01
Znalost zeměpisné polohy umožňuje uživatelům využít nové služby v oblastech mimořádných událostí, zdravotnictví, zábavy nebo práce. Zeměpisná poloha uživatelů je reprezentována jejich souřadnicemi v prostoru.
Příkladem služeb vycházejících z polohy jsou navigační služby, sledování lidí nebo strojů (např. Latitude), geocaching, nebo turistický průvodce. Další důležitou službou je určení polohy v případě nebezpečí (poloha dopravní nehody, zraněné osoby, atd.).
Lokalizací se rozumí určování jednoznačné polohy v prostoru, kde kritériem je přesnost.
Navigace je umění dostat se z jednoho místa na druhé po vytýčené trase. V tomto případě je hlavním kritériem polohová přesnost v průběhu navigace a čas pro určení aktuální polohy.
Deklinace je hvězdná zeměpisná šířka a efemeridy je souhrnné označení dat o poloze přirozených nebo uměle vytvořených astronomických tělesech.
Možnost použít satelit pro určení polohy byla objevena roku 1957 týmem vedeným Dr. Richard B. Kershnerem během monitorování radiového signálu prvního satelitu – Sputniku 1. Tým svým zkoumáním zjistil, že frekvence vysílání se při pohybu satelitu mění díky Dopplerovu efektu. V závislosti na těchto frekvenčních změnách byli schopni určit pozici satelitu.
Dopplerovská metoda
Současné systémy opustily původní princip Dopplerovského měření a používají kódový princip měření. Kódový princip využívá znalosti přesné polohy satelitů a časových značek v signálech z jednotlivých družic.
Pozice pozorovatele je určena ze znalosti pozice satelitu a doby šíření signálu jako koule složená z bodů umístěných ve stejné vzdálenosti od satelitu. To znamená, že každý satelit umožňuje určit množství potenciálních poloh uživatele. Přesná pozice objektu je definována pomocí čtyř parametrů: zeměpisná šířka, zeměpisná délka, nadmořská výška a čas. Pro určení jednoho bodu v prostoru a pro odvození všech čtyř parametrů musíme být schopni definovat čtyři koule, tedy přijímat signál nejméně od čtyř satelitů.
Metoda kódových měření
Jelikož se družice pohybují rychlostí přibližně 14 000 km/h a jejich vzdálenost od Země je výrazně vyšší než v případě pozorovatele do přesnosti určení polohy vstupuje i teorie relativity. Při jejím nezohlednění by chyba měření dosahovala přibližně 10 km. Aby byl tento jev potlačen, jsou atomové hodiny na družici záměrně zpomaleny oproti hodinám na Zemi.