Co jsou mKnihy?

Netoužíte po rozsáhlé knihovně, chcete šetřit lesy anebo jenom rádi držíte krok s dobou? Vydejte se s námi vstříc knižní revoluci a postupte od klasických eBooků a zase o krok dál. Představujeme vám mKnihu, moderní eKnihu s multimediálními prvky.

Co je mKniha?

mKniha je eBook, který nepracuje s mrtvými PDFky, ale s živým multimediálním obsahem. Může obsahovat řadu interaktivních a multimediálních prvků, díky kterým se čtení a studium promění z nudného biflování v zábavné a efektivní učení. Pro studenty jsme také přidali tři nástroje, které jim učení výrazně zjednoduší.

V mKnize můžete snadno zvýrazňovat vybrané pasáže, přidávat poznámky a dělat výtahy z textu. Nemusíte tak zdlouhavě vypisovat podstatné informace, ale pouze je označíte, kliknete na ikonku výtahu a text se vám uloží do vyskakovacího okna. Odtud si jej jednoduše zkopírujete do textového editoru a tahák bude na světě.

Co mKniha umí?

Video

Zobrazit Zavřít

Zprostředkuje čtenářům to, co lze slovy těžko popsat. Ať už je to vědecký pokus, nedostupný prostor, letecký záběr objektů nebo třeba zajímavá událost.

Audio

Zobrazit Zavřít

Tam, kde nestačí psaný text, ale video je zbytečné, můžeme vložit zvuk. Ať už je to záznam přednášky, výslovnost cizího jazyka či zvuky, které vydávají zvířata.

Fotografie

Zobrazit Zavřít

Fotografie můžete zvětšovat, zmenšovat, propojovat s mapovými podklady či barevně vyznačovat jejich části. Limitováni budete pouze velikostí paměti zařízení.

Kreslené obrázky a schémata

Zobrazit Zavřít

Když nemáte k dispozici fotografii, můžete si jednoduše vytvořit vlastní grafiku. Stačí trocha zručnosti, spolupráce s našimi programátory a animovaný obrázek či schéma je na světě.

Interaktivní cvičení

Zobrazit Zavřít

Zapomenout můžete na cvičebnice, které zabírají místo a ubírají čas. Do mKnihy můžete vkládat i interaktivní cvičení, která navíc obsahují i kontrolu řešení.

Jaká interaktivní cvičení můžete využít?

 1. Vpisování odpovědí do vynechaných mezer.

  Bruce a dog.

  We at school.

  She very pretty.

  I happy.

  Mr. Hill in the garden.

  They in the kitchen.

  The book thin.


 2. Přetažení slova na správnou pozici.
  • football?
  • you
  • do
  • play

 3. Přetažení písmena do správné skupiny.
  a p č z u n á r e y l ž ů k j o t s i h ý š m é b c a f d í ř

  Samohlásky

   

  Souhlásky

   


 4. Výběr správného řešení z nabídky.
  A/Á: ml, kovř, lsk, hvrn, vrn, vn,
  blto, trv, mm, klendř, mlov

 5. Interaktivní prvky, které po kliknutí například zobrazí ukrytý text a přehrají zvuk.
  HY
  CHY
  KY
  RY
  DY
  TY
  NY
  ŽI
  ŠI
  ČI
  ŘI
  CI
  JI
  DI
  TI
  NI

 6. Přetahování prvků za účelem seskládání správného řešení.
  •  
  • DY
  • TY
  • CHY
  • RY
  • KY
  • NY
  • HY
  • CI
  • ŠI
  • DI
  • TI
  • NI
  • ŘI
  • ŽI
  • JI
  • ČI

 7. Cvičení z matematiky, která umožňují například písemné sčítání i odčítání přímo v mKnize.

  Písemné sčítání s přechodem přes základ 10

  53
  28

  19
  32

  37
  45

  49
  31

  18
  57

  65
  26

  74
  19

  Vypočítej příklady a udělej zkoušky:

  6 9 : 3 = zb.
  8 4 : 4 = zb.

 8. Různé převody jednotek.

  3m =

  cm

  300cm =

  m


 9. Označení varianty s dodatečným zvýrazněním správných odpovědí.

  strom, mladá, pes, tátův, hajný, borůvky, děti, nás, kopec, paní, sedm, les, přítel, dnes, skokan, přestože, zlost, u, mech, pýcha, její, sojka, my, sedmkrát, počítáš

  studánka, bum, dřevorubec, plavání, volá, kapradí, smrček, máme, zpěv, neumí, četba, skromnost, později, déšť, lenost, lesní, čekání, malíř, nahoru, mamut, vlastní, maso

  čtvery, bratr, jogurt, psaní, kočičí, ředitel, zalije, nůžky, skákání, střapatá, pracovitost, ochotně, učení, moje, vaření, tulipán, fuj, upřímnost, chemie, který, tužka, nechť, kružítko


 10. Vyplnění polí s automatickým výpočtem v různých variantách.

  Výpočet glykemického indexu

  GI = 100 x F/B  F – 50g sacharidů dané potraviny

  B – 50g sacharidů referenční potraviny (bílý chléb)

  Zdroj: Svačina, Š. – Obezita a diabetes. Praha: MAXDORF, 2000, 307s, ISBN 80-85800-43-8


Výčet interaktivních cvičení však není zdaleka úplný. Na přání autora můžeme naprogramovat v podstatě jakékoliv další varianty.

Obrázkové vrstvy

Zobrazit Zavřít

Když jeden obrázek nestačí, obrázkové vrstvy jsou snadno po ruce. Umožňují třeba vykreslit jednotlivé části obrázku, kterých se výklad týká.

Příklady použití

Odkazy do jiné části knihy

Zobrazit Zavřít

Na zběsilé scrollování a poztrácené záložky můžete rovnou zapomenout. Díky promyšlené struktuře odkazů se dostanete přesně tam, kam zrovna potřebujete. A na jedno kliknutí.

Odkaz zde.

Testy

Zobrazit Zavřít

Když si potřebujete prověřit vlastní znalosti, pomůže vám test vložený přímo do knihy. Žádné zmuchlané papíry ani špatně vytištěné kopie nehrozí.

Matematické, chemické vzorce

Zobrazit Zavřít

Pro zobrazení matematických a chemických vzorců používáme speciální programy. Jejich zobrazení v mKnihách tak odpovídá pravidlům běžně užívaným v učebnicích.

Otočné kartičky

Zobrazit Zavřít

Výuka jazyků je s otočnými kartičkami o mnoho jednodušší. Na jednu stranu dáme obrázek, na druhou slovíčko a hned to učení půjde lépe od ruky.

StreetView

Zobrazit Zavřít

Ať už pátráte po vrahovi z detektivky v temných uličkách Londýna, nebo se učíte o městech s dlouhou historií, díky mKnize si prohlédnete skoro každý kout i z pohodlí vlastního domova.

Virtuální prohlídka

Zobrazit Zavřít

Pokud potřebujete nahlédnout do míst, kam se běžný smrtelník těžko dostává, virtuální prohlídka může být skvělým řešením. A přitom můžete sedět třeba na lavičce v parku.

Kde mKnihy číst?

Můžete ji číst ve čtečkách pro iPad nebo tablet se systémem Android a některé i v obyčejných webových prohlížečích. A oproti běžným čtečkám, ta naše funguje i offline. Vybavena je také nástroji pro práci s textem (označení textů, psaní poznámek nebo třeba automatické citace), eviduje všechny vaše knihy a komunikuje se serverem. Pokud tedy některá z vašich knih projde aktualizací, automaticky vás o tom informujeme.

Nákupy mKnih budete provádět po registraci a přihlášení na portále Publi a můžete je opakovaně mazat a znovu stahovat třeba ve chvíli, kdy potřebujete ušetřit nějaké to místo ve svém zařízení.

Jak funguje svět Publi?

Portál Publi.cz je středobod celého našeho systému. Najdete zde veškeré potřebné informace, přístup do systému a stránku pro registrace. Nejdůležitější jsou ovšem volně dostupné uživatelské knihovny, kde můžete zdarma číst knihy v internetových prohlížečích a také centrální knihovna ePubli, která sdružuje vybrané knihy všech našich uživatelů.

Některé knihy jsou zaheslované a přístup k nim získáte pouze u kontaktních osob zákazníka. Další knihy lze nakupovat a číst pouze prostřednictvím čtečky ePubli. Ty jsou totiž pro internetové prohlížeče nedostupné. Čtečka ePubli je ale zdarma a lze ji stáhnout do všech tabletů s operačním systémem Windows, Android nebo iOS.

Přihlásit se Zaregistrovat se