03
Mezi technická hlediska řešení systémů IB také spadá otázka řešení hašení a hasicích přístrojů v případě nějakého závažného problému, který by se mohl v budově vyskytnout.
Pokud se zaměříme na řešení hasicích systémů v inteligentních budovách, můžeme s jistotou říci, že klasické hasicí přístroje nejsou zcela vhodné, a proto je lepší používat systémy založené na principu inertních plynů, které jsou k poškozeným předmětům a objektům mnohem šetrnější než běžně používané hasicí přístroje.
Např. společnost Siemens představila novou systémovou koncepci protipožárního zabezpečení, které je vhodné i pro instalaci v rozlehlých výrobních a komerčních prostorech. Tento integrovaný systém nabízí ucelenou, modulárně koncipovanou a vzájemně kompatibilní řadu produktů, které jsou určeny k rychlé detekci místa vzniku ohniska požáru, pomáhají při evakuaci a v případě skutečného nebezpečí automaticky ovládají hasicí zařízení (detektory požáru a hlásiče, hasicí prostředky atd.).
Velká pozornost byla věnována především realizaci koncepce pokročilého hasicího systému Sinorix (Sinorix H2O Gas a Sinorix N2), který je zvlášť vhodný pro ochranu knihoven, archivů a sálů s výpočetní technikou. Je určen především k instalaci do prostředí se specifickými vlastnostmi a přísnými požadavky na protipožární ochranu. V praxi to znamená skutečně realizovat modulárně koncipovaný systém se spolehlivou a rychlou detekcí s důrazem na přesnou lokalizaci místa vzniku nebezpečí v nejranějším možném stadiu a s bezprostřední aktivací hasicího systému v případě, že skutečně nastane kritická situace.
Historické prostory ve své době nebyly budovány s ohledem na jakoukoliv ochranu proti ohni. Při instalaci moderních protipožárních zařízení tak většinou nemůže být nijak narušena či měněna architektura klasických interiérů a možnosti ochrany proti požáru jsou tudíž velmi limitované. Právě v těchto prostorách je vhodné používat prostředky pro hašení inertním plynem z nabídky firmy Siemens.
Požár představuje pro přechovávané dokumenty a exponáty nebezpečí ve dvou směrech. Nejde jen o samotný oheň a kouř, které samy o sobě mohou přivodit nenahraditelnou ztrátu archiválií, ale voda použitá k hašení ohně je obvykle dalším ničivým elementem. Specifický způsob jemného rozprašování vody ve směsi s inertním plynem, který využívá zařízení Sinorix H2O Gas, omezuje následky způsobené likvidací požáru na minimum.
Tato technika Sinorix H2O Gas byla použita např. v dánském Královském archivu v Kodani, který shromažďuje vzácné historické sbírky. Řešení protipožární ochrany zde bylo nutné přizpůsobit náročným podmínkám, zejména historické konstrukci budovy. Protipožární ochrana byla proto komplexně řešena instalací automatického hasicího systému, který používá kombinaci vody a dusíku a neruší historicky cenné interiéry.
Přírodní plyny primárně brání přístupu kyslíku do chráněného prostoru. Zatímco dusík snižuje koncentraci kyslíku v takovémto prostoru, což má za následek okamžitý hasební účinek, vodní mlha snižuje teplotou hořlavého materiálu pod hodnotu, při níž by mohl oheň znovu vzplanout. Již použití malého množství vody (asi 0,5 l na m3) v emulzi s inertním plynem způsobuje rychlé ochlazování předmětů i velmi horkých povrchů. Vodní mlha se rychle přemění v páru, zvyšuje se relativní vlhkost zbývajícího vzduchu, a brání se tak nebezpečí opětovného vzplanutí ohně. Zasažené povrchy jsou díky použití vodní mlhy pokryty jen velmi tenkou vrstvou vody – tak tenkou, že příliš neuškodí citlivým a choulostivým dokumentům uložených v archivu, a dokonce většinou ani neohrozí instalované elektronické přístroje. Voda se totiž vypaří během několika minut. Současně vodní mlha váže jedovaté zplodiny hoření a zasažený prostor lze rychle vyvětrat např. krátkodobým zvýšením výkonu klimatizace, popřípadě jen intenzivním vyvětráním.
Plyn a voda jsou vypouštěny společně do jednoho potrubního systému a jsou také společně rozprášeny tryskami v chráněném prostoru. Dusík přitom s výhodou funguje i jako látka dopravující vodu a zajišťující její klidné a rovnoměrné rozptýlení. Hasební směs obsahuje 95 % dusíku a pouze 5 % vody. Plyn díky svému skupenství pronikne lépe k hlubinným ložiskům požáru, a to tím rychleji, čím rychleji je spotřebováván kyslík podporující hoření. Současné použití dusíku a vody má mnohonásobně větší účinnost, a hasicí proces je tak mnohem rychlejší, bezpečnější a spolehlivější. Protože systém Sinorix H2O Gas vyniká schopností uhasit otevřené plameny či doutnavý požár a může také zabránit jeho opětovnému vzplanutí, jsou typickými oblastmi jeho použití zejména archivy a knihovny. Dále se používá pro ochranu uzavřených prostor jako např. trezorových místností a místností se systémem záložního napájení UPS, strojními i jinými technickými zařízeními. Je také vhodný k ochraně skladů hořlavých kapalin, kabelových kanálů, dvojitých podlah a také transformátorů a generátorů uzavřených v kobkách.
V oblastech, kde je použití vody nepřípustné (vysokonapěťové transformátory a rozvodny vysokého napětí atd.) se používá směs Sinorix N2, která obsahuje především dusík. Dusík patří do skupiny tzv. inertních plynů, je to elektricky nevodivý a chemicky netečný plyn, při jehož styku s ohněm nenastávají žádné reakce, které by mohly vést ke vzniku nežádoucích vedlejších škodlivých produktů. Tím se i snižuje možnost poškození chráněného vybavení, včetně „vnitřností“ citlivých serverů. Tento přírodní plyn neškodí okolnímu prostředí a je zdravotně nezávadný. Umožňuje likvidovat požár bez ohrožení životního prostředí a chráněný prostor lze po hasebním zásahu opět rychle uvést do provozu, většinou vyvětráním.
Hasební účinek systému Sinorix N2 je, stejně jako u ostatních systémů používajících přírodní plyn, založen na snížení koncentrace kyslíku v chráněném prostoru. Po vpuštění dusíku do místnosti, kde je ohnisko požáru, poklesne koncentrace kyslíku na hodnotu mezi 13,8 % a 10 %. Při takovém složení atmosféry hoření samovolně ustává. Záleží na rozsahu požáru a také je důležité, aby do prostoru požáru neproudil vzduch bohatý na kyslík např. zvenčí. Oheň již pak není dále zásobován vzdušným kyslíkem a velmi rychle uhasíná. Jde o spolehlivý způsob, jak požár uhasit a také znemožnit jeho opětovné vzplanutí.
Techniku hašení pomocí plynu Sinorix N2 od firmy Siemens používá k ochraně svého majetku i pobočka přední světové internetové banky, dánská Saxo Bank. Systém doplněný o hlásič kouře a hasicí systémy navíc chrání i proti vzniku požáru uvnitř trezorů. Zahrnuje hlásiče požáru, ovládací ústředny pro plynové stabilní hasicí zařízení a tlakové lahve s dusíkem.
Dalšími typickými příklady použití systému Sinorix N2 jsou datová centra, telekomunikační systémy, kabelové kanály, vnitřní rozvodny elektřiny, strojovny, jiné místnosti s technickými zařízeními, uzavřené transformátory, turbíny, motory generátory apod.
Hasicí systémy Sinorix používající přírodní hasební média poskytují značnou volnost při projektování i výstavbě jednotlivých instalací. Zařízení využívající jako hasební materiál dusík lze navrhovat na jmenovitý pracovní tlak 200 nebo 300 bar. Hasicí systémy je možné koncipovat také pro ochranu jednoho prostoru, ale i jako tzv. multisekční řešení využívající jednu zásobu hasiva pro více chráněných prostorů. Tlakové lahve s hasivem je možné umístit centrálně v jednom prostoru, ale i v několik místnostech podle přání a možností uživatele. Díky této všestrannosti lze hasicí systémy s dusíkem velmi dobře přizpůsobit, aniž by byla jakkoliv narušena současná konstrukce budov, lze respektovat rozličné požadavky uživatele a zohlednit konkrétní rizika související s požárem. Výhodou suchého hašení kromě minimálních druhotných škod způsobených vodou je i snadná prostupnost plynu, který se díky své konzistenci může dostat opravdu všude a bezprostředně neohrožuje zdraví přítomného personálu.
Siemens se zabývá i strategiemi evakuace osob z ohrožených prostorů. Základním předpokladem účinné ochrany personálu včetně rychlé a úspěšné evakuace jsou jasná pravidla komunikace a označení únikových cest směrem z budovy grafickou, automatickou hlasovou a vizuální signalizací. Při projektování evakuačního systému by však měl být brán zřetel i na skutečnost, zda se lidé v ohroženém prostředí pohybují poprvé a zcela náhodně, a tudíž ho neznají (např. nákupní centrum), anebo se pohybují v důvěrně známém prostředí (v zaměstnání). Inteligentní budovy současnosti jsou již projektovány se zohledněním všech těchto rizik.