Konceptuální umění a videoart
Přečtěte si následující text.
Vycpaný žralok za 12 milionů dolarů
"Agent, který se toho vycpaného žraloka snažil prodat, měl jeden problém. Tohle dílo současného umění totiž neslo cenovku 12 milionů dolarů. Další potíž byla v tom, že vážilo něco přes dvě tuny a nedalo se tedy tak snadno odnést domů. Pětimetrová „skulptura“ vypreparovaného tygřího žraloka byla instalovaná v obrovské skleněné vitríně a nesla inspirativní název Fyzická nemožnost smrti v mysli někoho živého.…. Žraloka ulovili v roce 1991 v Austrálii, jeho preparaci a instalaci provedli technici v Anglii pod vedením britského umělce Damiena Hirsta. Na pováženou byla i skutečnost, že ačkoliv dotyčný žralok nepochybně představoval nový umělecký koncept, mnozí ve výtvarných kruzích měli pochybnosti o tom, zda je ho vůbec možné nazvat uměním. Tato otázka byla důležitá, protože 12 milionů dolarů představovalo částku vyšší, než dosud kdo zaplatil za jakékoliv dílo žijícího umělce, s výjimkou Jaspera Johnse – tedy víc než za Gerharda Richtera, Roberta Rauschenberga nebo Luciana Freuda. Proč by vůbec někoho napadlo utrácet tolik peněz za žraloka? Částečně proto, že ve světě současného umění bývají prestižní značky náhradou kritického úsudku. V marketingu se tomu říká branding a v tomto případě nebyla o branding žádná nouze. Dílo prodával reklamní magnát a slavný sběratel umění Charles Saatchi, který si před čtrnácti lety jeho vytvoření u Hirsta objednal za honorář 50 000 liber. V té době to byla suma tak směšně vysoká, že deník The Sun o transakci referoval pod titulkem „50 tisíc liber za rybu bez hranolků“. Hirst záměrně zvolil „nehoráznou“ cenu, nejen kvůli výdělku, ale také, aby upoutal co největší pozornost." 1
Odpovězte na otázky:
a. Kdo je Damien Hirst?
Britský konceptuální umělec a autor „vycpaného žraloka“, nejbohatší a nejkontorverznější umělec současnosti.
b. Kdo prodával žraloka a jak se říká v marketingu tomu, když je kritický úsudek nahrazen prestižní obchodní značkou?
Charles Saatchi – reklamní magnát a slavný sběratel umění, branding.
c. Díla jakých výtvarných umělců bývají na trhu s uměním cenově srovnatelná se „žralokem“?
Jaspera Johnse, Roberta Rauschenberga, Luciana Freuda.
d. Proč nazval Damien Hirst svého žraloka Fyzická nemožnost smrti v mysli někoho živého? Vyjádřete vlastní názor.
Název vyjadřuje možnou neschopnost diváka potlačit jeho vlastní absurdní obavu a strach z mrtvého žraloka naloženého ve formaldehydu, kterého pozoruje skrze skleněnou stěnu obřího akvária.
Název upoutává pozornost, nutí diváka o díle přemýšlet a umocňuje kontroverzi vystaveného díla atd.
e. Co sledoval Hirst tak „nehorázně“ vysokou prodejní cenou svého díla?
Snažil se co nejvíce vydělat a strhnout na sebe pozornost (udělat si reklamu).
Objasněte, co je podstatou konceptuálního umění?
Pro konceptuální umění je nejdůležitější myšlenka (idea) nebo koncept autora. V tomto smyslu umění = myšlenka. V soudobém umění je tak materializace uměleckého díla často nahrazena písemným nákresem nebo plánem (mapou, fotografií, filmem, videem).
Který český konceptuální výtvarník je autorem kinetické Hlavy Franze Kafky (viz obr. 1) a „klikujícího“ autobusu s názvem London Booster (viz obr. 2)
|
|
[1]
|
[2]
|
Jaké jsou přednosti výtvarných děl (viz obr. 1 a 2) Davida Černého ve srovnání s tradičními (klasickými) uměleckými díly? Vyjádřete vlastní názor.
Například: díla Davida Černého se vyznačují velkou nápaditostí a originalitou, jsou často pohyblivá (kinetická), vizuálně atraktivní, mají v sobě humor, vtip, ironii a nutí diváka přemýšlet, některá jsou interaktivní, reagují na současné společenské a politické dění.
Podle reprodukovaného díla (viz obr. 3) určete, zda se jedná o:
a) fotografii b) happening c) fotomontáž c) satirickou plastiku e) videoart?
Určete autora a název díla.
[3]
Satirická plastika,
autor: David Černý,
název díla: Entropa.
Objasněte, co vyjadřuje (zobrazuje) dílo na obrázku [3]?
Dílo Davida Černého s názvem Entropa zobrazuje jednotlivé státy Evropské unie. Provokativním způsobem poukazuje na stereotypy spojované s každou zemí, a proto bylo a je považováno některými diváky za kontroverzní.
Testové otázky
Zdroje
1 THOMPSON, Don: Jak prodat vycpaného žraloka za 12 milionů dolarů. Prapodivné zákony ekonomiky současného umění a aukčních domů. Kniha Zlín 2010, s. 7.
[1] https://commons.wikimedia.org/wiki/File:London_Booster.jpg, author: ozzx
[2] https://commons.wikimedia.org/wiki/File:David-%C4%8Cern%C3%BD,-Franz-Kafka,detail-(2014).jpg, author: Jindřich Nosek (NoJin)
[3] https://en.wikipedia.org/wiki/File:Entropa-rectangular.jpg,
[4] https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Beuys-Feldman-Gallery.jpg, author: Ronald Feldman Fine Arts