09

Solární soustavy pro přípravu teplé vody

Solární soustavy pro přípravu teplé vody

Obsah kapitoly

  1. 9.1 Princip samotížného systému
  2. 9.2 Princip hnaného systému
  3. Testové otázky

Solární systémy můžeme kategorizovat podle velkého množství kritérii. Jako základní rozdělení solárních systémů považujeme rozdělení na systémy:

  • se sezónním provozem
  • s celoročním provozem

Solární systémy se sezónním provozem se používají především k ohřevu venkovních bazénů přes letní sezónu za účelem prodloužení koupacího období a zvýšení teploty bazénové vody. Je možno je také využít k ohřevu užitkové vody např. na zahradách, zahradních domcích, chatách apod.

Nejčastěji se však solární systémy využívají k celoročnímu provozu, a to především na celoroční ohřev vody, případně v kombinaci s celoročním ohřevem vnitřních bazénů nebo v kombinaci se sezónním ohřevem venkovních bazénů a přitápění.

Dále se mohou dělit na systémy:

  • samotížné
  • hnané (s nuceným oběhem teplonosného media)
Zpět na začátek

9.1 Princip samotížného systému

Kapalina v kolektoru se vlivem dopadajících slunečních paprsků ohřívá a roztahuje. Samovolně stoupá v trubkách k zásobníku s vodou a zde dochází k předání tepelné energie z transportní kapaliny do vody a tím tedy ohřívání TUV (teplá užitková voda). Ochlazená kapalina zase klesá zpět dolů do kolektoru. Tento systém pracuje na základě tzv. termosifonového efektu. Ke své funkčnosti nepotřebuje elektronickou regulaci ani solární hnací jednotku. Podstatné je, že zásobník s vodou musí být umístěn výše než kolektor (na půdě, v podkroví atd.)

Animace č. 7 Schéma samotížného FT systému

Legenda:

  1. Kolektorová plocha
  2. Odvzdušňovací ventil
  3. Expanzní nádoba
  4. Pojišťovací ventil
  5. Teplonosné medium
  6. Zásobník
Zpět na začátek

9.2 Princip hnaného (nuceného) systému

V kolektorové ploše solárního panelu je ohřívána solární nemrznoucí kapalina vlivem dopadajících slunečních paprsků. V případě, že je řídící jednotkou (elektronickou regulací) vyhodnoceno dosažení nastaveného minimálního požadovaného teplotního rozdílu mezi teplotou solární kapaliny na výstupu solárního panelu a teplotou TUV uvnitř výměníku tepla (zásobníku), je uvedeno do chodu čerpadlo primární strany (solární hnací jednotka). Řídící jednotka (regulace) je nastavena na určitou diferenci např. 5 stupňů, o kolik musí být teplota solární kapaliny vyšší než teplota TUV. Po dosažení této diference, je uvedeno do chodu čerpadlo primární strany (solární hnací jednotka). Ta zajistí cirkulaci ohřáté teplonosné kapaliny k výměníku tepla (zásobníku). Zde je získaná tepelná energie předána teplé užitkové vodě prostřednictvím tepelného výměníku a ochlazená solární kapalina směs putuje zpět do kolektorové plochy solárního panelu.

Schéma hnaného FT systému

Animace č.8 Schéma hnaného FT systému

Zpět na začátek

Testové otázky

Zpět na začátek