01

Dlouhodobý rozvoj sportovců pro sportovce se zdravotním postižením

Dlouhodobý rozvoj sportovců pro sportovce se zdravotním postižením

Přibližně 14 % Kanaďanů má smyslové, mentální nebo tělesné postižení1, přičemž u některých se může zdravotních postižení zkombinovat více. Koncept Žádní náhodní vítězové popisuje některé příležitosti a výzvy, kterým čelí lidé s trvalým postižením věnující se sportovním a pohybovým aktivitám a přináší náměty, jak může kanadský sportovní systém nejlépe vyhovět jejich potřebě zvýšené aktivity a úspěchu prostřednictvím Dlouhodobého rozvoje sportovců (DRS). Ne všichni jedinci se zdravotním postižením se věnují sportu v závodním pojetí, což by ale nemělo nikoho limitovat v možnostech získat sportovní dovednosti a být v životě aktivní.

Bez ohledu na soutěžní či rekreační cíle jsou sportovci se zdravotním postižením na prvním místě sportovci. Proto jsou téměř všechny principy kanadského modelu DRS pro sportovce bez zdravotního postižení aplikovatelné i na sportovce se zdravotním postižením. Pokud jste ještě nečetli zdrojový dokument Canadian Sport for Life (CS4L) a neseznámili jste se s modelem DRS pro sportovce bez postižení, možná by bylo lepší tak učinit, protože koncept Žádní náhodní vítězové staví právě na tomto dokumentu a zabývá se dodatečnými a specifickými faktory, se kterými musí pracovat sportovci, trenéři, rodiče, řídící pracovníci i zdravotníci při realizaci sportovních a pohybových aktivit zaměřených na sportovce se zdravotním postižením.

Podpora zdraví a špičková úroveň

Podpora optimálního zdraví a kvality života vyžaduje, aby se všichni Kanaďané, ať už se zdravotním postižením nebo bez něj, plně věnovali pohybovým aktivitám. Vzhledem k doloženému úpadku pohybových aktivit (PA) a zvyšující se míře obezity, depresí a souvisejících zdravotních problémů jak na národní, tak globální úrovni, naplňují CS4L a DRS prostřednictvím pohybových aktivit a sportu potřebu podpory zdravého životního stylu. CS4L a DRS také podporují Úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením, kde je stanoveno, že vlády budou podporovat sportovní i rekreační aktivity osob se zdravotním postižením2.

Díky DRS mohou Kanaďané se zdravotním postižením trénovat jednak tak, aby dokázali vyniknout ve vrcholovém sportu, ale také mohou těžit z obecného prospěchu, který pohybové aktivity přinášejí. Cílem DRS je tak podporovat cíle každého jedince poskytnutím vhodných a jasných schémat, pomocí nichž se mohou věnovat vybrané aktivitě a rozvíjet své vlastní cíle za použití daných zásad pro trénink, závodění a regeneraci.

Příležitosti pro sportovce se zdravotním postižením

V průběhu posledních desetiletí se mnoho sportů a pohybových aktivit tradičně určených jen sportovcům bez zdravotního postižení stalo přístupných i lidem se zdravotním postižením, a to jak na rekreační, tak i na závodní úrovni (viz panel vpravo). Někteří lidé mají postižení vrozené, zatímco jiní jej získali během svého života. Bez ohledu na původ postižení či na schopnosti si Kanaďané, kteří se sportu a pohybovým aktivitám věnují, zaslouží podat pomocnou ruku pro dosažení svých cílů, ať už je jejich cílem vyniknout na vrcholové úrovni nebo chtějí být v životě jednoduše aktivní.

V průběhu posledních desetiletí se mnoho sportů a pohybových aktivit tradičně určených jen sportovcům bez zdravotního postižení stalo přístupných i lidem se zdravotním postižením, a to jak na rekreační, tak i na závodní úrovni (viz panel vpravo). Někteří lidé mají postižení vrozené, zatímco jiní jej získali během svého života. Bez ohledu na původ postižení či na schopnosti si Kanaďané, kteří se sportu a pohybovým aktivitám věnují, zaslouží podat pomocnou ruku pro dosažení svých cílů, ať už je jejich cílem vyniknout na vrcholové úrovni nebo chtějí být v životě jednoduše aktivní.

Motivace ke změně

Kanadští sportovci dosahují vynikajících úspěchů v paralympijském sportu, na speciálních olympiádách, deaflympiádách i v dalších sportech pro osoby se zdravotním postižením. I přesto ale panují obavy, aby systémové faktory neomezily přístup ke sportu a k pohybovým aktivitám osobám se zdravotním postižením. Stejně znepokojující je fakt, že kanadská základna vrcholových sportovců stárne a není dále systematicky doplňována. Vytvoření DRS pro sportovce se zdravotním postižením nabízí pomoc při zajišťování životaschopnosti sportu a pohybových aktivit pro všechny Kanaďany se zdravotním postižením.

Vrcholové soutěže pro sportovce se zdravotním postižením

Paralympijské hry poskytují soutěžní příležitosti sportovcům s tělesným a zrakovým postižením, speciální olympiády slouží širokému spektru osob s mentálním postižením a deaflympiády nabízí soutěže pro osoby se sluchovým postižením (některé akce pro sportovce s mentálním postižením byly uvedeny na letních paralympijských hrách v roce 2012).

Paralympijské hry se konají po olympijských hrách a existují také regionální Panamerické hry (Parapan American Games). Letní paralympijské hry zahrnují lukostřelbu, atletiku, bocciu, cyklistiku, jezdectví, fotbal („5-a-side“ a „7-a-side“), goalball, judo, silový trojboj, veslování, plachtění, střelbu, plavání, stolní tenis, volejbal, basketbal na vozíku, šerm (pro vozíčkáře), ragby na vozíku, tenis na vozíku a v roce 2016 bude do programu PH zahrnuta i kanoistika a triatlon. Na zimních paralympijských hrách se soutěží v alpském lyžování, sledge hokeji, běhu na lyžích, biatlonu a curlingu na vozíku. Některé sporty jsou specifické pro určité zdravotní postižení, což se týká například goalballu, který je určený pro sportovce se zrakovým postižením.

Letní speciální olympiády zahrnují atletiku, vodní sporty, bowling, fotbal („5-a-side“), silový trojboj, rytmickou gymnastiku a softball. Na zimních speciálních olympiádách se závodí v alpském lyžování a běhu na lyžích, curlingu, krasobruslení, pozemním hokeji, chůzi na sněžnicích a rychlobruslení.

Letní deaflympiáda zahrnuje atletiku, badminton, basketbal, plážový volejbal, bowling, silniční cyklistiku, fotbal, judo, karate, závody na horských kolech, orientační běh, střelbu, plavání, stolní tenis, taekwondo, tenis, volejbal, zápas ve volném stylu a řecko-římský zápas. Zimní deaflympiáda obsahuje alpské lyžování, běh na lyžích, curling, lední hokej a snowboarding.

Cestou pochodně

Sportovní a pohybové aktivity pro sportovce se zdravotním postižením jsou organizovány různými národními, regionálními, oblastními nebo místními skupinami. V mnoha případech může být jedna národní sportovní organizace (NSO) řídícím orgánem jak pro sportovce bez postižení, tak pro sportovce s postižením. Zároveň mohou sportovní organizace pro osoby se zdravotním postižením (DSO) reprezentovat několik sportů a aktivit ve vztahu k určitému zdravotnímu postižení. Například hnutí Special Olympics v Kanadě poskytuje programy v různých sportech a aktivitách pro sportovce s mentálním postižením, zatímco Canadian Deaf Sport Association zajišťuje množství programů pro osoby se sluchovým postižením.

Ať už je prvořadá oblast zájmu organizací NSO a DSO jakákoliv, mohou i přes rozmanitost potřeb sportovců se smyslovým, mentálním a tělesným postižením zajistit trvalý a vzrůstající úspěch svých programů tím, že zváží a začlení principy DRS. Zároveň může kanadský sportovní systém jako celek těžit z toho, že organizace NSO a DSO sdílejí své odborné znalosti mezi sebou navzájem stejně tak jako s účastníky a zainteresovanými osobami, což se týká osob se zdravotním postižením, rodičů, trenérů, řídících pracovníků, zdravotníků, sportovní vědců i dobrovolníků.

Vrcholový sport pro sportovce se zdravotním postižením

Osoby se zdravotním postižením se věnují sportu ze stejně různorodých důvodů jako intaktní populace a někteří z nich aspirují na účast na mezinárodních soutěžích na nejvyšší úrovni, což platí bez ohledu na povahu zdravotního postižení. Možnosti vrcholového sportu se nabízejí sportovcům s tělesným, smyslovým nebo mentálním postižením.

Když uvidíte jednonohého skokana či skokanku do výšky překonat laťku, pod kterou by mohl(a) projít, aniž by se shrbil(a), nebo běžce se zrakovým postižením vyhrát běh na 100 metrů v čase 10.6 vteřiny, rozhodně vás to přesvědčí, že sport osob se zdravotním postižením skutečně dosahuje vrcholové úrovně.

Dosáhnout na špici vrcholového sportu vyžaduje roky vysoce kvalitního tréninku, dobré soutěžní zázemí, skvělé vedení, a když je třeba, také vybavení světové třídy. Nejlepší sportovci se zdravotním postižením trénují stejně dlouho a tvrdě jako sportovci bez postižení, přinášejí stejné oběti a vyžadují stejnou úroveň podpory od trenérů, funkcionářů, zdravotnických týmů a sportovních vědců.

Paralympijské hry (paralela k olympijským hrám), deaflympiáda a různá mistrovství světa zaměřená na konkrétní sporty poskytují příležitosti pro sportovce s jakýmkoli zdravotním postižením, ať už tělesným, smyslovým nebo mentálním. Tyto soutěže ukazují, jak daleko osoby se zdravotním postižením ve sportu došly od doby před zhruba 65 lety, do kdy se datují první pionýrské snahy využít sport ke zlepšení kvality života vojenských veteránů zraněných ve válkách.