02
Ložisko je základní strojní součást všech strojů a zařízení, ve kterých dochází k rotačnímu pohybu jeho komponent.
Slouží k točnému uložení čepů a hřídelí, umožňuje tím jejich rotační pohyb, přenáší zatížení na ostatní části stroje a vymezuje vzájemnou polohu pevných a rotačních součástí.
Podle konstrukce a principu jejich činnosti dělíme ložiska na:
Kluzná – základními částmi ložiska je těleso („domek“) a pouzdro (nedělená ložiska) nebo vhodně tvarovaná pánev (dělená ložiska). Čep hřídele je v kontaktu přímo s pouzdrem, resp. pánví.
Obr. 1 Ložiskové těleso
Obr. 2 Pouzdro kluzného ložiska SKF *1)
Valivá – jsou tvořena dvěma kroužky, valivými tělesy a klecí, která zachycuje valivá tělesa. Rotační pohyb čepu vůči rámu stroje je umožněn přes valivá tělesa.
Obr. 3 Jednořadé kuličkové ložisko
Mezi náboj a čep ložiska je vloženo měkké pouzdro (mosaz, plast, bronz atd.) nebo odlévaná pánev. V průběhu činnosti daného zařízení (rotace hřídele) dochází ve stykových plochách mezi čepem a pouzdrem ke vzniku smykového tření, které je snižováno mazáním. Rovněž dochází k opotřebení pouzdra (je z měkčího materiálu a levnější než čep a těleso), které se snadno nahradí novým. Čímž se prodlužuje životnost zařízení.
Výhody použití kluzných ložisek:
Nevýhody použití kluzných ložisek:
Tření v kluzných ložiskách
Velikost vzniklého tření závisí na kvalitě povrchu a míře opotřebení styčných ploch, jejich teplotě, druhu materiálu stýkajících se ploch, míře zatížení ložiska a kvalitě mazání.
Třením dochází k opotřebení součástí a ztrátě energie (vzniká teplo) – jedná se o důležitý ukazatel technické úrovně výrobku.
Podle míry mazání a velikosti vzniklého olejového filmu mezi styčnými plochami rozlišujeme tření:
Obr. 4 Suché tření v kluzných ložiskách
Obr. 5 Polosuché tření v kluzných ložiskách
Obr. 6 Kapalinné tření v kluzných ložiskách
Konstrukce ložisek by měla být taková, aby vždy vznikalo tření kapalinné. Mezi čepem a pánví musí být trvale olejový film.
Rozdělení kluzných ložisek
Z funkčního hlediska
Obr. 7 Kluzné pouzdro SKF s kompozitem – ve vrstvě kompozitu jsou vytlačené kruhové jamky, kapsičky, které slouží jako zásobníky maziva, umožňující dlouhé mazací intervaly. Jsou určené pro naplnění mazivem před nasazením hřídele do pouzdra. *2)
Podle směru zatěžující síly – viz čepy
Podle tvaru – viz čepy
Podle konstrukce
Obr. 8 Kluzné ložisko s pouzdrem
Obr. 9 Kluzné ložisko s pouzdrem a výstelkou
Provedení kluzných ložisek
- u radiálních ložisek je nejčastěji vyrobeno celé pouzdro z kluzných materiálů (bez výstelky), anebo složené z ocelového pouzdra a výstelky z kluzného materiálu. U kovových pouzder s výstelkou se nejčastěji používá k výrobě pouzder uhlíková ocel 12 011.1 a k výrobě výstelky mosazi, bronzy, CuSN8 (42 3018), CuPb30 (42 3184),….
Pro kluzná ložiska lze použít i nekovové materiály:
Výpočet kluzných ložisek
Zadáno je zatížení F[N]a otáčky n[s-1].
Obr. 10 Zatížení kluzného ložiska
`p = F/S = \frac {F} {l * d} ≤ p_D`
`p * v ≤ (p * v)_D`
Montáž kluzných ložisek
Všechny funkční plochy musí být pečlivě očištěny a zbaveny otřepů, je třeba kontrolovat i povrchové vady stýkajících se ploch.
Nejprve se do ložiskového tělesa nalisuje pouzdro. Dle rozměrů součásti a velikosti přesahu
lze nalisování provádět za studena, s ohřevem ložiskového tělesa, s ochlazením ložiskového pouzdra nebo kombinací ochlazení a ohřevu.
Pouzdro se následně zabezpečí proti pootočení (nejčastěji pomocí šroubů bez hlavy – stavěcích šroubů – červíků), a v nalisovaném pouzdru se pak vystruží přesný rozměr díry.
Do ložiskového tělesa se nejprve nalisuje pouzdro, které se zabezpečí proti pootočení.
Nejjednodušeji lze lisování pouzdra provést jeho naražením do ložiskového tělesa pryžovou nebo dřevěnou palicí přes podložku. Podmínkou je tlustší stěna pouzdra a malý přesah.
Obr. 11 Nalisování pouzdra paličkou
1 – podložka, 2 – pouzdro, 3 – vodící kroužek, 4 - těleso
Pro montáž ložisek lze rovněž použít lisování šroubovým přípravkem s vodící tyčí.
Obr. 12 Montáž kluzného ložiska lisováním šroubovým přípravkem s vodící tyčí
Demontáž kluzných ložisek
Nedělená kluzná ložiska se demontují pomocí vyrážečů a vytahováku (pákových nebo šroubových). Ze slepých děr se pouzdra vyjímají velmi obtížně. Např. je možné do pouzdra vyřezat závit, vyplnit díru olejem a následně pomocí zašroubovaného šroubu vyvidit potřebný tlak k vyjmutí pouzdra.
Obr. 13 Demontáž pouzdra pomocí šroubu
Základními stavebními prvky jsou vnitřní a vnější kroužek, valivá tělesa a klec pro vedení a rovnoměrné rozložení valivých těles.
Čep se odvaluje pomocí těchto rotačních tělísek, čímž se nahradí smykové tření (u kluzných ložisek) třením valivým. Dle typu mohou být ložiska dále opatřeny krycími plechy nebo těsněními.
Obr. 14 Schematické zobrazení valivého ložiska
1 – vnější kroužek, 2 – vnitřní kroužek, 3 – valivé tělísko, 4 – klec
Obr. 15 Stavba ložiska *3)
Výhody použití valivých ložišek:
(v porovnání s kluznými ložisky)
Nevýhody použití valivových ložisek:
Rozdělení valivých ložisek
Dle směru přenášeného zatížení
Dle tvaru valivého elementu
Dle formy styku valivého tělesa s kroužkem
Dle počtu řad valivého tělesa
Obr. 16 Dvouřadé kuličkové ložisko *4)
Materiál valivých ložisek
Kroužky a valivá tělesa jsou v základním provedení zhotoveny z kvalitní ložiskové oceli – prokalitelné oceli, cementační ložiskové oceli, nerezové ložiskové oceli, oceli pro vysoké teploty atd. Povrch valivých těles a oběžné dráhy kroužků jsou broušené leštěné. Klece jsou zhotoveny z měkkých materiálů (lehké kovy, plasty, ocelový nebo mosazný plech).
Materiál valivých elementů a kroužků ložiska může být i kombinován, tzv. hybridní ložiska – mají kroužky z ložiskové oceli a valivá tělesa z nitridu křemíku pro výrobu ložisek (Si3N4). Hybridní ložiska mají výborné elektroizolační vlastnosti, mohou pracovat při vyšších otáčkách a mají delší trvanlivosti než celoocelová ložiska.
Polymerová ložiska mohou být vyrobena z celé řady materiálů a jejich kombinací. Jsou tvořena z polymerových kroužků a kuliček z nerezové oceli, skla, polymeru nebo jiných materiálů.
Jsou určena pro uložení, která musí být odolná proti vlhkosti nebo chemickým látkám (v potravinářském průmyslu, do lékařských přístrojů, vytápění a klimatizace apod.).
Výhodou jejich použití je tichý chod, nízká hmotnost, korozní a chemická odolnost, není třeba je mazat.
Volba vhodného druhu valivého ložiska
Pro rozhodnutí o tom, jaké valivé ložisko je nejlepší použít pro konkrétní případ, je nutné vzít v úvahu zejména:
Základní typy valivých ložisek jsou normalizovány. V rámci každého typu však mohou být ložiska vyráběna v mnoha dalších provedeních, která se od základních typů v některých vlastnostech liší.
Obr. 17 Základní typy valivých ložisek
Obr. 18 Univerzálně párovatelná jednořadá kuličková ložiska s kosoúhlým stykem montovaná zády k sobě (do „O“, vpravo) nebo čely k sobě (do „X“, vlevo)*5)
Obr. 19 Příklady návrhu uložení s jednořadými kuličkovými ložisky s kosoúhlým stykem *6)
Obr. 20 Provedení naklápěcích kuličkových ložisek
Obr. 21 Vyrovnání nesouososti naklápěcím kuličkovým ložiskem *7)
Obr. 22 Jednořadé válečkové ložisko s elementy vedenými „otevřenými“ přírubami (lepší mazání, nižší tření, nižší provozní teplota) *8)
Obr. 23 Trojřadé válečkové ložisko s plným počtem elementů *9)
Obr. 24 Příklady provedení jehlových ložisek
Obr. 25 Kombinované ložisko jehlové a kuličkové s kosoúhlým stykem.
Použití jako axiálně vodící v případě, kdy mohou být vystavena působení velmi velkých axiálních zatížení, při vysokých otáčkách nebo při nedostatečném mazání, anebo z důvodu omezeného prostoru nelze použít jiné typy axiálně vodících ložisek *10)
Obr. 26 Jehlové ložisko
a)b)c)
Obr. 27 Provedení kuželíkových ložisek
a) jednořadá, b) dvouřadá, c) čtyřřadá *11)
Obr. 28 Párová ložiska SKF a) uspořádaná čely k sobě (do „X“), b) uspořádaná zády k sobě (do „O“), c) do tandemu (výjimečně) *12)
Obr. 29 Dvouřadé radiální kuželíkové ložisko
Obr. 30 Naklápěcí dvouřadé kuličkové ložisko
Obr. 31 Provedení toroidních ložisek
a) s klecí, b) s plným počtem valivých těles *13)
Obr. 32 Axiální kuličkové ložisko
Obr. 33 Jednořadé a dvouřadé radiální válečkové ložisko *14)
Obr. 34 Konstrukce axiálního válečkového ložiska *15)
Obr. 35 Axiální soudečkové ložisko *16)
Konstrukce uložení
Pro uložení rotujících součástí ve stroji se v zásadě používají dvě ložiska. Ta pak zachycují radiální a axiální zatížení vzhledem k nehybné části stroje. Uložení hřídele v ložiskách je většinou pevné.
Uspořádání ložisek volíme v závislosti na nákladech, velikosti zatížení, způsobu použití a požadované přesnosti:
Jedno ložisko je pevné, kromě radiálního zatížení přenáší i axiální. Druhé ložisko je uloženo tak, aby se mohlo axiálně posouvat (např. při dilataci hřídele) a přenáší jen radiální zatížení.
Obr. 36 Příklad uložení s axiálně vodícím ložiskem (vlevo) a axiálně volným ložiskem (vpravo) *17)
Axiálně pevné uložení. Dilatace hřídele není možná. Hřídel je axiálně vedena v jednom směru jedním ložiskem a v druhém směru druhým. Použití u krátkých hřídelů. Vhodná jsou kuličková ložiska s kosoúhlým stykem nebo kuželíková.
Obr. 37 Klad souměrného uspořádání ložisek – kuličková ložiska s kosoúhlým stykem *18)
Vedení je zajištěno v jednom směru jedním ložiskem, ve druhém směru druhým. Plovoucí uspořádání je vhodné v případě, kdy díl na hřídeli zajišťuje současně axiální vedení, nebo pokud nejsou kladeny vysoké nároky na axiální vedení. Je nutné, aby se jeden kroužek každého ložiska (vnitřní nebo vnější) mohl pohybovat uvnitř ložiska nebo na opěrné ploše. Ideálně vnější kroužek v ložiskovém tělese. Je vhodné použít kuličková ložiska, kuličková naklápěcí ložiska a soudečková ložiska.
Obr. 38 Příklad plovoucího uspořádání s kuličkovými ložisky *19)
Upevnění ložisek
Pro volbu vhodného upevnění ložiska je nutné vzít v úvahu velikost a směr zatížení, provozní teplotu, velikost otáček a podmínky montáže a demontáže. Vnitřní i vnější kroužky musí být na hřídelích, popř. tělesech upevněny, aby nedošlo k jejich prokluzu. Ale to jen v případě, že není vyžadováno axiálně volné ložisko, anebo není vyžadována snadná montáž a demontáž.
Radiální upevnění ložisek
Upevňujeme na lícovaných plochách děr v tělese a čepů na hřídelích. Pro správné nalícování je nutné brát v úvahu způsob otáčení valivého tělesa (pohyb kroužku vzhledem k zatížení). V případě obvodového zatížení kroužku tělesa je nutné volit uložení s přesahem. V případě bodového zatížení může být kroužek osově posuvný a pevné uložení není nutné. Ložiska s kuželovou dírou se montují buď na kuželový čep, nebo na válcový čep pomocí stahovacích a upínacích pouzder.
Axiální upevnění ložisek
Pokud je ložisko zatíženo i axiálně, nestačí pevné uložení, je nutné jej zajistit i axiálně. U osově vodících ložisek je třeba zajistit oba kroužky.
Kroužky ložisek uložených s přesahem se zajistí na jedné straně opěrnou plochou na hřídeli nebo v tělese, na druhé straně vnitřními kroužky obvykle zajistíme např. pojistnými maticemi KM a MB podložkou (obr. 39a) nebo koncovou deskou (obr. 39b). Vnější kroužky např. víkem ložiskového tělesa (obr. 39c). Osazení na hřídeli nebo v tělese lze nahradit vložením distančního kroužku (obr. 39d). Z hlediska úspory místa je vhodné použít pojistné kroužky (obr. 39e).
Obr. 39a) Obr. 39b) Obr. 39c)
Obr. 39d) Obr. 39e) *20)
Ložiska s kuželovou dírou montovaná na kuželový čep se zajišťují pojistnou maticí pomocí závitu na hřídeli (obr. 40a). V případě montáže ložiska na válcový čep za pomocí pouzdra je k vymezení polohy ložiska na pouzdru použita koncová matice a mezi osazení na hřídeli a vnitřní kroužek se vloží distanční kroužek (obr. 40b). Pokud je k montáži použito stahovací pouzdro, vnitřní kroužek je opřen např. o opěrný kroužek. Pouzdro je pak axiálně zajištěno koncovou deskou nebo pojistnou maticí (obr. 40c).
Obr. 40a) Obr. 40b) Obr. 40c) *21)
Pozn.
Upínací pouzdra – nejrozšířenější způsob upevnění ložisek s kuželovou dírou na válcový čep, protože mohou být použita na hladké hřídeli s osazením. Jejich montáž je snadná a není vždy nutné dodatečné zajištění na hřídeli.
Upínací pouzdro umožňuje ložisko zajistit v jakékoli poloze na hřídeli bez osazení.
Video 1: Montáž ložisek s kuželovou dírou
Stahovací pouzdra – pro montáž ložisek s kuželovou dírou na válcový hřídel s osazením. Pouzdro je nalisováno do díry ložiska, které se dotýká osazení na hřídeli nebo podobně zajištěného dílu. Pouzdro je na hřídeli zajištěno pojistnou maticí nebo koncovou deskou. Stahovací pouzdra nejsou dodávána s pojistnými maticemi ani s koncovými deskami. K tomuto účelu jsou vhodné pojistné matice KM a HM a pojistné podložky.
Obr. 41 Uchycení ložiska pomocí upínacího pouzdra *22)
Obr. 42 Zajištění ložiska stahovacím pouzdrem *23)
Těsnění valivých ložisek
Aby nedocházelo ke vnikání nečistot, prachu, vlhkosti apod. do ložiskového prostoru a úniku maziva je nutné ložiskový prostor utěsnit. Volba vhodného způsobu těsnění závisí na provozních podmínkách.
Rozlišujeme tyto základní druhy těsnění ložiskového prostoru:
Využívá těsnící schopnosti úzké spáry, nevzniká přídavné tření, nedochází k opotřebení těsnění. Používá se pro nejvyšší obvodové rychlosti a vysoké teploty. V suchém a bezprašném prostředí stačí jen úzká spára mezi hřídelí a tělesem, účinnost lze zvýšit drážkami ve víčku vyplněnými tukem. Labyrintová těsnění mají vyšší účinnost než štěrbinová.
Obr. 43 Štěrbinová bezdotyková těsnění
Obr. 44 Labyrintové těsnění
Těsnící účinek je vyvolán pružným přitlačením těsnícího prvku k těsněné ploše. Druh použitého těsnění závisí především na obvodové rychlosti. Při použití tohoto typu těsnění vzniká velké tření.
a) | b) |
c)
Obr. 45 Dotyková těsnění a) plstěný kroužek, b) hřídelová těsnící kroužek „Gufero“, c) ucpávkové těsnění
Obr. 46 Těsnění ložiskového prostoru plstěným kroužkem
Výpočet valivých ložisek
Při návrhu ložisek je nutné ověřit tzv. trvanlivost ložiska. Všechny uvedené výpočty platí jen pro kuličková ložiska.
Trvanlivost ložiska:
`C = F * L^m`
`m` ... pro kuličková ložiska rovno 1/3, pak:
`L = (C/F)^3` [`\text{10}^6` otáček]
Ekvivalentní zatížení:
`F = (F_r * V * X) + (F_A * Y)`
Trvanlivost v hodinách:
`L_h = L / {3600 * n}` [hod], kde n je počet otáček za sekundu
`L_h = L /{60 * n}` [hod], kde n je počet otáček za minutu
Použité veličiny:
F
`\text{F}_R`
`\text{F}_A`
C
V
X
Y
ekvivalentí zatížení [N]
radiální zatížení [N]
axiální zatížení [N]
dynamická únosnost [N], viz STAB
rotační součinitel, viz STAB
radiální součinitel, viz STAB
axiální součinitel , viz STAB
Pro soudečková ložiska platí:
Pro axiálníložiska platí:
Pro radiální ložiska platí:
`F = F_A + 1,2 * F_R`
`F = F_A`
`F = F_B`
Účelem použití maziva je odvod tepla z ložiska (kluzného i valivého) a snížení tření. Mazivo je za provozu nutné pravidelně kontrolovat a doplňovat. Běžně používaná kluzná ložiska jsou nejčastěji mazána tukem, valivá ložiska v převodových skříních se mažou rozstřikem oleje z olejové lázně v převodovce.
Druhy maziv:
Obr. 47 Příklad doplňování maziva soudečkového ložiska obvodovou drážkou s otvory ve vnějším kroužku *24)
Video 2 Mazání ložisek – automatická maznice
Způsoby mazání kapalným mazivem
Obr. 48 Olejová lázeň *25)
Obr. 49 Mazání pomocí mazacího kroužku *26)
Obr. 50 Mazání s nuceným oběhem *27)
Obr. 51 Vstřikování oleje *28)
Obr. 52 Systém „olej – vzduch“ *29)
Video 3: Indukční ohřívání ložisek
Video 4: Montáž ložisek zastudena pomocí narážecí soupravy
Použitá literatura:
R. Kříž a kol. Stavba a Provoz strojů strojů I. SNTL – Nakladatelství technické literatury. 1977
1) SKF-bushings-thrust-washers-and-strips-1-EN.pdf [online]. str. 5. [cit. 28.4.2015]. Dostupné z:
http://www.skf.com/binary/12-120169/SKF-bushings-thrust-washers-and-strips-1-EN.pdf
2) SKF-bushings-thrust-washers-and-strips-1-EN.pdf [online]. str. 13. [cit. 28.4.2015]
3) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 50. [cit. 28.4.2015]. Dostupné z: http://www.spssol.cz/~vyuka/TRIDY/3.B/CAD/3°PŘEVODOVKA/LOŽISKA%20SKF/6000_CS_00_03_Určen%C3%AD%20velikosti%20ložiska.pdf
4) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 392. [cit. 28.4.2015]
5) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 412. [cit. 28.4.2015]
6) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 418
7) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 41. [cit. 28.4.2015].
8) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 508. [cit. 28.4.2015]
9) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 505. [cit. 28.4.2015]
10) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 1087. [cit. 28.4.2015]
11) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 602. [cit. 28.4.2015]
12) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 672. [cit. 28.4.2015]
13) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 781. [cit. 28.4.2015]
14) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 864. [cit. 28.4.2015]
15) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 870. [cit. 28.4.2015]
16) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 878. [cit. 28.4.2015]
17) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 162. [cit. 28.4.2015]
18) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 163. [cit. 28.4.2015]
19) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 163. [cit. 28.4.2015]
20) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 199-200. [cit. 28.4.2015]
21) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 201. [cit. 28.4.2015]
22) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 976. [cit. 28.4.2015]
23) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 996. [cit. 28.4.2015]
24) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 242. [cit. 28.4.2015]
25) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 248. [cit. 28.4.2015]
26) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 249. [cit. 28.4.2015]
27) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 249. [cit. 28.4.2015]
28) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 250. [cit. 28.4.2015]
29) Hlavní katalog 6000 CS [online]. str. 250. [cit. 28.4.2015]