1

Struktura a funkce kůže

1.1 Kůže

Kůže je největší orgán těla s plochou dosahující až 2 m2, tloušťkou 2-3 mm a téměř šestinou naší hmotnosti. Představuje bariéru mezi vnějším a vnitřním prostředím (ochrana před fyzikálními, chemickými vlivy, vniknutím bakterií, virů).(1, 2)


Kůže je tvořena třemi základními vrstvami složených z dalších (dílčích) vrstev:(1, 2)

  1. Pokožka (epidermis)
    1. Stratum basale – bazální vrstva (tvorba keratinocytů)
    2. Stratum spinosum – vrstva ostnitých buněk (produkce keratinu keratinocyty)
    3. Stratum granulosum – vrstva zrnitých buněk (počátek keratinizace)
    4. Stratum lucidum – vrstva jasných buněk (zploštění buněk, pouze v některých místech)
    5. Stratum corneum – rohová vrstva (horní vrstva pokožky, vrstvy zploštěných odumřelých buněk, které se odlupují)
  2. Škára (dermis, corium)
  3. Podkožní vazivo (tela subcutanea)


Obrázek 1: Stavba kůže


1.1.1 Pokožka (epidermis)

Pokožka je vrchní vrstva kůže o tloušťce přibližně 0,1 mm, v některých oblastech těla je však tenčí (okolí očí) nebo silnější (chodidla). Pokožka představuje ochranu před ztrátou vody, toxiny a bakteriemi. Na povrchu pokožky se nachází hydrofilně-lipofilní film (emulze voda-lipidy), který přispívá k bariérové funkci kůže. Hydrofilní část filmu (kyselý plášť obsahující kyselinu mléčnou, aminokyseliny, volné mastné kyseliny a jiné hydratační složky) udržuje pH kůže mezi 5,4 až 5,9 (mírně kyselé).(1, 2)

V pokožce probíhá proces keratinizace (viz jednotlivé vrstvy pokožky), kdy postupně odumírají, rohovatí a odlupují se povrchové buňky (korneocyty). Povrchové odumřelé buňky jsou nahrazovány buňkami z hlubších vrstev pokožky.(1, 2)

V hlubších vrstvách pokožky vzniká z melanocytů melanin (kožní pigment) ve formě hnědočerného eumelaninu a načervenalého feomelaninu.(3)

Barva kůže závisí na množství melaninu, hloubce jeho uložení a prokrvení kůže. Melanin hraje důležitou roli v ochraně před UV zářením. Působením slunečního záření se zvýší množství pigmentu jako ochrana hlubších vrstev kůže před negativním vlivem UV záření.(1, 2)

V rohové vrstvě jsou buňky spojeny lipidy, které jsou nezbytné pro ochrannou bariéru kůže a udržení vlhkosti kůže - zabránění odpařování vody z kůže = TEWL (Transepidermal Evaporative Water Loss).(1, 2)


1.1.2 Škára (dermis, corium)

Škára představuje vazivovou tkáň tloušťky až 2,5 mm. Díky množství cév je tato část pokožky bohatě prokrvená. V dermis se vyskytují rovněž lymfatické cévy, smyslové receptory, vlasové kořínky, elastická vlákna a tukové buňky.

Hlavními složkami škáry jsou kolagen a elastin. Tato pojivová vlákna jsou zodpovědná za sílu a pružnost kůže. Zároveň je kolagen a elastin obklopen hmotou s kyselinou hyaluronovou nápomocnou k udržení objemu kůže.(1, 2)


Škára je tvořena dvěma vrstvami:(4)

  • Stratum reticulare – volná hranice s podkožím, husté kolagenní vazivo, neuspořádané
  • Stratum papillare – jasná vlnitá hranice s pokožkou, řídké kolagenní vazivo, sítě elastických a retikulárních vláken

1.1.3 Podkožní vazivo (tela subcutanea)

Podkožní vazivo představuje nejhlubší vrstvu kůže, která je tvořena z adipocytů (tukových buněk) sloučených do tukových polštářků, speciálních kolagenních vláken spojujících adipocyty a krevních cév. Na různých částech těla a mezi pohlavími se množství tukových buněk liší.(1, 2)


1.1.4 Kožní andexa

Mezi kožní adnexa (přídatné kožní orgány) řadíme zrohovatělé deriváty pokožky (vlasy, chlupy, nehty) a kožní žlázy (potní, mazové).(1)


1.2 Funkce kůže

Vzhledem ke své ploše a stavbě kůže plní funkce:(1, 2)

  • ochrannou (bakterie, viry, chemické látky, tlak, nárazy, oděr, UV záření)
  • regulaci tělesné teploty
  • pocitové vjemy (hmat, bolest, tlak, vibrace, teplota)
  • vylučování a resorpci
  • regenerační

Testové otázky





1. ROKYTA, Richard, Dana MAREŠOVÁ a Zuzana TURKOVÁ. Somatologie I. a II. 4. vydání. Praha: VIP Books s. r. o., 2007. ISBN 978-80-87134-02-3.



2. Eucerin: Struktura a funkce kůže [online]. [cit. 2016-05-06]. Dostupné z: http://www.eucerin.cz/o-kuzi/zakladni-informace/struktura-a-funkce-kuze



3. KRAJSOVÁ, Ivana. Poruchy pigmentace kůže [online]. In:. [cit. 2016-05-06]. Dostupné z: https://www.slek.sk/65bea1168be6e654c1257ba500509ba0/$FILE/Pigmentace%20k%C5%AF%C5%BEe.pdf



4. Kůže a přídatné kožní orgány. In: Masarykova univerzita - Lékařská fakulta [online]. [cit. 2016-05-06]. Dostupné z: http://www.med.muni.cz/histology/MedAtlas_2/HP_txt6-20.htm