07
Navlhavost je obecně schopnost látek přijímat vlhkost z okolního prostředí. Jedná se o dlouhodobý proces, který probíhá do té doby, než je dosaženo tzv. rovnovážného stavu, kdy vlhkost látky, potažmo polymeru, odpovídá relativní vlhkosti okolního prostředí. Nejedná se tedy o materiálovou konstantu. Doba, po kterou bude polymer navlhat, závisí především na jeho chemickém složení, relativní vlhkosti a teplotě okolí i tloušťce polymerního dílu, tak jak dokládá příklad na obr. 47 pro polyamid 6 (PA-6) obchodního označení Grilon BS/2.
Příčinou navlhavosti polymerů je především jejich chemická struktura a složení materiálu. Z chemického hlediska navlhají snáze ty polymery, které mají v řetězci makromolekuly přítomny atomy silně elektronegativních prvků (souvisí tedy s jejich polaritou), jedná se zejména o: kyslík -O, dusík -N, případně chlor -Cl a další atomy, které se vyznačují silnou elektronegativitou. Elektronegativitou je v chemii označována vlastnost atomu vyjadřující jeho schopnost přitahovat vazebné elektrony. Většina polymerních materiálů tedy více či méně navlhá. Patří sem např. polyoxymethylen (POM), polykarbonát (PC), polyamidy (PA), fenol-formaldehydové pryskyřice (PF), kaučuky a další. Nepolární povaha polymerů je příčinou velmi nízké navlhavosti (pod 0,1 hm. %) a mezi tyto tzv. nenavlhavé polymery vedle polytetrafluorethylenu (PTFE) patří pouze polyethylen (PE), polypropylen (PP) a polystyren (PS), jejichž makromolekuly jsou tvořeny výhradně atomy uhlíku a vodíku, které mají přibližně stejnou schopnost přitahovat vazebné elektrony. Navlhavost závisí také na množství a typu aditiv. Organická plniva na bázi přírodního materiálu (celulózy), např. bavlna, dřevitá moučka, kenafová vlákna, vlákna juty, kokosu apod., navlhavost polymeru zvyšují, naopak anorganická plniva, jako je např. mletý křemen, skleněná vlákna ad., ji budou snižovat.
Důsledkem navlhavosti polymerů je:
Vlastnosti polymerů závisí tedy mimo doposud uvedených vlivů také na obsahu vlhkosti (viz příklad na obr. 48). Před zpracováním jsou polymery zbaveny absorbované vlhkosti (< 0,2 až 0,3 hm. %), neboť přítomnost vody se projevuje zhoršováním kvality výrobku (vznikají vlhkostní šmouhy nebo vzduchové bubliny), ale také poklesem mechanických vlastností v důsledku štěpení makromolekul vodou při zvýšené teplotě. Výrobky zkoušené bezprostředně po vyrobení mají vlastnosti, které odpovídají vlastnostem materiálu v suchém stavu. Během jejich užívání materiál přijímá vlhkost z okolního prostředí a tím např. snižuje svoji pevnost. Proto je vhodné pro hodnocení „skutečných“ vlastností dílů tyto kondicionovat. Kondicionací rozumíme proces, který směřuje k tomu, aby díl (vzorek) byl uveden do rovnovážného stavu ve vztahu k teplotě a vlhkosti okolí, při které je používán. Za běžných podmínek se např. navlhavé plasty kondicionují při standardním prostředí 23/50 (teplota 23 °C, relativní vlhkost okolí 50 %) po dobu min. 88 hodin (není-li uvedeno jinak). Některé polyamidy a výrobky o tloušťce > 2 mm vyžadují delší dobu kondicionace. Tu lze také urychlit v klimatizačních komorách za zvýšené teploty a relativní vlhkosti prostředí.
K měření vlhkosti polymeru lze přistoupit několika způsoby. Jedním z nich je analytická titrační metoda podle K. Fischera. Tato metoda je sice velmi přesná, ale zdlouhavá. V technické praxi se uplatňují jiné metody:
Video: Halogenový analyzátor vlhkosti