02
Za maso označujeme poživatelné části těl živočichů, včetně ryb a bezobratlých. Obsahuje plnohodnotné bílkoviny (20 – 25 %), tuky (zejména nasycené mastné kyseliny, cholesterol), sacharidy (glykogen), vodu, vitaminy rozpustné v tucích a skupiny B. Z minerálních látek především fosfor, železo, draslík, vápník, mangan, sodík aj. Barva masa je ovlivněna krevním barvivem myoglobinem. Chuť masa ovlivňují obsažené extraktivní látky.
Maso je z pohledu biologického i energetického velmi hodnotnou potravinou. Je významným zdrojem esenciálních aminokyselin a vzbuzuje pocit sytosti. Vliv na kvalitu masa má věk zvířete, pohlaví, způsob výživy a chovu, stupeň a doba zrání masa, plemeno.
Hovězí má cihlovou až červenohnědou barvu, nutričně patří k nejhodnotnějším.
Rozdělení pro kuchyňské zpracování:
Přední – krk, přední a zadní kližka, hrudí, žebra, vysoký roštěnec, péro
Zadní – 1. jakost – svíčková, nízký roštěnec, plec, kýta
Telecí maso je vhodné i pro dietní úpravu. Má světle růžovou barvu, obsahuje vyšší množství vody. Nejkvalitnější je telecí kýta a svíčková, delikatesou pak telecí líčka.
Vepřové maso patří k nejoblíbenějším v české kuchyni. Nevýhodou je vyšší energetická hodnota.
Jakostně ho můžeme rozdělit do 3 tříd:
- kýta, pečeně, panenská svíčková
- plec, krkovice, bok
- hlava s lalokem, kolena, nožky
Do skopového masa řadíme maso jehňat, koz a kůzlat, ovcí a beranů. Skopové maso je tmavě červené barvy, má typickou vůni a chuť. Svalovina má jemnou strukturu, vyšší obsah draslíku, sodíku a železa. Pokrmy se podávají horké - lůj při nižší teplotě tuhne a má nepříjemnou chuť.
Části skopového masa dělíme do 3 jakostních tříd:
- hřbet vysoký a nízký, kýta
- plec, hrudí
- krk
Drůbeží maso je dobře stravitelné, má vysokou biologickou hodnotu. Obsahuje plnohodnotné bílkoviny, obsah tuku je dán druhem a stářím kusu.
Drůbež dělíme na:
- hrabavou: slepice, kohout, kuře, krůta, krocan, perlička
- vodní: kachna, husa.
Zvěřina má více prokrvenou svalovinu, barva je tmavě červená, maso obsahuje více extraktivních látek, které mu dodávají typickou chuť a vůni.
Oproti jatečním zvířatům má vyšší obsah vody a minerálních látek (sodík, draslík, železo, fosfor) a nižší obsah tuku.
Rozdělení zvěřiny:
- srstnatá: vysoká (srnec, jelen, daněk), nízká (divoký králík, zajíc), černá (prase)
- perná: polní a lesní (bažant, tetřev, koroptev, perlička), vodní (divoká kachna a husa)
Rybí maso je nutričně velmi hodnotná potravina. Obsahuje plnohodnotné bílkoviny, je lehce stravitelné. Rybí tuk působí svým obsahem polynenasycených mastných kyselin preventivně na rozvoj řady onemocnění, zejména kardiovaskulárních.
Nejdůležitější obsažené vitaminy jsou A a D, minerální látky (fosfor, jód, draslík, vápník, fluor) jsou bohatě zastoupeny hlavně v mase mořských ryb.
Ryby se dělí podle vod, v nichž žijí, na:
- sladkovodní - např. kapr, štika, úhoř, pstruh, sumec, candát, lín, okoun, losos, pangasius
- mořské - mořský ďas, pražma, tuňák, halibut, sardinky, treska, makrela, sleď, žralok
- dary moře, mořské plody (korýši - rak, humr, langusta atd., měkkýši - chobotnice, sépie, mušle atd.)
Z nutričního pohledu je zajímavé i rozdělení ryb podle obsahu tuku na:
- netučné 0,8 – 2 %: štika, candát, okoun, treska
- středně tučné 2 – 10 %: kapr, pstruh, sumec, losos, platýs
- tučné nad 10 % tuku: úhoř, sleď, makrela, šprot
Ze zvířat lze získat nejen maso, ale také vnitřnosti (droby). Mají vyšší obsah minerálních látek - železo, fosfor a vápník. Dále obsahují některé vitaminy A, B, C, D a plnohodnotné bílkoviny. Vnitřnosti se ale také vyznačují i vysokým obsahem purinových látek a některé mohou obsahovat vyšší množství těžkých kovů. Většina vnitřností vyžaduje předběžnou úpravu (odblanění, oloupání, zbavení loje, spařování apod.)
Na našem trhu se objevují pouze droby hovězí, telecí, vepřové, drůbeží a rybí.
- Hovězí droby: játra, srdce, hlava s jazykem, plíce, slezina, ledviny, brzlík, dršťky, mícha, vemeno, býčí varlata
- Telecí droby: hlava s mozkem, játra, srdce, plíce, slezina, ledvinky, brzlík, okruží, dršťky
- Vepřové droby: mozek, srdce, plíce, slezina, ledvinky, jazyk, ouška, ocásek, mícha
- Drůbeží droby: játra, srdce, žaludky
- Rybí vnitřnosti: tresčí játra, kaviár
K mleté úpravě používáme nejčastěji maso hovězí přední v kombinaci s masem vepřovým, zpravidla nižší jakostní třídy. Mleté maso podléhá rychleji zkáze, při jeho zpracování a uchovávání klademe důraz na hygienická pravidla a pravidla bezpečnosti práce.
Mletá masa je z nutričního pohledu vhodné částečně nahradit luštěninami či obilovinami (ovesnými vločkami, cizrnou, fazolemi atd.).
Maso na vývar vkládáme do studené vody. Vývar je silnější, pokud maso krájíme na malé kousky. Vaříme-li maso, které dále použijeme jako hlavní pokrm (hovězí vařené, rajská omáčka, těstoviny), můžeme maso předem zprudka opéci. Bílkoviny na povrchu masa se srazí a tím se zabrání vyluhování cenných živin a extraktivních látek z masa. Maso lze vkládat přímo do vody, ale musí být vroucí. Množství vody určuje velikost masa. Vaříme stejnoměrným (ne prudkým) varem. Do masa zbytečně nepícháme (vyluhování). Vařením masa v konvektomatu získáme šťavnaté maso, ale bez vývaru.
Příklady použití vařeného masa:
Hovězí - jako ragú, s omáčkami (česnekovou, houbovou, rajskou, křenovou), s dušenou zeleninou (se špenátem, kapustou, dušenou kedlubnou).
Vepřové
- hlava či nožičky, vařený jazyk, mozek na kostky nebo jako knedlíčky do polévky, vařené plíce či srdce k omáčkám, vepřový lalok, kolena (na ovary, tlačenku a jitrnice).
Vepřovou krev využíváme na zabijačkovou polévku.
Z uzeného masa z hygienických důvodů nepoužíváme vývar. Vhodná je tedy jeho úprava v konvektomatu či v malém množství vody.
Telecí - vařená telecí hlava i jazyk.
Skopové
- maso se běžně nevaří.
Používáme výraznější koření (pepř, nové koření) a zelené natě (celer, libeček, pažitka, petrželka).
Kůzlečí - maso se vařením upravuje zřídka, např. před smažením.
Králík
je vhodný na polévky, dietní pokrmy, ragú a jemné míšeniny.
Vaříme hlavu a přední část.
Mletá masa
- vaříme v zeleninovém vývaru, vývaru z kostí nebo ve vodě (klopsy – vaříme ve vývaru a hotové vkládáme do omáčky rajčatové, koprové, křenové nebo pažitkové).
Vařením se připravují i masové pudinky.
Kuře
- vaříme buď v celku, v částech nebo v porcích s kořením a kořenovou zeleninou. Krájíme až po vychladnutí, zachová si tvar.
Využití – příprava salátu, pomazánky, pěny, náplně do zeleniny, v porcích – s dušenou nebo vařenou zeleninou (brokolice, květák, mrkev, směs), omáčky (bylinková, mandlová, sýrová, cibulová, houbová, papriková, sardelová).
Kuřecí ragú, vařené kuře se sýrovou omáčkou, s brokolicí nebo květákem, se sardelovou omáčkou a jemným knedlíkem, se smetanovou omáčkou, s kapary a noky, s vinnou omáčkou s mandlemi a bramborovými kroketami.
Slepici
- vaříme na vývar, maso do vývaru.
Využití ve studené kuchyni, do palačinek, do těstovin, rizota, pomazánky na ragú i zadělávané ragú.
Husa - z husy se vaří hlava, křídla, drůbky, srdíčka, plíce a žaludek.
Ostatní
- z kuřete se vaří krky, srdce, křídla na vývary.
Obrané maso lze použít do pomazánek a míšenin.
Z drůbežích jater vařením připravujeme játrovou polévku, knedlíčky, pudingy a paštiky.
Zvěřina - polévka z bažanta, koroptve.
Ryby
– rybí várka se připravuje před přípravou ryb. Na mořské ryby a korýše se připravuje z mořské vody nebo vody ochucené mořskou solí. Zeleninu ve vodě vaříme 45 minut. Pak teprve koření. Pro jakýkoli druh ryby se várka připravuje z vody, vína, cibule a soli. Dále mohou být várky z červeného vína, piva, bylinek nebo s citrónovou šťávou.
Rybí fond – vývar určený na přípravu polévek, omáček z kostí, hlav, krunýřů, z ryb, plodů moře, se zeleninou, kořením a s vínem. Ryba se vaří pomalým varem – táhnutím (na silný vývar) nebo pošírováním (vaření pod bodem varu). Consommè de poisson [konzomé d poason] – silná rybí polévka, candát na modro, varšavský (s natvrdo uvařeným nakrájeným vejcem, máslem, hořčicí, zelenými natěmi], kapr na modro [přelití kapra horkým octem a následné pošírování v rybí várce z kořenové zeleniny, cibule, bobkového listu, celého nového koření, pepře, hřebíčku a soli], kapr s černou omáčkou po staročesku [várka z cibule, kořenové zeleniny, bobkového listu, nového koření, pepře, hřebíčku, tymiánu, zázvoru, piva, vody a soli, sušených švestek. Omáčku dochucujeme karamelem, strouhaným perníkem, citrónovou šťávou, rozinkami, mandlemi na nudličky], pstruh namodro, Nelsonův [přelitý omáčkou Mornay – bešamel, žloutky, sýr], Romanov [holandská omáčka se sardelkami, šlehačka], úhoř labužnický, losos pošírovaný s šafránovou omáčkou a jemnou zeleninou, dušenou na rulandském šedém víně, losos vařený nad bylinkovou várkou s holandskou omáčkou, makrela po anglicku [táhnutí v rybí várce s fenyklem, podávané s angreštovým pyré], mořský jazyk po burgundsku [táhnutí v červeném víně, zdobíme žampiónovými hlavičkami], krevety v jablečném víně.
Maso upravované vcelku protýkáme klínky nebo hranolky zeleniny, uzeniny či slaniny. Připravujeme rolády, závitky. Maso před úpravou dušením opékáme pro zachování dobré chuti a tvaru. Dusíme na různých základech (cibule, paprika, zelenina). Masa během dušení podléváme (vývarem z masa, kostí nebo zeleniny). Dusíme v nádobách – kastrolech s dobře těsnící poklicí, ve smažících pánvích nebo braisierech.
Kastrol "Braiser" je ideální pro dušené pokrmy a pokrmy připravované delší dobu na mírném ohni. Můžeme v něm opéct maso a pak vytvořit redukci ze šťávy. Je vhodný i pro přípravu ryb a zeleniny. Každý kus je originál. Je vyráběn ručně z burgundské hlíny. Společně s glazurou je vypálen při 1100 °C. Nádobí je odolné proti nárazu a poškrábání, takže v něm lze pokrm nejen upéci, ale i porcovat a servírovat. Je stálobarevné a vhodné do myčky.
Jaký je rozdíl mezi kastrolem a hrncem? Hrnec je obecně užší a vyšší. Kastrol má na rozdíl od hrnce širší základnu a je nižší. Hrnec má větší výšku než poloměr. Kastrol má výšku nižší než poloměr (měřeno u horního okraje nádoby).
Pokud při dušení maso krájíme na kostky – připravujeme guláš.
Pokud na nudličky – bude to sauté [soté].
Příklady použití dušeného masa:
Hovězí - hovězí roštěnky, guláše (bratislavský, cikánský, debrecínský, Esterházy, fiakristy, hamburský, karlovarský, maďarský, prezidentský, selský, vídeňský, znojemský).
Vepřové - vepřový guláš segedínský, debrecínský, slovinský, vepřová plec nebo kýta na paprice, vepřová plec na smetaně, bratislavská vepřová plec, kýta i plec dušená na rajčatech a paprice, na houbách, dušené plátky z kýty na kmíně, slanině, na kořenové a jarní zelenině, na žampionech, vepřové kotlety na kmíně, na paprice, plněné (mletým masem, párky, klobásou, kysaným zelím, vaječnou náplní se žampiony, zeleninovou náplní, šunkou), plněné vepřové řízky, závitky, rolády (náplně: míchaná vejce se šunkou, hráškem, brokolicí, žampiony, uzené maso), dušené maso v kostkách (z kýty, plece, ramínka a ořezu, masitější bůček) na zelenině (kořenové, brokolici, brukvi, hrášku, na houbách, v kapustě, v mrkvi).
Telecí - telecí sekaný řízek přírodní, telecí na kmíně, na paprice, na smetaně, závitky, fricassée [frikasé], sauté [soté].
Skopové - bulharský guláš.
Kůzlečí Kůzlečí maso se technologickou úpravou dušením upravuje podobně jako telecí maso.
Králičí Králičí maso se dusí na cibulovém a cibulovopaprikovém základu společně s kořenovou zeleninou, solí, pepřem, paprikou, zázvorem nebo česnekem, králík na kořenové zelenině s česnekem.
Mletá masa
- před dušením opékáme, aby lépe držela tvar (sekaný řízek). Připravujeme i plněnou zeleninu (rajčata, papriky).
Dalmatinské čufty před úpravou dušením opékáme a následně dusíme v rajčatové omáčce s divokým kořením. Omáčku zjemňujeme smetanou a vložíme rajčata, okurky, papriku a hrášek.
Kuře
- můžeme kořenit česnekem, solí, kari, sladkou či pálivou paprikou, mletým bílým pepřem, černým pepřem, zázvorem, obalujeme v hladké mouce. Připravujeme závitky, rolády (lze připravit v alobalu), plníme párkem, klobásou, míchanými vejci s hráškem, žampiony, šunkou, drůbežími játry na cibuli.
Vhodné základy: cibulový, cibulovo-paprikový, cibulovo-zeleninový. Zelenina kořenová, papriky, rajčata, brukev, cuketa, lilek, brambory, houby, jablka, pomeranče, mandarinky, ananas. Koření: libeček, pažitka, petrželka, bazalka, estragon, máta, meduňka, rozmarýn, saturejka. Opékáním (na sucho i na tuku) vznikne kůrka, která zabrání vyluhování. Zahustit lze zaprášením nebo osmažením mouky na tuku. Kuře dušené na celeru, na jablkách, na česneku, na rajčatech, na kedlubnách, na žampionech, s bílým nebo červeným vínem.
Slepice Slepice se dusí na paprice.
Holub Holub na divoko, na smetaně, na paprice, na žampionech.
Krůtí Krůtí stehna na cibuli a celeru, dušená na paprikách a na rajčatech, na slanině, na žampionech, se smetanovou omáčkou, závitky, rolády.
Ostatní
Kuřecí srdce dusíme na cibulovém nebo cibulovozeleninovém základu, příp. se žampiony. Kuřecí křídla v celku i v porcích.
Drůbeží játra na cibuli, na paprikách, na jablkách s červeným vínem a křenem, na slanině a česneku.
Drůbeží žaludky na cibulovém základu, na kořenové zelenině s klobásou, párky, se smetanou, na houbách, se žampiony (krůtí žaludky s brokolicí na žampionech, kuřecí žaludky s angreštem a křenem).
Ryby
- se dusí na cibulovém, cibulovopaprikovém nebo cibulovozeleninovém základu, také pouze na másle s použitím malého množství rybího fondu (vývaru, bílého nebo červeného vína).
Ochucujeme bylinkami, zelenými natěmi a kořením. Dusíme na zelených paprikách, rajčatech, cuketách, lilku a olivách.
Candát po polsku [smetanová omáčka, fenykl, strouhaný sýr], jeseter provensálský [plátky ryby jsou protknuté sardelemi, s citrónovou šťávou a olejem marinované, spařená rajčata, bílé víno, česnek, kapary, petrželka], námořnický kapr [víno, celer, mrkev, cibule, obloží se dušenými žampiony], husarská štika [plněná žloutkovou náplní s houskou a syrovou cibulí, dusí se na másle a na bílém víně], zadělávaný úhoř [bešamelová omáčka se žloutky, hořčicí, citrónovou šťávou, petrželkou, žampiony], makrela po maďarsku [máslo, cibule, paprika, rajčata, sladká paprika, smetana], mořský jazyk na smržích, tuňák na indický způsob [kari], ragú, plody moře na kari s mandlemi.
Zvěřina dančí ragú na víně se zeleninou, dančí roláda s masovou nádivkou, dančí nebo jelení guláš, jelení filé s jeřabinami, jelení kýta na sardeli, kamzičí kýta se šunkou a žampiony na víně, medvědí filé na víně s ovocem, mufloní kýta dušená se švestkami a ořechy, srnčí kýta po myslivecku, srnčí kýta na sardeli, dušené plátky masa – dančí, jelení, srnčí, kančí, divoký králík dušený na hořčici, na houbách, zajíc na cibuli, na bílém víně, na smetaně, na černo, bažant na červeném víně, dušený s jablky na smetaně, bažantí prsíčka dušená po lesnicku, bažantí stehna na pórku a rajčatech, divoká kachna na houbách, v kysaném zelí, koroptev dušená na bílém víně se žampiony, s mladou kukuřicí, křepelka s drůbežími játry, na másle a pomerančích, na višních, na zelenině, kančí kýta se sušeným ovocem, s houbovou nádivkou.
Jiné - pikantní sauté z divokého krocana, pštrosí ďábelské maso [cibule, slanina, pórek, papriky, feferonky, olivy, sůl], pštrosí kostky na paprice se smetanou, pštrosí plátky dušené se zeleninou, pštrosí roláda na žampionech, dančí nebo srnčí játra s mandlemi a sušenými švestkami, zaječí játra na slanině a zeleném pepři.
KARKAS – očištěná kostra kuřete bez masa – na vývar, bílé polévky, omáčky.
POULARD – kuře zabité před pohlavní dospělostí.
Frankfurtský závitek – na plátek masa rozprostřeme vepřové mleté, smíchané se solí, pepřem a vejcem, poklademe párkem a zavineme nití nebo sepneme kovovými jehlami. Šťávu zahustíme zaprášením a zjemňujeme mlékem nebo smetanou.
Španělský ptáček – plátek osolíme, opepříme, potřeme plnotučnou hořčicí, poklademe plátkem uzeniny, vložíme hranolek slaniny, sladkokyselou okurku a ¼ vařeného vejce. Omotáme nití nebo použijeme kovové jehly. Dusíme na cibulovém základu. Šťávu zahušťujeme jíškou a přecezujeme.
Džuveč – bulharské ragú – kostky skopového plecka opečeme na tuku, osolíme, vložíme do olejem vymazaného pekáče, poklademe oloupanými, na plátky nakrájenými bramborami, přidáme spařené, překrájené fazolky, plátky dýně, cukety a rajčat. Podlijeme skopovým vývarem a dusíme v troubě.
Pilav – na cibulovém základu dusíme na kostky nakrájené skopové maso společně s rajčaty, paprikou aj. druhy zeleniny, kořením chilli, kari, šafránem a zázvorem. Během dušení přidáme přebranou, spařenou a propláchnutou rýži a dusíme do měkka.
Perkelt – na cibulovopaprikovém základu dusíme na kostky nakrájené skopové maso. Šťávu zahustíme zaprášením. Procedíme a spojíme se zvlášť podušenými nudličkami papriky a rajčatovým protlakem.
Upravují se převážně masa nejvyšší kvality jako minutky.
Příklady použití opékaného masa:
Hovězí - používá se svíčková (bifteky-anglický, pepřový, švédský, na polský způsob, dvojitý biftek Chateaubriand [šatóbrian]); svíčkové řezy tournedos [turnedo], Melba, neapolské, nizzské [dušená rajčata, sardelové máslo, olivy], Opera [slanina, drůbeží játra, kečup, červené víno]; medailonky z hovězí svíčkové, nízký roštěnec (roštěná lyonská, po milánsku, po orientálsku, vídeňská, flambovaná, se šunkou a vejcem, gratinovaná se sýrem; steaky.
Vepřové - nejvíce je využívaný kotlet (žebírko), vepřová kýta, panenská svíčková na minutky (vepřový řízek přírodní, medajlonky, ražniči, vepřové žebírko přírodní, bratislavské [rajčatový protlak, hrášek, smetana], cikánské [česnek, slanina, rajčatový protlak], maďarské [lečo, červené víno, worcester], uherské [papriky, rajčatový protlak, mletá paprika].
Telecí - používá se telecí kýta, ledvina a panenka (telecí řízek přírodní, telecí žebírka, telecí řízek holštýnský, s chřestem, pražský, na žampionech, medajlonky).
Skopové Skopové maso se opéká jako ostatní masa, před dušením a také se využívá na minutky. Preferuje se převážně kýta a žebírka.
Králičí Králičí maso mladé je vhodné k opékání. Dále pak marinované zadní běhy, nasekaný hřbet.
Mletá masa
- opékáme před dušením, ale můžeme připravovat rovnou (hamburgery, biftek hamburský, biftek ruský, biftek řecký, čevabčiči). Polpety se připravují z telecího předního masa. Přidáme namočenou žemli, osolíme, okořeníme muškátovým květem a pepřem a doplníme na kostičky nakrájenou slaninou a vejcem. Tvarujeme silnější hranolky a opékáme po stranách na tuku.
Těftěly jsou kuličky z ruské kuchyně z mletého masa s cibulí, cibulovou natí nebo pažitkou a osolené. Po obalení v mouce se opékají a podávají s rajčatovou omáčkou.
Kuře - opékáme v plátcích, na nudličky, kostky jako minutky. Nejčastěji používáme vykostěné maso, prsa, stehna, můžeme je nakládat nebo marinovat (sójová omáčka, worcesterská, škrob, vejce). Plátky obkládáme šunkou, sázenými vejci, vejci míchanými s hráškem, žampiony, játry, půlkou kompotované broskve. Vhodné jsou i meruňky, jablka, ananas. Připravujeme-li nudličky, volíme asijský způsob úpravy. Kuřecí nudličky s brusinkami a pomerančem, na kari s angreštem, na kari s jablkem, na cibuli, na česneku, s pórkem, po italsku s tymiánem a kečupem, se zelenou paprikou, s arašídy nebo na paprice. Kuře na špízu, kuřecí fondue.
Ostatní - drůbeží játra opékáme, kořeníme mletým pepřem, mletým zázvorem, hřebíčkem, kmínem, chilli. Drůbeží játra anglická [na slanině], berlínská [tuk, cibule, jablka, sladká paprika], s hroznovým vínem [slanina, hroznové víno], Stroganov [olej, cibule, rajčatový protlak, kysaná smetana, zdobené koprem, příloha rýže, těstoviny (Ukrajina)], s brusinkovým kompotem s křenem, s kari, s bylinkami. Mozečkem z drůbežích jater (s vejci) můžeme plnit palačinky, vaječné amolety, zeleninu (papriky, rajčata).
Ryby - kapr po cikánsku [cibule, osmažená slanina, šunka, žampiony, rajčatový protlak, víno, máslo], terstský candát [opaprikovaný, s nasekaným vejcem na tvrdo, příloha: hlávkový salát].
Zvěřina - minutky z daňka, srnce (bifteky, medajlonky, řízky). Jiné kusy musíme marinovat, vykosťovat nebo používat pouze prsa. Dančí medailonky na jalovci s jeřabinami, dančí steak s kiwi a mandlemi, žebírko na jalovci se žampiony, srnčí plněné řízky.
Jiné - pštrosí medailonky s ořechy a višněmi, pštrosí maso na jehle, plněné pštrosí řízky.
Většinou se maso opeče jako minutka a pak se překrývá hustou sýrovou omáčkou a posype se sýrem, nebo se udusí na cibuli, zelenině nebo žampionech. Maso následně poklademe šunkou, míchanými vejci na slanině, spařenou cibulí nebo žampiony. Povrch pokryjeme plátkem sýra nebo posypeme sýrem strouhaným. Zapékáme zprudka do vytvoření zlatohnědé kůrky ve varných miskách nebo lasturách.
Příklady použití zapékaného masa:
Vepřové - nejčastěji se používá kýta, kotleta, vepřová pečeně, panenská svíčková.
Telecí - telecí řízek provensálský, telecí neapolské žebírko, žebírko Mornay.
Skopové - jehněčí žebírka katalánská [marinovaná žebírka se opečou na tuku, v zapékací misce se potře bešamelovou omáčkou, popráší červenou paprikou a posype strouhaným parmazánem], jehněčí kotlety Nelsonovy [vrstva cibulové omáčky, podušené žampiony, bílá strouhanka].
Mleté maso Musaka je balkánský pokrm připravovaný do zapékacích misek, kde vrstvíme plátky nakrájených brambor, lilek, papriky, rajčata, mleté maso a koření. Zaléváme rozšlehanými vejci a zapečeme.
Kuře - maso zapékáme po tepelné úpravě vařením, dušením, opékáním, doplníme plátkem šunky, uzeného masa, uzeniny, jater, vařené brokolice, květákem, zeleninovou směsí s vejcem, míchanými vejci se šunkou. Pokud zapékáme závitky, rozřízneme je podél nebo je krájíme na kolečka.
Ostatní - drůbeží játra doplněná celerem, brokolicí, hráškem, uzeným jazykem, šunkou, žampiony a bešamelem.
Ryby - kapr zapečený se žampiony, ryby gratinované se smetanou a sýrem.
Maso před pečením odblaníme, můžeme potřít olejem a posypat kořením a nechat odležet. Solíme těsně před pečením. Lze také protýkat slaninou a hranolky kořenové zeleniny. Plněná masa rozřízneme, vytvoříme kapsu nebo vytvoříme roládu a tu plníme náplní masovou, z drůbežích jater, šunkovou, žampiónovou s vejci aj.
Příklady použití zapékaného masa:
Hovězí - svíčková Wellington, svíčková pečeně na český způsob, svíčková harlekýnská, svíčková Richelieu [rišelijé], hovězí pečeně frankfurtská (s párkem), na česneku, na paprice, štěpánská (s natvrdo vařeným vejcem), pražská (náplň z vajec, uzeniny, hrášku), na žampionech aj.
Vepřové - pečeme bůček (vcelku, nadívaný, na debrecínský způsob, po selsku, moravský vrabec, záhorácký závitek), koleno (pečené na česneku, na cibuli, na pivě), kýtu (protýkáme slaninou, kořenovou zeleninou, plníme měšec, rolády, závitky), krkovici, pečeni, panenskou svíčkovou (na anglický způsob, plněnou švestkami, medajlonky Wellington), ramínko, celé sele (15 kg).
Telecí - kýta protýkaná slaninou, frankfurtská, karlovarská, zámecká, telecí kýta i plec na žampionech, telecí ledvina, telecí hrudí s nádivkou, vídeňské telecí hrudí, telecí koleno.
Skopové - na česneku, skopová kýta marinovaná s koňakem, vodkou nebo ginem.
Kůzlečí - se peče buď v kuse, na půlky nebo na porce (kýta, hřbet). Přední maso se používá na míšeniny a sekanou.
Králičí - pečené je velice chutné (králík na česneku, na česneku s vepřovým bůčkem, na smetaně). Pečením upravujeme sekaná masa v pekáčích (sekaná pečeně, sekaná pečeně plněná), varných či nákypových mísách (nákyp z mletého masa).
Mletá masa Golubce se připravují tak, že do mletého masa se přidá nakrájená slanina, dušená rýže, vejce a sůl. Plní se do stočených zelných listů a pečou se.
Kuře
- pečeme s nádivkou, bez nádivky, v celku, stehna, prsa – plněná kapsa, na medu, na cibuli, česneku, slanině, na másle s rozmarýnem, na kari koření, na sardeli, provensálském koření, ala bažant. Nádivky housková, játrová, rýžová, houbová, mandlová, kaštanová; přídavky ořechy, brokolice, žampiony, šunka, obilné klíčky, brandy, pažitka.
Kuře MARENGO (červené víno, rajčata, žampiony, česnek). Kuřecí rolády závitky, kuře pečené na cibuli, na jablkách, na česneku, na slanině, na francouzský způsob (másle a rozmarýnu), na kari, na másle a sardeli, na medu a cirónu, na pomerančích, na provensálském koření, kuře ala bažant.
Slepice - se peče na cibuli, s česnekem, s celerem a zázvorem, s kořenovou zeleninou.
Holub - s nádivkou.
Husu - napřed 1-2 hodiny dusíme (hřbetem dolů), pak otočíme a pečeme. Na kmíně, na česneku, na pivu a zázvoru, s podpoušťkou, v šouletu. Husa pečená s jablky, plněná kysaným zelím s jablky, s klobásou, s náplní houskovou, s husími játry, mandlemi, brokolicí, žampiony. Můžeme péct plněné husí krky s nádivkou (játra s kroupami nebo majoránkou nebo bílým pečivem, z hovězího masa, z mletého se žampiony).
Kachna - na kmíně, na majoránce, na cibuli, na jablkách, marinovaná, po staročesku – s omáčkou (máslo, slanina, cibule, strouhaný chléb bez kůrky, perník, rybízová marmeláda, citrónová šťáva). Plněná jablky, pomeranči, na medu a pomerančích, na broskvích, třešních, plněná kysaným zelím. Kačenu i marinované prsní plátky lze také péct v papilotě, alobalu či fólii.
Krocana, krůtu - pečeme v celku, plněné jablky se zázvorem, jablky s cibulí a kmínem, nádivkou z drůbežích jater, mandlovou, houskovou se žampiony, brokolicovou, ořechovou, šunkovou. Marinované destilátem, brandy, protýkaná slaninou, stehna na červeném víně, na másle, kari, mandlích, na zázvoru s ořechy, závitky, rolády, v alobalu.
Ostatní - drůbeží játra jsou součástí míšenin, které plníme do závitků, nebo zeleniny a následně pak pečeme.
Ryby - kapr po řecku, po česku, candát po provensálsku, rybí filé pečené se sýrem a křenem, štika pečená na víně se smetanou, úhoř po mlynářsku, makrela pečená s křenovou omáčkou. Lze péct i v alobalu, fólii a papilotě. Štika v alobalu na šalotce, kalmar plněný, pečený v alobalu, ryby pečené v lístkovém, chlebovém nebo bylinkovém těstě a soli.
Zvěřina - zvěřinu protýkáme slaninou, marinujeme, napřed dusíme a pak pečeme. Koření vkládáme do plátěného pytlíčku nebo do gázy. Typické je divoké koření – bobkový list, celý pepř, nové koření, tymián apod. Použití alobalu a folie je malé. Peče se nejčastěji maso dančí, jelení, srnčí – hřbet a kýta. Dančí nebo jelení hřbet na smetaně, jelení kýta na sardeli, králík na slanině, na česneku, na pivě, bažant po česku [slanina, máslo, cibule, žampiony, drůbeží játra], bažantí plněná prsíčka, divoká husa marinovaná, pečená na slanině, kachna divoká pečená na bylinkách a pivě, kachna divoká pečená s jablky a jeřabinami, koroptev pečená na vinných listech, křepelka s brusinkami, na bílém víně, nadívaný holub.
Jiné - pečená prsa z divokého krocana s pikantními houbami, s masovou nádivkou, se slaninou a jeřabinami, pštros na slanině, na másle, pštrosí pečeně na způsob bažanta [slanina, divoké koření].
Jedná se o tepelnou úpravu na roštu nebo rožni. Upravujeme pouze nejkvalitnější části masa (pravá svíčková, nízký roštěnec, mletá masa).
Příklady použití grilovaného masa:
Hovězí - svíčkové řezy andaluské, marseillské, Verdiho, Delmonico, anglické, portugalské; na rožni či na jehle (špíz) se maso napíchává a střídá s cibulí, slaninou nebo jinými druhy mas či vnitřností.
Vepřové - na roštu připravujeme kýtu (bělehradské řízky), panenskou svíčkovou, žebírka (kotlety Robert [Robert je základní španělská bešamelová omáčka zjemněná bílým vínem, okořeněná hořčicí a sekanou šalotkou], švédské kotlety) a krkovici. Na rožni připravujeme živáňskou pečeni (plátky masa prokládáme slaninou a cibulí, zabalíme do alobalu a rožníme 2-3 hodiny).
Telecí - kotlety kardinálské.
Skopové - maso upravujeme na roštu a převážně zpracováváme kýtu nebo hřbet (americká žebírka, arabská žebírka, lesnická žebírka). Na rožni upravujeme vykostěná žebírka nebo kýtu ve tvaru rolády nebo rovnou celé jehně.
Kůzlečí - grilujeme v celku, na půlky na roštu nebo na porce. Můžeme marinovat (koření, olej). Taktéž upravujeme i králíka.
Mletá masa - se nejčastěji upravují na roštu.
Kuře i krůta - patří k nejoblíbenějším úpravám ať už na rožni nebo na roštu. Předem je můžeme nakládat, marinovat. Na jehle – špízu doplňujeme slaninou, šunkou, cibulí, paprikou, žampiony).
Ostatní - můžeme využít drůbeží játra.
Ryby - nejčastěji se ryby upravují na grilovacích deskách, lávových kamenech, na žulovém kameni, na roštu. Pstruh grilovaný na roštu s dřevěným uhlím s máslem a petrželkou.
Zvěřina - na roštu upravujeme naložené srnčí nebo dančí kotlety, bažantí prsíčka. Srnčí medailonky nadivoko, dančí medailonky, dančí, srnčí steaky, bažant na roštu po zbojnicku. Na rožeň využíváme pouze mladá masa. Lovecký špíz – zvěřina na grilu (v alobalu).
Masa smažíme obalená v trojobalu (mouka, vejce, strouhanka) nebo ve vaječném těstíčku, kde můžeme použít mléko nebo víno nebo pivo a místo části mouky strouhaný sýr. Můžeme doplnit na drobno nakrájenými zelenými natěmi. Vepřové maso se obaluje i v bramborákovém těstě (horácký řízek nebo krkonošský).
Příklady použití smaženého masa:
Hovězí - pavlovické roštěnky [jedna strana masa je potřená hořčicí a obalená v mouce, druhá je potřená hořčicí, obalená v mouce, namočená ve vejci a obalená ve strouhance.
Vepřové - smažíme kýtu (brněnský řízek [plněný míchanými vejci, šunkou a hráškem], moravský [plněný směsí míchaných vajec upravených na slanině se šunkou], žebírko (vepřová žebírka plněná), méně tučnou krkovici. V těstíčku pak panenskou svíčkovou (medajlonky plněné drůbežími játry, šunkou, chřestem).
Telecí - hrudí musíme cca 15 minut předvařit; jinak lze smažit plátky i žebírka (telecí řízek Cordon bleu [kordon blé], telecí řízek parmský, milánský, vídeňský, pařížský.
Skopové - příprava skopového masa není běžná. Nejčastěji se maso podusí a pak se smaží v těstíčku nebo v trojobalu. Strouhanku lze nahradit strouhaným sýrem a pak teprve smažit (jehněčí žebírka smažená na italský způsob).
Kůzlečí - nejčastěji se smaží kýta (z kostí i bez) v trojobalu.
Králičí - zadní běhy.
Mletá masa - upravujeme jako karbanátky, karbanátky s přidáním vařené zeleniny, krokety.
Kuře - můžeme krátce (5-10 minut) povařit, chuť je ale lepší když je maso syrové. Trojobal (moučný – z ovesné, pšeničné, žitné mouky), vaječný obal, strouhankový obal, vaječné těstíčko (pivní, vinné, sněhové), cornflakes, kokos, mandle, sezamová semínka, ovesné vločky. Připravujeme řízky, kapsy. Florentinská kuřecí stehýnka [nadívaná kuřecí fáší, vařená ve vývaru z telecích kostí, potřená hustou cibulovou omáčkou. Obalují se ve vejcích, strouhance s parmazánem a smaží se], obrácený řízek [kuřecí prsa se obalí ve strouhance a pak ve vejci], palermský řízek [ovařené, obalené v mouce, ve vejci, ve strouhance s parmazánem], vídeňské kuře [smažené zasyrova na másle, s osmaženou petrželkou a smaženými játry].
Ostatní - smažit můžeme větší kuřecí křídla i drůbeží játra. Játra balíme do trojobalu s přídavkem kokosu nebo sezamového semínka; ve vaječném těstíčku s vínem nebo kari kořením.
Ryby - smažíme v trojobalu, s obměnami – strouhaný sýr, kokos, drcený cornflakes, mandlové lupínky, hoblinky, do strouhanky přídavek ořechů, v těstíčku. Smažený pstruh, kapr, slávky (jakubky), chobotničky, krabí prsty.
Zvěřina - upravujeme pouze mladá masa, srnce, divočáka, prsíčka pernaté zvěře, divokého holuba v těstíčku, koroptev smažená v těstíčku, králík divoký v trojobalu, játra ze zvěřiny, jelení smažený jazyk.
Je výsadou vepřového masa. Používá se kýta na šunku, bůček, koleno, krkovice, pečeně, plecko, ramínko, plec.
Vaření - z hygienických důvodů se nepoužívá vývar z uzeného masa. Proto vkládáme maso do malého množství vroucí vody nebo na pařák či do konvektomatu. Nejčastěji se servírují s bramborovými knedlíky, osmaženou cibulí, dušeným kysaným zelím; vařeným hrachem nebo hrachovou kaší, osmaženou cibulí, sladkokyselou okurkou, po staročesku (s houskovým knedlíkem, křenovou omáčkou nebo kynutým knedlíkem s povidlovou omáčkou), flíčky s uzeným masem, lze použít do velikonoční nádivky (uzené maso s bílým pečivem, vejcem, sekanými kopřivami nebo zelenými natěmi, mlékem a vejcem).
Ryby - se udí studeným nebo teplým kouřem. Studeným – ryby se ponoří na 12 hodin do slaného láku, udíme do 60 °C. Udíme 1-6 dní (losos, tuňák, halibut). Teplým kouřem se udí rozpůlený kapr, pstruh na jalovci, úhoř.
Býkovky (býčí žlázy) - spaříme horkou vodou, vaříme krátce, krájíme na plátky a podáváme s křenem, hořčicí nebo studenými omáčkami. Pokud dusíme, tak na cibuli či sardeli. Opékáme na oleji, pečeme na másle či slanině v troubě a můžeme i smažit. 1-2 cm silné plátky obalíme v trojobalu.
Brzlík - telecí i skopový, několikrát vypereme, spaříme nebo 2-3 minuty ovaříme. Dusíme na másle, na paprice, na diplomatický způsob. Pečeme 15 minut na másle nebo rozškvařené slanině v celku. Podáváme sypaný petrželkou, obložený dušenou karotkou, chřestem nebo žampiony (Clamartský [klamartský], brzlík podle Victora Huga). Spařený brzlík lze také smažit v trojobalu nebo ve vinném těstíčku.
Dršťky - vnitřnosti hovězího skotu, předžaludky (bachor, čepec, kniha). Rýžovým kartáčem očištěné dršťky vaříme. První vývar vyléváme a použijeme až druhý. Dršťky krájíme na nudličky a vkládáme na různé základy (dršťky na majoránce, na paprice, s uzeným masem, dršťková polévka).
Játra
- odblaňujeme, zbavujeme žlučovodů, opláchneme, umeleme, krájíme na nudličky či kostičky. Nesolíme!
Vařením připravujeme játrové knedlíčky. Menší do polévky, větší k dušené zelenině nebo v cibulové omáčce. Další využití je ve studené kuchyni. Dušená játra mohou být na kostičky, nudličky i plátky vložena na cibulový základ, opepřená a zahuštěná zaprášením (hovězí játra po tyrolsku, jehněčí játra). Pečená játra (játra na slanině). Opékaná (telecí, vepřová, jehněčí) játra se připravují jako minutka (anglická, lyonská, s bylinkovým máslem, tyrolská). Játra starších skopových zvířat nejsou vhodná na rychlou úpravu (minutky). Grilování telecích, vepřových jater, rožnění (na jehle, špíz). Smažení ve vaječném nebo vinném těstíčku. Vepřová játra používáme do tlačenek a jitrnic. Králičí játra se vaří, dusí, opékají, pečou a smaží. Syrová se používají na knedlíčky
Jazyk - používá se syrový nebo uzený. Uzený je lahůdkou ve studené kuchyni. Vařený jazyk oloupeme. Uzený jazyk vaříme a loupeme stejně jako syrový. Podáváme s křenem, hořčicí, dušeným špenátem, s polskou omáčkou (jíška, kořenová zelenina, cibule, rajčatový protlak, rybízová marmeláda, švestková povidla, mandle a rozinky) nebo křenovo-smetanovou omáčkou. Telecí i vepřový jazyk můžeme dusit (na sardeli) nebo i smažit (trojobal, vaječné i pivní těstíčko). Skopový jazyk vaříme nebo smažíme.
Ledvinky - zbavujeme blán, loje a krve. Rozřízneme a vykrojíme močovody (starší kusy vepřového a skopového). Aby se zbavily nepříjemného pachu, musíme je několikrát spařit a opláchnout nebo zalít mlékem. Nejčastěji ledvinky dusíme na cibulovém základu nakrájené na plátky. Zahušťujeme zaprášením a solíme až nakonec. Telecí ledvinky pečeme, grilujeme, smažíme v trojobalu nebo ve vaječném těstíčku. Musí být ale krátce povařené. Vepřové ledviny vaříme na míšeniny a do zabíjačkových směsí, dusíme na cibulovém základu s pepřem, mletou paprikou aj. kořením, případně s nudličkami papriky a rajčatovým protlakem, majoránkou a česnekem. Opékáme na slanině či oleji, solíme až po úpravě, rychle expedujeme, jinak tvrdnou. Pečeme s ostatním vepřovým masem při přípravě zabijačkového guláše. Jehněčí a kůzlečí upravujeme dušením, opékáním, pečením, grilováním na roštu (americké, španělské, anglické a vinařské ledvinky). Ledvinky z králíka se pečou zároveň s králíkem.
Mozek - většinou se podává mozeček jako teplý předkrm nebo hlavní jídlo. Mozek vkládáme do teplé vody, zbavíme sraženin krve. Vaření se využívá pouze na přípravu polévek a při přípravě teplého předkrmu. Dušený mozek na cibulovém základu (na tousty, jako náplň do vaječných omelet, palačinek, rajčat). Lze jej i zapékat se sýrem, péct jako součást nákypů a smažit v trojobalu (mozečkové krokety). Telecí mozek na český způsob, telecí mozek podle mlynáře, florentinský telecí mozek, ragú z telecího mozku.
Morek - kosti omýváme a nasekáme na menší části. Na vývar kosti zaléváme studenou vodou s přidáním koření a zeleniny. Vařený morek nakrájíme na plátky a podáváme s chlebem potřeným hořčicí a posypaný křenem. Lze použít i jako vložku do polévky nebo na morkové knedlíčky. Morek můžeme i smažit (krokety, noky).
Plíce - omyjeme, zbavíme chřtánu a rozkrojením vyjmeme i vnitřní trubice. Uvařené telecí plíce krájíme na nudličky nebo kostičky a vkládáme do hotové smetanové nebo žampionové omáčky (plíčky na vídeňský způsob). Vepřové plíce jsou součásti prejtů. Ve staré české kuchyni se připravují plíčky na kyselo, kořínek na smetaně.
Srdce - zbavujeme tuhých povrchových blán, opláchneme, krájíme. Můžeme vařit (s kořenovou zeleninou) a pak dále dusit na cibulovém základu nebo protýkané slaninou.
Vemeno - zbavujeme povrchového tuku, loje, blán, oplachujeme teplou vodou, krájíme na menší části. Před tepelnou úpravou vařením vkládáme vemeno do studené vody se solí a kořenovou zeleninou, cibulí, celým pepřem a novým kořením. Po uvaření krájíme na nudličky (falešná dršťková polévka). Dušením se vemeno připravuje na cibulovém základu s paprikou, mletým kmínem, solí a případně smetanou. Smažit lze 1 cm široké plátky (trojobal).
Volská tlama (mulec a pysky) - se využívají převážně ve studené kuchyni na přípravu salátu. Tlama je uvařená do měkka.
Vepřová krev - základní surovina při výrobě zabijačkových produktů (jelita, jitrnice, tlačenky). Vařením krve připravujeme polévku. Dušením s kroupami vzniká prejt (prýt). Slovenskou obměnou krup je rýže. Pečení je stejné jako dušení, akorát v troubě.
Vepřová síťka - je střevní sádlo na pobřišnici. Používá se jako obal masa při opékání, pečení a grilování. Namáčíme po 2 dny ve studené vodě, kterou 2x denně vyměňujeme. Pak necháme uschnout.
Vepřová slezina - bohatá na železo, připravujeme ji společně s játry v poměru 1:3. Krájíme na nudličky nebo meleme. Vaříme-li, zvyšujeme organoleptické vlastnosti vývaru, umleté jsou vhodné na knedlíčky. Dusíme pouze s játry a pečeme je tehdy, je-li přidávána do jaternicového prýtu.
upravujeme krátce. Rozlišujeme nahrubo nasekaná na karbanátky a najemno na paštiky.
Pojivem je žemle namočená v mléce nebo vodě, mouka hladká nebo sójová (ale i jiné), vejce nebo jen bílek a strouhanka.
Na doplnění či nastavení se používá sójový granulát, ovesné nebo sójové vločky, sójové výhonky, zelené natě, syrová zelenina (cuketa, strouhaná mrkev, kapusta, brokolice, květák, nastrouhaný sýr).
K ochucení telecích mas je zapotřebí jemnějšího koření. Stačí sůl, muškátový květ, citrónová kůra a posekaná petrželka. Do vepřových a hovězích mas se přidávají játra, cibule, česnek, mletý pepř, kari, chilli, zázvor, vegeta, českou výsadou je majoránka, v cizině bazalka, saturejka a dobromysl.
Tvarujeme do kuliček (klopsy), nízkých plátků (sekaný řízek), vyšších kulatých tvarů (karbanátky), válečků (větší - sekaná, menší čevabčiči). Můžeme plnit do forem (pudinky, nákypy) nebo balíme do spařených listů hlávkového zelí, kapusty nebo plníme do paprik či rajčat.
Příklady použití mletého masa:
Haše - se využívá málo, obvykle v léčebném stravování. Převážně se připravuje z masa hovězího vařeného. Napřed se z něj udělá vývar a následně se umele a využije jako náplň do palačinek nebo pirohů. Mleté maso lze jen okořenit (sůl, muškátový květ, pepř, zelené natě), nebo přidat namočenou housku nebo strouhanku, vejce a případně ochutit jemně krájenou a osmaženou cibulí (pařížská haše, portugalská nebo sevillská haše).
Vejce patří mezi nutričně ceněné potraviny. Obsahuje plnohodnotné bílkoviny. Vaječné žloutky obsahují cholesterol, ale také vitaminy (A, D, E, K a B skupiny) a minerální látky (fosfor, vápník, draslík, hořčík, chlór a železo), cholin a lecitin.
Cholin je důležitou stavební látkou biologických membrán, jako jsou buněčné stěny svalových a nervových buněk, i buněk mozkových. Lecitin tedy působí proti snížení činnosti mozku a jeho postupné degeneraci, zlepšuje paměť a schopnost soustředit se. Pomáhá také snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
Při zařazování vajec do jídelního lístku bychom měli zohledňovat množství a technologickou úpravu - nejméně stravitelná jsou vejce vařená natvrdo či smažená na tuku.
Vejce používáme na zjemnění omáček, pudingů, krémů a do polévek. Vařená ve skořápce můžeme servírovat ke snídani, jako hlavní pokrm i jako předkrm. Využití má i ve studené kuchyni.
Vaření:
Vejce vařená naměkko vaříme ve vroucí vodě dle velikosti 3-5 minut. Po uvaření je žloutek tekutý a bílek tuhý. Říká se jim vejce do skla. Solíme a zdobíme petrželkou. Vejce nahniličku vaříme 5-7 minut. Bílek je tuhý a žloutek měkký. Natvrdo vaříme vejce 10-12 minut a po uvaření je možné vejce krájet na plátky. Pro snazší oloupání vkládáme do studené vody. Vejce zastřená (ztracená, pošírovaná) se vkládají do vody s octem v poměru 3:1. Vodu nesolíme. Vaříme na mírném ohni 4 minuty. Děrovanou lopatkou vyjmeme a servírujeme. Podáváme s dušenou zeleninou, koprovou omáčkou, na toustech. Posypané sýrem lze i zapékat.
Video:
Komentář: do hrnce s vroucí osolenou vodou vlijeme ocet a vidličkou vyvoláme vír. Do tohoto víru spustíme rozklepnuté vejce a krátce povaříme (4 minuty). Bílek by měl být tuhý a žloutek tekutý. Děrovanou naběračkou vejce vyjmeme a servírujeme.
Vejce naměkko a na hniličku (nahniličko) se vždy vkládají do vařící vody. Tím se ovlivní konzistence žloutku. Vejce natvrdo můžeme vkládat do vařící ale i studené vody. Vejce naměkko se vaří 3-5 minut dle velikosti (bílek je tuhý a žloutek tekutý). Na hniličku (nahniličko) 5-7 minut (bílek je tuhý, žloutek měkký) a natvrdo se vaří 10-12 minut.
Vaječné sedliny se připravují na porci z 2 ks vajec, které rozšleháme, můžeme osolit, okořenit nebo přidat další potravinu (šunku, hrášek, strouhaný sýr, zelené natě) a vlijeme do nádoby (varné sklo, varný porcelán, nerezová nádoba, konvektomat). Na sporáku přikrýváme pokličkou, v troubě nikoli a vaříme 10-15 minut. Po uvaření je necháme 2-3 minuty stát a poté vyklopíme na talíř. Podáváme se špenátem nebo jako studený předkrm doplněný zeleninou či jako teplý předkrm doplněný různými druhy masa, vnitřnostmi, šunkou. Vaječné sedliny se využívají i jako vložky do bílých a hnědých polévek.
Používáme vejce vařená natvrdo (rozkrojená na poloviny, případně i plněná) nebo zastřená. Zaléváme bešamelovou omáčkou nebo omáčkou Mornay (bešamel, žloutky, strouhaný sýr), posypeme strouhaným sýrem (zapečená vejce se sýrem, na zelenině – chřest, celer, cuketa, listy čekanky nebo špenátu).
Používáme teflonové pánve a přípravu bez tuku nebo na tuku (jednodruhový olej, máslo). Sázená vejce: vejce rozklepneme na pánev se slaninou (nebo bez), žloutek je vcelku uprostřed, solíme jen bílek (na žloutku by vznikly skvrny) a na mírném ohni upravíme tak, aby bílek byl tuhý a žloutek tekutý a dobře prohřátý. Podáváme ke snídani, se zeleninou (špenát, kapusta) aj.
Míchaná vejce: rozklepnutá vejce rozmícháme, zdobíme petrželkou nebo pažitkou.
Vaječné omelety: můžeme připravovat naslano (1 vejce, voda, mléko nebo smetana, tuk, náplň šunková, zeleninová – hrášek, rajčata, špenát, drůbeží, játrová, sýrová, žampiónová, zelené natě) i nasladko. Rozšlehaná vejce opékáme na pánvi pouze z jedné strany, naplníme, přehneme.
Smažíme vejce syrová nebo uvařená natvrdo či zastřená. Smažená vejce: vyklepneme vejce do nádoby, osolíme a vlijeme na rozehřátou pánev. Bílek vidličkou přetáhneme přes žloutek a smažíme po obou stranách tak, aby žloutek zůstal tekutý. Smažená vejce tepelně upravená: vejce natvrdo rozřízneme na poloviny. Obalujeme v trojobalu. Můžeme doplňovat šunkou, zelenými natěmi, sardelovou pastou, červenou paprikou.
Víte, jak se poznají čerstvá vejce?
Přibližné stáří vajec lze určit snadno pomocí Archimédova zákona. Ve starším vejci vznikají plyny, proto se díky vzduchové kapse ve slané vodě vznáší, či dokonce plave na hladině. Čerstvé vejce klesá díky své větší hustotě ke dnu. Pokud je staré pouze 1 - 6 dnů leží v roztoku vodorovně na dně.
Mléko je výměšek mléčných žláz savců, vylučovaný v době laktace. Pro zpracování se používá kravské, kozí a ovčí. Je zdrojem vápníku, fosforu, draslíku a dalších minerálních látek. Obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, vitaminy A, D, E, K, C a skupiny B.
Mléko má v přípravě pokrmů nezastupitelné místo.
Vaření
Vařením mléka připravujeme kaše, omáčky, polévky, pudingy, krémy. Na vaření se využívají zakysané mléčné výrobky (podmáslí, kefír, biokys) i mléčné výrobky jako je smetana a šlehačka (omáčky, polévky).
Příklady použití mléka: krupičná kaše, rýžová kaše, rýžový nákyp, ovesná kaše, bešamelová, smetanová, svíčková, koprová, křenová omáčka, mléčná polévka, bílá polévka s hříbky, polévka z kefíru, pórková polévka s mlékem aj.
Zapékání Mléko je spolu s vejcem rozšleháno a spojí jednotlivé potraviny v jeden pokrm (zapečené brambory s uzeninou, nudlový nákyp).
Tvaroh je nezrající sýr získaný kyselým srážením. Jedná se o sraženinu, která vzniká z mléka za působení kyseliny mléčné a někdy i malého množství syřidla. Obsahuje plnohodnotné bílkoviny, minerální látky (zejm. vápník, fosfor), vitaminy (A, D, B6). Obsah tuku se liší podle tučnosti mléka. Tvaroh má obecně nižší energetickou hodnotu, ale vysokou hodnotu nutriční a dobrý sytící efekt.
Podle konzistence: tvrdý a měkký tvaroh
Podle obsahu tuku:
Pokrmy z tvarohu se připravují naslano i nasladko. Je vhodný na nákypy (nudlový nákyp s tvarohem), do žemlových řezů, jako náplň do buchet a koláčů a i na těsto, které se dále může vařit (knedlíky, taštičky). Tvarohová těsta vaříme (tvarohové knedlíčky neplněné, tvarohové knedlíky plněné ovocem, taštičky z tvarohového těsta s povidly, taštičky z bramborového těsta plněné tvarohem), opékáme (lívance z tvarohového těsta), pečeme i smažíme (tvarohové vdolečky a placičky).
Využití nalezne i ve studené kuchyni na zdobení (krémy) nebo jako součást pomazánky. Sladké pomazánky se připravují s džemem nebo ovocem, tvarohové pěny se smetanou, kakaem a cukrem.
Změklé máslo vyšleháme, přidáme k němu vejce, sůl, prolisovaný měkký tvaroh a větší část mléka. Směs smícháme s hrubou moukou (část mouky si ponecháme na vyválení těsta), přilijeme zbytek mléka a vypracujeme vláčné těsto. Těsto vyválíme na tenčí plát, nakrájíme na čtverce 4x4 cm a vložíme umyté, osušené švestky a zabalíme knedlíky. Knedlíky vkládáme do vařící osolené vody a vaříme na mírném ohni. Při výdeji sypeme jemně strouhaným tvarohem a moučkovým cukrem a přelijeme rozpuštěným máslem.
Sýry jsou plnohodnotné potraviny, které jsou vyrobeny ze sladkého nebo kyselého tvarohu. Obsahují kvalitní bílkoviny, jsou zdrojem vápníku, fosforu, obsahují vitaminy A, B skupiny.
Mají široké kulinářské využití.
Vlivem různých baktérií a plísní je u některých pozměněno jejich složení, vlastnosti, chuť i vůně.
Sýry se většinou vaří jen jako součást jiného pokrmu. Přídavkem taveného sýru nebo strouhaného sýru do bešamelu připravujeme zeleninové polévky. Strouhaný sýr je obvyklý i v polévce česnekové.
Omáčky ze sýru (Mornay): povařená světlá jíška s mlékem a smetanou, doplněná strouhaným sýrem. Sýrová omáčka – mléko (smetana), tavený sýr (sýr s modrou plísní, strouhané polotvrdé a tvrdé sýry), světlá jíška nebo jen bramborový škrob a bylinky.
Fondue (fondy) je sýrový pokrm, který se nad lihovým kahanem udržuje v polotekutém stavu. Roztavený jeden nebo 2 druhy sýru lze doplnit česnekem, máslem, bílým vínem a destilátem. Sýr se nabírá na dvojzubou vidličku, na které je napíchnuté bílé pečivo.
Pečené nákypy se sýrem patří do kuchyně pro náročnou klientelu. Mohou se podávat jako hlavní pokrm nebo teplý předkrm.
Postup: z másla a mouky připravíme světlou jíšku, zředíme mlékem a povaříme. Necháme prochladnout, přidáme žloutky, sůl, nastrouhaný muškátový květ a nastrouhaný sýr a ušlehaný sníh z bílků. Těsto dáme do vymazaných a vysypaných jednoporcových zapékacích misek nebo do víceporcové nákypové formy. Pečeme ve středně vyhřáté troubě 40 minut. Pro zpestření můžeme do základu přidat zeleninu (květák, brokolici, hrášek).
Sýry zapékáme v plátcích nebo nastrouhané. Zapékáme na plátcích masa (kuřecí plátek s broskví a sýrem, gratinovaný řízek), zelenině (zapečená rajčata se sýrem, chřest, lilek, paprika, brokolice, cuketa, květák, zeleninové směsi). Nejoblíbenější způsob zapékání sýru jsou tousty (tousty zapečené s rajčaty na italský způsob, se žampiony, s vejcem aj.
Sýr smažíme v plátcích o šířce 0,5-1 cm. Lze smažit kromě polotvrdých a tvrdých sýrů ementálského typu i sýry s plísní na povrchu (Hermelín), s plísní uvnitř (Niva), uzené sýry, pivní sýry, olomoucké tvarůžky i balkánský sýr. Obalujeme v těstíčku nebo v trojobalu. Nesolíme. Můžeme použít koření (červenou papriku, kari) nebo zelené natě.
Místo klasického trojobalu je výhodné obalit sýr v těstíčku (vejce, mouka) a pak teprve ve strouhance. Vytvoří se silnější obal.
Vaječné těstíčko: vejce, hladká nebo polohrubá mouka, mléko nebo pivo nebo víno.
Sněhové těstíčko: ve vodě rozšleháme mouku a dva bílky se solí. Do základu lehce vmícháme z bílků ušlehaný sníh. Můžeme dochutit nasekanými zelenými natěmi.
Sýrové krokety: nahrubo nastrouháme sýr, přidáme na kostky nakrájené bílé pečivo a zeleninu (hrášek), spojíme bešamelovou omáčkou a vejcem. Hmotu tvarujeme do obdélníků, válečků, hranolků a obalujeme ve strouhance. Po usmažení podáváme jako hlavní pokrm s dušenou zeleninou (se špenátem) nebo se studenými či teplými omáčkami.
Luštěniny jsou zralá, suchá semena luskovin. Jsou zdrojem zejména rostlinných bílkovin (20-25%) a sacharidů (až 50-60%). Obsahují vitaminy zejména skupiny B, vlákninu, vápník, fosfor, železo aj. Díky nízkému glykemickému indexu a obsahu vlákniny mají sytící efekt. Jejich využití v přípravě stravy je široké a měly by se objevovat v jídelním lístku pravidelně. Nutričně hodnotné jsou i naklíčené formy luštěnin.
Nevýhodou by mohla být těžší stravitelnost a nadýmání, které můžeme částečně odstranit namáčením luštěnin (vodu slíváme), používáním zelených natí při vaření luštěnin, případně prolisováním. Mezi lépe stravitelné druhy luštěnin patří červená čočka, fazole adzuki, mungo fazole.
Mezi nejznámější druhy patří – fazole, čočka, čočka červená, hrách, cizrna (= římský hrách), burské oříšky a sója (které jsou současně i olejninami).
Luštěniny přebereme, zbavíme kamínků a jiných nečistot, propláchneme pod tekoucí vodou. Kromě čočky musíme všechny luštěniny namáčet 6-12 hodin. Vodu z luštěnin (pokud chceme omezit nadýmání) vyléváme. Vaříme bez soli, protože by jinak nezměkly.
Z čočky, hrachu, fazolí, cizrny a sójových bobů se připravují polévky, které se v české kuchyni zahušťují cibulovou jíškou s přídavkem kořenové zeleniny (čočková s kořenovou zeleninou, fazolová s párkem, hrachová s uzeným masem, hrstková).
Hlavní pokrmy se připravují z dávky 75-110 g na osobu (čočka na kyselo, fazole po bretaňsku [cibulovo-papriková jíška, rajčatový protlak, kečup nebo kysaná smetana], svarba [hrách s kroupami v poměru 2:1, sůl, pepř, majoránka, osmažená cibule nebo vyškvařené škvarky], šoulet [hrách, kroupy, pepř, majoránka, česnek, sůl, osmažená cibule], hrachová kaše). Pokrmy ze sóji – sóju namáčíme, vodu slijeme, vaříme se solí asi 1 hodinu (sójové vločky jako zavářka do polévek, sójová mouka, sójové výrobky – granuláty, kostky, plátky, nudličky). Ze všech druhů luštěnin je možné připravit saláty. HUMUS je studený pokrm z rozmačkané cizrny s olejem, solí a česnekem.
Postup: Přebraný, propláchnutý a nejméně 12 hodin namočený hrách uvaříme doměkka. Smícháme ho s uvařenými kroupami, osolíme, opepříme, přidáme rozetřený česnek, zázvor a na sádle zpěněnou cibuli. Promíchané dáme do vymazaného pekáče a zapečeme. Podáváme s uzeným masem a zeleninovým salátem.
Obiloviny jsou semena jednoletých ušlechtilých travin. Jsou to sacharidové potraviny, některé obsahují bílkovinu lepek (pšenice, ječmen, žito, oves). Jsou zdrojem vlákniny a vitaminů zejména skupiny B.
Některé obiloviny se dále zpracovávají na mouky a další výrobky z ní. V našem jídelníčku se tak objevují v podobě těstovin, pečiva, knedlíků apod. Z nutričního pohledu je vhodné doplnit obiloviny plnohodnotnými bílkovinami (maso, mléko, tvaroh, sýry, vejce). Z pohledu obsahu vlákniny bychom měli upřednostňovat celozrnné výrobky a produkty.
Mezi nejznámější obiloviny v našem jídelníčku patří pšenice, žito, ječmen, oves, proso, pohanka, kukuřice a rýže.
- zrno se zpracovává na:
- výroba celozrnné mouky,
- výroba lihu, škrobu a kávy - Melta.
- získávají se kroupy - perličky, mouka a vločky, dále ječná káva, slad a sladové výtažky.
- výrobky pro dětskou výživu, ovesné vločky.
- po odstranění nestravitelných plev se používá k přípravě různých pokrmů – jáhly.
- lámaná, drcená nebo se mele na jemnou mouku či krupici.
- po rozemletí se používá k přípravě kaší (např. polenta), na trhu je kukuřičný škrob Maizena.
- se pěstuje v Asii, Africe a Jižní Americe, před dodáním na trh se rýže loupe, hladí a leští. Z rýže se získává rýžový škrob, mouka, ale i alkoholické nápoje. Čím je rýže bělejší, tím má menší biologickou hodnotu.
Druhy rýže:
Obiloviny se zpracovávají nejčastěji v podobě mouky. Z té se vyrábí těsta, která se následným vařením stávají pokrmy. Z mouky hladké se vyrábí nudle, těstoviny, kuskus; z mouky hrubé těsto na odpalované knedlíky, knedlíky, noky; z krupice se vařením připravuje krupiční kaše.
Podáváme je k masům dušeným a pečeným (s masovými šťávami nebo omáčkami), v kombinaci se zeleninou nebo mohou být upraveny i nasladko.
Noky – kypříme kypřícím práškem nebo droždím nebo není třeba zvlášť kypřit (noky z krupice, noky z odpalovaného těsta z hrubé mouky, noky z odpalovaného těsta z krupice).
Do vroucího mléka se solí a tukem vsypáváme hrubou mouku nebo krupici a mícháme tak dlouho až se hmota nelepí. Přidáme muškátový květ nebo oříšek, necháme vychladnout. Potom za stálého míchání přidáváme vejce. Noky tvarujeme lžící, vaříme v osolené vodě 4-5 minut. Po uvaření a scezení krátce ponoříme do studené vody.
Houskové knedlíky – připravujeme z hrubé mouky, kypříme droždím, kypřícím práškem do pečiva nebo sněhem z bílků. Doplňujeme mlékem, vodou, vejci, solí a nakrájenou osmaženou houskou (houskové knedlíky kypřené droždím, houskové knedlíky s kypřícím práškem, jemné kulaté knedlíky, jemné houskové knedlíky vařené v ubrousku, pochoutkový knedlík vařený ve fólii).
Do prosáté mouky zamícháme kypřící prášek, sůl, doplníme mlékem s rozmíchaným vejcem. Vmícháme na kostičky nakrájenou housku, z těsta tvarujeme šišky, které vaříme 20 – 25 minut ve vroucí osolené vodě.
Nudlové těsto – připravujeme z mouky, vajec, vody. Nesolíme, jinak by při sušení zůstávalo vlhké, vyvalujeme na pomoučeném vále na tenký plát. Různě krájíme, plníme, stáčíme, tvarujeme (polévkové nudle, široké nudle, čtverečky – flíčky, taštičky, šátečky, lasagne). Vaříme v dostatečném množství osolené vody. Po uvaření scedíme, propláchneme, promastíme a udržujeme v teple do výdeje.
500 g polohrubé mouky, 4 vejce, půl lžičky soli, 2 lžíce oleje. Vše zpracujeme na vále nebo hnětačem, vyválíme tenký plát. Na taštičky krájíme čtverce 4x4, 5x5 až 7x7 cm. Plníme náplněmi (masová, játrová, zeleninová, houbová), vaříme ve vroucí vodě. Scedíme, propláchneme horkou vodou, podáváme s máslem, strouhaným sýrem, kečupem, s jemnými nebo pikantními omáčkami. Pelmeně (Rusko) – tvarujeme obdélníky nebo půlměsíce. Ravioli (Itálie) – tvarujeme čtverce a obdélníky.
Vaření Vaříme dle návodu na obalu výrobku, většinou 10-15 minut ve vařící osolené vodě. Těstoviny se navaří více než dvojnásobně. Vaříme ne úplně do měkka, scedíme, propláchneme vodou a promastíme. Uvařené těstoviny doplňujeme různými potravinami (masem drůbežím, telecím, hovězím, uzeným, uzeninou, osmaženou cibulí, kořením, kečupem).
Zapékání
Zapékat můžeme těstoviny s uzeným masem, uzeninou, zeleninou, bešamelem, sýrem (zapečené těstoviny s uzeným masem, nákypy z těstovin, lasaně se špenátem, boloňské, s houbami).
Dávkování příloh – 60 – 80 g syrových těstovin na jednu porci, 100-120 g na hlavní pokrm.
Rýži několikrát propláchneme horkou vodou, scedíme, vsypeme do nádoby s vroucí vodou. Na 100 g rýže použijeme až 2 l vody. Nevaříme prudkým varem. Po uvaření scedíme, propláchneme studenou vodou.
Přebranou, propláchnutou rýži necháme okapat. Dusíme v nádobě, ve které je 1,5x více vody. Můžeme přidat sůl, tuk, oloupanou cibuli a hřebíček. Dusíme bez poklice v troubě nebo přikrytou víkem na smažící pánvi nebo v kastrolu. Servírujeme pomocí naběračky namočené v horké vodě. Další způsob úpravy dušené rýže – propláchnutou, scezenou rýži opečeme na tuku. Rýže se nelepí. Dušenou rýži lze ochutit kari, sladkou mletou paprikou, kečupem, Vegetou, rajčatovým protlakem, zelenými natěmi. Lze doplnit hráškem, rozinkami, sýrem, šunkou nebo žampiony.
Rýži na nákyp předem dusíme jako přílohu. Udušenou rýži rozmícháme s kompotem, přidáme rozinky, zalijeme mlékem s rozšlehanými vejci a cukrem. Povrch pokladem kousky másla,
Hlavní pokrmy z rýže – rizoto s masem, zeleninou, houbami, zelenými natěmi, tvrdým sýrem, srbské rizoto, paella [španělský pokrm, na kostky nakrájené hovězí, telecí, vepřové i skopové maso + mušle dusíme na cibuli, červené i zelené paprice, kořeníme solí, pepřem a šafránem], pilaf [cibulový základ, rajčata, paprika, maso jehněčí a skopové, sůl, pepř, šafrán, česnek], rýžové nákypy.
Kroupy, krupky – jsou zrna různých obilovin. U nás jsou nejznámější zrna z oloupaného ječmene. Lze je využít jako zavářky do polévek, na kaše, hlavní pokrmy (podoba rizota) nebo do jelit (houbový kuba [kroupy, houby, slanina, cibule, sůl, česnek, pepř], obměny – s vejci, uzeným masem, libečkem).
Bulgur je předvařená, nalámaná celozrnná pšenice. Jeho využití je (podobně jako u rýže) nejčastěji jako příloha či zavářka do polévek nebo jako rizoto.
Jáhly (z prosa) – vznikají loupáním prosa. Malé žluté kuličky je vhodné spařit vařící vodou (jsou hořké) a dále upravovat jako kaše (sladké i slané), nebo nákypy (jáhelník) a moučníky.
Pohanka – je semeno rostliny, ze které se nejčastěji vařením připravuje kaše. Lze použít i jako zavárku do polévek.
Ovesné, pšeničné a žitné vločky – na přípravu a doplnění polévek, masových a zeleninových pokrmů a při přípravě kaší.
Kuskus je spařená a do kuliček tvarovaná krupice z pšenice, ječmene nebo prosa. Na trhu se již objevila varianta z kukuřice. Pokrmy jsou oblíbené pro svoji nenáročnost na přípravu a variabilitu. Kuskus nevaříme, pouze zaléváme vařící vodou či vývarem. Vaříme pouze kuskus kukuřičný.
Teff neboli trpasličí jáhly mají svůj původ v Africe. Obsahuje vitaminy skupiny B a vitamin C. Vařením se z něj připravují kaše (má příjemnou oříškovou chuť), nákypy, ale je vhodný i jako zavářka do polévky či příloha k masu.
Houby řadíme mezi pochutiny. Jsou to plodnice podhoubí, které rostou v lesní půdě a na loukách. Nemají téměř žádnou energetickou hodnotu. Zpestřují náš jídelní lístek - oceňujeme hlavně jejich chuť a aroma. Jsou hůře stravitelné, zejména v úpravách na tuku.
Jedlé: například hřib pravý, křemenáč, žampión atd.
Nejedlé: hořké, pálivé – obsahují látky netoxické, ale pro nějakou vlastnost se nedají konzumovat.
Jedovaté: po jedné až dvou hodinách se projeví křeče a krvavý průjem.
Smrtelně jedovaté: muchomůrka zelená.
Protože houby obsahují 90% vody, rychle se kazí, a proto se musí rychle zpracovat a spotřebovat. Houby konzervujeme různými způsoby:
Houby vařením zpracováváme pouze na polévku. Pokud používáme houby sušené, předem je namáčíme a vodu z hub použijeme na přípravu pokrmu (polévka žampiónový krém, polévka z hlívy ústřičné, Kulajda, bramborová polévka s houbami).
Houby krájíme na plátky nebo kostky, dusit můžeme bez tuku, s tukem nebo na cibulovém základě. Ochutíme kmínem, solí, mletým pepřem. Lze připravovat se zeleninou (paprika a cuketa na nudličky, brokolice), s vejci, se smetanou.
Hlavičky hub plníme náplněmi, sypeme sýrem a dozlatova zapékáme.
Hlavičky bedel osolíme a opečeme.
Smažíme hlavičky hub, 1 cm silné plátky osolené, obalené v těstíčku nebo v trojobalu. Připravujeme teplý předkrm nebo hlavní pokrm.
Brambory jsou nejrozšířenější a nejpěstovanější plodina jedlé podzemní hlízy. Obsahují rostlinné bílkoviny, vitamin C, kyselinu listovou, z minerálních látek hlavně draslík, fosfor, hořčík, železo. Jsou sacharidovou potravinou, která by měla být na jídelním lístku téměř denně. Brambory se objevují v receptech tradičních pokrmů, lidových a krajových jídel.
Brambory se vkládají do vařící osolené vody vcelku, krájené na poloviny nebo čtvrtky. Přidáváme dle zvyklostí kmín, zelené natě (zlepší chuť zvláště na konci zimního období). Podáváme jako přílohu, doplňujeme máslem nebo rostlinným tukem, nadrobno nakrájenými zelenými natěmi pažitky nebo petrželky. Jedna porce má mít hmotnost 150-200 g.
Vypichované brambory jsou syrové brambory tvarované vykrajovátkem. Nejčastěji se vypichují kuličky nebo do tvaru olivy (anglické brambory).
Bramborová rýže – uvařené brambory se prolisují lisem na brambory.
Šťouchané brambory – uvařené brambory se rozmělní šťouchadlem.
Bramborová kaše – brambory se šlehají s horkým mlékem s přídavkem másla nebo rostlinného tuku.
Nastavovaná kaše – doplňuje se povařenými kroupami nebo krupkami, podáváme s osmaženou cibulkou nebo se škvarky, kořeníme pepřem a česnekem.
Brambory Carême – prolisované uvařené brambory se promíchají s hustou smetanou a strouhaným parmezánem, plníme do zapékacích misek, poléváme máslem, sypeme parmezánem.
Brambory gratinované – bramborová kaše zapečená se strouhaným sýrem a strouhankou.
Bramborové suflé – prolisované brambory promícháme se smetanou, žloutky a kypříme sněhem z bílků, ochutíme solí, pepřem a zapečeme.
Škubánky – uvařené brambory rozmačkáme, vařečkou v nich uděláme otvory a do nich nasypeme hladkou mouku. Necháme 20 minut propařit. Pak řádně zpracujeme. Hladké těsto vykrajujeme lžící.
Podáváme s osmaženou strouhankou, polité rozškvařenou slaninou nebo škvarky. Můžeme je po vykrojení opékat a podávat se špenátem nebo jinou dušenou zeleninou. Lze připravovat i jako sladký pokrm (s mákem, tvarohem, ovocnou omáčkou).
Brambory vaříme buď v páře, nebo ve vařící osolené vodě. Doplňujeme máslem, tvarohem nebo krémovými sýry a zelenými natěmi. Jsou základem pro přípravu dalších pokrmů (bramborové saláty).
Oloupané brambory nakrájíme na kostky nebo silnější plátky a vkládáme na cibulový základ. Podlijeme vodou nebo vývarem, osolíme, můžeme doplnit zelenými natěmi (libeček, kopr, petrželka, pažitka) a dusíme. Lze je také zahušťovat bešamelovou omáčkou (brambory dušené po staročesku s koprem, příp. octem, nebo dusíme na paprikovo-cibulovém základu, se slaninou, s kedlubnami, brambory na bretaňský způsob [cibule, rajčata, česnek, hovězí vývar], na maďarský způsob [cibulový základ s paprikou, rajčata, kysaná smetana], na normandský způsob [cibulový základ, pórek, petrželka, mléko], bramborové oříšky [vypichované dušené na másle], provensálské [cibule, oloupaná rajčata bez semen, se solí, pepřem, česnekem], zámecké [vypichované do tvaru oliv, na másle s pažitkou].
Pečené ve slupce vcelku – bramboru rozkrojíme do kříže a pečeme na tukem vymazaném plechu. Do otvoru přidáme máslo. Můžeme je osolené péct i v alobalu a podávat se zakysanou smetanou a pažitkou (brambory na italský způsob – upečenou bramboru plníme bramborovým pyré s vařenou rýží, rajčatovým protlakem a strouhaným parmazánem. Pečeme sypané parmazánem a pokapané máslem, brambory Vlasty Buriana – náplň: šunka, uvařený špenát, bramborová kaše, vše se zapeče).
Brambory pečené v plátcích se slupkou i bez – pečeme na plechu, osolené, s česnekem nebo jiným kořením.
Uvařené, vychladlé brambory krájíme na plátky a opečeme na pánvi na rozehřátém tuku. Lze opékat i na cibulovém základu. Solíme a pepříme, po úpravě zdobíme petrželkou nebo pažitkou (alsaské brambory – první malé brambory se po krátkém povaření opékají na másle a podávají se s cibulkou opečenou na slanině a se zelenými natěmi, lyonské brambory – opečené na másle s cibulkou a natěmi).
Uvařené brambory ve slupce oloupeme, nakrájíme na plátky, vkládáme do vymazané formy a prokládáme uzeninou nebo uzeným masem, vepřovým nebo drůbežím masem, vejci, okurkami nebo osmaženou cibulkou. Osolíme, opepříme a zaléváme vejci rozmíchanými v mléce nebo zaděláváme bešamelem, doplňujeme žloutky nebo strouhaným sýrem (francouzské brambory – uzené maso, natvrdo uvařená, nakrájená vejce. Zaléváme rozšlehanými vejci nebo bešamelovou omáčkou zjemněnou žloutky. Milánské brambory – brambory, uzený jazyk, podušené houby, rajčata, bešamel, strouhaný sýr, zapékáme).
Brambory nakrájené na různé tvary (hranolky, nudličky, plátky, lupínky) smažíme na pánvi, v troubě nebo ve fritézách. Před smažením máčíme ve vodě, abychom zbavili brambory škrobu. Osušíme ubrouskem nebo utěrkou. Solíme až po úpravě, aby brambory byly křupavé a nevlhly. [pommes Benedictine (pom benediktin) – bramborové spirálky; pommes frites (pom frit) - hranolky; pommes gaufrettes (pom gofret) – bramborové vafle (mřížkovaná brambora); pommes Chateaubriand (pom šatobrián) – brambory opečené na másle a na něm dopečené, promíchané se zelenými natěmi a telecí šťávou; pommes chips (pom čip) – bramborové lupínky; pommes paile (pom páj) – bramborové nudličky].
Oloupané brambory nastrouháme, slijeme vodu a doplníme hrubou moukou, solí, vejcem a promícháme.
Bosáky – 250 g syrových brambor, 30 g uvařených brambor, 60 g hrubé mouky, 1/5 vejce, sůl. Lžící vykrajujeme noky, které vaříme 6-10 minut. Po uvaření scedíme a podáváme jako přílohu k vepřovému nebo uzenému masu. Do těsta lze přidat 2 rohlíky nakrájené na kostky. Z tohoto těsta tvoříme knedlíky.
Chlupaté knedlíky – 300 g brambor, 100 g hrubé mouky, 1/5 vejce, sůl. Oloupané brambory nastrouháme, slijeme vodu, přidáme mouku, vejce, sůl a promícháme. Těsto nabíráme lžící a vaříme v osolené vodě. Vaříme 6-10 minut, knedlíky scedíme, propláchneme vařící vodou, promastíme a podáváme s osmaženou cibulkou a rozehřátými škvarky.
Brambory oloupeme a nastrouháme, slijeme vodu a přidáme malé množství mléka, doplníme moukou, vejcem, solí a kořením. Promícháme a po obou stranách opékáme.
Bramborák – 200 g brambor, 40 g hladké mouky, 1/5 vejce, sůl, česnek, majoránka, mletý pepř, kmín, mléko, tuk. Podle krajových zvyklostí můžeme přidávat krájenou cibuli, oloupaná a nastrouhaná jablka, krájené uzené maso, uzeninu, škvarky atd. Mouku lze nahradit ovesnými nebo pšeničnými vločkami případně sójovým granulátem. Lze opékat také na sucho na teflonových pánvích.
Bramboráčky – těsto stejné jako na bramborák, ale jemněji kořeníme (muškátovým květem, bez česneku, doplňujeme zelenými natěmi), opékáme v lívanečnících a podáváme k drůbeži, rybám a jiným masům.
Bramborové knedlíky – připravujeme z brambor a hrubé mouky v poměru 3:1. Mouku lze částečně nahradit krupicí. Tvarujeme šišky nebo malé špalíčky, kulaté knedlíky plněné různými náplněmi (masová, zeleninová).
Bramborové taštičky – čtverce 6x6 cm plníme slanou (masovou, šunkovou, zeleninovou, houbovou) nebo sladkou náplní (marmeládou, povidly). Vaříme 5 – 8 minut, scezené promastíme. Slané podáváme s máslem, rozškvařenou slaninou nebo osmaženou cibulí, sladké sypeme mletým mákem s cukrem, strouhaným perníkem s cukrem, cukrem, skořicí a mastíme máslem.
Bramborové záviny plněné – těsto vyválíme cca 1 cm, potřeme náplní z uzeného nebo mletého masa, z uzeniny nebo ze špenátu. Plát svineme, spojíme, vaříme v mikrotenové fólii až 30 minut. Plněný povidly je vhodný ke zvěřině.
Bramborové placky – 200 g brambor, 30 – 40 g hladké mouky, sůl, tuk na opékání. Uvařené, vychladlé brambory nastrouháme, z těsta utvoříme váleček, nakrájíme na dílky a vyvalujeme na nízký oválný tvar. Tvary opékáme na tuku nebo také na sucho. Po opečení mastíme máslem, sádlem, škvarky či osmaženou cibulí a doplňujeme špenátem, dušeným zelím. Při úpravě nasladko, sypeme moučkovým cukrem se skořicí nebo potíráme ochucenými povidly či dušenými jablky.
Bramborové krokety – 120 g oloupaných brambor, 8 g rostlinného tuku nebo másla, 30 g hrubé mouky, 1/5 vejce, 1/5 žloutku, sůl, muškátový květ nebo petrželka, mouka na vál, vejce a strouhanka na obalení, tuk na smažení. Uvařené brambory prolisujeme, přidáme rozehřátý tuk, mouku, sůl, koření nebo na drobno nakrájenou zelenou nať, vejce a žloutek. Tvarujeme válečky, kuličky, hranolky, namáčíme je v rozšlehaném vejci a strouhance a po všech stranách smažíme. Do těsta můžeme přidat nastrouhaný sýr, na nudličky nakrájené uzené maso, uzeninu nebo drůbeží maso, případně můžeme doplnit scezených sterilovaným hráškem nebo dušenými žampióny.
Bramborové řízky – připravujeme z těsta na bramborové placky nebo na bramborové krokety, doplňujeme nastrouhaným sýrem, uzeninou či nakrájenou zelenou natí, vyvalujeme o 2 – 3 mm silnější placky než na bramboráky, obalujeme v trojobalu, smažíme po obou stranách. Podáváme s dušenou zeleninou nebo saláty.
Bramborové koblížky a vdolečky – těsto jako na krokety nebo řízky, doplňujeme žloutkem a vykynutým kváskem z droždí, koblihy plníme slanými náplněmi (masová, sýrová, zeleninová) nebo sladkými (tvarohová, povidlová). Vdolečky neplníme, podáváme jako přílohu k některým druhům masa a k dušené zelenině.
Ovoce jsou plody různých rostlin, které se konzumují zejména v syrovém stavu, ale využívá se i k přípravě pokrmů a nápojů. Složení se liší podle druhů, klimatických podmínek, způsobu sklizně, ošetřování a uskladnění, ale obecně má vysoký obsah vitaminů (zejména C) a minerálních látek (draslík, hořčík, vápník, fosfor aj.), má tedy vysokou biologickou hodnotu. Ovoce patří mezi sacharidové potraviny, je dobrým zdrojem vlákniny, pektinů. Svým složením patří ovoce mezi protektivní potraviny, které by v jídelníčku měly být zařazeny denně. Sezónní druhy ovoce můžeme konzervovat např. sušením, mražením, sterilováním (zavařováním) nebo nakládáním do cukru, případně lihu.
Vařením ovoce se připravují marmelády a džemy. Ty se používají na palačinky, do buchet, na plnění lístkového i odpalovaného těsta, ale i pod maso (hovězí na džemu). Povidla se odlišují tím, že se připravují bez cukru (švestky, hrušky, jablka, bezinky). Ovoce můžeme také zavařovat nebo z nich připravovat polévky (hrušková, švestková, jablečná, malinová, jahodová) a omáčky (švestková s perníkem, meruňková s odpalovanými knedlíky, broskvová s tvarohovými knedlíčky).
Od roku 2004 dle nařízení Evropské Unie se rozděluje pojem marmeláda a džem. U nás se doposud za marmeládu označovalo rozvařené ovoce, pasírované (jemné, ale husté) konzistence. Džem Češi vnímají řidší, s kousky ovoce. Od roku 2004 lze marmeládou označovat pouze ovocný produkt připravený z citrusů (pomeranče, limetky, grepy).
Ovoce dusíme převážně pod masem (vepřové maso na jablkách, hovězí nebo zvěřina na švestkách), nebo z něj připravujeme kompoty (jablečný, hruškový).
Pečeme jablka, hrušky (kuřecí prsa s broskví), pečeme buchty a táče s ovocem a pečeme i ovocný čaj. Můžeme zapékat broskve, hrušky i žlutý meloun.
Smažíme banány (v těstíčku, v kokosu), jablka, hrušky, broskve, jahody aj.
Je úprava pokrmu, při kterém dojde k polití a následnému zapálení alkoholu. Nejčastěji se flambuje banán nebo třešně (podávají se s vanilkovou zmrzlinou).
Zeleninou označujeme celý soubor rostlin, ze kterých používáme různé části. Používáme je jak v syrovém stavu tak tepelně upravené. Zeleninu řadíme mezi ochranné potraviny pro obsah vitaminů a nerostných látek. Obsahuje 90 % vody, pouze malé množství bílkovin a sacharidů (až na výjimky - např. mrkev, hrášek). Obsahuje dále fenoly zodpovědné za barvu zeleniny a aromatické látky (česnek, cibule). Pro svou vysokou biologickou hodnotu by se měla v jídelníčku objevovat několikrát denně. Velkou výhodou je její nízká energetická hodnota a přitom objemnost. Se zeleninou pracujeme při přípravě šetrně, abychom zamezili ztrátám vitaminů a minerálních látek (omýváme ji rychle - většinou vcelku, spařujeme pouze, pokud je to nutné, při krájení, sekání a strouhání – používáme nádobí z nerez, skla a keramiky).
Pro uchování mimo sezónu lze zeleninu konzervovat. Konzervováním prodlužujeme použitelnost některých druhů zeleniny, ale snižujeme její biologickou hodnotu.
Zelenina se může konzumovat syrová nebo být jak přílohou, tak i hlavním pokrmem. Zeleninu zasyrova používáme do salátů (cibule, pórek, kedluben, zelí, kysané zelí, čínské zelí, čekanka, listové saláty, polníček, řeřicha, hrášek, paprika, rajče aj.), vždy s malým množstvím oleje pro využití vitaminů rozpustných v tucích. Dále do pomazánek (pórek, ředkvičky, cibule, řeřicha, mrkev, celer), a jako ozdobu talíře či ve studené kuchyni (špenát pod uzeného lososa, polníček, rukola, listové saláty, rajčata, papriky, okurek aj.). Kořenovou zeleninu zpracováváme zasyrova až na petržel, pastinák a červenou řepu. Celer na salát s jablky, řapíkatý celer na nápoje (smoothie), Košťálovou zeleninu lze využít na saláty zasyrova nebo jen krátce povařené. Nevhodná je kapusta, brokolice a květák. Kukuřici konzumujeme pouze mladou a šťavnatou. Cuketa u nás není zasyrova příliš známá, ale mladé plody se dají použít do salátů. Nastrouhaný okurek (salátový) ochucujeme cukrem, solí a octem, případně koprem, česnekem, jogurtem nebo kysanou smetanou. Tarator: je okurková polévka z okurky, zelené papriky, vlašských ořechů, česneku, soli, jogurtu, oleje a sladké papriky). Papriky lze využít ve studené kuchyni (obložené mísy, chlebíčky, plněné sýrovým krémem, pěnami). Šopský salát se připravuje z paprik, rajčat, salátové okurky, s cibulí, solí, cukrem, octem, balkánským sýrem a s petrželkou. Rajčata můžeme připravovat jako předkrm (vydlabaná rajčata plněná sýrovou, tvarohovou, masovou, zeleninovou nebo vaječnou náplní) nebo jako součást studených mís, chlebíčků či salátů.
Takto upravujeme například cibuli, abychom se zbavili čpavé chuti. Vhodná je do salátů (bramborový, cibulový, s ředkvičkami, rajčaty, paprikou). Spařené listy kapusty, hlávkového nebo pekingského zelí jsou určeny k naplnění (masové, houbové aj. náplně) a dále k pečení nebo dušení. Často se spařují rajčata, aby se snadněji oloupala.
Cibulová zelenina se využívá převážně na přípravu polévek (česneková, cibulová, pórková a většinu zdobíme pažitkou). Pórek lze ale i vařit (jeho bílou část) a podávat jako samostatný pokrm sypaný osmaženou strouhankou, natvrdo uvařenými a krájenými vejci a politý máslem nebo teplou omáčkou. Kořenová zelenina se hodí na přípravu vývarů jak zeleninových, tak k zesílení vývarů z masa i kostí. Uvařenou krájíme do polévky nebo používáme na saláty (bramborový). Vařený černý kořen, artyčoky nebo chřest podáváme přelité máslem a sypané osmaženou strouhankou nebo s holandskou omáčkou jako teplý předkrm nebo hlavní pokrm. 8 cm stonky chřestu se vaří 8-10 minut ve vodě nebo 15 minut v páře. Mladé, zelené kusy se neloupou, jinak ano (chřest bílý a fialový). Je vhodný k rybám nebo jako teplý předkrm. V páře vaříme i brokolici. Vařenou červenou řepu oloupeme a připravujeme salát se zálivkou z vody, fenyklu, bobkového listu, solí, cukrem a octem. Bez pokličky vaříme kapustu, kadeřávek i špenát, aby z nich unikly čpavé látky. Rané odrůdy kapusty se podávají s máslem a osmaženou strouhankou nebo rozškvařenou slaninou. Pozdní kapusta je vhodná na přípravu karbanátků, do míšenin s vejci aj. Růžičkovou kapustu namáčíme na 10-15 minut do slané vody, po uvaření sypeme osmaženou strouhankou, strouhaným sýrem, rozškvařenou slaninou. Kedluben (brukev) se vaří jako součást zeleninových polévek. Kysané zelí je součástí krajových polévek (valašská kyselica, couračka). Fenykl vaříme v páře nebo v malém množství osolené vody. Podává se s osmaženou strouhankou, teplou omáčkou nebo plněný zeleninou, těstovinami nebo ovocem. Hlávkový salát je využíván ve staročeské kuchyni na přípravu polévky. Mangold zvýrazňuje chuť masovým vývarům. Lze podávat i jako teplý předkrm. Fazolové lusky (zelená fazolka) se vaří ve vroucí osolené vodě a podává se s jednoduchou zálivkou, s cibulí, ředkvičkami, vejcem, kapií, křenem, s majonézou, se smetanou (vařené fazolky na smetaně s koprem). Hrášek se vaří v polévkách (hráškový krém, risi-bisi) nebo do salátů (bramborový), nebo do rýže (hrášková rýže), nebo se přidává so salátů (s vejcem, šunkou, sýrem, ředkvičkami), do ragú a vaječných omelet. Kukuřičný klas se vaří v osolené vodě cca 20-30 minut a ještě teplý se servíruje s máslem a solí. Kukuřice se hodí do rizota, do dušené mrkve nebo je součástí míchané zeleniny. Z rajčat se připravují polévky nebo omáčky. Tykev (dýně) se upravuje naslano (dýňová polévka) nebo nasladko (dýňový kompot).
Zelenina se často dusí na cibulovém základu. Stejně se upravuje i pórek, který může sloužit jako základ pro míchaná vejce. Černý kořen dusíme nakrájený na špalíčky na másle, kořeníme solí a zahušťujeme zálivkou ze smetany a mouky. Ochucujeme citrónovou šťávou. Mrkev dusíme na tuku nebo na cibulovém základu. Zahušťujeme zaprášením nebo světlou jíškou a ochucujeme citrónovou šťávou a solí. Podušené ředkvičky se spojí s nakrájenou pažitkou a vejci. Dušená brokolice ztrácí záhy svou barvu, proto není tato Technologie častá. Dušená kapusta je vhodná jako příkrm k masu a bramborám, listy lze plnit masem (kapustové závitky). Růžičková kapusta se dusí s paprikou, česnekem a klobásou. Kedluben (brukev) se podává jako teplá příloha k masům vařeným, dušeným, pečeným. Oloupaná, nastrouhaná na hrubém struhadle nebo nakrájená na nudličky či kostičky, na tuku osmažená, osolená, opepřená a udušená doměkka. Můžeme zjemnit smetanou, zahustit zaprášením či světlou jíškou (kedlubnové zelí). Zelí dusíme na nudličky nakrájené, osolené, s kmínem, vodou a dochucené cukrem a octem. Dusíme na cibulovém základu. Dle krajových zvyklostí buď zahušťujeme světlou jíškou, zaprášením nebo syrovou strouhanou bramborou případně nezahušťujeme. Červené zelí nezhušťujeme. Můžeme přidat červené víno nebo strouhané jablko. Kysané zelí se připravuje stejně. Čínské zelí připravujeme na paprice a na slanině. Pekingské zelí (mozeček: cibulový základ, vejce, sůl, zelené natě). Fenykl se dusí na másle. Mangold a špenát dusíme na cibulovém základu, zahušťujeme světlou jíškou nebo zaprášením. Dochucujeme česnekem, pepřem a solí. Cuketu dusíme na cibulovém základu. Strouhaná je vhodná na zelí, na kostky či nudličky pod maso. Oloupaný a na kostky nakrájený lilek dusíme na másle nebo na cibulovém základu. Zaléváme smetanou nebo jogurtem. Papriky plníme masem, zeleninou, houbami, sýrem nebo vejci a dusíme na cibulovém základu s rajčatovým protlakem. Zahušťujeme jíškou nebo smetanou. Typicky dušeným pokrmem je lečo. Patison krájíme na kostky, nudličky nebo strouháme na hrubém struhadle. Je vhodný pod maso nebo do zeleninových směsí. Rajčata lze dusit s cuketami, paprikami, cibulí, česnekem, smetanou, jogurtem, vejci či klobásou.
K zapečení je vhodný pórek. Krátce ovařený pórek rozkrojíme, naskládáme do zapékací misky, přidáme šunku, posypeme strouhaným sýrem a zapečeme. Podáváme jako teplý předkrm nebo jako hlavní pokrm s vařenými bramborami. Zapékat lze i předem uvařený celer nebo černý kořen, ale i brokolici, květák i patison (jako nákyp), chřest s bešamelovou omáčkou, šunkou a sýrem, kapustové listy plněné mletým masem a sypané sýrem, kapustový nákyp (kapusta, mleté maso, houska, mléko, vejce - sníh z bílků, koření), růžičkovou kapustu se smetanou a sýrem, kedluben povařený nebo předdušený plněný masem, doplněný uvařenými bramborami, rýží, zvlhčenou houskou, spojené vejcem, ochucené solí, mletým pepřem, muškátovým květem nebo kari kořením, fenykl se sýrem, mangold s cibulí, česnekem, mrkví, ovesnými vločkami, hrubou moukou, žloutky, mlékem, houskami, olejem, solí, mletým pepřem, oreganem a zkypřený sněhem z bílků (nákyp), špenát s těstovinami (lasaně, špagety) nebo do nákypu. Hrášek zapékáme často v bešamelové omáčce nebo s jinou zeleninou a např. šunkou. Cuketu předem tepelně neupravujeme a zapékáme s rajčaty, kořením, šunkou, bešamelem a sýrem. Lilek, rozkrojený na poloviny, plníme mletým masem, rajčaty nebo jinou zeleninou. Papriky zapékáme s vejci, masem nebo sýrem. Vydlabaná rajčata plníme a zapékáme s bešamelovou omáčkou nebo omáčkou Mornay.
Na pánvičce můžeme opékat cibuli i restovat veškerou zeleninu.
Cibuli smažíme na tuku při přípravě masa (před jeho dušením, či pečením), ale můžeme i obalovat 1 cm široká kolečka, obalit je v trojobalu nebo v těstíčku. Stejně tak můžeme připravovat i bílou část pórku, celer, černý kořen nebo zeleninové míšeniny spojené s namočenou houskou nebo ovesnými vločkami, česnekem, pepřem, kari kořením, solí a vejcem. Tvarujeme placičky, které obalíme a smažíme (kapustové karbanátky s česnekem). Smažíme i růžičkovou kapustu, květák (syrový i krátce povařený), cuketu na kolečka i strouhanou jako bramboráčky (ovesné vločky, vejce, koření, hladká mouka), lilek a patison.