03

Přehled

Tento dokument popisuje sedmistupňový Kanadský systém Dlouhodobého rozvoje sportovců, jemuž je Kanadský sport pro život platformou. Dlouhodobý rozvoj sportovců je tréninkový, závodní a rekreační program přizpůsobený vývojovému stupni jednotlivce — stupni jeho vyspělosti — a nikoli pouze jeho věku. Je zaměřený na sportovce, vedený trenéry a podporovaný administrativou, sportovní vědou a sponzoringem. Kanadský sport pro život - Dlouhodobý rozvoj sportovců je systém otevřený všem, zohledňující potřeby jedinců se zdravotním postižením. Jedinci s tělesným, smyslovým či mentálním postižením jsou při snaze věnovat se sportu a tělesné aktivitě konfrontováni jak s individuálními nároky, tak speciálními příležitostmi. Kanadský sport pro život - Dlouhodobý rozvoj sportovců se stal organizačním vzorem pro kanadský sport.

Dlouhodobý vývoj sportovců

  • Je založen na fyzickém tělesném, mentálním, emocionálním a kognitivním rozvoji dětí a dospívajících. Každý stupeň odráží jinou fázi ve vývoji sportovce.
  • Systém zajišťuje pohybovou gramotnost, na níž lze založit vysokou kvalitu a celoživotní účast ve sportu a pohybové aktivitě a
    • je propagován v rámci každodenní pohybové aktivity na školách a jednotného přístupu k rozvíjení pohybových schopností napříč rekreačními a sportovně specializovanými programy,
    • vychází vstříc potřebě zapojit všechny Kanaďany, včetně sportovců s tělesným postižením.
  • Zajišťuje vývojově odpovídající rozvinutí dovedností sportovce a odpovídající programy tréninku, závodění a rekreace po celou dobu jeho kariéry.
  • Nabízí vývojově odpovídající a smysluplný systém nasazení do závodů dle stupně, na kterém se sportovec nachází.
  • Má dopad na celou sociální skupinu, která se kolem sportovce vytváří, zahrnující je samotné, rodiče, trenéry, ovlivňuje též školy, kluby, komunitní rekreační programy, provinciální sportovní organizace (PSOs - provincial sport organizations), národní sportovní organizace (NSOs - národní sportovní organizace), odborníky na sportovní vědu, obecní samosprávu, jakož i ministerstva a vládní úřady (zvláště, avšak nikoli výlučně v oblastech zdravotní péče a vzdělávání) na úrovni provinciální a teritoriální i federální.
  • Uvádí v jeden vzájemně spjatý systém sport na vrcholové i regionální úrovni, rekreační pohybové aktivity a sport a tělesnou výchovu na školách.
  • Je kanadským produktem, aniž by ignoroval optimální mezinárodně uznávané postupy a vědecké objevy.
  • Propaguje ideu zdravého a pohybově gramotného národa, jehož občané se v průběhu celého života věnují pohybovým aktivitám.

Úvod

Sport a pohybová aktivita může být buď hybnou silou individuálního a sociálního růstu a vývoje, nebo může selhat. Kanadský sport pro život vychází z předpokladu, že kvalitní sport a pohybová aktivita má potenciál podpořit vývoj zdravých jedinců, kteří mohou následně přinášet prospěch celé společnosti. V rámci Kanadského sportu pro život je kvalitní takový sport, který je vykonáván s ohledem na optimální celostní vývoj každého jednotlivce a je založen na takovém přístupu. Je otevřený všem, je snadno dostupný a zohledňuje etické principy, dává přednost dlouhodobému úspěchu před krátkodobými zisky.

Kvalitní sport je výsledkem jednotné vize a jednotného systému v budování a provazování pozitivní působnosti jednotlivých organizací a institucí na úrovni národní, provinciální a lokální. Kanadský sport pro život se opírá o 10 klíčových faktorů, které jsou chápány jako nezbytný základ tohoto systému.

Kanadský sport pro život byl ovlivněn analýzou empiricky testovaných vývojových modelů pro sportovce ze zemí někdejšího Východního bloku s přihlédnutím ke všem pozitivním a negativním aspektům těchto modelů. Kromě toho sportovní vědy poskytly přehled a informace o roli růstu, vývoje a osobnostního zrání ve vývoji sportovce. Mentální, kognitivní, emocionální a psycho-sociální připravenost dětí je důležitým prvkem vývoje mladých sportovců. Tyto vědy zahrnují vědy zkoumající pediatrické cvičení, tělesná fyziologické cvičení, sportovní psychologii, psychomotorické učení, sportovní sociologii a výživu. Analýza literatury k tématu organizačního vývoje byla rovněž významným přínosem. Vědomosti v pozadí Kanadského sportu pro život byly podrobeny testům a řada zemí a organizací po celém světě jej přijala jako svůj sportovní systém.

Tento dokument se opírá o literaturu z vědních oborů trénování a tělesného cvičení, není však psán pro vědce, ale pro trenéry a pracovníky sportovní vedoucí pracující v technickém zázemí a administrativě. Třebaže se některá zobecnění mohou zdát z vědecké perspektivy příliš vágní, jsou nezbytná, aby mohla být učiněna určitá rozhodnutí navzdory nedostatku vědeckých studií a údajů v dané oblasti. Z toho důvodu hraje důležitou roli v tomto systému praktické umění tréninku.

Dodatečné informace o Kanadském sportu pro život pro sportovce se zdravotním postižením jsou k dispozici v odděleném dokumentu No Accidental Champions (Higgs, Way, Balyi, Norris, & Cardinal, 2012). Další dokumenty, které byly vypracovány během posledních osmi let, jsou uvedeny v seznamech na konci tohoto dokumentu.

„Zdraví a pocit spokojenosti občanů stejně jako medaile získané na hlavních soutěžích jsou pouze vedlejším produktem efektivního sportovního systému“ – Istvan Balyi

Přizpůsobení systému a integrace

Nutnost vypracovat systém Dlouhodobého rozvoje sportovců vzniká zčásti kvůli kolísavým výkonům kanadských sportovců na mezinárodní scéně v některých sportech a z potřeby rozpoznat a vychovat další generaci mezinárodně úspěšných sportovců pro některé další sporty. Účast v některých rekreačních sportech a pohybových aktivitách nadto klesá a tělesná výchova na školách se dostává do pozadí.

Dlouhodobý rozvoj sportovců je paradigmatický zlom, motor a nástroj změny. Liší se od jiných modelů vývoje sportovců, protože uznává, že tělesná výchova, školní sporty, konkurenční sportovní a a rekreační aktivity jsou vzájemně provázané a měly by být koordinovány a rozvíjeny na základě spolupráce.

Dlouhodobý rozvoj sportovců má pozitivní dopad na kvalitu tréninku a závodění také díky tomu, že bere v potaz faktory jako vývojový stupeň a citlivá období, během nichž se při tréninku dosahuje optimálních výsledků. Buduje zdatného jedince sportovní zdatnost od základních pohybových dovedností a vytváří zavádí kondiční předpoklady a sportovní dovednosti v souladu s vývojovým stupněm. Obrázek 2 ilustruje doporučený podpůrný systém vzájemných vztahů mezi tělesnou výchovou, rekreací a vrcholovými sportovními výkony.

Kanadský sport pro život - Dlouhodobý rozvoj sportovců stojí v ostrém protikladu ke kanadskému sportovnímu systému počátku 21.st století. Tradičně byla tělesná výchova na školách, rekreační sporty a vrcholové sporty rozvíjeny a podporovány odděleně. Tento přístup je však neefektivní a drahý. Nedokáže zajistit, aby se všem dětem, včetně těch, kteří se rozhodnou, že se stanou vrcholovými sportovci, dostalo pevných základů a odpovídajících informací ohledně tělesných, technických, taktických a mentálních aspektů sportovního výkonu, které by byly zároveň v souladu s životními dovednostmi, na nichž by měly stavět svoje sportovní schopnosti.

Dlouhodobý rozvoj sportovců je všem otevřený systém, který vede jednotlivce k celoživotní účasti na pohybové aktivitě. Činí tak propojením a integrováním programů tělesné výchovy na školách s programy vrcholového sportu a programy rekreačních sportů v rámci místních komunit. Kanadský sport pro život - Dlouhodobý rozvoj sportovců poskytuje stabilní základnu vědomostem, které jsou nezbytné pro všechny aspekty sportovního výkonu a životních dovedností. , a Zaručuje také, že se všechny děti naučí základním pohybovým dovednostem - neboť všechny děti chodí do školy - a že osvojení si těchto dovedností probíhá v nejvhodnějším okamžiku jejich tělesného vývoje, který předchází dosažení 11 let u děvčat a 12 let u chlapců, či přesněji před započetím růstového výšvihu. Pohybově gramotné děti budou:

  • Cítit sebejistotu a potřebu pokračovat dále rozvíjet nabyté dovednosti v závodních a rekreačních sportovních aktivitách.
  • Těšit se obecně dobrému zdravotnímu stavu rozvíjením širší pohybové gramotnosti, která je povede k zvýšené tělesné aktivitě během celého života. Zvýšená aktivita pomáhá zastavit současný nárůst obezity u dětí a dospělých a snižuje riziko kardiovaskulárních nemocí.
  • Připraveni nastoupit cestu k soutěžení na vysoké závodnímu nasazení na vyšší úrovni, případně k úspěchu vysoké kvalitě na mezinárodní úrovni.

Dlouhodobý rozvoj sportovců sestává ze sedmi stupňů

Většina sportů je postavena na sedmistupňovém systému Dlouhodobého rozvoje sportovců, ačkoliv jsou určité výjimky, s tím, že každý sport si upravil systém takovým způsobem, aby nejlépe vyhovoval jeho specifickým nárokům a kariérnímu postupu. Některé sporty mají přídavné stupně jako Naučit se soutěžit, či Naučit se vítězit a/nebo Vítězit pro život.

První tři stupně vedou k rozvinutí pohybové gramotnosti a sportu pro všechny: Další tři stupně se soustředí na vysokou kvalitu: Jeden stupeň vede k celoživotní pohybové aktivitě:

1. Aktivní začátek

2. Základy

3. Učení se trénovat

4. Umění tréninku

5. Trénink pro soutěžení

6. Trénink pro vítězství

7. Aktivní pro život

  1. Soutěžit pro život
  2. Fit pro život
  3. Vedoucí sportovních a pohybových aktivit

Sporty pro osoby se zdravotním postižením mají dva přídavné stupně: Uvědomění a První kontakt/nábor.

  • Uvědomění – Vzhledem k tomu, že sportovní příležitosti pro osoby se zdravotním postižením nejsou vždy dobře známy, sporty musí přijít s plánem, jak zpřístupnit to, co nabízejí, případným sportovcům s postižením.
  • První kontakt/nábor – Sporty musí využít příležitost vytvořit pozitivní a vstřícné prostředí pro případné sportovce s postižením, které jim musí nabídnout při prvním setkání. Pro jednotlivce může být obtížnýé první krok k určitému sportu, a pokud první zkušenost není pozitivní, mohou být pro sport ztraceni a ztratí i zájem o zdravý životní styl.

Chyby a důsledky

Předtím, než bude možné úspěšně aplikovat Kanadský sport pro život - Dlouhodobý rozvoj sportovců, je nutné se podívat na řadu chyb a jejich důsledků, které zatěžují kanadský sportovní systém.

Chyby

V čem spočívají chyby?

  • Sportovci ve vývojovém stadiu v mnoha sportech příliš často soutěží jsou nasazování příliš často do závodů a příliš málo trénují.
  • Tréninkové programy určené dospělým jsou aplikovány na mladé vyvíjející se sportovce.
  • Soutěžní Závodní programy určené dospělým jsou aplikovány na mladé, vyvíjející se sportovce.
  • Tréninkové programy určené mužům jsou aplikovány na ženy.
  • Příprava se orientuje na krátkodobé výsledky - vítězení - a nikoli na proces vývoje sportovce.
  • Namísto vývojového stupně je při plánování tréninků a závodů používán věk.
  • Trenéři nezohledňují citlivá období zvýšené přizpůsobivosti na trénink.
  • Základní pohybové dovednosti a sportovní dovednosti nejsou osvojovány vštěpovány náležitým způsobem.
  • Trenéři s největšími vědomostmi pracují na vrcholové úrovni, zatímco méně erudovaní dobrovolníci působí často na stupních, na kterých se sportovec vyvíjí a kde jsou kvalitní a zkušení trenéři zásadní pro optimální vývoj sportovce.
  • Rodiče nemají informace o pohybové gramotnosti a Kanadském sportu pro život - Dlouhodobém rozvoji sportovců.
  • Chybí dostatečné porozumění potřebám sportovců s postižením na vývojových stupních.
  • V mnoha sportech není závodní systém soutěží v souladu s vývojem sportovců.
  • Chybí dostatečné porozumění a citlivý přístup k identifikování talentů, jejich rozvoji a jejich přetváření.
  • Nedostatečná provázanost mezi programy tělesné výchovy na školách, rekreačními programy a vrcholovými závodními programy.
  • Sporty ve snaze přilákat a udržet si zájemce je vedou k tomu, aby se příliš brzy specializovali.

Důsledky

Jaké jsou důsledky těchto chyb?

  • Nedostatečné pohybové schopnosti a nedostatečná sportovní výkonnost zdatnost.
  • Absence náležité kondice.
  • Omezený rozvoj dovedností následkem nedostatečné trénovanosti.
  • Špatné návyky způsobené přílišným závoděním s cílem vítězit.
  • Nenaplnění potenciálu ženských sportovkyň kvůli nevhodným programům.
  • Nedostatek zábavy na úrovni dětí kvůli uplatňování programů pro dospělé.
  • Absence systematického rozvoje v následných generacích mezinárodních sportovců.
  • Vedení sportovců různými směry ve škole, klubu a provinciálních týmech vzhledem ke struktuře rozpisu soutěží závodních programů.
  • Doučovací programy uplatňované trenéry provinciálních a národních týmů k vyrovnání chyb v předchozí přípravě sportovců.
  • Kolísavé národní výkony následkem nedostatečného porozumění způsobům, jak se rozvíjejí talenty, jak se identifikují a jak se transformují.
  • Sportovci, kteří nedokáží naplnit svůj genetický potenciál a nejvyšší rovinu výkonnosti.
  • Neschopnost dosáhnout optimálního výkonu v mezinárodních soutěžích.

Chyby a jejich důsledky musí být náležitě uváženy tvůrci programů.