04

Klient pro IM

Každá moderní IM služba poskytuje vlastního klienta buď ve formě samostatného software, nebo integrované do webového prostředí. Většinou pak fungují pouze vrámci služby výrobce, přestože mohou podporovat ifunkce dalších služeb (například sociální sítě). Existují i univerzální klienti, kteří podporují většinu současných IM služeb a protokolů, z nejznámějších Adium, Empathy, Miranda IM a Trillian.

4.1 Unixový chatovací nástroj talk

Nejjednodušším unixovým nástrojem je program talk, který zajistí textovou výměnu zpráv mezi uživateli. Na počítači musí být spuštěn démon talkd. Pokud si chceme vyměňovat informace, tak se musíme připojit na počítač jiného uživatele příkazem:

talk user@ip_adresa

Náhled na aplikaci talk


4.2 IRC Internet Relay Chat

IRC (Internet Relay Chat) je jeden z prvních protokolů pro komunikaci v reálném čase přes síťové rozhraní. Pracuje na principu klient-server. Je nutné mít v sítí spuštěný IRC server a uživatelé se připojují na tento server a komunikují jeho prostřednictvím.

Náhled na spuštěnou IRC textovou komunikaci


IRC se většinou používá pro komunikaci různých zájmových a odborných skupin. Velmi často se využívá pro řešení odborných unixových problémů, také je využíván pro komunikaci síťových hráčů.


4.3 XMPP Extensible Messaging and Presence Protocol

XMPP (Extensible Messaging and Presence Protocol), dříve známý jako Jabber, je rozšiřitelný protokol pro posílání zpráv a zjištění statutu uživatele. Může být také používán pro vzájemnou komunikaci programů, nebo ovládání různých automatických služeb.

Síť využívající XMPP protokol není centralizovaná do jednoho místa, nýbrž distribuovaná přes servery po celém světě, na kterých je možno založit uživatelský účet. Nebo může být využíván pouze v rámci jedné instituce pro vzájemnou komunikaci.

Základ XMPP je specifikován v doporučení RFC 3920 a RFC 3921, ale řada vlastností je popsána v dalších návazných RFC. Díky tomu, že se jedná o otevřený standard, může kdokoliv vytvářet aplikace, které využívají XMPP.

Výhodou XMPP je jeho univerzálnost a otevřenost. Lze jej jednoduše používat pro soukromé účely jako jiné IM systémy. Ale také je možno XMPP nasadit ve firemním prostředí a vybudovat tak komunikační infrastrukturu, která může být uzavřená nebo připojená do veřejné sítě a komunikovat s ostatními účty v XMPP.

XMPP pracuje na principu klient-server, a síť je decentralizovaná, podobně jako u e-mailu. Uživatel si může zřídit účet u již běžícího serveru, nebo si zřídit vlastní server. Uživatel je identifikován uživatelským jménem anázvem serveru, oddělovačem je znak @, obdobně jako u e-mailu.

Např.:

  • Alice@example1.com
  • Bob@example2.com

Tento řetězec se nazývá JID, neboli Jabber ID.


4.4 Výměna zpráv v XMPP

Princip výměny zpráv


XMPP komunikace probíhá následujícím způsobem:

  1. Klient (Alice) se přihlásí k serveru (example1.com), který ověří jeho totožnost.
  2. Zprávu odešle klient na svůj server a ten provede směrování.
  3. Spojí se s cílovým serverem (pokud není cílový on sám), dle adresy serveru v JID.
  4. Server odešle zprávu na cílový server.
  5. Cílový server předá zprávu klientovi (ve chvíli, kdy bude přihlášen).

4.5 Facebook

Facebook je rozsáhlý společenský webový systém, sloužící hlavně k tvorbě sociálních sítí, komunikaci mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, udržování vztahů a zábavě. Jádro aplikace Facebook je založeno na LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP) aplikacích. Systém využívá AJAX, Java a Flash programy. V současné době je aplikace Facebook více rozšířena pro zábavu a šíření informací, než pro firemní komunikaci. Firmy využívají Facebook pro propagaci a možnosti komunikace s externími uživateli.

Náhled do aplikace Facebook


4.6 Twitter

Komunikace založená na Twitteru je založena na technologii Web 2.0 Instant Messaging. V podstatě to je Web-based IRC klient. Tweet je textový příspěvek o délce 140 znaků. Twitter web interface využívá Ruby on Rails framework, který je určený pro vývoj webových aplikací napojených na databázi.

Náhled do aplikace Twitter