Cloud Computing vzešel z mnoha technologií a je tak některým technologiím podobný, z některých se skládá a podobně. Bohužel, zcela přesná terminologie chybí a všechny dále zmíněné termíny se vyvíjí.
- Autonommní počítače – společnost IBM přibližně vroce 2001 vytvořila výpočetní techniku schopnou tzv. self-managementu (samosprávy). Taková technika by měla odlehčit neustále složitější správu HW. Může jít například o automatickou opravu chyb, optimalizaci, adaptaci na měnící se podmínky apod.
- Grid Computing – forma distribuovaného a paralelního systému, v němž dochází k volnému spojení malých částí v jeden velký celek, který se většinou věnuje jedné úloze. V mnoha případech tato technologie slouží ke spojování výpočetního výkonu stanic pro vědecké účely. Grid Computing se využívá pro hledání nových léku, hledání vesmíru, pro analýzu změn klimatu, ale také komerčně například ve vyhledávačích.
- Utility computing – u nás ne příliš známé označení službu, která spočívá v pronajímání kompletního výpočetního zázemí.
- Mainframe – je jeden počítač (superpočítač) složený z množství výkonných částí. Využívají se pro kritické výpočty, jelikož jsou kdykoliv schopny poskytnout daný výkon, např. na rozdíl od Grid Computingu.
- Klient–Server – způsob komunikace, při němž aktivní roli hraje klient, který vždy zahajuje komunikaci žádostí o služby, kterou mu server poskytuje.
- Peer-to-Peer – způsob komunikace, při němž mají všechny komunikující jednotky systému rovnocenné postavení, systém nemá centrální a řídící bod a všechny jednotky jsou zároveň poskytovateli a příjemci služby.