01
Úloha informačních technologií nespočívá pouze v sestavení a udržení datové infrastruktury pro zajištění přenosu dat mezi koncovými systémy. Mezi nezbytné součásti IT bezpochyby patří též tzv. Informační bezpečnost, jejímž úkolem je zabezpečení sítě proti šíření virů, jak se bránit hackerům nebo jak potírat spam v emailech. K informační bezpečnosti patří také práce se zaměstnanci i s pracovníky managementu, abychom získali jistotu, že jsou si všichni vědomi současných hrozeb, jakož i způsobů, jak mohou chránit své informace a systémy. Pojmy informační bezpečnost, počítačová bezpečnost a síťová bezpečnost se často používají jako synonyma. Mezi těmito oblastmi existují mnohé vazby a jejich cíle jsou společné, tj. ochrana důvěrnosti, integrity (celistvosti) adostupnosti informací; přesto jsou však mezi nimi drobné odlišnosti.
Informační bezpečnost znamená ochranu informací a informačních systémů před neoprávněným přístupem, využíváním, vyzrazením, narušením, pozměňováním, prohlížením, sledováním, zaznamenáváním či zničením.
Jako počítačová bezpečnost se společně označuje celá škála nástrojů určených k ochraně zpracovávaných a ukládaných dat a k boji proti záměrům hackerů.
Síťová bezpečnost je taktéž společné označení pro množinu nástrojů určených k ochraně dat během jejich přenosu.
V souvislosti s Internetem se často používá termín internetová bezpečnost. Toto označení navíc zahrnuje i pojem zabezpečení perimetru (tzn. hranic střežené oblasti), což je opět společný název pro množinu nástrojů určených k ochraně zdrojů v privátní síti před uživateli z jiných sítí.
Rozdíly mezi informační bezpečností, počítačovou bezpečností asíťovou bezpečností spočívají především v přístupu, v použitých metodách a v oblastech, na něž se soustředí.