05

Specifika skladby jídelního lístku v dietním stravování

Úvod

Při plánování léčebné výživy bychom se měli co nejméně odlišovat od obecně platných vědecky podložených výživových doporučení a principů současné dietetiky. Jak již bylo uvedeno, na prvním místě při skladbě jídelního lístku vždy zůstává dietologické hledisko. Postavení diety v léčebném procesu naznalo v průběhu času nemalých změn. Řadu dietoterapeutický postupů dnes nahrazují modernější léčebné postupy z oblasti chirurgie a farmakoterapie. U některých onemocnění má dietoterapie stále zásadní význam, u jiných význam klesá a plní v léčbě svou podpůrnou či doplňkovou úlohu. Zcela zásadní je role výživy na poli prevence neinfekčních chorob hromadného výskytu jako součásti změn životního stylu.

Účelem správně sestavené diety je ovlivnit patologický stav, šetřit nemocný orgán, podpořit návrat k normální funkci a udržet tělesnou a biochemickou rovnováhu organismu v době nemoci.

Léčebného účinku stravy lze dosáhnout a) změnou technologické úpravy, b) volbou vhodných potravin, c) cílenou změnou vzájemného zastoupení základních živin a d) striktním vyloučením konkrétní složky výživy. Při skladbě jídelního lístku konkrétní diety je nutné respektovat tyto principy v souladu s cíli léčby a zachováním dobrého nutričního stavu pacienta.

Své specifikum má plánování dietní stravy pro lůžková zdravotnická zařízení. Zajištění stravování velkého celku a výběr z širokého spektra diet není snadným úkolem ani pro zkušené týmy oddělení léčebné výživy a stravovacích provozů příslušných zařízení. Aplikace znalostí zásad léčebné výživy a diet u jednotlivých onemocnění společně s využitím praktických dovedností při plánování, přípravě a expedici stravy jsou základním krokem pro možné a úspěšné poskytování kvalitního stravování. Ač je dnes tvorba a podoba „ Dietního systému“ sice v kompetenci jednotlivých zdravotnických zařízení, obecně vychází ze současných poznatků dietetiky a doporučení odborných společností. Dietní systém je tedy dokument, který určuje a charakterizuje způsob nutriční péče (konkrétního poskytovatele zdravotní a sociální péče), která je realizována formou diet – jejich značením, nutričním složením a technologickým postupem.

Pro plánování a přípravu stravy se používalo modelu tzv. technologických základů. Společně se plánovaly a připravovaly diety, které měly totožné či velmi málo odlišné požadavky na výběr potravin, pokrmů a technologickou úpravu, např. jsou společně připravovány šetřící diety nebo diety neslané nebo diety diabetické a redukční. Odlišností v jednotlivých dietách se docílilo až při finální úpravě pokrmu (změna konzistence, odlišné množství, dochucení). Tento postup není závazný, zůstává však při plánování jídelních lístků stále aktuální. Při respektování základních principů diet a specifik technologického zpracování stravy lze plánovat a připravovat společně tyto celky:

  1. Strava základní a výživná
  2. Diabetická a redukční strava
  3. Šetřící strava
  4. Neslaná strava
  5. Strava s omezením bílkovin

Pochopitelně nelze do těchto celků zahrnout veškerou přípravu léčebné výživy. Zcela odděleně se připravují diety speciální, které vyžadují striktní výběr potravin, resp. vyloučení některé složky a/nebo změnu nutričního složení stravy či technologii a nelze jejich přípravu sloučit ani v základu s jinou dietou, např. se jedná o dietu bezlepkovou, bezlaktózovou a další nebo přípravu stravy související s konkrétním onemocněním či diagnostikou onemocnění.


1. Strava základní a výživná


2. Diabetická a redukční strava

3. Šetřící strava

4. Neslaná strava

5. Strava s omezením bílkovin



Aplikace znalostí z léčebné výživy, nauky o poživatinách, technologie přípravy pokrmů je základním předpokladem pro vhodnou skladbu jídelníčku, jehož cílem je plnit veškeré požadavky nutné pro zajištění specifické ošetřovatelské péče při zabezpečování nutričních potřeb pacientů/klientů v oblasti preventivní a léčebné výživy. Nutné je dodržovat obecně platná vědecky podložená výživová doporučení a principy současné dietetiky.




Vytvořte týdenní jídelní lístek pro stravu základní, výživnou, diabetickou, redukční, šetřící, neslanou a stravu omezením bílkovin v souladu se zásadami výše uvedenými.


Šablona jídelního lístku