Obr. 62 Max Karl Ernst Ludwig Planck
Německý fyzik, zakladatel kvantové teorie. Pomocí hypotézy o kvantování energie se mu podařilo popsat a vysvětlit tepelné záření těles.
Obr. 63 Niels Henrik David Bohr
Dánský fyzik, jeden ze zakladatelů kvantové fyziky. Upravil planetární model atomu zavedením povolených drah, na kterých elektrony nevyzařují energii. V roce 1975 mu byla udělena Nobelova cena za objev vztahů mezi pohybem jádra a pohybem částic v něm a za rozvoj teorie struktury atomových jader.
Obr. 64 Arthur Holly Compton
Americký fyzik, pozoroval a vysvětlil rozptyl rentgenového záření na volných elektronech. Výsledky jeho experimentů ukázaly, že elektromagnetické záření má zároveň vlnové i částicové vlastnosti.
Obr. 65 Albert Einstein
Německý fyzik, autor teorie relativity. V roce 1921 získal Nobelovu cenu za fyziku za vysvětlení fotoefektu a za rozvoj teoretické fyziky.
Obr. 66 Enrico Fermi
Italský fyzik, v roce 1942 sestavil a spustil první jaderný reaktor ve sportovní hale Chicagské univerzity. V roce 1938 získal Nobelovu cenu za fyziku za objev jaderných reakcí způsobených pomalými neutrony.
Obr. 67 Antoine Henri Becquerel
Francouzský fyzik, objevitel radioaktivity. Objevil neviditelné záření vycházející z uranové horniny.
Obr. 68
Obr. 69 Wilhelm Conrad Roentgen
Německý fyzik, Objevil paprsky X, které později byly pojmenovány jeho jménem. Pomocí paprsků X vyfotografoval kostru ruky své manželky.
Obr. 70 Marie Curie
Polská fyzička, objevila dva nové radioaktivní prvky – radium a polonium.Tyto prvky získala z rudy zvané smolinec, kterou si nechala dovézt z českého Jáchymova.
Obr. 71 Ernest Rutherford
Anglický fyzik, v roce 1911 proměřil, jak se odchylují částice alfa při průchodu zlatou folií a zjistil, že atom se skládá z velmi malého jádra a velkého obalu.
Obr. 72 Paul Adrien Maurice Dirac
Anglický fyzik, v roce 1933 získal Nobelovu cenu za svou práci v kvantové fyzice. Předpověděl existenci antičástic.
Obr. 73 Otto Hahn
Německý fyzik, jako první v roce 1938 ostřelováním neutrony rozdělil jádro uranu na dvě přibližně stejné části.
Obr. 74 Ernest Orlando Lawrence
Americký fyzik, postavil první kruhový urychlovač částic – cyklotron, který urychloval protony na rychlost dostatečnou k rozštěpení atomového jádra.