Chci moderně studovat

Nástroj efektivnějšího učení

mKnihy jsou unikátním studijním nástrojem. Představ si například, že místo dlouhého textu popisujícího jednotlivé části svalu vidíš obrázek, který můžeš jednoduchým dotykem přiblížit a barevně vyznačit jednotlivé části. Nebo můžeš text zkopírovat a rovnou vložit do práce i se standardizovaným formátem citace. Ještě nikdy v minulosti neměli studenti možnost tak jednoduše a rychle proniknout do učební látky.

Všechny Publi mKnihovny jsou přístupné skrz free aplikaci na tabletech s iOS a Androidem, kde můžete mKnihy stáhnout do svého přístroje. Druhou možností je čtení přímo na počítači a to jak online, tak offline.


Jak to všechno funguje?

Zobrazit Zavřít

Portál

Základem systému je portál Publi.cz. Zde jsou informace o portále a přístup do systému - registrace. Nejdůležitější částí jsou volně dostupné knihovny zákazníků, kde můžete číst knihy zdarma v internetových prohlížečích. Centrální knihovnou je ePUBLI, která sdružuje vybrané knihy všech zákazníků.

Některé knihy jsou zaheslované a přístup k nim získáte pouze u kontaktních osob zákazníka. Ve čtečce ePUBLI lze knihy nakupovat a následovně číst pouze ve čtečkách pro tablety. Tyto knihy jsou pro internetové prohlížeče nedostupné.

Registrace

Svou dobrovolnou registrací se stáváte součástí publikačního systému. Díky Vaší unikátní registraci můžeme evidovat Vaše stažení, automaticky je nabízet do čteček a můžeme Vám pomoci při řešení Vašich IT problémů.

Pro nákup knih je registrace povinná a údaje z registrace používáme k tvorbě a odeslání faktury. Nákupy provedete prostřednictvím služby GoPay kreditní kartou. Zakoupené knihy registruje systém na Vašem účtě a získáváte na ně doživotní licenci. Kdykoliv po smazání knihy nebo při záměně zařízení lze knihu opakovaně stáhnout do jednoho zařízení.

Evidence účtu a zařízení

Knihy jsou proti překopírování chráněny speciálním klíčem. Pokud zakoupíte nové zařízení a potřebujete jej změnit na portále, provedete tuto změnu na svém účtu chráněným přístupovým jménem a heslem. Je jedno, jestli si knihu koupíte pro iPad nebo Android.Licence platí pro všechna podporovaná zařízení.

Čtečka pro tablet

mKnihy můžete číst ve čtečkách pro iPad a tablet se systémem Android. Oproti knihám na internetu můžete mKnihy na tabletu číst v režimu off-line. Čtečka je vybavena nástroji pro práci s textem (označní textů, psaní poznámek, automatické citace a další).

Aplikace eviduje Vaše knihy a komunikuje se serverem. Automaticky vás také informuje o případné aktualizaci vaší knihy. Ve čtečce nelze nakupovat. Nákup knihy se provádí na portále PUBLI po registraci. Jste-li zaregistrován, mKnihu můžete v tabletu opakovaně mazat a znovu stáhnout (například z důvodu úspory paměti zařízení).

Apple iOS

mKnihy lze číst na zařízení iPad. Nelze je číst na iPhone.

Android

mKnihy lze číst pouze na tabletu se systémem Android, verze 4.4 , případně novějším a s velikostí displeje 7palců, případně více.

Windows

Vybrané mKnihy lze číst ve čtečce pro Windows.

Čtečky pro internet

mKnihy můžete číst ve čtečkách pro internetové prohlížeče přímo ze svého počítače. Stačí si vybrat variantu pro čtení nebo stažení do počítače. Většina našich knih je šířena zdarma a je k dispozici pro počítače i tablety.

Jak se v systému orientovat?

Každý partner (například univerzita) má vlastní knihovnu na internetu (https://emuni.publi.cz), vlastní aplikaci pro čtení knih v iOS tabletu (eMuni) a vlastní aplikaci pro čtení na tabletech Android (eMuni). Knihy, Váš účet i studijní nástroje mobilních čteček máte k dispozici v jednotném prostředí.

Centrální knihovnou je knihovna na internetu (https://epubli.publi.cz, aplikace iOS Publi a Android Publi).


Co všechno mi mKnihovna umožňuje?

 • Vybrat si z více než 100 publikací
 • Otvírat a číst mKnihy
 • Vyznačit části textů různými barvami
 • Citovat s normovaným odkazem
 • Vyhledávat a křížově odkazovat
 • Psát vlastní poznámky k textu
 • Možnost sdílet poznámky s kolegy
 • Dát zpětnou vazbu směrem k učiteli
 • Stažené publikace číst offline

Jak na to?

Více než 100 publikací je přístupných zdarma ve veřejné Publi mKnihovně. Některé je možnost koupit za jednorázový poplatek, kterého výšku určuje autor. Na rozdíl od běžných knih víte, že většina peněz jde přímo autorovi.

V případě, že studujete na některé z našich partnerských univerzit nebo středních či základních škol, stáhněte si příslušnou mKnihovnu a můžete číst mKnihy, které autor zpřístupnil jenom studentům dané školy.

Chtěli byste číst, ale nemáte mKnihy ve svém oboru nebo ve své škole? Najděte vhodného autora a odkažte ho na nás.

Technické specifikace k používání Publi systému (platí pro všechny čtečky eMUNI, eOSU, eŠkola atp.)

 • iPad: systém iOS 7 a novější
 • macOS: systém OS X El Capitan a novější
 • Android tablet: systém Android verze 4.4 a novější, velikost displeje 7” a více
 • Android telefon: systém Android verze 4.4 a novější
 • Windows počítač: systém Microsoft Windows 7 SP1 a novější

Technické specifikace pro čtení knih na webu (pokud jsou dostupné)

Prohlížeč nainstalovaný v počítači:

 • Safari 6.1 a novější
 • Google Chrome 48 a novější
 • Firefox 33 a novější
 • Internet Explorer 10.0 a novější
 • Edge
 • Opera 25 a novější

Moderní studijní materiály

mKnihy jsou dalším stupněm evoluce na lince písmo → knihtisk → e-knihy. Díky nim je učení i studium skutečně moderní zážitek. Na rozdíl od tradičních e-knih, mKnihy nepracují s mrtvými PDFky, ale s živým multimediálním obsahem. Příblížit buňku a barevně odlišit jádro, testovat se interaktivně ze získaných poznatků, personalizovat údaje k lekcím z tělocviku dle fyzických predispozic? To a mnohem více nabízejí právě interaktivní multimediální knihy, kterým raději než moderní, nebo interaktivní e-knihy říkáme právě mKnihy.

Studium 21. století

mKnihy šetří čas studentům. Autorům umožňují vyjádřit více informací, než zastaralé e-knihy. Výzkumy dokazují, že interaktivní a multimediální studijní materiály zvyšují efektivitu v učení o desítky procent. Je to pochopitelné. V dnešním světě jsme neustále obklopeni obrazy i zvuky a obyčejný text často nedokáže zaujmout. Proto jsme vytvořili jedinečnou platformu pro studium v dvacátém prvním století.

Publi – kompletní servis od tvorby po distribuci

K moderní době neodmyslitelně patří také moderní služby. V Publi mají zaměstnanci mnohaleté zkušenosti s tvorbou všech druhů multimediálních obsahů. Ve spolupráci s autorem jsme tak schopni točit videa, nahrávat zvuk, zpracovávat grafiku, programovat knihy a mnoho dalšího. Hotovou mKnihu vložíme do vybrané mKnihovny, kde je k dispozici veřejnosti, nebo jen určité skupině. Samozřejmostí je aktualizace mKnih o nové informace z oboru i oprava případných chyb.

Jednoduché fungování

mKnihy programujeme v HTML5 a díky tomu jsou dostupné jak na tabletech s iOS i Androidem prostřednictvím aplikace, tak na počítači přes prohlížeč. Velkým plusem je možnost číst mKnihu na tabletech také offline. V případě zájmu autora je možné na tabletech mKnihu efektivně ochránit před kopírovaním.

A hlavně: ŠETŘÍ PENÍZE I PŘÍRODU

Podívejte se, jaké prvky lze v mKnize použít:


Video

Zobrazit Zavřít

Pro vkládání videa do knih existuje celá řada důvodů. Jeho prostřednictvím sdělujeme čtenářům informace, které bychom těžce poskytovali psaným textem. Video je vhodné například k zobrazení událostí nebo prostor, ke kterým uživatel běžně nemá přístup, k zobrazení pokusů, které nelze simulovat v běžných podmínkách, leteckých záběrů objektů, atd. Video považujeme za velice účinný nástroj pro výuku, který ušetří čas potřebný ke zvládnutí učiva studentům i pedagogům při výkladu. Video je přirozenou součástí učebnice a vhodným způsobem doplňuje obsah.

Audio

Zobrazit Zavřít

Zvuk jako doplněk používáme v elektronických knihách tam, kde text nestačí a video ještě není třeba.Zvuková nahrávka poskytuje čtenáři konfort, který přesahuje rámec psaného textu.

Fotografie

Zobrazit Zavřít

Umístěním fotografií do elektronických knih dáváme běžným studijním materiálům další rozměr. S fotografií můžeme různě pracovat a díky tomu precizně vystihnout způsob sdělení informace. Fotografie lze zobrazit v náhledech a zvětšovat pro detail, propojit informace z fotografie například s mapovými podklady, umístit fotografie do knihoven pro lepší přehlednost a jistě vás samotné napadne mnoho dalších možností, jak s fotografií pracovat. Protože se jedná o elektronické knihy, nejsme omezováni při počtu obrázků ničím jiným, než velikostí paměti zařízení. Z toho důvodu lze do interaktivních elektronických knih implementovat daleko větší počet obrázků, než do knih tištěných.

Kreslené obrázky a schémata

Zobrazit Zavřít

Stejně tak jako další média má kreslený obrázek svou specifickou funkci. Záleží na citu autora knihy, zda se lépe vyjádří obrázkem či fotografií. Kreslené knížky mají své specifické čtenáře a jsou nepostradatelné ve své kategorii zákazníků. Naši programátoři vycházejí vstříc autorům knih a doplňují grafiku animacemi. Kreslená kniha může ve vašich rukách získat úplně nový rozměr.

Interaktivní cvičení

Zobrazit Zavřít

Velice poutavým aktivizujícím prvkem je použití interaktivních cvičení. Bývají určena k opakování, procvičování a upevňování znalostí studenta. Všechna cvičení obsahují kontrolu řešení. Příkladů je velké množství. Níže uvádíme některé z nich.

Obrázkové vrstvy

Zobrazit Zavřít

Vrstev v obrázcích využíváme pro vykreslení částí obrázků, kterých se týká výklad a potřebujeme na ně zaměřit pozornost.

Příklady použití

Odkazy do jiné části knihy

Zobrazit Zavřít

Obvykle se v elektronických dokumentech vyskytují odkazy a odskoky do kapitol podle obsahu. Promyšlenou strukturou odkazů na jakékoliv místo v knize lze vést studenta vlastní cestou.

Odkaz zde.

Testy

Zobrazit Zavřít

Prověření znalostí formou testu je osvědčenou praxí. Do elektronických knih vkládáme testy především z důvodu vlastního proveření znalostí studentem. Každá testová otázka bývá prolinkována s textem, ve kterém je obsaženo testované téma. Odkaz na tento text je zobrazen v případě špatně odpovězené otázky ("Chci vědět více"). Existuje několik forem testů a my využíváme napříkld:

Matematické, chemické vzorce

Zobrazit Zavřít

Pro zobrazení matematických a chemických vzorců využíváme speciální programy, takže jejich zápis odpovídá pravidlům běžně užívaným v učebnicích.

Otočné kartičky

Zobrazit Zavřít

Tento interaktivní prvek lze s výhodou využít tam, kde potřebujeme informaci skrýt a zobrazit později. Jako například učení slovíček napřed nakresleným obrázkem, pak v psané podobě.

StreetView

Zobrazit Zavřít

Virutální prohlídka

Zobrazit Zavřít
Demo kniha Knihy do tabletu