O projektu

PRO KOHO JSOU KNIHY URČENY?

Knihy jsou určena pro žáky II. stupně základních škol, kteří se rozhodují o svém budoucím povolání. Není jednoduché se správně rozhodnout pro povolání, které by mělo být na celý život. Mělo by splňovat řadu potřeb a to nejen finanční zabezpečení, ale práce by měla být i radostí a koníčkem, pak je pocit z chození do práce spíše radost.

DO JAKÉHO PROSTŘEDÍ SE DOSTÁVÁTE?

Budeme se Vás snažit dostat do zemědělského prostředí, ukázat Vám jaké byly a jaké jsou současné možnosti v zemědělském odvětví, co se týká různých technologií. Je to prostředí, které nám lidem je nejpřirozenější. Svým přičiněním můžete přispět ke zkvalitnění potravin, které se dostávají na náš stůl, využitím nových trendů můžete působit na změnu klimatu a celou řadu dalších možností se Vám nabízí tím, že začnete pracovat v oblasti zemědělství.

AGRÁRNÍ KOMORA ZLÍN

Je organizací, která sdružuje většinu podnikatelů v zemědělství, lesnictví a potravinářství. Snaží se prosazovat a obhajovat jejich zájmy. Poskytuje poradenské a informační služby.právní a legislativní, konzultační, poradenské a praktické přípravy na povolání, zahraničních vztahů, celní a certifikační, informatiky.

Hrazeno v rámci projektu MZe č.82/2017

Školy zapojené do projektu

Soutěž o iPad

Vyhodnocení úkolů soutěže

Máte úspěšně 0 z 90 bodů!

(ještě Vám chybí 90 bodů)

Kapitola

Body

Pepa 0 z 6
Pepa - skot 0 z 9
Pepa - prasátka 0 z 15
Adam 0 z 8
Adam - koně 0 z 7
Adam - ovce 0 z 6
Maruška 0 z 6
Maruška - pes 0 z 11
Maruška - drůbež 0 z 6
Nepostradatelná máma 0 z 5
Nepostradatelná máma - kozy 0 z 5
Nepostradatelná máma - vcely 0 z 6

Vítejte na farmě

Ahoj!

Jsme rodina Pivoňkova a rádi ti v naší druhé knize povíme další zajímavosti z farmy, na které žijeme.

V naší první knize jsme ti prozradili, jaké jsou naše povinnosti a záliby v jednotlivých ročních obdobích a něco o hospodářských plodinách, které u nás pěstujeme.

Tentokrát se dozvíš něco o našich zvířatech a mazlíčcích, které chováme. Na naší farmě chováme různá zvířata.

Chov zvířat nám sice přináší více starostí, ale o to více radostí. Pokud farmář zanedbá svoje pole, vrátí se mu to tím, že úroda bude malá, ale zanedbá-li zvíře, může o něj přijít úplně. Půda si dokáže poradit sama, kdežto zvíře bez péče člověka zahyne. Živočišná výroba má bohatou historii a proto můžeme těžit ze znalostí našich předků. Když se ale svým zvířátkům věnujete, mnohonásobně vám to vrátí, ale nepředbíhejme..

Historie živočišné výroby

Domestikace zvířat probíhá postupně a nepřetržitě již od 9000 let př.n.l. První zmínky pochází z loveckých společností, kde se vylepšovala technika lovu. Stáda byla zaháněna do ohrad a lidé si začali uvědomovat, jak využívat zvířata. Tak vzniklo primitivní chovatelství, které bylo v následujících staletích rozvíjeno. S chovem souviselo i zajištění potravy pro zvířata v zimním období.

Nejstarším domestikovaným zvířetem (podle archeologických nálezů) byla ovce, kterou chovali na Blízkém východě v období asi 9 000 př. n. l. Dalším domácím zvířetem se stala koza (7 500 – 6 750 l. př. n. l), následoval skot (7 000 – 6 750) a posléze i prasata (7 500 – 6 750 l. př. n. l). Posledním domestikovaným zvířetem byl kůň. Byl chován hlavně v oblasti Střední Asie v období 4 000 př. n. l. a odtud se rozšířil do celé Evropy a později světa. Kur domácí byl chován na maso i vejce od 2 000 př. n. l.

Vyobrazení pratura z Brehmova Života zvířat

1

Vítejte na farmě

2
0

Pan Pivoňka

3
0

Adam

4
0

Maruška

5
0

Nepostradatelná máma