05
Pro získávání informací ze sledovaných zařízení využívají dohledové systémy běžné i specializované prostředky.
Základní metodou je dotazování na stav zařízení pomocí standardizovaných protokolů jako je ICMP, TCP, apod. Tento způsob dotazování většinou nevyžaduje od sledovaného zařízení žádné větší zásahy do konfigurace mimo povolení výjimek ve firewallu. Zároveň se jedná o univerzální způsob získávání informací bez ohledu na výrobce atyp zařízení. Nevýhodou je pak jistá generalizace a nedostupnost některých specializovaných funkcí.
Sledování zařízení pomocí síťových protokolů
Další možností je využívání SNMP oznámení tzv. SNMP trap. V tomto případě na rozdíl od první varianty nedochází kcyklickému dotazování ze strany dohledového systému, ale sledovaný prvek v případě, že nastane nějaká událost (chyba, výpadek na portu, zaplnění RAM apod.) zašle dohledovému systému zprávu, ve které dohledový systém o situaci informuje a ten pak na základě předaných informací provádí další akce. Tento způsob sledování se ve většině případů kombinuje s cyklickým dotazováním.
Sledování pomocí SNMP trap
Třetí možností, jak dohledový systém získává data, je nasazení speciálního agenta na sledované zařízení. Ten pracuje na koncovém systému jako aplikace a s dohledovým systémem komunikuje na principu klient-server. Výhodou je, že nemusí být použit speciální síťový protokol, protože data se většinou přenášejí pomocí TCP/IP. Hlavním benefitem je pak možnost získávat detailní informace o sledovaném systému a v případě proaktivního dohledového systému také možnost sledovanou stanici ovládat. Tímto způsobem se typicky monitorují servery.
Sledování zařízení pomocí instalovaného agenta