). Tato paměť umožňuje zrychlení práce procesoru. V použití paměti cache (český slang. používá ”kešovat”).

Client/server:

Filozofie uspořádání místní počítačové sítě. Počítače, propojené v síti jsou rozděleny na datové stanice (server) a pracovní stanice (client, workstation). Počítače tak mají vyhrazeny určité funkce, které vytvářejí jakousi hierarchickou strukturu sítě. Opak filozofie sítě peer to peer, kdy počítače propojené do sítě jsou si v jistém smyslu rovny, resp. mohou navzájem vystupovat současně jako datová stanice i klient.

Cyklus paměti :

Je to nejmenší možný časový interval mezi dvěma po sobě jdoucími příkazy k činnosti paměti.

Cyklus instrukční :

Cyklus opakování výběrové a prováděcí fáze řadiče.

Čítač instrukcí :

Registr řadiče, z jehož obsahu se odvozuje adresa příští instrukce.

Čtení paměti :

Přesunutí obsahu adresované paměťové buňky do pracovního registru počítače.

Data (údaje) :

Informace, které se sestávají ze sledu znaků a vyjadřující údaje, hodnoty, čísla, znaky, symboly, grafy, ...

Defragmentace:

Proces systematického přeuspořádání dat zapsaných v paměťovém médiu. Může spojit prázdné místo, tedy vytvořit co nejlepší podmínky pro zápis nových dat. Může také spojit data, tedy seskupit již zapsaná data za sebe, čímž se zrychlí jejich čtení, a konečně může provést tzv. úplnou defragmentaci, tedy spojit a uspořádat již zapsaná data a umístit je tak těsně vedle sebe, že vznikne spojité prázdné místo pro zápis dalších nových dat. Programy pro defragmentaci jsou součástí většiny operačních systémů. Obdobně je defragmentace potřebná u některých metod přidělování operační paměti – např. přidělování bloků proměnné velikosti.

Diagram vývojový :

Blokové vyjádření určitého procesu zachycující v hrubých rysech jeho strukturu a návaznost činností.

DMA (Direct Memory Access) :

Přímý přístup do operační paměti. DMA kanály slouží pro kopírování bloků dat mezi pamětí a rychlým I/O zařízením

Download:

Naplnění paměti v nějakém externím periferním zařízení daty. Příkladem může být download - zavedení znakové sady do paměti tiskárny.

Editor:

Program určený pro editaci - úpravy datových, v užším pojetí hlavně textových souborů. K základním funkcím textového editoru patří zápis textu, mazání, přepisování, vepisování, kopírování a přesouvání textových bloků, dále automatické vyhledávání textových řetězců, případně jejich záměna atd.

Firmware :

Programové vybavení, které tvoří součást technického vybavení. Toto programové vybavení až na naprosté výjimky nemůže být uživatelem modifikováno.

Font:

Znaková sada (v obecnějším významu grafická) jedné velikosti a typu písma. Fonty lze dělit především na bitově mapované a vektorové, na obrazovkové a tiskové, dále je možno fonty rozlišovat podle programového vybavení, pro něž jsou určeny, podle typu tiskárny atd.

GDI:

Graphics Device Interface - grafické rozhraní, které používají programy v prostředí Windows k zobrazování na monitoru, případně na jiných s grafikou pracujících zařízeních.

Hardware:

Technické vybavení počítače - souhrnný název pro veškerá fyzická zařízení, kterými je počítač vybaven.

Hub:

Rozbočovač. Zařízení používané u počítačových sítí k rozbočení (vytvoření více přípojných míst).

HTTP :

Hypertext Transfer Protocol. Základní protokol celého moderního webu. Pomocí něho se přenáší webové stránky do prohlížeče. Zabezpečenou variantou je HTTPS (HTTP over SSL – Secure Societ Layer).

Informace :

- data, která se strojově zpracovávají,

- vše co nám nebo něčemu podává (popř. předává) zprávu o věcech nebo událostech, které se staly nebo které nastanou.

Instrukce :

Předpis k provedení nějaké (většinou jednoduché) činnosti realizovatelný přímo technickým vybavením počítače (např. přičtení jedničky, uložení hodnoty do paměti apod.)

Integrovaný obvod:

Elektronická součástka realizující určité množství obvodových prvků neoddělitelně spojených na povrchu nebo uvnitř určitého spojitého tělesa, aby se dosáhlo ucelené funkce elektronického obvodu.

LAN:

Local Area Network - Místní počítačová síť. Místně omezená síť pro přenos dat. Omezení se zpravidla vztahuje na určitý základ - budovu nebo komplex budov. Místní sítě LAN pracují s přenosovými rychlostmi řádově desítky a stovky megabitů za sekundu.

MIPS:

Megainstruction per sekond, Million Instruction Per Sekond, oba výklady zkratky vyjadřují totéž - jednotku výkonnosti výpočetního systému v provedených milionech instrukcí za sekundu.

Modem:

Umělé slovo, akronym vzniklý ze slov MOdulátor a DEModulátor. Modem je zařízení pro přenos dat, zajišťující přenos po analogových vedeních na principu modulace a následné demodulace analogového signálu číslicovými daty. U osobních počítačů se modemu používá pro přenos dat mezi počítači po telefonních vedeních.

MPEG:

Moving Pictures Experts Group. Označení pro formát vytvořený pracovní skupinou MPEG. Principem tohoto formátu je ukládání změn, ke kterým došlo v následujícím snímku obrazové sekvence. Tato technika, označovaná DTC je typu ztrátové komprese, protože některá data jsou odstraněna, ztracena. To ovšem nevede k žádnému pro lidské oko patrnému zhoršení vjemu.

Multiprogramový systém:

Systém v němž může být více procesů najednou ve stavu provádění. Proces je ve stavu provádění, jestliže byl zahájen a nebyl ještě dokončen nebo zastaven (popř. ukončen chybou). Proces může být ve stavu provádění, ale ve skutečnosti nemusí být právě prováděn, tj. některé mezivýsledky jsou spočítány, ale procesor provádí v daném okamžiku některý jiný proces. Současný běh více procesů je zdánlivý, protože v daném okamžiku může procesor provádět vždy jen jeden z nich.

Multitasking :

Současný provoz více úloh na jednom počítači, kdy jedna úloha probíhá na popředí a ostatní probíhají na pozadí. Dovoluje lepší využití CPU. V případě, že uživatel pracuje interaktivně s nějakým programem, který většinu času čeká na zadání jeho požadavků, je možné, aby procesor prováděl např. nějaký náročný matematický výpočet. Je-li na počítači s jedním procesorem provozováno více programů, je procesor přidělován postupně vždy na určitou dobu, tzv. časové kvantum (asi 0.1 s), všem provozovaným programům. Podle způsobu práce rozlišujeme dva druhy multitaskingu:

  • kooperativní (nepreemptivní) multitasking : procesor je operačním systémem přidělen jednomu programu, který jej má v držení tak dlouho, dokud jej sám nevrátí zpět operačnímu systému. Ten jej pak přidělí jinému programu. Nevýhodou je, že program nemusí procesor navrátit v dostatečně krátkém časovém úseku, což způsobí dojem, že ostatní programy nepracují. Ještě horší případ nastane ve chvíli, kdy program procesor nevrátí vůbec (např. zhavaruje). Tato situace vede ve většině případů k havárii celého systému.

  • preemtivní multitasking : procesor je přidělen programu pouze na určitou dobu a po jejím uplynutí jej sám operační systém programu odebere a přidělí jinému programu. Z toho vyplývá, že nemohou nastat stavy uvedené u kooperativního multitaskingu. Nevýhodou tohoto řešení je vyšší náročnost na hardwarové vybavení počítače.

OLE:

Object Linking and Embedding spojování a vkládání objektů. Technika přenosu dat mezi aplikacemi v prostředí Windows. Spojení mezi objekty v aplikacích zaručuje ”živý” přenos změn provedených v jedné aplikaci (např. v tabulkovém kalkulátoru) do jiné aplikace (např. textového editoru s vloženou tabulkou).

Operační systém:

Ovládá základní technické prostředky počítače a vytváří vhodnější podmínky pro jejich využívání v uživatelských programech. Funkce operačního systému tvoří podstatnou složku činnosti počítače a mnozí uživatelé je ani nerozlišují od funkcí technického vybavení. Operační systém jsou ty programové moduly ve výpočetním systému, jež ovládají řízení prostředků, jimiž je tento výpočetní systém vybaven (procesory, operační paměť, vnější paměť, I/O zařízení, soubory dat). Tyto moduly „rozhodují spory“ ( např. o užití téhož prostředku více úlohami ), snaží se optimalizovat výkon a zjednodušují efektivní využívání výpočetního systému.

Paměť:

Zařízení, které slouží pro uchování informací (konkrétně binárně kódovaných dat). Množství informací, které je možné do paměti uložit, se nazývá kapacita paměti a udává se v bytech. Protože byte je poměrně malá jednotka, používá se často následujících předpon:

Předpona

Značka

Zápis

Mocnina (B)

Převod (B)

kilo

k, K

1 kB

210 B

1024 B

mega

M

1 MB

220 B

1048576 B

giga

G

1 GB

230 B

1073741824 B

tera

T

1 TB

240 B

1099511627776 B

Paměť bývá rozdělena na buňky určité velikosti, z nichž každá je jednoznačně identifikována svým číslem. Toto číslo se nazývá adresa paměti a velikost takovéto buňky, která má svou vlastní adresu, se označuje jako nejmenší adresovatelná jednotka. Paměti je možné rozdělit do následujících základních skupin:

  • Vnitřní (operační) : paměť sloužící pro uchování momentálně zpracovávaných dat a programů. Realizovaná většinou pomocí polovodičových součástek.

  • Vnější (periferní) : paměť sloužící k dlouhodobějšímu uchování dat. Realizovaná většinou na principu magnetického (popř. optického) záznamu dat. Ve srovnání s operační pamětí bývá přístup k jejím datům pomalejší.

  • RAM : paměť určená ke čtení i zápisu dat.

  • ROM : paměť určená pouze ke čtení dat.

  • Paměť s přímým přístupem : paměť, která dovoluje přistoupit okamžitě k místu s libovolnou adresou.

  • Paměť se sekvenčním přístupem : paměť, u které je nutné při přístupu k místu s adresou n nejdříve postupně přečíst všechna předcházející místa (0 až n-1).

Peer to peer:

Rovnocenná síťová komunikace (rovný s rovným) na stejné úrovni, tzn. oba či více účastníků mohou být vzájemně datovými stanicemi i klienty zároveň.

Pevný disk:

Diskové záznamové médium, označované dříve též někdy winchester nebo i do češtiny přejatým anglickým výrazem ”harddisk” nebo také jen ”hard”. Pevné disky mají relativně vysokou kapacitu (desítky až stovky GB). Konstrukčně představuje pevný disk vlastně svazek tuhých (zpravidla kovových) magnetických disků, rotujících běžně rychlostí 3600 - 10000 ot/min, uzavřený v utěsněném pouzdře, které má bránit přístupu prachu a nečistot. Nad jednotlivými disky svazku se rychle pohybují v nepatrné vzdálenosti od povrchu hlavičky pro čtení a zápis.

Počítač:

Stroj na zpracování informací.

POP3:

Post Office Protocol. Označení serveru (případně protokolu) pro stahování elektronické pošty ze serveru do klientského počítače.

Proces:

Instance úlohy, kterou vytváří procesor a která může být prováděna paralelně s jinými výpočty.

Program:

Algoritmus zapsaný v programovacím jazyce, který řeší nějaký konkrétní úkol. Jedná se o posloupnost instrukcí.

Přerušení (interrupt):

Proces, během kterého je procesor nucen zaznamenat nějakou událost.

Registr:

Velmi rychlé paměťové místo kapacity jednoho byte nebo jednoho slova.

Repeater:

Opakovač, zařízení, které umožňuje zvětšení dosahu sítě. Např. u místní počítačové sítě se opakovač použije při propojování dvou budov, které jsou vzájemně vzdáleny více, než by dovolovala běžná kabeláž.

Řadič (Controller):

Zařízení převádějící příkazy v symbolické formě (instrukce) na posloupnost signálů ovládajících připojené zařízení. Jedná se tedy o zařízení, které řídí činnost jiného zařízení.

Software :

Programové vybavení počítače - souhrnný název pro veškeré programy, které mohou na počítači pracovat. Software je možné rozdělit do dvou skupin:

  • Systémový software : operační systémy, pomocné programy pro správu systému (utility), překladače programovacích jazyků.

  • Aplikační software : programy umožňující řešení specifických problémů uživatele

Virtuální paměť:

Virtual memory. Simulovaná operační paměť např. na pevném disku, doplňující většinou skutečnou operační paměť. Používá se typicky tam, kde pro nějakou operaci s velkým objemem dat nedostačuje kapacita skutečné operační paměti.

Vstupní / výstupní (V/V) zařízení (I/O devices - I nput / O utput) :

Zařízení určená pro vstup i výstup dat. Např.: disky (pevné, pružné), tiskárny, klávesnice atd.

WAN:

Wide Area Network - dálková počítačová síť. Síť typu WAN není omezena plošně a zpravidla navzájem propojuje jednotlivé místní sítě (LAN) i individuální účastníky na vzdálenost desítek až tisíců kilometrů.

Word :

Jednotka informace. Platí 1 W = 2 B = 16 b. Kromě této jednotky se také někdy užívá ještě 1 doubleword (DW), pro který platí 1 DW = 2 W = 4 B = 32 b.