07
Nátěr bronzem je levnější a rychlejší technika, nahrazující zlacení plátkovými kovy. Bronzovat můžeme malé i velké plochy na všech známých podkladech. Bronzem lze natírat, šablonovat, válečkovat, linkovat, stříkat i tupovat.
Bronz na omítkách používáme převážně při slohových malbách k šablonování nebo linkování. Podklad pro ozdobné techniky bronzem musí být pevný a hladký, nejlépe vytmelený.
Vhodné jsou roztoky pojidla s dostatečnou lepivostí, které se připravují za studena. Z vodou ředitelných je to například:
Olejovým pojidlem může být :
Při použití vodových pojidel bronz nanášíme:
Při nanášení na velké plochy je dobré nátěr ještě za mokra roztupovat, abychom zahladili stopy po tazích štětcem. Do olejových pojidel můžeme bronzový pigment přímo rozmíchat nebo suchý pigment zaprašujeme do mírně lepivého nátěru laku, či mixtionu.
Čistý, suchý a dobře vyhlazený podklad natřeme barvou v odstínu bronzu. Bronzový pigment utřený v celulózovém pojidle a zředěný na potřebnou hustotu stříkáme štětkou nebo stříkacím štětcem na připravenou plochu tak, aby byla rovnoměrně vykryta.
Čistý, suchý, dobře vyhlazený a napuštěný podklad fermeží natřeme barvou v odstínu bronzu. Na připravený zaschlý podklad naneseme olejový nebo syntetický lak, případně emailový nátěr. Když je povrch nátěru nelepivý, ale ne zcela zaschlý zaprašujeme suchý bronz vlasovým štětcem. Druhý den setřeme nezakotvený pigment
Patina je známkou stáří, která se projevuje na povrchu předmětů. Malířskou technikou můžeme upravit povrch nového výrobku tak, aby vypadal jako velmi starý. Techniku patinování používáme především na plastických štukových výzdobách, římsách, ornamentech, sádrových odlitcích. Patinovací barva musí být řídká, lazurní, aby se dala dobře setřít z vystupujících částí plastik. Pojivopro patinování může být vodové, olejové nebo voskové.
Pojivem pro vodové patinování může být mléko nebo mýdlo. Při patinování
lazurou z mléka natřeme podklad mlékem. Druhou část mléka zabarvíme do
požadovaného odstínu patiny. Nejčastěji to bývají odstíny hnědé, šedomodré
nebo pro napodobení měděnky zelené. Pigmenty pro patinování nemají obsahovat
bělobu, tu nahrazuje prosvítání světlého podkladu.
Řídkou lazurou natřeme patinovaný podklad a hned za vlhka setřeme vlhkou
houbou povrch plastiky tak, aby lazura zůstala jenom v hloubkách.
Při použití mýdla je postup obdobný, místo mléka podklad napustíme mýdlovým
roztokem.
Patinujeme na podklad natřený základní olejovou barvou a emailem. Lazuru si připravíme ze zabarvené fermeže ředěné terpentýnem (1:1). Po nanesení lazury setřeme hadříkem navlhčeným terpentýnem.
Toto patinování můžeme nazývat také zaprašované. V zahřátém terpentýnu rozpustíme včelí vosk nebo parafín (1:10). Touto směsí natřeme podklad a vrcholky ihned otřeme. Patinovací barvu, namíchanou ze suchých pigmentů, zaprašujeme do vlhkého nátěru. Po uschnutí přebytečný pigment oprášíme. Vrcholky očistíme suchým hadříkem.
Zlacení je práce natolik složitá a speciální, že ji dnes provádějí převážně specialisté. Příprava podkladu pro zlacení je stejná jako pro emailování. Způsoby zlacení rozlišujeme podle pojiva, do kterého plátkové zlato pokládáme:
Zlacení je snazší, ale výsledná plocha nedosahuje takového lesku jako zlacení na poliment. Tento druh zlacení lze provádět na různé podklady (zdivo, kámen, kov, dřevo). Mixtion je upravený lněný olej. Před nanášením se mixtion zbarvuje pigmenty rozpuštěnými v oleji. Plátky zlata se na pojící vrstvu pokládají a přitlačují podobně, jako v předešlém případě. Mixtion musí být při pokládání povrchově zaschlý, ale ještě lepkavý. Málo zaschlý způsobuje nerovný povrch, přeschlý malou přilnavost. Potom musí zhruba 12 hodin schnout při běžné teplotě.
Považuje se za nejhodnotnější. Poliment slouží jako podklad. Jeho předností je pružnost. Poliment pod zlacení se vymíchá ze speciální hlinky zvané arménský nebo francouzský bolus a vody v hustou kaši. Do ní se vmíchá směs uvařená z benátského mýdla, vepřového sádla a včelího vosku. Nanese se na křídový podklad zpevněný klihovou vodou ve čtyřech vrstvách a to dvě žluté a dvě červené a vyleští flanelem. Před zlacením se poliment vlhčí čistým alkoholem. Plátkové zlato se krájí na podušce z jelení kůže nožem z nerezavějící oceli. Kousky zlata se pak kladou vedle sebe a vlasovým štětcem (tzv. chytáčkem) se přitlačí na polimentový podklad. Přebytečné části zlata se odstraní štětcem. Asi za čtyři hodiny se pozlacená plocha leští achátem, má-li být lesklá. Má-li zůstat matná, leštění odpadá, jen se přetře vlasovým štětcem namočeným v alkoholu. Stříbření na poliment se provádí stejně, jen podklad je bílý nebo světle šedý a stříbrnou plochu je nutné opatřit ochranným roztokem želatiny s alkoholem, jinak by zčernala.
Obr. 1 Postup při zlacení
![]() |
1. napuštění klihovou vodou | ![]() | 2. partie, které budou zlaceny na lesk, je nutné nakřídovat několika vrstvami |
![]() |
3. část zlacená na mat | ![]() |
4. vyleštění achátovým kamenem, matný povrch byl pokostován čirým šelakem |
Uplatňovalo se hlavně v dekoratérství, při scénických úpravách a paspartérství. Je to nejrychlejší způsob zlacení plátkovým zlatem bez leštění, plátky se nanášejí na mokrý žloutkový podklad.
Mordant je směs vosku, terpentýnu a oleje v různých poměrech. Tento způsob zlacení se používá především při nástěnné malbě v interiérech. Zlato pokládáme ihned a lehce přitiskujeme vatovým tamponem. Po 2 hodinách přebytečné zlato odstraníme vlasovým štětcem.
Obr. 2 Příklady materiálů pro zlacení a stříbření
![]() |
Patina – zlato citrónové Krémová metalická pasta - vhodná k restaurování, pozlacování a patinování předmětů ze dřeva, sádry, kovu, kartonu, atd. - nanáší se štětcem, hadříkem nebo prstem - po zaschnutí možno leštit - ředitelná terpentýnem. |
![]() |
Patina – zlato zelené anglické Krémová metalická pasta - vhodná k restaurování, pozlacování a patinování předmětů ze dřeva, sádry, kovu, kartonu, atd. - nanáší se štětcem, hadříkem nebo prstem - po zaschnutí možno leštit - ředitelná terpentýnem. |
![]() |
Patina – zlato červené Krémová metalická pasta - vhodná k restaurování, pozlacování a patinování předmětů ze dřeva, sádry, kovu, kartonu, atd. - nanáší se štětcem, hadříkem nebo prstem - po zaschnutí možno leštit - ředitelná terpentýnem. |
![]() |
Patina – stříbrná Krémová metalická pasta - vhodná k restaurování, pozlacování a patinování předmětů ze dřeva, sádry, kovu, kartonu, atd. - nanáší se štětcem, hadříkem nebo prstem - po zaschnutí možno leštit - ředitelná terpentýnem. |
![]() |
Mixtion Kapalina pro nalepení metal plátků - naneste na zlacený předmět, po 15 minutách možno přikládat metal plátky - vodou ředitelné. |
![]() |
Stříbrné plátky 25 ks metal plátků 14x14 cm k postříbření předmětů ze dřeva, sádry, skla, kovu, kartonu, atd. Zlaté plátky 25 ks metal plátků 14x14 cm k pozlacování předmětů ze dřeva, sádry, skla, kovu, kartonu, atd. |
Kontrolní otázky