03

Význam jednotlivých chodů ve výživě a v dietním stravování

Z potravin lze připravit pokrmy a nápoje, určené k výživě člověka. Pokrm je tedy potravina upravená určitým způsobem či technologií ke konzumaci. V jídelním lístku konzumujeme několik pokrmů v sestavě - jídelním chodu. Příkladem jednoho chodu je například vařené hovězí maso, rajská omáčka, houskový knedlík. Soustavu chodů, konzumovanou v určitou denní dobu označujeme jako jídlo.

Pokrm je dle legislativy definován jako potravina včetně nápoje, kuchyňsky upravená (studenou nebo teplou cestou) nebo ošetřená tak, aby mohla být (přímo nebo po ohřevu) podána ke konzumaci. Teplota pokrmu by měla při výdeji dosahovat 70 °C. Po výdeji na talíř by neměla klesnout pod 60 °C a u studených pokrmů by se měla teplota pohybovat do 8 °C. Příliš nízká teplota zhoršuje senzorické vlastnosti pokrmu, příliš vysoká porušuje sliznice. Nejvhodnější je podávat pokrm hned po dohotovení, uchováváním při zvýšené teplotě se snižuje nutriční hodnota.

Nápoje
Jejich hlavní funkcí je uhašení žízně - pitný režim organismu, ne zasycení - dodání energie a živin. Proto mezi nápoje nepatří polévka nebo mléko, které řadíme mezi potraviny. Řada nápojů se využívá jako pochutiny, např. káva nebo víno. Některé nápoje jsou zdrojem energie, sacharidů, minerálních látek, což bychom měli brát v potaz při hodnocení jídelního lístku.

Stravovací režim dne


Polévky


Předkrmy


Hlavní pokrmy


Omáčky


Přílohy


Moučníky a dezerty, nákypy a pudinky