7

Milan Hausner

Vybrané výukové objekty z národní soutěže DOMINO


„Dobrou školu nedělá moderní technika, ale lidé, kteří s ní pracují.“


Národní soutěž DOMINO Česká republika se stala v pedagogické veřejnosti známou a poměrně dobře ceněnou aktivitou. Tato soutěž byla podpořena také z prostředků OP VK.



Organizátorem soutěže je Národní institut pro další vzdělávání společně s celou řadou partnerů, jejichž přehled najdete na uvedených webových stránkách. V průběhu pěti ročníků soutěže bylo obhájeno vice než 800 výukových objektů – chcete-li digitálních učebních materiálů. Všechny byly publikovány pod licencí Creative Commons a jsou volně dostupné pro školní využití.


Všechny tyto objekty najdete na webové stránce http://domino.nidv.cz, kde funguje také fulltextové vyhledávání.


Co znamená DOMINO?

Dynamický – otevřený – motivační – interaktivní – návodný – originální


Tento akronym velmi dobře vystihuje vlastnosti, které by digitální učební materiál měl mít. Digitální učební materiály s těmito atributy je možné smysluplně využít v běžné hodině kdykoliv, doslova jako kostičku domina, která zapadá na své určené místo. Nezáleží na tom, zda jde o výklad, opakování či procvičování dané látky. A pokud jsou tyto materiály vybaveny také metodickým návodem, ba dokonce pracovními listy, mohou je bez problémů využívat také učitelé a žáci, kteří v daném okamžiku nemají přístup k internetu či není dostupný vhodný výukový software. Původní určení soutěže předpokládalo především využití interaktivních tabulí. Proto jsou mnohé DUMy vytvořené ve specializovaných softwarových nástrojích, které nemají všichni k dispozici.

V poslední době však stoupají díky přenosným digitálním zařízením nároky na univerzální výukové objekty, které lze využít bez větších nároků na specifický software. Z uvedeného důvodu si vám dovolíme v naší malé příručce představit možnosti dnes již běžně dostupného a používaného nástroje Microsoft Powerpoint, který je také součástí MS Office 365, který je pedagogickým pracovníkům poskytován zdarma. V následujícím přehledu uvádíme některé oceněné či jinak nápadité objekty, které jsou v tomto nástroji vytvořeny. V následující kapitole vám pak představíme jednoduché návody jak některé tyto specifické výukové objekty vytvořit. Pokud vás zajímají vítězné výukové objekty v jednotlivých ročnících, uvádíme je v následujícím přehledu: http://domino.nidv.cz.
U vybraných výukových objektů bude nutno využít původní software, případně vhodné prohlížeče.