04
Způsob výživy člověka nepochybně ovlivňuje kvalitu zdraví v každém životním období, a to oběma směry, jak ve prospěch jeho zkvalitnění, tak také v neprospěch a jeho poškozování. Proto je pečlivá skladba jídelníčku neodmyslitelnou součástí zdravého životního stylu. Výživa by měla ve všech životních obdobích respektovat nejnovější vědecké poznatky a naopak nepodlehnout jakýmkoliv vědecky nepodloženým tvrzením. Zásadní je i správná skladba jídelníčku léčebné stravy, která musí reflektovat veškeré požadavky nutné pro zajištění specifické ošetřovatelské péče při zabezpečování nutričních potřeb pacientů/klientů v oblasti preventivní a léčebné výživy. Léčebná výživa je jakákoli dieta indikovaná v souvislosti s prevencí a léčbou nemocí.
Dieta (z řeckého diaita, Δίαιτα - strava) je řízený příjem pokrmů a tekutin za účelem dosažení specifického cíle. Jakákoli dieta by se měla co nejméně odlišovat od obecně platných vědecky podložených výživových doporučení. Má-li být nutriční intervence účinná a úspěšná musí být komplexní a respektovat individualitu nemocného.
Základními principy, kterými dosahujeme léčebného účinku stravy, jsou:
Zastoupení základních živin v jídelníčku
Jídelní lístek plánujeme jako celek:
Při plánování individuálního jídelníčku může napomoci model rámcového jídelního lístku (viz tabulka níže). Rámcový jídelní lístek je návodem, jak sestavit svůj stravovací režim, aby odpovídal zásadě pravidelnosti v množství přijatého jídla a čase, kdy jídlo jíme, i vhodnému zastoupení všech skupin potravin. Strava rozdělená na více chodů za den nám zaručuje pravidelný přísun energie, působí v prevenci vzniku obezity a snižuje riziko vzniku onemocnění s ní souvisejících.
Rámcový jídelní lístek
Strava by měla být pestrá a rozmanitá. To znamená, že střídáme technologické úpravy, druhy a názvy pokrmů. Obměňujeme různé druhy příloh a příkrmů. Zohledňujeme barevné sladění jednotlivých pokrmů během dne, jejich vzhled, krajové zvyklosti. Využíváme sezónní potraviny a odlišnosti jednotlivých ročních období. Velmi důležité je vzít v úvahu i organoleptické hledisko, proto střídáme chutě pokrmů (slané, kyselé, sladkokyselé, sladké). Nezapomínáme na individuální požadavky konkrétní diety a podle možností individualitu jednotlivce. Dále využíváme znalostí o působení jednotlivých složek výživy v prevenci a léčbě jednotlivých onemocněních, např. mastných kyselin, vlákniny, vitamínů a antioxidantů aj. Při tvorbě jídelních lístků ve zdravotnických a jiných zařízeních je nutné respektovat finanční náklady (stravovací jednotku), technické vybavení kuchyně, personální zabezpečení, možnosti zásobování, skladování a expedice jídel. Na prvním místě při skladbě jídelního lístku vždy zůstává dietologické hledisko.
Model rozděleného talíře
Hlavními zásadami směřujícími k jednotlivci jsou: