16

Dodatečné zesíťování

16Dodatečné zesíťování

Obsah kapitoly

  1. 16.1 Radiační síťování

Síťování polymerů je spojování polymerních řetězců v dlouhé makromolekuly, za použití síťovacího činidla. Zesítění makromolekulárních látek vede ke zhoršení rozpustnosti a tavitelnosti, zvýšení tvarové stálosti za tepla i odolnosti vůči chemikáliím, snížení permeability a zlepšení elektroizolačních vlastností, zvláště za zvýšené teploty. Čím hustší je zesítění, tím obtížněji vnikají do polymeru nízkomolekulární látky. Klesá bobtnavost, navlhavost a extrahovatelný podíl. V technické praxi se dodatečným síťováním makromolekulárních řetězců především vulkanizují různé kaučuky za spolupůsobení síry a vytvrzují syntetické pryskyřice. [22]


Zpět na začátek

16.1 Radiační síťování


Radiační síťování je nová rozvíjející se technologie zlepšování mechanických, chemických a teplotních vlastností plastů za použití beta nebo gama záření (obr. 124). To umožňuje v některých případech použití levnějších masových nebo konstrukčních plastů, které tímto zesítěním dosahují vlastností drahých konstrukčních a speciálních termoplastů.

Obr. 124: Schéma radiačního síťování PE elektronovým zářením. [22]


Toto zesítění je dosaženo bombardováním molekul proudem vysokoenergetických elektronů nebo paprsky gama. Tato energie je absorbována materiálem, dochází ke vzniku radikálů (rozpad vazeb C – H), které postupně vzájemně reagují a vytvářejí požadované spojení. Síť tak vzniká postupným spojením dvou volných radikálů mezi sousedními řetězci za vzniku vazby C – C. Radiační síťování má pozitivní efekt v oblastech, kde je potřeba výdrže materiálu na dlouhodobě vysokých provozních teplotách, zlepšují se creepové vlastnosti, odolnost proti otěru a tvarová paměť. Tímto ozářením termoplastů mohou vznikat materiály, které mají za určitých teplotních podmínek vlastnosti eleastomerů. Nejdůležitějšími vlastnostmi síťovaného systému je tažnost a pružnost. Proces ozařování probíhá až po zpracovatelském procesu (vstřikování, vytlačování,…) bez dodatečného namáhání výrobku, při pokojové teplotě, obvykle bez potřeby dalších přísad. U některých receptur se však používají pomocná síťovací činidla. U komerčních směsí pro radiační síťování jsou v současné době používány síťovací činidla zvláště ke zlepšení výsledných vlastností materiálu, k redukci dávek záření, ke snížení hořlavosti, apod. Parametry ozařování lze regulovat dle požadavku zákazníka a docílit tak pomocí stínících prvků ozáření například jen části materiálu. Použitím záření o energii menší než 10 MeV nepřichází v úvahu nebezpečí vzniku radioaktivity v ozařovacím zařízení ani v ozařovaném produktu. Hlavním předpokladem pro ozáření materiálu je přítomnost tří a vícefunkčních monomerů.


Využití radiačního síťování nalézáme především pro izolace kabelů, trubkové profily a hadice, systémy podlahových topení, tvarované a vstřikované díly, kompozity, polymerní granuláty, kde cíleně měníme reologické vlastnosti. Zlepšení mechanických vlastností radiačně síťovaných plastů.


Z celkového množství použití radiačního ozařování připadá 90% na síťování a zbylých 10% na sterilizaci produktů v medicíně a potravinářství.


Radiační síťování mění následující mechanické vlastnosti plastů:

  • Nárůst modulu pružnosti.
  • Zvýšení pevnosti (zejména z dlouhodobého hlediska).
  • Pokles poměrného prodloužení při přetržení (tažnosti).
  • Redukce tečení za studena – (creepu).
  • Nárůst tvrdosti (Shore).
  • Zlepšení meze únavy (při střídavém ohybu).
  • Zlepšení povrchové pevnosti vůči otiskům a nespojitosti vstřikovaných dílů.
  • Zlepšení odolnosti proti vnitřnímu pnutí a redukce přenosu a růstu.
  • Zlepšení zotavení materiálu „paměťový efekt“.

Výrazně se ukazuje zlepšení vlastností například u smykového modulu jako funkce teploty. Parametrem je dávka ozáření odpovídající stupni zesítění. Smykový modul nezesíťovaných termoplastů klesne po překročení teploty přechodu téměř na nulu, u zesíťovaného termoplastu lze naměřit menší modul, který se se stupněm zesítění zvyšuje (obr. 125).

Obr. 125: Smykový modul radiačně zesíťovaného HDPE. [23]


U tepelných vlastností dochází v důsledku síťování k:

  • Zlepšení tvarové stálosti za tepla.
  • Cílenému nastavení tepelné roztažnosti.
  • Zlepšení trvalé deformace při zatížení.
  • Zvýšení tepelné odolnosti.
  • Zvýšení odolnosti proti vniknutí žhavého drátu (obr. 126).
  • Vyšší odolnost vůči stárnutí. [22]

Tab. 5: Příklad vybraných aplikací v průmyslu a vlastností získaných po ozáření. [22]

Aplikace

Materiál

Zlepšené vlastnosti

Palivová potrubí pro

automobilový průmysl

Polyamidy

6, 66, 11 a 12

Tepelná odolnost

Odolnost proti hydrolýze

Pevnost v tlaku

Pevnost

Vlnité trubky

Tlakové a sací potrubí

Ochranné trubky

PE, EVA, TPE

Tepelná odolnost

Pevnost v tlaku

Odolnost proti okujím ze svařování

Smršťovací trubky

Smršťovací hadice

PE

Zotavení materiálu „memory effect“

Těsnění

Profily

PE, TPE

Odolnost proti chemikáliím

Tvarová stálost za tepla

Tlaková zpětná deformovatelnost

Snížené studené tečení – (creep)

Možný nárůst tvrdosti Shore

Kabely a izolace vodičů

PE, TPU, PUR,

PVC

Tepelná odolnost

Odolnost proti okujím ze svařování

Odolnost proti chemikáliím

Odolnost proti otěru

Obr. 126: Analýza vniknutí horkého drátu. [23]