Cloud Computing

03

Historické paralely

Historie Cloud computingu se začala psát před téměř 50 lety. Za duchovního otce této myšlenky je považován John McCarthy, profesor zprestižní americké univerzity MIT, který v roce 1961 jako první prezentoval myšlenku sdílení počítačových technologií ve stejné logice jako například sdílení elektrické energie.

Elektrickou energii potřebuje řada domácností a firem, které mají zakoupeny nejrůznější elektrické spotřebiče. Málokterá domácnost nebo firma si ale kvůli tomu pořizuje vlastní elektrárnu. Mnohem častější je model, kdy jednu elektrárnu využívají stovky, tisíce až desetitisíce odběratelů, kteří se k ní připojují vzdáleně – pomocí elektrorozvodné sítě.



Ve skutečnosti je totiž elektráren v elektrorozvodné síti více než jedna a jednotlivé elektrárny jsou vzájemně propojeny. Vpřípadě výpadku jedné znich a/nebo v případě přerušení elektrického vedení do elektrárny přebírají ostatní elektrárny její zátěž a odběratelé žádný výpadek nepocítí.

Ve světě současných počítačů přitom v hlavních metaforických rolích vystupují:

  • elektrárna – datové centrum poskytovatele Cloud computingu

  • elektrorozvodná síť – infrastruktura Internetu
    • síť 230/400 V – přístupová síť (xDSL,CATV...)
    • síť 22 kV – přenosová síť poskytovatele připojení
    • síť VVN – páteřní spoje internetu

  • elektrický spotřebič – koncové zařízení uživatele, tj. počítač, notebook, tablet či telefon

Právě díky tomuto téměř padesát let starému srovnání počítačů aelektřiny a podobných služeb souhrnně nazývaných v angličtině utility se Cloud computingu někdy říká také Utility computing. Samotný pojem Cloud computing se objevil až v roce 1997 v přednášce Ramnatha Chellapa. Pojem Cloud či oblak je přitom pouze popisným vyjádřením schematického obrázku, ve kterém je nakreslena infrastruktura poskytovatele Utility computingu.




Oblak je totiž historicky využíván v telekomunikační technice pro zobrazení telekomunikační sítě.



Po nástupu tranzistorů, procesorů apočítačů se kpojmu vrátila především společnost Amazon. Té nevyhovovalo, že využívá pouze 10% své kapacity výpočetní techniky a zbytek leží ladem pro případy nárazového využití (špiček). Vznikla tak první komerční služba cloud computing - Amazon Web Services (AWS) v roce 2006.

O rok později se připojil Google a IBM a řada univerzit začala pracovat na vědeckých / komerčních programech založených na Cloud Computing.

Od roku 2009 je Cloud Computing vnímán jako klíčová budoucí technologie. Mezi své nejdůležitější technologie ji zařadili přední výrobci ve světě ICT.