06
Komunikace představuje jeden ze základních aspektů sociální interakce. Podle psychologické školy metakomunikace P. Watzslawika nelze nekomunikovat. Prakticky v každém okamžiku jakékoliv sociální interakce probíhá určitá forma komunikace. Ať už přímá, skrytá či jakkoliv kódovaná. Z hledska základního členění komunikace můžeme hovořit o komunikaci verbální a komunikaci neverbální. I když člověk má schopnost komunikovat ve formě mluveného slova, tedy verbálně, přesto více než devadesát procent informací dostáváme o druhém účastníkovi komunikačního procesu formou nonverbální. Tedy vše co nebylo řečeno mluveným slovem, ale bylo podstatnou součástí interaktivní komunikace.
Pod pojmem (interpersonální) komunikace rozumíme v psychologii především vzájemné dorozumívání mezi lidmi. Jedná se o předávání myšlenek, emocí, postojů a jednání od jedné osoby ke druhé.Komunikace je základní lidskou potřebou a každá naše komunikace má nějaký účel, nějakou funkci. V podstatě rozeznáváme pět základních funkcí komunikace:
V dřívějších modelech nebo teoriích se na komunikaci pohlíželo jako na něco, co probíhá přímou cestou od mluvčího k posluchači, tedy mluvčí mluvil a posluchač poslouchal. V současné době však převažuje názor, že komunikace je procesem vzájemné výměny (transakce), ve kterém zúčastněné osoby přijímají i vysílají informace, působí tedy současně v roli mluvčího i posluchače.
Komunikační kontext v sobě zahrnuje konkrétní charakteristiky situace ve které se komunikace odehrává a také naši minulou zkušenost, postoje a návyky. Komunikační kanály jsou cesty, jakým informace přijímáme. V podstatě se jedná o naše smysly – zrak, sluch, čich a hmat. Zpětná vazba je reakce posluchače na přijaté sdělení. K šumu patří všechno, co nějakým způsobem komunikaci narušuje.
Interpersonální komunikaci je možné dělit podle mnoha hledisek. Nejčastěji uváděné a také prakticky nejlépe použitelné je členění na komunikaci verbální (slovní) a nonverbální (mimoslovní).
1. Komunikace verbální (slovní)
Základními formami verbální komunikace jsou psaný text a mluvené slovo. Verbální komunikace sděluje převážně obsahovou stránku informace. U každého pojmu můžeme rozeznávat dva významy – tzv. denotát a konotát.
Každá slovní komunikace má i svou formální stránku. Pro správné porozumění slovní komunikaci jsou podstatné tzv. paralingvistické jevy, tedy zvuková stránka komunikace. Jedná se o tempo mluvy, tón hlasu, intonaci, pomlky, hlasitost, atd. V paralingvistické rovině může mluvčí prozradit to, co vůbec říci nechtěl, a také může záměrně mnohé naznačit nebo dopovědět (podobně jako u mimoslovní komunikace, viz. dále).
2. Komunikace nonverbální (mimoslovní)
Nonverbální komunikace je komunikace beze slov. Probíhá prostřednictvím různých přirozených orgánů a těla jako celku. Mimoslovně komunikujeme především naše pocity, které máme k partnerovi v komunikaci a také emoce týkající se komunikovaného obsahu.
Podrobněji si můžeme naši mimoslovní komunikaci rozdělit podle účelu na ilustrátory, afektivní projevy, regulátory a adaptéry.
Jiným důležitým členěním neverbální komunikace je podle užitých prostředků na gesta, pohyby, prostorové umístění, dotyky, výrazy tváře, sdělení čichové a chuťové povahy. Za důležitý nonverbální klíč můžeme také považovat komplexně působící vzhled jedince. Pokud se na některé výše uvedené prostředky nonverbální komunikace podíváme podrobněji, tak:
Pod pojmem interpersonální (mezilidská) komunikace rozumíme v psychologii především vzájemné dorozumívání mezi lidmi. Jedná se o předávání myšlenek, emocí, postojů a jednání od jedné osoby ke druhé.
Pohled na mezilidskou komunikaci se postupně vyvíjel:
Pokud se zamyslíme nad tím, jaký hlavní a často také jediný pracovní nástroj máme k dispozici v situacích kdy pracujeme s lidmi, tak dospějeme k závěru, že to je naše vlastní osobnost – jako soubor našich znalostí, schopností, dovedností, vlastností, hodnost a zkušeností. Nic více, ale také nic méně. K tomu, abychom mohly naše osobnostní předpoklady efektivně rozvíjet a využívat, je důležité mít o vlastní osobnosti alespoň základní představu. Měli bychom znát své silné a slabé stránky, způsoby jak posilovat svoje přednosti a rozvíjet ty části sebe, které dosud zaostávají.
Jako názornou ilustraci toho, jak je to v naší osobnosti uspořádáno, můžeme využít tzv. JOHARI okno, které člení naši osobnost do čtyř části podle míry vlastního sebeuvědomování a otevřenosti našeho vnitřního světa druhým lidem.
Známé sobě | Neznámé sobě | |
Známé druhým | Veřejné já | Slepá skvrna |
Neznámé druhým | Intimní sféra | Nevědomí |
Obsahem první oblasti – veřejného Já, je vše co chceme nebo akceptujeme, aby o nás věděli lidé, se kterými se dostáváme do kontaktu.
V části osobnosti zvané intimita (intimní sféra) jsou naše, pocity, potřeby, postoje a preference, kterých jsme si relativně dobře vědomy, ale z nějakého důvodu je nechceme nebo nejsme schopni sdílet s druhými. Intimní oblast můžeme rozdělit do tří částí: na tělesnou intimitu, minulou zkušenost (osobní příběh, prožitky a chování spojené s důležitými momenty v našem životě) a autenticitu (otevřené a přímé vyjadřování pocitů a potřeb).
Třetí částí osobnosti je oblast slepé skvrny. Jsou to naše projevy, které jsou poměrně zřetelné pro naše okolí, ale my si jich nejsme vědomy. Slepá skvrna často zakrývá nějaké naše slabé, citlivé místo v prožívání, který je v zásadním rozporu s naším sebepojetím nebo očekáváním. Je psychickým obraným mechanismem našeho Já proti informacím, které jsou v rozporu s tím jak se vnímáme a hodnotíme. Projevuje se v celém kontinuu od běžných denních až po extrémní situace. Typické je, že v situacích, kdy jsme s naší slepou skvrnou konfrontováni, tak máme silnou tendenci tyto informace ignorovat nebo odmítat.
Čtvrtou částí naší osobnosti je nevědomí. Je to ta oblast naší osobnosti, která je skrytá nám, stejně jako lidem, kteří nás obklopují. Pojem nevědomí má v psychologii dlouhou tradici a jeho zkoumání je doménou hlubině psychologických škol a psychologie transpersonální. Jedná se o problematiku velmi rozsáhlou a komplikovanou. Pro naše účely je dostatečné rozdělení nevědomí na dočasně neuvědomitelné a absolutně neuvědomitelné, přičemž hranice mezi absolutně a dočasně nelze spolehlivě vymezit.
Když se zaměříme na nevědomí z časového hlediska, tak čím hlouběji do minulosti, tím více informací zůstává skryto. Pro konvenční psychologii je hranice uvědomitelného stanovena v souvislosti se zralostí CNS někde na rozmezí druhého a třetího roku. Podle psychologie transpersonální můžeme pokračovat v cestě do minulosti i za tuto hranici, do období porodu, nitroděložního života, životů minulých, zpět cestou fylogeneze až k atomárnímu nebo kosmickému vědomí.
Pokud jde o obsahovou stránku, tak za normálních okolností mimo naše vědomí probíhá většina fyziologických procesů, část motivace skrytě ovlivňujících naše chování a prožívání, ale také kreativity, víra, intuice, smysl pro humor a některé další duševní procesy.
Na existenci procesů ukrytých v nevědomí můžeme usuzovat pouze nepřímo, důkazy přinášejí experimenty s post-hypnotickou sugescí, testy využívající mechanismu projekce, chybné úkony v běžném životě a naše sny.
Každý člověk má o své osobě nějakou představu. Tato představa o sobě – sebepojetí – z velké části určuje to:
Všechny tyto charakteristiky, v psychologii zahrnované pod pojmy jako sebedůvěra, sebeocenění, sebevědomí, sebehodnocení patří k našim nejzákladnějším charakteristikám a jsou velmi úzce spojeny s centrem osobnosti, s našim Já.
To jakým způsobem máme utvořené sebepojetí je z části ovlivněno tím, jak se k nám v dětství chovali naši rodiče (respektive osoby, které nás vychovávaly). Na základě toho:
Nastavení | Pocity |
Od lidí | úzkost, nejistota, obavy, potřeba jít pryč, utéct |
Proti lidem | naštvání, ohrožení, podráždění, potřeba útočit |
K lidem | příjemné očekávání, radost, spokojenost, potřeba udržovat komunikaci |
Většina lidí při kontaktu s druhými prožívá určitou míru napětí. Míra těchto nepříjemných pocitů by však neměla být taková, aby nám bránila dobře komunikovat, nebo aby nás nutila se kontaktu s určitými lidmi vyhýbat. Pokud dosahují naše nepříjemné pocity takovéto intenzity, je potřebné s nimi pracovat.
Jiným přístupem který se zabývá tím, jakým způsobem přistupujeme sami k sobě a současně k druhým lidem, je přístup OK – neOK z transakční analýzy. (Transakční analýza je psychoterapeutický směr zabývající se komunikací v mezilidských vztazích). V tomto pojetí se předpokládá, že na základě výše uvedených zkušeností z ranného dětského věku se nacházíme v některé ze čtyř možných základních vztahových nastavení.
Od všech těchto výše popsaných charakteristik se odvíjí základ naší komunikace. To jak se cítíme sami se sebou a ve společnosti druhých lidí také ovlivňuje to jak mluvíme sami se sebou, naši vnitřní řeč. Vnitřní řeč užíváme velmi často, ale ne vždy si to uvědomujeme. Naše vnitřní monology nebo dialogy se většinou týkají nějakých emočně podbarvených situací, např. když:
S vnitřní řečí souvisí také fenomén sebe-naplňující se předpovědi. Pokud si nějakou „utkvělou“ myšlenku neustále opakujeme (často i na hranici uvědomování) tak má tendenci se uskutečnit. Ač to tak na první pohled vypadá, není na tom nic mystického ani tajemného – jde jen o to, že máme tendenci nakonec udělat to co si dlouhodobě sugerujeme.
Pokud jdete v jídelně od okénka s plným tácem a opakujete si „hlavně ať mi to nespadne, to by byl trapas“, tak si buďte téměř jisti, že se vám to dříve nebo později stane. Stejně tak, ale naštěstí fungují i věty typu „udělal jsem pro to, co jsem mohl a zvládnu to“.
V průběhu svého života člověk ve většině situací vystačí s navyklým způsobem myšlení a jednání. Máme osvojeny konkrétní vzorce chování, které opakovaně úspěšně používáme ke zvládání obdobných životních situací a k řešení obvyklých problémů. Vytváří se pocit bezpečí a jistoty, který však má tři závažné rizika:
Tato rizika se mohou objevit v situacích, které se v životě sice řídce, ale přesto poměrně pravidelně objevují. Jsou to situace, na které navyklé vzorce myšlení a jednání „nepasují“, nebo dokonce ani žádné vhodné, správné a zaručené řešení neexistuje. Takovéto situace jsou označovány jako náročné. Podle míry náročnosti je můžeme rozčlenit do tří kategorií:
Jak je z popisu výše uvedených kategorií zátěžových situací patrné, nepůsobí na všechny jedince stejnou intenzitou. Každý jedinec může vnímat a prožívat působení různých situací odlišně. To, co pro jednoho představuje mezní nebo dokonce extrémní zátěž, může být druhým hodnoceno jako prostá náročná situace, tedy jako zátěž reálná. To jak lidé jednotlivé situace prožívají a zvládají záleží především na:
Průběh zvládání zátěže je u každého jedince jiný. Většinou lze identifikovat tři dílčí fáze:
Každý člověk má určité vrozené předpoklady, které předurčují jakým způsobem a jak úspěšně bude různé zátěžové situace zvládat. Mimo toho má každý možnost na sobě v mnoha směrech pracovat a rozvíjet se tak, aby svou odolnost proti zátěži zvyšoval.
V běžném, každodenním životě existují aktivity, které nám mohou pomoci odbourat nahromaděné napětí, stres a nepohodu:
Mimo tyto běžné činnosti existují techniky, které mohou člověku pomoci zvládnout zátěžovou situaci, když je právě v ní - zkouška, konflikt s nadřízeným, přijímací pohovor, jednání na úřadě, …
Existují také komplexní metody - relaxační a autoregulační techniky. Ty jsou při posilování schopnosti člověka zvládat zátěžové situace velmi účinné, vyžadují však dlouhodobější a pravidelný nácvik.
V tabulce uvádíme příklad škály životních situací (Holmes a Rahe) uspořádaných sestupně podle intenzity zátěže. Pokud jedinec nashromáždí v průběhu roku více jako 200 bodů, lze hovořit o nadlimitní zátěži.
Příklad události | Orientační zátěžová intenzita v bodech |
Smrt manžela/manželky | 100 |
Rozvod | 73 |
Manželská odluka | 65 |
Výkon trestu ve vězení | 63 |
Smrt blízkého člena rodiny | 63 |
Vlastní zranění či nemoc | 53 |
Svatba | 50 |
Výpověď z práce | 47 |
Manželské usmíření | 45 |
Odchod do důchodu | 45 |
Změna zdravotního stavu člena rodiny | 44 |
Těhotenství | 40 |
Sexuální potíže | 39 |
Přírůstek do rodiny | 39 |
Přizpůsobení se jiné práci | 39 |
Změna finanční situace | 38 |
Smrt blízkého přítele | 37 |
Změna ve způsobu práce | 36 |
Změna počtu manželských hádek | 35 |
Větší hypotéka nebo půjčka | 31 |
Vymáhání hypotéky nebo půjčky | 30 |
Změna pracovních povinností | 29 |
Odchod syna či dcery z domova | 29 |
Problémy s příbuznými | 29 |
Vynikající osobní úspěch | 28 |
Zahájení či ukončení školy | 26 |
Změna životních podmínek | 25 |
Revize osobních návyků | 24 |
Potíže se šéfem | 23 |
Změna pracovní doby, pracovních podmínek | 20 |
Změna bydliště | 20 |
Změna školy | 20 |
Změna trávení volného času | 19 |
Interpersonální (mezilidský ) konflikt je jedním z typů náročných životních situací. Dochází zde ke střetnutí protichůdných sil na cestě k cíli. Jako konfliktní zpravidla vnímáme takovou situaci, v níž je nutné se rozhodnout - vybrat jednu z nabízených možností řešení. Do konfliktu se v tomto případě dostávají dva či více lidí, respektive jejich potřeby, zájmy, cíle, názory, postoje nebo hodnoty.
Pocitově je konflikt prožíván spíše nepříjemně - objevuje se napětí, úzkost, strach, rozčílení, vztek, agrese, bezmoc, smutek, …. V některých specifických konfliktech nebo jejich části se mohou objevovat i pocity příjemné - uvolnění, uspokojení, radost, příval energie… .
Konflikt sám o sobě není záležitostí negativní. Jako většina událostí týkajících se mezilidských vztahů má své kladné i záporné stránky.
Mezi nejčastější příčiny mezilidských konfliktů patří:
Každý člověk, na základě svých životních zkušeností a dominantních osobnostních charakteristik dává přednost určitému způsobu řešení mezilidských konfliktů. S ohledem na to, že upřednostňovaný způsob jednání při řešení konfliktu je do určité míry naučený, je možné ho modifikovat, nebo rozšířit o další možné způsoby. V optimálním případě si můžeme osvojit větší množství variant řešení konfliktů a uplatňovat je v závislosti na situaci.
Je třeba zdůraznit, že neexistuje univerzálně použitelný, nejlepší způsob řešení. Z hlediska volby způsobu jednání při řešení konfliktu vystupují do popředí dvě jeho významné složky: cíle a vztahy. Podle toho, jakou důležitost přikládáme při řešení konfliktu těmto dvěma složkám, si můžeme vymezit pět základních způsobů řešení konfliktu. Pro názornost si je můžeme připodobnit k pěti zvířatům, které díky svým charakteristickým vlastnostem mohou tyto způsoby řešení reprezentovat.
Želva má základní tendenci se konfliktu vyhýbat. Konflikt v ní vyvolává obavu, strach a úzkost. Aby se vyhnula přímému konfliktu, tak se raději vzdá svých cílů a dlouhodobém důsledků neřešení problémů ztrácí i dobré vztahy.
Existují však situace, kdy je možné strategii želvy efektivně využít:
Žralok je predátor, útočník, zabiják. Snaží se dosáhnout svého cíle bez ohledu na to, co mu stojí v cestě. Vztahy pro něj mají většinou jenom okrajový význam. Nestará se potřeby druhých lidí. Vítězství je pro žraloka spojeno s uspokojením a pocitem zvýšené sebehodnoty. Prohru vnímá jako slabost a selhání. Při řešení konfliktů využívá moc, sílu, agresi, zastrašování a vyhrožování.
Strategii žraloka je obecně výhodné využít v situacích, kdy pro nás vztahová složka má menší důležitost než cíl, kterého chceme dosáhnout. A také v případě potřeby:
Medvídek je závislí na dobrých vztazích. V konfliktech ustupuje ze svých cílů proto, aby si udržel uspokojivé vztahy s druhými lidmi. Základním heslem je „hlavně, aby mě měli všichni rádi.“
Strategii medvídka lze obecně upřednostňovat při řešení konfliktu s blízkými osobami v situacích, kdy pro nás není cíl příliš důležitý. Dále v situacích, kdy:
Liška je mistrem vyjednávání a kompromisu. Snaží se najít takové řešení, kdy všechny zúčastněné strany něco získají a něčeho se vzdají. Využívá taktiky „něco za něco“.
Kompromisní strategie je výhodná v případě, když:
Sova je naší nejmoudřejší a nejvyzrálejší částí. Je pomyslným ideálem při řešení konfliktu. Snaží se svým jednáním konfliktům předcházet a při jejich řešení zohledňovat i cíle druhé strany a tak posilovat vzájemné vztahy. Cílem je uzavření konfliktu s výsledkem, kdy obě strany odcházejí jako vítězové.
Jak bylo v průběhu kapitoly zdůrazněno, neexistuje žádný, univerzálně platný návod, jak řešit a vyřešit mezilidské konflikty. Prvním předpokladem úspěšného řešení je znalost co nejvíce variant možných strategií a druhým předpokladem potom schopnost rozpoznat, která strategie (případně kombinace strategií) je v daném případě nejužitečnější.
Dobré řešení konfliktu je každé takové, které:
Pojem asertivita má základ v latinském assertio (tvrzení). Do češtiny však bylo přejato z angličtiny, ze slova to assert (prosadit se). Většinou se užívá počeštěného výrazu asertivita, pokud se překládá, tak jako zdravé nebo přiměřené sebeprosazení. Asertivitou rozumíme komunikační techniku zaměřenou na prosazení vlastních požadavků, potřeb a nároků přiměřenými prostředky, bez zbytečného ubližování druhým a při respektování jejich i své důstojnosti. Asertivní jednání v sobě obsahuje také schopnost plného sebevyjádření, uvědomování si co skutečně chci, o co mi jde a schopnost pozorně poslouchat partnera. Při asertivním jednání se snažíme o vyvážení tendence k prosazení vlastních zájmů a respektování zájmu partnerů.
Hlubší chápání asertivity můžeme vyjádřit jako dovednost 3P.
I když se asertivní techniky může naučit každý, největší význam má osvojení asertivity pro dvě skupiny lidí – pasivní a agresivní:
Mezi nejčastější témata asertivních výcviků patří:
K tomu, aby se mohl člověk ve svém životě dobře cítit, měl by si osvojit „asertivní lidská práva“. K tomu, aby mohl dobře vycházet s druhými lidmi, měl bychom tato práva přiznat i jim.
Schopnost přijmout akceptovat ocenění, pochvalu, lichotku od druhých je elementární asertivní dovednost. Přijímání komplimentu má několik úrovní.
Uspořádání výše uvedených úrovní ocenění je podle psychické náročnosti, nicméně neplatí univerzálně. Pro někoho může být obtížnější přijmout ocenění od blízkých než od nadřízeného či někdo může snadněji přijímat ocenění od skupiny než od sebe samotného.
Přijmout a akceptovat ocenění potom znamená, že jsme schopni:
Příkladem může být banální věta od kolegy typu: „Tobě to dnes sluší“. Adekvátní odpovědí je věta typu. „Děkuji“ nebo „Díky, to mě těší“ doprovázená úsměvem. Věty typu „Prosím tě, vždyť nejsem namalovaná“ nebo „Ale prosím tě, vždyť mám starou sukni“ jsou spíše výrazem nejistoty a sníženého sebevědomí (i pokud je pravdivá)
S asertivní schopností přijmout ocenění od druhých je úzce provázána také schopnost autenticky (přirozeně) oceňovat druhé. I zde je možné vytvořit pomyslný žebříček náročnosti oceňování
Opět zde platí, že hierarchie náročnosti může být velmi individuální a že provedení by mělo být doprovázeno (v případě „tréninku“ postupně narůstajícími a převažujícími) autentickými příjemnými pocity.
Asertivní schopnost ocenit se, přijmout ocenění a ocenit druhé lze dle výše uvedených doporučení snadno trénovat a doporučuje se je zvládnout před nácvikem dalších asertivních technik.
Technika požádání o laskavost je namístě tehdy, když žádáme něco, co není zákonem předpisem či morálkou jednoznačně stanoveno. Žádáme-li o něco takového druhého člověka, může se objevit pocit studu, nejistoty, trapnosti. Recept, jak to změnit je jednoduchý (ale dostat ho do praxe je často velmi obtížné):
Pokud je Vám žádost o laskavost nepříjemná, může tento pocit snížit taktní
nabídkou reciproční pomoci, na kterou máte schopnost, čas a chuť. Když
občas sami laskavost někomu poskytneme, tak nás okolí začne považovat za
laskavého člověka a tím spíše naší žádost o cokoliv přiměřeného přijme
a vyhoví nám.
Příklad:
Pracujete jako asistentka vedoucího projektu. Jste v situaci,
kdy Vám onemocnělo dítě a potřebujete odejít v 14.00. Vaše pracovní doba
je do 16.00
Asistentka Jana | Vedoucí Karel |
1. Karle, mám k tobě prosbu | No, poslouchám. |
2. Potřebovala bych dnes výjimečně odejít ve 14.00 | To mi vůbec nevyhovuje, potřebuji, abys připravila ty podklady k zítřejšímu jednání. |
3. Já vím, že ti to komplikuji, ale mám nemocného Petra a musím si ho vyzvednout. | No jo, ale co mám dělat s těmi podklady? Já to opravdu potřebuji mít do zítřka hotovo. |
4. Tak já si to vezmu domů a zítra ráno přijdu dřív. | Nejsem z toho moc nadšený, ale pokud to tady zítra ráno v 7.00 bude, tak běž. |
5. Díky za vstřícnost a spolehni se, že to tam bude. |
Komentář k jednotlivým bodům dialogu:
Technika gramofonové desky se používá pokud chceme prosadit oprávněný požadavek, zejména v situacích jasně vymezených zákonnými předpisy a normami – tedy když máme na něco nezadatelné právo a když náš komunikační partner nám není emočně blízký.
Jde o taktiku, jak čelit manipulaci, ať již nám partner v komunikaci něco odmítá nebo naopak vnucuje. Trénuje se umění nevzdávat se svého práva po prvním odmítnutí. Je to rozvíjení schopnosti opakovat stále dokola svůj nárok, bez pocitů (nebo alespoň projevů) rozrušení, úzkosti, nejistoty nebo vzteku a agrese.
Vlastní technika probíhá v několika krocích a pro úspěch je potřeba zvládnout několik důležitých podmínek:
Příklad:
Podle kolektivní smlouvy máte nárok na zvýšení mzdy o 10%. Ve
firmě pracujete pět let, jste spokojeni a zaměstnavatel je spokojen s vámi.
Z výplatní pásky jste se dozvěděli, že vám mzda zvýšena nebyla. Za tyto
záležitosti odpovídá vedoucí personálního a mzdového oddělení.
Zaměstnanec Michal Horák | Vedoucí ing. Karel Pukavec |
1. Dobrý den, pane inženýre. Jdu za vámi ohledně platu. Z výplatní pásky jsem zjistil, že mi nebyla navýšena mzda o 10%, tak jak bylo dohodnuto. Já ty peníze chci dostat, protože na ně mám nárok. | Dobrý den, pane Horáku. To bude nějaký omyl. Mzda byla navýšena všem zaměstnancům. |
2. Je mi líto, ale mě navýšena nebyla. Tady je má výplatní páska. Můžete si to ověřit. | No jo. Tak to je mi taky líto. Ale s tím já nemůžu nic udělat. To je chyba počítače. |
3. Já to chápu, s počítači je to složité. Ale já mám nárok na své peníze. | Ale no tak. Nebudeme z toho dělat drama. Je to jenom patnáct stovek. A v příští výplatě už to navýšení budete mít. |
4. Pro mě je ta částka důležitá. A mám na ni nárok. | A na co ji tak nutně potřebujete? |
5. To s vámi teď nechci řešit. Já chci jen tu částku, na kterou mám nárok. | Už jsem vám říkal, že s tím nemohu nic dělat. Možná tak ing. Prskavec z mzdovky. |
6. Chápu, že je to složité. Já chci pouze to, na co mám nárok. | No jo, ale on už tam asi nebude. Tak si tam zítra skočte. |
7. Já chci jenom svoje peníze a vy jste vedoucí mzdového oddělení. | Ježíš, vy se naotravujete kvůli patnácti stovkám. |
8. Pro mě je to důležité a mám na ně nárok. | To sem ještě neviděl. Tady mi to podepište a běžte si je vyzvednout na pokladnu |
9. Děkuji vám za ochotu. Nashledanou |
Komentář k jednotlivým bodům dialogu:
Následující tři techniky jsou zaměřeny na zvládání kritiky. Kritika je často zdrojem eskalace konfliktu a vyrovnávat se s ní bývá poměrně náročné. Většinou nám nedělá potíže rozpoznat, že jsme kritizováni. Obtížnější už bývá rozpoznat (nebo si přiznat), zda je kritika oprávněná nebo nikoliv. Nejlepší, co pro rozpoznání oprávněnosti kritiky můžeme udělat, je naučit se uvědomovat a vyjádřit pocity, které v nás kritika vyvolává. To je klíčový moment, od kterého se odvíjí případný výběr vhodného způsobu reagování.
Techniku dotazování se na podrobnosti lze využít při odpovědi na oprávněnou kritiku nebo na kritiku od člověka který je pro nás blízký, důležitý a nechceme poškodit vzájemný vztah.
Základem je přijetí kritiky:
Dotazování se na podrobnosti je velmi náročná technika a při její aplikaci
je velmi důležité vyvarovat se ironie a sarkasmu a zvládnout soulad verbální
i nonverbální složky komunikace.
Příklad:
Pracujete jako vedoucí projektu pro firmu PEPAK. V 10:00 jste
měl být na dopředu avizované, velmi důležité schůzce ohledně financování
projektů. Přišel jste 10:03
Vedoucí projektu Kamil Spolehlivý | Ředitel Jaroslav Rtuťovitý |
1. Dobrý den..... (nestačíte domluvit) | Dobrý den. Dost mě rozčilujete. Jsem opravdu nespokojen s Vaší prací. Takhle to opravdu dál nejde !!! |
2. Mrzí mě, že jsem Vás rozčílil.. Co nebylo v pořádku? | Ještě se takhle ptejte!!!!!!!! |
3. Opravdu se omlouvám, ale připravil jsem všechno podle dohody. | Ale pozdě!!!! |
4. Já uznávám, že jsem přišel pozdě. Je to moje chyba. Stalo se to poprvé za 10 let. A všechno mám připraveno. | Sice jednou za deset let, ale zrovna když jsem v takovém časovém presu!!!! |
5. A nemůžeme to zkusit zvládnout? Já to mám opravdu dobře připraveno. | No, když to bude rychle. Za pět minut musím odejít. |
6. Ještě jednou se omlouvám, nechtěl jsem Vám způsobit takový stres. Je ještě něco, kvůli čemu jste se mnou nespokojený? | Ale já jsem s Vámi spokojený. To jenom ten čas. To je pro mě vždycky hrozný stres. |
7. Tak děkuji a na shledanou. | Nashledanou. |
Komentář k jednotlivým bodům dialogu:
Technika souhlasu s oprávněnou kritikou se dobře hodí do situací, kdy
je kritika částečně oprávněná, ale kritizují využívá situace a přidává
věci, které jsou příliš obecné nebo se kterými nemáme nic společného. Základem
je souhlas se vším, co je konkrétní a oprávněné a současně ignorace obecného
a neoprávněného. To kritikovi často vezme „vítr z plachet“, když souhlasíme
s jeho námitkami. Někdy stačí jedna komunikační sekvence a kritika se zastaví.
Jindy je potřeba kát se tak dlouho, až kritik pochopí, že čas vrátit nejde
a to co se stalo se již neodestane.
Příklad:
Pracujete jako kadeřnice. Stěžovala si na vás zákaznice, protože
jste si ji objednala na 10.30 a nechala jste ji čekat do 11.15 Na základě
této stížnosti si vás předvolala vedoucí.
Kadeřnice Alena Odstrčená | Vedoucí Jindra Vostrá |
1. Dobrý den, prý jste se mnou chtěla mluvit. | Dobrý. Ano chtěla. Tušíte proč? |
2. Ne, netuším | Protože jsem s váma velmi nespokojená. Stěžují si na vás zákaznice. A taky jste špatně předala pokladnu. |
3. Ano. Máte pravdu. O té stížnosti jsem slyšela. | Prý jste ji nechala čekat 45 minut a ještě jste ji zkazila ten účes, jak jste spěchala. |
4. Uznávám. Udělala jsem chybu. Neměla jsem ji nechat čekat. Omlouvám se. | Ujel jí vlak. Takhle to dál nejde. Jak já potom před lidma vypadám. |
5. Byla to opravdu moje chyba. Paní jsme se také omluvila a dala jí 30% slevu. | Co mám s váma dělat. Ať se to neopakuje. |
6. Děkuji, nashledanou. |
Komentář k jednotlivým bodům dialogu:
Techniku otevřených dveří je vhodné používat při obraně proti
nepřiměřené, neoprávněné kritice, tedy proti kritice jejímž účelem je urážet a ponižovat. Taková kritika
bývá často plná negativních emocí a ten kdo nás kritizuje se chová způsobem,
jakoby se plnou silou rozbíhal proti zavřeným dveřím. Abychom zabránili
střetu, je možné tyto dveře dokořán otevřít. Je třeba se naučit souhlasit
s každou pravdou, s každou pravděpodobností která je v kritice obsažena.
nenechat se strhnout k sebeobraně, zdůvodňování a vysvětlování ani agresi
vůči kritikovi. Na kritiku nereagujeme kritikou nýbrž souhlasem. Velmi
důležité (a současně obtížné) je zachovat emoce pod kontrolou, klid.Nenechat
se vytočit, vmanipulovat do pocitu úzkosti, viny či nenávisti a nepřátelství.
Příklad:
Jste vedoucím velmi důležitého projektu. V projektovém týmu máte
člověka, který je pro Vás po odborné stránce
naprosto nepostradatelný. Bohužel se jedná o velmi komplikovanou osobnost, která ve stresu reaguje
velmi agresivně a popudlivě. Tomuto odborníkovi vrátil jeden ze spolupracovníků
již potřetí zpátky text pro nedodržení předem dohodnutých parametrů.
Vedoucí projektu Jindřich Starostlivý | Odborník Vladimír Naježený |
1. Ahoj Vladimíre :-) | Ty se na mě vůbec neusmívej. Já už toho mám opravdu dost. Zase mi to poslal zpátky. S tvýma lidma se absolutně nedá spolupracovat. A můžeš za to ty. To jenom další ukázka tvé naprosté neschopnosti!!!! |
2. Máš pravdu. Je to moje chyba | A to není všechno, včera mi měla přijít platba za minulý měsíc a nic!!!!!!!. To já fakt trpět nebudu. Taková ignorace!!!! |
3. Moc mě to mrzí. Omlouvám se. | Tobě peníze určitě přišli, že!!! |
4. Máš pravdu. Mrzí mě to, že ti působíme takové potíže. | Hm. Za to si nic nekoupím. |
5. Tak se prosím nezlob. Uznávám. Beru to na sebe. A ještě jednou se omlouvám | Hm. Tak jo. |
6. Díky za pochopení. Ahoj | Ahoj. |
Komentář k jednotlivým bodům dialogu:
Atkinsonová, R. L. a kol. (2003). Psychologie. 2. vydání. Praha: Portál.
Mikulaštík, M. (2007). Manažerská psychologie. Praha: Grada.
Plháková, A. (2003). Učebnice obecné psychologie. 1. vydání, Praha: Academia.
Robbins, S. P., & Decenzo, D. A. (2001). Fundamentals of management. USA, New Jersey: Prentice Hall.
Štikar, J., Rymeš, M., Riegel,. K., Hoskovec, J. (2003). Psychologie ve světě práce. Praha: UK Karolinum.