08
Mikroelektrárny se vyznačují malými rozměry a jsou vhodné pro napájení reklamních panelů, mobilních nebo měřicích stanic, osamělých chat nebo chalup. Často se využívají jako záložní alternativa k solárním panelům. K natáčení systému do směru větru slouží ocasní plocha, což je nejjednodušší mechanické řešení. Dávají na svém výstupu stejnosměrné napětí 12 V nebo 24 V, které se akumuluje do akumulátorů, pokrývajících spotřebu při špičkovém odběru nebo když nefouká vítr. Z hlediska výkonu jsou do výkonu 1 kW. Tato mikroelektrárna se většinou nereguluje ani nedodává energii do rozvodné sítě. Jejich masovému rozšíření brání zatím poměrně vysoká cena.
Obr. 8.1: Mikroelektrárna
Zpět na začátekMalé elektrárny jsou schopny zásobovat elektrickou energií velká zařízení, farmy nebo stavení. Staví se v místech častého výskytu větru. K natáčení systému do směru větru slouží boční pomocné rotory. Většinou asynchronní generátor dává střídavé napětí 230 V, případně 400 V, s výkonem do 15 kW s pasivní (stall) nebo aktivní (pitch) regulací. Ani tyto elektrárny nedodávají energii do sítě. Dražší provedení malé větrné elektrárny však už bývá vybaveno synchronním generátorem, čímž se zvýší její účinnost.
Z pohledu konstrukce mohou vypadat různě. Malé elektrárny s výkonem do 5 kW jsou podobné větším mikroelektrárnám
Obr. 8.2: Malá elektrárna
Konstrukce pro výkony nad 10 kW již zase často vypadají jako zmenšeniny středních a velkých větrných elektráren. Mají již gondolu vybavenou převodovkou, brzdou a generátorem připojeným přes hřídel na rotor vrtule s listy. Vše je pak připevněno na sloupu, kterým vedou výkonové a signálové kabely.
Zpět na začátekVelké elektrárny slouží pro napájení celých vesnic a městských aglomerací. Výstupní napětí je v řádu kV s výkonem až několik jednotek MW na jednu věž. Systém natáčení do směru větru se řeší pomocnými motory. Elektrické generátory jsou většinou synchronní. Dodávající střídavé napětí 660 V a vyšší, a tudíž nemohou pracovat jako autonomní zdroje do rozvodné sítě. Existují i elektrárny se speciálními mnohapólovými systémy, které jsou schopny pracovat s velkým rozsahem rychlosti větru i bez převodovky.
Většina těchto elektráren má konstantní otáčky regulované natáčením listů a proměnným převodovým poměrem převodovky. Některé typy mají i dvě rychlosti otáčení. Mohou však mít i proměnné otáčky podle okamžité rychlosti větru. Regulace výkonu využívající natáčení celého listu rotoru podle okamžité rychlosti větru tak, aby celkový náběh větrného proudu byl v daném okamžiku optimální, se nazývá regulace aktivní (pitch). Výhodou je vyšší účinnost i při nižších rychlostech větru. Nevýhodou jsou vysoké pořizovací náklady. Velké větrné elektrárny dodávají energii vždy do rozvodné sítě. V praxi se většinou používají elektrárny s horizontální osou rotace, mající průměr rotoru až 80 m a věž o výšce kolem 100 m.
Obr. 8.3: Velká elektrárna
Obr. 8.4: Detailní pohled na listy
Zpět na začátekAnimace 8.2 Větrná elektrárna
Obr. 8.5: Schéma gondoly velké větrné elektrárny dánské firmy Vestas V27-225 kW
Individuální regulace natáčení listů rotoru zajišťuje dynamické nastavení optimálního úhlu jednotlivých listů pro maximální účinnost. Další fáze regulace je prováděna převodovkou, umožňující plynulou změnu převodového poměru k zajištění konstantních otáček synchronního generátoru v celém pracovním rozsahu. Funkce je zajištěna nastavitelným zdvihem hydraulické jednotky poháněné hřídelí generátoru. V případě, že poryvy větru způsobí nárůst přenášeného momentu ve vztahu k daným otáčkám, sníží se automaticky převodový poměr. Tím se umožní rychlejší otáčení rotoru v závislosti na síle a rychlosti větru. Toto řešení kompenzuje náhlé výkyvy větrných poryvů a chrání celé soustrojí před destrukcí.
Zpět na začátekV dnešních moderních velkých elektrárnách se využívá vyspělé IT nejen pro automatickou regulaci. Jedná se o integrovaný systém řízení a regulace: při testování a servisu, při nabíhání elektrárny, při natáčení listů rotoru i celé gondoly v závislosti na rychlosti a směru větru v průběhu provozu, při odstavování. V neposlední řadě pro různé případy havárie, zásahu bleskem apod. Toto řešení poskytuje úplnou kontrolu nad přenosem energie získávané z vysoce proměnného prostředí.
Obr. 8.6: Zdroj čisté energie umístěný v přírodě
Zpět na začátek