17
Plasty mohou být vyrobeny ve všech barvách a s matným nebo lesklým povrchem, přesto je často nutné jejich lakování. Na jedné straně to jsou estetické důvody, které hovoří pro lakování plastů:
Plasty stejně jako ostatní materiály podléhají procesu stárnutí, degradují, korodují a rozpadají se. Proces stárnutí je podporován vlhkostí a UV zářením. Funkční a estetické díly musí být chráněny, protože jsou vystaveny každodenním povětrnostním vlivům a díky těmto zátěžím stárnou.
Nejčastější postup lakování:
Nanášení laku provádí v kusové nebo malosériové výrobě operátor. V sériové produkci je výhodnější použití lakovacích robotů. K lakování slouží lakovací kabiny, ve kterých je vhodné stříkat lak proti vodní stěně (obr. 127).
Obr. 127: Lakování robotem.
Pokovování plastů přináší oproti kovovým dílům úsporu hmotnosti s jednoduchou a sériovou výrobou nosných – surových dílů. Pokovené díly nevyžadují žádné další mechanické úpravy a znamenají pro designéra velkou volnost v konstrukci dílů.
Kovový povrch na plastovém dílu lze vytvořit třemi postupy:
Při chemickém pokovování (bezproudové) se kov vylučuje na povrchu předmětů z roztoku soli povlakového kovu působením redukčního činidla buď trvale obsaženého v pokovovací lázni, nebo je redukční činidlo dodáváno až na speciálně upravený povrch předmětů. Tímto způsobem se plasty pokovují nejčastěji mědí nebo niklem, ale i stříbrem a zlatem. Kovová vrstva se vylučuje rovnoměrně po celém povrchu a dosažitelná tloušťka je kolem 10 mm. [13]
Proces galvanického pokovení je rozčleněn do 15 – ti důležitých po sobě následujících kroků. Prvních šest je bez využití elektrického proudu a slouží k vytvoření první kovové vrstvy na plastovém dílu.
Obr. 128: Zavěšené surové díly. [24]
Obr. 129: Kaverny po moření, materiál ABS vlevo vhodná struktura, vpravo nevhodný povrch u dílu vyrobeného s vnitřním pnutím. [24]
Další kroky ve výrobním postupu odpovídají galvanickému pokovování kovových dílů, protože první kovová vrstva na dílu tvoří vodivý povrch.
Pokovování ve vakuu (obr. 130) je metoda, při které dochází k napařování kovů na plast za velmi nízkých tlaků (10–3 až 1 Pa). Předměty musí být umístěny ve vzdálenosti menší, než je volná dráha molekul par kovu. Nejčastěji se nanáší hliník a dosahované tloušťky vrstvy při pokovení jsou 0,1 až 1 mm. [13]
Obr. 130: Zařízení pro pokovování ve vakuu. [25]
Pro technologii sametování se v České republice více používá převzatý výraz flockování. Sametování si lze představit jako elektrostatické nanášení textilní střiže na nejrůznější povrchy materiálů, které jsou pokryty lepidlem. Vlákno se v elektrostatickém poli nabíjí a je vystřeleno do lepidla, které zpravidla tvoří druhý pól. Jednotlivá vlákna se v lepidle zakotví, a utvoří tak sametový povrch.
Flockování je možno provádět na nejrůznější materiál např.: dřevo, papír, textil, kov, kartón, molitan, sklo, zdivo, plasty, pryž, sádrokarton, polystyren (obr. 131, 132). [26]
Obr. 131: Ukázka dílů povrchově upravených flockováním. [27]
Výhody elektrostatického flockování:
Princip flocku vychází ze sítotisku. Pomocí šablony se na předmět natiskne lepidlo, na které se speciální tryskou fouká flocková střiž. Střiž ulpí pouze na motivu vytvořeném lepidlem, z ostatních částí předmětu se opráší nebo vysaje. Vytvrzením stříže pak vznikne plastický motiv s jemným, sametovým povrchem.
Technika flockování se většinou provádí manuálně ve speciálních boxech (obr. 133). Jedna hlava dávkuje lepidlo a druhá potiskované předměty ihned zasypává střiží. Výroba je tak velmi rychlá a jednoduchá.
Obr. 132: Výrobek s flockovaným povrchem.
Obr. 133: Flockovací box a flockovací pistole.
Vířivé nanášení se používá především pro kovové materiály. Díl, který se má povlakovat, se zahřeje na teplotu tavení plastu a vloží se do nádoby, ve které se nachází prášek plastu, uváděný do víření ve vznosu vhodným ochranným plynem. Prášek se usazuje na ohřátém dílu a vytváří postupně izolační vrstvu. Používá se PE, PA, PE/PVAL a další materiály, především jako antikorozní nebo kluzná, případně i izolační úprava.
Potiskování je úprava povrchu jednou nebo více barvami, které se mohou jednak nanášet obdobnými technikami, jako u nátěrových hmot, anebo se používají technologické postupy, odvozené z potiskování papíru, textilu, apod.
Pro potisk plastových dílů se nejvíce používají metody: Tampónový tisk, termotisk a potisk laserem.
Tampónový potisk
Tampónový potisk umožňuje potiskovat velké množství tvarově různorodých předmětů. Jako u hlubotisku tvoří tiskovou formu (klišé) tiskové prvky zahloubené jamky a jako u ofsetu dochází k nepřímému potisku. Barva je z tiskové formy nejprve nanesena na tampón ze silikonové pryže a z něho teprve na potiskovaný předmět, tisková forma nepřijde do kontaktu s potiskovaným materiálem.
Vlastní tiskový postup (obr. 134, 135):
Obr. 134: Tampónový potisk. 1 – Otisk barvy z klišé na tampón, 2 – otisk barvy z tampónu na díl. [28]
Obr. 135: Stroj pro tampónový potisk. [28]
Termotisk (potiskování teplým razníkem) přenáší barevný motiv za působení teploty a tlaku (obr. 136). Barevná vrstva se přenese z tiskové fólie na povrch výrobku přitlačením tiskové fólie vysokým tlakem razníku s teplotou kolem 100 až 200 °C na potiskovaný povrch (obr. 137).
Obr. 136: Princip termopotisku.
Obr. 137: Výrobek s termopotiskem.
Potisk laserem se někdy nazývá značení laserem, protože jeho hlavní využití v plastikářské výrobě je označování jednotlivých dílů výrobník kódem (obr. 138).
Obr. 138: Výrobek označený laserem.
Laserový paprsek při dopadu na plast spálí vrchní vrstvu a změní barvu výrobku. Pro možnou změnu barvy musí být použit materiál s aditivem.
Výhody laserového potisku:
Nevýhody laserového potisku:
Působením laserového svazku se odstraňuje vrstva materiálu a vytváří se požadovaný vzor (obr. 139). Povrchová vrstva bývá nejčastěji vytvořena lakováním. Technologie je bezkontaktní rychlá a přesná.
Obr. 139: Popis vypálený laserem.
Technologie kašírování (laminování) spočívá v nanesení vrchní vrstvy na díl z jiného materiálu. Povrchový materiál může být plastová folie, textilie nebo kůže (obr. 140).
Obr. 140: Kašírovaný díl s kůží nalepenou na plastový nosič.
Dle připojení vrchní vrstvy se kašírování dělí:
Suché kašírování – na plastový díl se nanese vrstva lepidla a tlakem se spojuje s povrchovým materiálem. Kašírovací lepidla se používají roztoky latexu, polyuretanů, apod.
U kašírování pomocí vosků se používá roztavené adhezivo, které se nanáší na fólii a ještě před ztuhnutím je přitlačena druhá fólie a následuje chlazení.
Kašírováním za tepla se spojují dva termoplastické materiály dohromady. Princip lze přirovnat k infračervenému způsoby svařování. Ohřev pomocí IČ zářičů a následné spojení tlakem.
Nanášení práškového plastu plamenem je metoda používaná opět pro přípravu antikorozních, případně kluzných vrstev na kovových součástech. Do plynového hořáku se spolu se vzduchem fouká prach vhodného termoplastu, v plamenu se nataví a naráží spolu s ním na povlékaný předmět. Použitý termoplast je pochopitelně více tepelně a oxidačně namáhán než při vířivém nanášení. Některé polymery to snášejí velmi dobře (PTFE, PE/PVAL) a dokonce dobře přilnou i na nekovové materiály, jako je např. dřevo nebo papírová lepenka, ze kterých pak vznikne nový konstrukční materiál.