04

Dva doplňkové stupně: povědomí a první kontakt

Dva doplňkové stupně: povědomí a první kontakt

Sportovci se zdravotním postižením potřebují nad rámec uvedených sedmi stupňů (popsaných v tabulce 1) dva stupně DRS navíc. Jsou to „Povědomí“ a „První kontakt“. Zvláště důležité jsou pro jedince se získaným zdravotním postižením, kteří se před zraněním či nemocí nedostali do kontaktu se sportem a pohybovými aktivitami lidí se zdravotním postižením, a tím pádem o těchto aktivitách nemají nejmenší povědomí. Tyto dva doplňkové stupně jsou představeny v tabulce 2 níže.

Tabulka 2: model CS4L-NAC

Protože postižení může být vrozené nebo získané, jsou programy „Povědomí“ a „První kontakt“ určeny potenciálním sportovcům jakéhokoliv věku.

Speciální olympiáda a INAS

Pro sportovce s mentálním postižením existují dvě hlavní mezinárodní organizace – Special Olympics International (Speciální olympiády) a INAS, Mezinárodní federace pro sportovce s mentálním postižením. Obě jsou mimořádným přínosem a soustředí se na různé druhy sportovních příležitostí pro vydefinované cílové skupiny.

Speciální olympiády se věnují obohacení života lidí s mentálním postižením prostřednictvím sportu. Organizují vlastní místní, národní a mezinárodní soutěže včetně velkých světových letních a zimních her, které se konají v roce před olympijskými a paralympijskými hrami. V roce 2011 se světové hry konaly v Athénách v Řecku a zúčastnilo se jich více než 7000 sportovců z více než 180 zemí.

INAS je mezinárodní sportovní organizace pro osoby s mentálním postižením, které reprezentuje v paralympijském hnutí a na paralympijských hrách. V rámci paralympijských her podporuje tyto sportovce v rozvoji vrcholných sportovních příležitostí.

Stupeň „Povědomí“

Ne vždy je široká veřejnost obeznámena s možnostmi osob se zdravotním postižením věnovat se sportu a pohybovým aktivitám. Cílem stupně „Povědomí“ je informovat širokou veřejnost i potenciální sportovce s postižením o celé škále dostupných aktivit. Organizace zabývající se pohybovými aktivitami, ať na sportovní či rekreační úrovni, by proto měly vytvořit podklady, díky kterým budou o své nabídce a možnostech informovat.

V případě osob se získaným postižením je období po jeho získání všeobecně plné velkých změn a přechodů. Může se stát, že některé z pohybových aktivit, kterým se dříve věnovali, pro ně najednou nejsou ve stejné podobě dostupné. Zároveň si ale neuvědomí existenci množství sportovních a pohybových aktivit, které osobám postižením přístupné jsou. Podklady podporující informovanost mohou společně s efektivní komunikací tento přechod ulehčit; stejně tak mohou podpořit povědomí mezi rodiči a obecně lidmi, kteří s osobami se zdravotním postižením pracují, což je příklad zdravotního personálu nebo učitelů.

Stupeň „První kontakt“

Cílem stupně „První kontakt“ je zabezpečit osobám se zdravotním postižením pozitivní prvotní zkušenost s pohybovými aktivitami, díky které budou mít zájem účastnit se PA i nadále. Jednotlivé organizace proto musí zajistit náležité proškolení trenérů a vytvoření programů poskytujících potenciálním sportovcům s postižením dobrou orientaci ve své činnosti. Zároveň je potřeba, aby napomohly začínajícím sportovcům cítit se sebejistě, vnímat pozitivně své okolí a případně jim nabídnout zapojení pro jejich vrstevníky a trenéry.

Zpětné předávání

Sportovcům s postižením, kteří již svou závodní kariéru ukončili, by měla být nadále poskytovaná podpora tak, aby u sportu a pohybových aktivit zůstali coby trenéři, programoví dobrovolníci, fundraiseři, poradci nebo funkcionáři. Díky svým zkušenostem totiž mohou působit jako vzory, jako osoby mající mnoho zkušeností i odborných znalostí, jež mohou začínajícím sportovcům dále předávat.