01

T 1 Elektrická energie
– základní podmínky bezpečného zacházení s elektrickým zařízením

Elektrická energie je v současnosti nesporně nejušlechtilejším druhem energie. Lze ji poměrně snadno měnit na energií pohybovou, tepelnou, světelnou, přenášet na velké vzdálenosti apod. Minulé dvacáté století lze právem nazvat stoletím elektřiny.

Počátek 21. století je obdobně velmi ovlivněn prudkým rozvojem elektroniky a zejména mikroelektroniky.
Používání rychle zdokonalovaných mikroelektronických prvků (integrovaných obvodů a mikroprocesorů zhotovených na křemíkových čipech), je určující pro velmi rychlý rozvoj informačních technologii (např. PC – počítačů, mobilních telefonů atd.).
Příklady najdete na
http://www.chemgeneration.com/cz/milestones/k%C5%99em%C3%ADkov%C3%A9-%C4%8Dipy-a-integrovan%C3%A9-obvody.html.

Má rozhodující vliv na technologické využití pro částečnou a plnou automatizaci výrobních procesů. Je hlavní příčinou dříve nevídané vysoké rychlosti zvyšování technického pokroku ve všech výrobních i nevýrobních sférách národních hospodářství. Zde je vhodné si uvědomit, že již v r. 1965 spoluzakladatel firmy Intel (výrobce mikroprocesorů) p. Gordon Moore na základě zkušeností (empirie) získaných pozorováním  výroby mikroprocesorů vyslovil tzv. Moorův zákon:

složitost čipů, tj. např. počet tranzistorů na čipu (a ostatních elektricky aktivních součástek) se každých 18 měsíců zdvojnásobí.

Jedná se tedy o exponenciální růst počtu aktivních součástek ve stejném prostoru a tomu odpovídající růst výkonnosti čipu. Pro názornou představu:  máme-li na začátku 1. období použity např. jen 3 tranzistory na čipu, bude jich po 10 (18 měsících) obdobích 310 = 59 049, tj. cca 60 000. Po 20 obdobích - 320 = 3 486 700 000, tj. cca 3,5 miliardy. Tento zákon, jak je zřejmé z postupného technologického pokroku všeho, co je nějak spojeno s mikroelektronikou stále platí. Platnost Moorova zákona odborníci odhadují na období dalších 5-10 let. Výhledově bude zřejmě nahrazen dnešní, v zásadě digitální systém, kvantovou elektronikou.
http://www.svethardware.cz/mooruv-zakon-stale-zije-podle-intelu-bude-platit-minimalne-do-prichodu-7nm-cipu/40062

Z předchozího textu také vyplývá nezbytná nutnost stále se efektivně a celoživotně vzdělávat. Jinak ani nelze moderní technologie co nejlépe využívat a jako pracovníci se trvale a dobře uplatnit na současném a budoucím pracovním trhu.

Mobilní využití elektrické energie je omezeno možným technickým řešením jejího přívodu, např. trolejovým vedením. Proto se používá především na elektrifikovaných železničních a tramvajových tratích. V menší míře u trolejbusů. Rovněž akumulování většího množství elektrické energie je zatím řešitelné pouze pomocí vodních přečerpávacích elektráren (např. Dlouhé Stráně v Jeseníkách).
Pro méně závislé mobilní využití je nezbytně nutný výkonný, lehký a cenově přijatelný elektrický akumulátor. Pro omezené pomocné činnosti – např. při startování motorů se již dlouhá desetiletí používá olověný akumulátor. Je však velmi těžký a má obvykle nepříliš dlouhou životnost - 4 až 6 let. Ve slaboproudé elektrotechnice a pro ruční elektrické nářadí se již také delší dobu používají většinou jiné druhy akumulátorů: Ni-Fe; Ni-Cd; Ni-Mh. Popis včetně dalších druhů akumulátorů najdete např.:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Akumul%C3%A1tor,
http://www.battex.cz/cz/poradna.php.

V posledním období se nejvíce rozšiřuje používání akumulátorů postavených na bázi Lithia - Li-Ion; Li-Pol; Li-FePO4. V motorizmu se objevují od r. 2004 první sériově vyráběné osobní automobily s hybridním pohonem. Nejčastější kombinací bývá pístový spalovací motor + elektromotor s akumulátory. V začátcích s Ni-Mh, později s Li-Ion; např. Toyota Prius). Cenově byly původně cca 1,5-2x dražší než běžné osobní automobily. I čistě elektrický pohon se poslední době intenzivně rozvíjí, především díky používání dokonalejší elektroniky a zlepšováním vlastností Li-Ion, Li-Pol a Li-FePO4 akumulátorů.
Např. Škoda Octavia Green E Line, již byla představena na autosalonu v Paříži v r. 2010. (Akumulátor Li-Ion,výkon elektromotoru 60 kW, max. 85 kW, dojezd 150 km, maximální rychlost 135 km/h.) [2*] Další možnou cestou je použití elektrických palivových článků a elektromotoru. V tomto provedení byl již v r. 2006 na veletrhu AUTOTEC v Brně předveden autobus Mercedes-Benz Citaro Fuel Cell (výkon 200kW, dojezd 200 km, maximální rychlost 80 km/h [2*]. Většímu rozmachu využití palivových (vodíkových) článků bránila zatím vysoká cena platiny. Objev pracovníků Univerzity Karlovy v Praze (v r. 2012) je velmi nadějný právě v náhradě platiny. Palivové články jsou elektrochemické reaktory, převádějící chemickou energii přímo na elektrickou energii a teplo, za přívodu paliva a oxidantu. Pracují na principu „obrácené elektrolýzy“ tj. opačný chemický proces než u elektrolýzy vody.

Přes uvedené vynikající vlastnosti i omezení při využívání elektrické energie je největší její nevýhodou nebezpečí smrtelných úrazů. Dále je to možnost vzniku požáru, při nedodržení bezpečnostních zásad a neodborné manipulaci s elektrickým zařízením. Z toho důvodu je nutné na každém pracovišti kde přicházejí pracovníci do styku elektrickým zařízením dodržovat předpisy dané příslušným zákonem nebo vyhláškou.


Vyhláška č. 50/1978 Sb., o odborné způsobilosti v elektrotechnice, ve znění pozdějších předpisů


(Výpis z vyhlášky)


Pracovníci seznámení (§ 3)
Pracovníci seznámení jsou ti, kteří byli organizací v rozsahu své činnosti seznámeni s předpisy o zacházení s elektrickými zařízeními (ve smyslu ČSN 34 3108) a upozorněni na možné ohrožení těmito zařízeními. Seznámení a upozornění (např. jako součást školení o právních a ostatních předpisech k zajištění BOZP) provede organizací pověřený pracovník s kvalifikací odpovídající charakteru činnosti a pořídí o tom zápis, který podepíše spolu s pracovníky seznámenými.


Pracovníci poučení (§ 4)
Pracovníci poučení jsou ti, kteří byli organizací v rozsahu své činnosti seznámeni s předpisy pro činnost na elektrických zařízeních, školeni v této činnosti, upozorněni na možné ohrožení elektrickými zařízeními a seznámeni s poskytováním první pomoci při úrazech elektrickým proudem.
Organizace je povinna stanovit obsah seznámení a dobu školení s ohledem na charakter a rozsah činnosti, kterou mají tito pracovníci vykonávat, a zajistit ověřování znalostí těchto pracovníků ve lhůtách, které předem určí (např. jako součást školení o právních a ostatních předpisech k zajištění BOZP)
.


Seznámení, školení, upozornění a ověření znalostí obsluhy elektrických zařízení (dále EZ), provede pro organizací pověřený pracovník s kvalifikací odpovídající charakteru činnosti, a půjde-li o práci na EZ, pracovník s některou z kvalifikací uvedených v § 5 až 9 citované vyhlášky; pořídí o tom zápis, který podepíše spolu s pracovníky poučenými.


VYSVĚTLENÍ POJMŮ
Z hlediska toho, jakým způsobem do EZ zasahujeme, rozeznáváme obsluhu EZ a práci na EZ. Máme-li na mysli obojí, hovoříme o činnosti na EZ.


OBSLUHA EZ je provádění takových úkonů, kdy se pracovník dotýká pouze částí určených k ovládání, prohlíží EZ. Ovládá EZ tím, že ho vypíná, přepíná apod. Zařízení nemění, nezasahuje do něj, nerozebírá ho, nemění zapojení. Přitom je od živých částí oddělen krytem nebo pevnou zábranou.


PRÁCE NA EZ je činnost, při které se pracovník částmi těla nebo nástrojem přibližuje k živým a neživým částem EZ. Práce na EZ dělíme na práci bez napětí, práci v blízkosti napětí a práci pod napětím.


Podle odpovědnosti pracovníka za bezpečnost práce rozeznáváme:
PRÁCE PODLE POKYNŮ – pro práci jsou vydány jen nejnutnější pokyny, pracovník sám odpovídá za dodržování bezpečnostních předpisů.


PRÁCE S DOHLEDEM – pracovník provádějící dohled se před zahájením práce přesvědčí, jak jsou provedena bezpečnostní opatření, a vydá podrobné pokyny pro prováděnou práci. Občas v průběhu práce kontroluje dodržování bezpečnostních předpisů. Za jejich dodržování odpovídají pracovníci, kteří práci provádějí.


PRÁCE POD DOZOREM – pracovník provádí práci za dozoru vedoucího práce, který buď vede pracovní skupinu a provádí dozor, nebo v případě, že z místa pracoviště obhlédne celou pracovní skupinu, s ní může i pracovat. Za dodržování bezpečnostních předpisů odpovídá pracovník provádějící dozor.


Pracovníci znalí (§ 5)
Pracovníci znalí jsou ti, kteří mají ukončené odborné vzdělání uvedené v citované vyhlášce a po zaškolení složili zkoušku (předmětem zkoušky jsou předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, místní pracovní a technologické postupy, provozní a bezpečnostní pokyny, příkazy, směrnice a návody k obsluze, které souvisí s činností na elektrickém zařízení příslušného druhu a napětí, kterou má pracovník vykonávat, a teoretické a praktické znalosti o poskytování první pomoci, zejména při úrazech elektrickým proudem). Zaškolení a zkoušku je povinna zajistit organizace. Obsah a délku zaškolení stanoví organizace s ohledem na charakter a rozsah činnosti, kterou mají pracovníci vykonávat. Dále je povinna zajistit nejméně jednou za tři roky jejich přezkoušení.


Zaškolení provede organizací pověřený pracovník s kvalifikací odpovídající charakteru činnosti, kterou mají pracovníci vykonávat. Zkoušení nebo přezkoušení provede organizací pověřený pracovník s některou z kvalifikací uvedených v § 6 až 9 citované vyhlášky; pořídí o tom zápis, který podepíše spolu s pracovníky znalými.


Bližší vysvětlení a výklad některých důležitých pojmů z vyhl.č. 50/1978 sb. - §3.“Pracovníci seznámení“, mohou obsluhovat elektrické zařízení malého napětí (do 50 V) a nízkého napětí (50 až 300 V), pouze v tom rozsahu v jakém byli proškoleni. Rozsah a podmínky obsluhy přesně vymezeného elektrického zařízení musí být uvedeno na protokolu o provedeném školení. Tito pracovníci nesmí přijít do styku s částmi pod napětím. §4 „Pracovníci poučení“, mohou také obsluhovat elektrické zařízení malého napětí (do 50 V) a nízkého napětí (50 až 300 V) v tom rozsahu v jakém byli proškoleni - tj. vykonávat tytéž činnosti jako „pracovníci seznámení“. Dále mohou s odborným dohledem pracovat na elektrickém zařízení (montovat, vyrábět apod.) nízkého napětí, které je bez elektrického napětí.
S dohledem smí pracovat na vypnutých elektrických zařízeních vysokého a velmi vysokého napětí. Rovněž s dohledem smějí pracovat v blízkosti nekrytých částí nízkého napětí pod napětím ve vzdálenosti větší než 20 cm. V blízkosti částí pod napětím smí pracovat pouze pod dozorem (tab. 4, čl.179,ČSN34 31 00). Do obsluhy elektrického zařízení patří také výměna žárovek a pojistek – vždy bez napětí!!! Živé části jsou především vlastní vodiče elektrického proudu, tj. za normální situace jsou pod napětím. Neživé části mohou být pod napětím pouze při poruše elektrického zařízení – kovové kryty, vodivé části strojů spojené s elektrickým zařízením.


Vliv elektřiny na lidské tělo


Hranice bezpečného napětí u střídavého proudu v suchém prostředí do 50 V proti 0 nebo uzemnění. V dílenském a stájovém prostředí do 24VV uzavřených mokrých prostorách a např. v kanalizaci, kovových nádobách do 12 V.


Hranice bezpečného proudu je 10 mA u střídavého proudu - AC (alternating current), a 25 mA u stejnosměrného - DC (direct current) – dle ČSN 34 1010.


Odpor lidského těla podle podmínek (kvalita kontaktu s živou částí elektrického zařízení - suchá kůže, mokrá kůže, poranění, úroveň izolace obuvi) bývá 1 000 až 100 000 ohmů.


Pro praktické využití je nezbytné rozumět základním pojmům a vztahům mezi elektrickými veličinami a jednotkami, vyjádřeným např. Ohmovým zákonem. Elektrický proud je charakterizován uspořádaným tokem elektronů ve vodičích. Jednotkou je 1 A (Ampér). Dobrými vodiči elektrického proudu jsou kovy, které mají ve vnější sféře elektronového obalu atomu pouze 1 až 3 elektrony Cu, Al, Ag, Au. Elektrický proud můžeme pro názornost porovnat s prouděním (tokem) vody v potrubí. Množství protečené vody [m3/s], pak charakterizuje intenzitu toku elektronů ve vodiči neboli velikost elektrického proudu [A]. Elektrické napětí, jehož jednotkou je 1 V (Volt) můžeme takto porovnat s tlakem vody v potrubí [kPa, MPa]. (Dokud není elektrický obvod spojen např. spínačem elektrické napětí je připraveno elektrony uvést do uspořádaného pohybu v uzavřeném elektrickém obvodu podobně, jako se uvede voda do pohybu po otevření ventilu potrubí, ve kterém je voda pod tlakem čerpadla. Čerpadlo v potrubním systému můžeme přirovnat ke generátoru elektrického proudu v elektrickém obvodu. Elektrický odpor je odpor vodiče, který brání hladkému a snadnému pohybu elektronů, podobně jako drsné a místně zúžené nebo zakřivené potrubí klade odpor proudící vodě. Jednotkou elektrického odporu je 1 Ω (Ohm). Podobně se odpor proti proudění vody ve vodorovném potrubí projevuje poklesem tlaku o spotřebovanou pohybovou energii.


Ohmův zákon vyjadřuje základní vztahy mezi elektrickým napětím (V), intenzitou elektrického proudu (A) a elektrickým odporem (Ω) daného elektrického obvodu. Úplně přesně sice platí pouze pro stejnosměrný proud, ale pro praktické orientační použití postačuje i pro elektrické obvody střídavého proudu: U = I . R (V);     I = U / R (A) ;     R = U / I (Ω). Pro snadnější zapamatování pro praxi můžeme to zjednodušit na vztahy mezi jednotkami:
V = A . Ω (V);    A = V/ Ω  (A)  ;   Ω = V/A (Ω). http://www.ucitel.net/fyzika/elektricky-obvod


Obdobné vztahy potřebné pro praktickou orientaci jsou mezi výkonem (P), napětím (U) a intenzitou elektrického proudu (I):  P = U . I (W) ;   U =  P / I (V) ;   I = P / U (A) - čemuž odpovídají vztahy mezi jednotkami:  W = V. A (W); V = W / A (V) ;  A = W / V (A).


Příklad výpočtu intenzity elektrického proudu protékajícího lidským tělem při určitém, měřením zjištěném odporu lidského těla: Pro tento výpočet elektrického proudu a tím ujasnění nebezpečí až smrtelného úrazu elektrickým proudem musíme počítat s maximální hodnotou napětí střídavého proudu. Je to napětí na vrcholech sinusoidy (vlnovky), znázorňující průběh napětí na obrazovce osciloskopu. Voltmetr nám měří tzv. efektivní (užitečné) napětí (tj. u běžného síťového napětí 230 V proti uzemnění nebo 400 V fáze proti fázi. Efektivní napětí činí 0,707 napětí maximálního.


Opačně vypočítáme maximální napětí střídavého proudu dělením efektivního napětí koeficientem 0,707. Platí tedy: Umax = Uef / 0,707 = 230 V/ 0,707 = 325 V. Pro sdružené napětí mezi fázemi platí: Umax = U ef 0,707 = 400 V/ 0,707 = 565 V.


Při změřeném odporu lidského těla za suchých podmínek bez poranění jsme naměřili: a)25 k Ω; b) po zvlhčení rukou 10 k Ω


    1. I 1fáz = U / R = 325 / 25 000 = 0,013 A = 13 mA
    2. I 1fáz = U / R = 325 / 10 000 = 0,0325 A = 32,5 mA
    1. I3 fáz = U / R = 565 / 25 000 = 0,0226 A = 22,6 mA
    2. I 3fáz = U / R = 565 / 10 000 = 0,0565 A = 56,5 mA

Obr. 1 Efektivní a maximální napětí střídavého proudu. [1]


Pro ujasnění účinků vypočtených proudů je nutné vědět, že do 10 mA,  se jedná o bezpečný proud.


Protéká-li např. 20 mA přes dvě končetiny, tak křeč již neumožňuje pustit vodivý předmět.


Protéká-li, podobně 50 mA způsobuje již ochrnutí srdeční činnosti, bezvědomí – postiženého však můžeme poskytnutím první pomoci zachránit.


Proteče-li srdeční nebo mozkovou oblastí 100 mA a více jde již o smrtelný úraz elektrickým proudem. Praktické procvičování poskytování první pomoci je předmětem školení  BOZP v odborném výcviku, tělesné výchově a autoškole. Návody na poskytování první pomoci jsou také vyvěšeny v dílnách.


Bezpečnost elektrických zařízení


Důležitou vlastností elektrického zařízení je úroveň krytí, a to jak proti vniknutí cizího tělesa do elektrického zařízení tak proti vniknutí vody.


Je-li na štítku elektrické zařízení označení IP – mezinárodní označení krytí, první číslice 0 až 6 vyjadřuje stupeň ochrany před vniknutím cizího předmětu do elektrického zařízení, druhá číslice 0 až 8 vyjadřuje stupeň ochrany proti vniknutí vody. Příklad: IP 21, 2 – značí krytí zamezující vniknutí lidského prstu nebo podobného předmětu kratšího než 80 mm. 1 – značí ochranu před kapkami deště až do úhlu 15° – podrobnosti jsou uvedeny v ČSN 33 0330. IP 68 značí maximální krytí tj. zcela uzavřené a vodotěsné např. pro ponorná čerpadla. http://cs.wikipedia.org/wiki/Stupe%C5%88_kryt%C3%AD


Revize elektrických zařízení se musí provádět před uvedením do používání a potom pravidelně podle předepsaných revizních lhůt. Jejich pravidelné provádění kontrolují inspektoráty bezpečnosti práce – IPB. Revize mohou provádět jen pracovníci se zkouškou u IBP, revizní technici, podle §9 vyhl.50/1978. Revizní činnost se řídí podle ČSN 34 3800, ČSN 34 3880, ČSN 34 3881.


Příklady revizních lhůt:
Běžné elektrické instalace a rozvod elektřiny ve školách, včetně hromosvodů - 5 let.
U elektrického přenosného nářadí (vrtačky, páječky, ruční brusky apod.) podle ČSN 34 3880 se revize dělí:

  1. Rychlá zkouška (s vnější prohlídkou) před vydáním nářadí a podle potřeby např. při vrácení nářadí.
  2. Důkladná zkouška (s vnitřní prohlídkou) se provádí v dále uvedených lhůtách a vždy při každé zjištěné závadě.

Podle třídy používání:
Třída 1. – s nářadím se pracuje občas – důkladná zkouška – revize vždy  1x za 3 měsíce.
Třída 2. – s nářadím se pracuje často – revize 1 x za 2 měsíce.
Třída 3. – s nářadím se pracuje neustále – revize 1x za měsíc.


K důležitým předpokladům pro provádění obsluhy a oprav strojů a zařízení patří základní znalosti o konstrukci elektromotorů, zejména indukčních asynchronních. Z praktických ukázek na skutečných funkčních modelech třífázového generátoru a indukčního třífázového asynchronního motoru je nutné si především ujasnit:


princip elektromagnetické indukce, vznik točivého magnetického pole a zapojení na svorkovnici (hvězda – trojúhelník), praktický význam těchto zapojení. (Hvězda 1/3 výkonu, trojúhelník-plný výkon). Využití přepínačů hvězda – trojúhelník pro rozběh větších motorů (používá se u motoru s příkonem 5-15 kW). Změna smyslu otáčení rotoru elektromotoru se provádí vzájemným přepojením (tj. záměnou v připojení) dvou fází nebo přepínačem, který dvě fáze přepojí. Otáčky asynchronního motoru závisí na frekvenci sítě a počtu pólpárů. Např. u dvoupólového elektromotoru odpovídají otáčky točivého magnetického pole násobku frekvence sítě (50 Hz) a počtu sekund za min. tj. 50 x 60 = 3000 min-1. Otáčky rotoru jsou ale vždy nižší o tzv. asynchronní skluz např. na 2880 min-1. U čtyřpólového elektromotoru jsou otáčky točivého magnetického pole poloviční tj. 3000 : 2 = 1500 min-1, a rotor je má snížené např. na 1440 min-1 - atd. Možnost plynulé změny frekvence otáčení indukčních motorů je možná elektronickým měničem frekvence. Měnič frekvence je elektronické zařízení s mikroprocesorem a je v současnosti asi 3 x dražší než vlastní elektromotor. Např. u soustruhu nemusí proto být pro změnu otáček vřetene převodovka, nebo stačí pouze dvoustupňová.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Asynchronn%C3%AD_motor;
http://www.emotor.cz/asynchronni-elektromotor-trifazovy.htm.


Bezpečnost při úpravách dílen, kanceláří a bytových prostor a instalačních pracích


Obr. 2 Doporučené ukládání elektrické instalace do zdi. [3]


Při poměrně častých drobných úpravách v budovách jako např. při instalaci nábytků, obrazů, může být a zatím v praxi i mnohdy bývá ohrožena bezpečnost pracovníků např. při vrtání do zdi. Také může dojít k poškození elektrické instalace a v jejím důsledku i požárnímu ohrožení.


Při částečném nebo úplném přerušení zemnícího vodiče (PEN – žlutozeleného) je vážně ohrožena bezpečnost u obsluhy spotřebičů připojených 3 vodiči – páječky, pračky, myčky, žehličky, elektrické sporáky apod.
Z uvedených důvodu je nutné znát, jaké platí závazné předpisy pro ukládání elektrické instalace a zásadně vždy předem pomocí detektoru kovu a el. instalace prověřit možnost vrtaní do stavebních konstrukcí.


Příklady vhodných nejnutnějších el.měřidel a přístrojů:

Obr. 3 Multifunkční detektor napětí a kovů JDT-08 s LCD, cena přístroje v r. 2015 cca 394,-Kč. [4]
Pro nejběžnější orientační, ale velmi důležitou kontrolu zda není na kovových krytech elektrické napětí, je velmi vhodná tzv."fázová zkoušečka". Zejména při novém připojení spotřebiče a po opravách elektrické instalace (páječky, pračky, žehličky, dílenského nástroje apod.).


Obr. 4 Fázová zkoušečka, cena v r. 2015 cca 50-100 Kč. [4]

Obr. 5 Multifunkční zkoušečka Voltcraft LSG-4 DMM. 
Cena přístroje v r. 2015 cca 2 217,- Kč [6]

Se zkoušečkou LSG–4 DMM jednoduše najdete kabely ve stěnách, stropech a podlahách. Skládá se z akustického generátoru, který moduluje vysokofrekvenční signál na testované vedení a vysoce citlivého induktivního přijímače, jenž spolehlivě najde kabel ve zdi do hloubky až 15 cm. Dokážete tak přesně zjistit, kudy jsou kabely vedeny. Signál akustického generátoru můžete napájet buď přes koncovku RJ11, nebo přes krokosvorku, kterou připojíte na vedení. Mimo to nabízí přístroj mnoho funkcí multimetru.


Pro revizní prohlídky elektrického ručního nářadí, je nutný měřicí přístroj na měření izolačního odporu. Mezi cenově nejdostupnější patří: MH 401 – Měřič izolačního odporu; orientační cena v r. 2015: 7 296,- Kč.

Obr. 6 MH 401 – Měřič izolačního odporu. [7]


Revize elektrického ručního nářadí provádějí pověření pracovníci s minimální kvalifikaci podle § 5 Vyhl. č. 50/1978 Sb., tj. např.vyučení v některém elektrooboru uvedeném  v příloze 2 uvedené vyhlášky.



Kontrolní otázky a úkoly
Poznámka: pro obecnou část je nutné si zopakovat základní poznatky o elektřině vyučované v předmětu fyzika.


  1. Uveďte přednosti, výhody a příklady praktického využívání elektrické energie.
  2. Jaké znáte nevýhody a nebezpečí spojené s využíváním elektrické energie?
  3. Charakterizujte „Moorův zákon“ zákon a vysvětlete, jak prakticky souvisí s velmi rychlým vývojem technické úrovně spotřební elektroniky, strojů, zařízení, dopravních prostředků – příklady.
  4. Popište současné možnosti mobilního využívání elektrické energie, a čím její využívání omezováno.
  5. Co je to vlastně elektrický proud a co jsou jeho nositele ve vodičích, polovodičích a elektrolytech?
  6. Které kovy jsou dobrými vodiči elektrického proudu a proč?
  7. Na jakém základním principu se vyrábí elektrická energie v elektrárnách tepelných, vodních, větrných, atomových?
  8. Porovnejte názorně elektrický proud, el. napětí, el. odpor s průtokem vody potrubím, včetně uvedení jednotek měřitelných veličin!
  9. Popište názorně jakým způsobem je dodávána elektrická energie z velkých elektráren ke spotřebitelům.
  10. 10. Uveďte příklady, kde a z jakého důvodu se používá střídavý třífázový elektrický proud a kde jednofázový.
  11. Na čem závisí činný elektrický odpor, tj. při proudění běžnými vodiči mimo cívek a kondenzátorů.     
  12. 12. Uveďte matematické vztahy Ohmova zákona, a matematické vztahy mezi výkonem, napětím a elektrickým proudem včetně jednotek
  13. Vypočtěte, jak nebezpečný proud by protékal lidským tělem přes obě ruce, pokud jsme ohmmetrem naměřili 15 kΩ, přes stejná místa zasažená síťovým napětím 230 V.
  14. Popište účinky elektrického střídavého proudu o intenzitě 10, 20, 50 a 100 mA, při průtoku trupem lidského těla a jaké jsou přípustné hranice bezpečného střídavého elektrického napětí v závislosti na daném prostředí!
  15. 15. Co vyjadřuje na štítku elektrického zařízení a spotřebičů označení IP (IPx), co první číslice (0 až 6) a co druhá (0 až 8), např. IP 68?
  16. Jaký mají význam revize elektrických zařízení včetně přenosného nářadí a kdo je oprávněn je provádět? Uveďte příklady revizních lhůt!
  17. Co je velkou výhodou třífázového elektrického proudu. Vysvětlete napětí fázové a sdružené na schématu zapojení hvězda trojúhelník!   
  18. Kdo a jak často provádí školení podle §3 Vyhl.50/78 Sb. – a do jaké míry mohou „Pracovníci seznámení“ s elektrickým zařízením manipulovat?
  19. Kdo a jak často provádí školení podle §4 Vyhl.50/78 Sb. – a do jaké míry mohou „Pracovníci poučeni“ s elektrickým zařízením manipulovat?
  20. Co je nutné znát a jak musíme postupovat např. při instalačních pracích v dílenských, stájových, kancelářských a bytových prostorách, aby nedošlo k poškození elektrické instalace a ohrožení úrazem elektrickým proudem?


Použitá literatura
[1] Cibulka, J.(1983): Bezpečnost v elektrotechnice. Ústav rozvoje vysokých škol, Praha, 154 str.
[2] Automobil revue, č.7/2006; č.10/2010; č.2/2013
[3] [online]. [2013-11-10]. Dostupné z: http://www.jsmilek.cz/skripta-pdf/t_instalace_v_rd.pdf
[4] [online]. [2013-11-10]. Dostupné z: http://www.multimetry.net/index.php?sek=5
[5] [online]. [2013-11-10]. Dostupné z: http://www.satelitni-komplety-shop.cz/
[6] [online]. [2013-11-10]. Dostupné z:
http://www.conrad.cz/multimetr-s-detektorem-vedeni-voltcraft-lsg-4-dmm.k100879
[7] [online]. [2013-11-10]. Dostupné z: http://www.ghvtrading.cz/merici-pristroje/revize/izolacni-odpor/mh-401.html