06

Praktická část

Místo a způsob výuky

Kombinovaná výuka - skupinový způsob výuky v učňovských dílnách, na produktivní práci nebo cvičném pracovišti. Využíváme příležitosti zařadit učně v tomto období na kratší dobu na provozní pracoviště a to po probrání několika témat v učňovských dílnách k procvičení a upevnění dovedností.
Skupinová výuka je vhodně doplněna s individuální výukou odborného výcviku. Vyznačuje se tím, že žáci jsou po jednom, nejvýše po třech, svěřeni kvalifikovanému, zkušenému dělníkovi – instruktorovi, který žáky učí a souběžně vykonává práci v daném oboru. Individuální výuka se uplatní v plném rozsahu při výuce u menších soukromých podnikatelů, kde žák projde všemi pracemi od získávání materiálu, návrhu pracovního postupu přes vlastní provedení zakázky, vedení veškeré evidence až po předání výrobku zákazníkovy. (U takto zainteresovaných soukromých podnikatelů je dobré prvotní prověření jejich činnosti, a také, zda jsou schopni své znalosti předat žákovi.)
Žák v plném rozsahu uplatní již získané dovednosti z 1. ročníku a bude se muset seznámit s velkým množství nových technických informací a naučit různým technologickým postupům.
Na dobrý průběh výuky mají zásadní vliv mezipředmětové vztahy s návazností praxe na teorii, kdy je účelné, aby teoretické vyučování bylo tzv. „o krok“, respektive o týden, před výukou v praxi. Pro oživení a doplnění výuky je dobré připravit exkurze a návštěvy školících center u výrobců, navštívit vhodné stavby, kde je možné zhlédnout montážní práce a používané technologie v různé fáze rozpracovanosti.
Mimo samotné vzdělávací cíle je třeba dbát důsledně na dodržování zásad BOZP a předcházet tak možným školním úrazům a zároveň „dostat pod kůži“ tento přístup k otázkám BOZP hlavně žákům.
Každé téma ukončíme soubornou prací, kde můžeme porovnat a zhodnotit naplnění vzdělávacích cílů. Žáky můžeme motivovat k podání co nejlepšího výsledku například vyhlášením „Soutěže o nejšikovnějšího žáka US“, souborná práce se tak dá zatraktivnit využitím přirozené soutěživosti.