07

Praktická část

Charakteristika učebního oboru Instalatér

Kmenový obor: 3652H Instalatér, instalatérské práce
Učební obor: 36-52-H/001 (36-78-2/01) Instalatér

2.1. Základní údaje o učebním oboru instalatér

Délka přípravy 3 roky
Učební obor je určen pro: hochy a dívky
Základní podmínky pro přijetí: úspěšné ukončení 9. ročníku základní školy, zdravotní způsobilost uchazeče
Způsob ukončení přípravy: závěrečná zkouška
Poskytované vzdělání: střední odborné vzdělání a odborná příprava pro výkon povolání instalatér

 

Stručný popis učebního oboru instalatér: montáž,   udržování a   opravování  vodovodních, odpadních, plynovodních a  topných  rozvodů a  zařízení. Spojování různých materiálů  svářením,  lepením   a  jinými  technikami, osazování a připojování různých  zařízení,   regulace, provádění  zkoušek a uvádění do provozu.

Profil absolventa učebního oboru instalatér:

  • je připraven samostatně vykonávat instalatérské práce, tj. montáž, opravy a údržbu vnitřních rozvodů (včetně přípojky) studené  a teplé  vody,  kanalizace, topení a plynu včetně montáže   armatur,   zařizovacích   předmětů   a  spotřebičů v objektech bytové, občanské, popř. průmyslové výstavby
  • má všeobecné znalosti o vnějších rozvodech vody, kanalizace, topení a plynu především v těchto oblastech: zdroje a získávání energie, rozvodné systémy a jejich  uspořádání, znalost materiálu a zásad montáže, princip a využití základních armatur, provozní podmínky sítí
  • umí  se  orientovat a  číst průvodní technickou instalační dokumentaci  a kreslit  montážní náčrty.  Na základě této dokumentace umí   zpracovat  výpis materiálu   a  sestavit kompletní technicko-ekonomickou nabídku zákazníkovi
  • má základní znalosti v oborech elektro, regulace a měření se zaměřením   na   aplikaci   těchto   systémů   do  vnitřních instalačních rozvodů a zařízení
  • orientuje se v materiálové a technologické nabídce výrobních a obchodních firem
  • používá  při montáži  a doporučuje zákazníkovi pouze řádně ověřené a certifikované výrobky
  • zná  a  dodržuje bezpečnost  práce,  používá mechanizované nástroje a speciální zařízení  v souladu s platnými předpisy pro jejich provoz
  • respektuje ve své odborné praxi pravidla ochrany životního prostředí

Uplatnění absolventa učebního oboru instalatér: učební  obor   instalatér  připravuje  na   výkon  pracovních činností povolání instalatér.

Zdravotní požadavky na uchazeče: pro  zařazení mladistvých do tohoto  učebního oboru  jsou na závadu poruchy  nosného a pohybového systému omezující práci ve vynucených  polohách,  tedy postižení  páteře, postižení dolních i horních končetin.   Vadí chronická a  alergická onemocnění kůže, zejména rukou, přecitlivělost  na mechanická dráždidla, chronická a alergická  onemocnění  dýchacích cest.  Na  závadu jsou nemoci srdeční,   zánětlivá   onemocnění   srdce   i   stavy  po  těchto onemocněních, poruchy rytmu,  chlopňové vady, hypertenze, vrozené vady    srdeční, chronické a recidivující záněty močových cest, nemoci nervové, zejména   onemocnění,  provázená   poruchami pohybových   funkcí a koordinací.
Dále jsou na závadu  nemoci ušní, recidivující nebo chronické otitidy, sinusitidy, poruchy  sluchu, záchvatové stavy jakéhokoli původu. Vadí poruchy  zraku, není-li  centrální ostrost  zraková alespoň jednoho oka 5/10 a J.č. 2, změny na očním pozadí.
Do učebního  oboru  mohou   být  přijati  uchazeči, jejichž zdravotní způsobilost posoudil a na přihlášce potvrdil dorostový lékař. V případě změněné  pracovní schopnosti je nutné doporučení posudkové komise sociálního zabezpečení.

Požadavky na bezpečnost a  ochranu zdraví při práci a hygienu práce: výchova k bezpečnosti  a  ochraně zdraví při  práci vychází z platných  právních  předpisů - zákonů, provádějících vládních nařízení, vyhlášek a norem. V prostorách určených pro vyučování je třeba vytvořit takové podmínky, aby byla zajištěna bezpečnost a hygiena práce.  Vyučující musí vždy poučit žáky o  bezpečnosti a ochraně zdraví při práci zvláště pak při odborném výcviku.

Základními podmínkami  bezpečnosti  a ochrany  zdraví při práci a hygieny práce se rozumí: důkladné seznámení žáků s předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, s protipožárními přepisy a technologickými postupy. Používání technického vybavení,  které odpovídá bezpečnostním a protipožárním předpisům. Používání osobních  ochranných  pracovních prostředků podle platných předpisů. 

Trvalou přítomnost  osoby pověřené dozorem,  která dozírá na  dodržování BOZP a pracovního postupu. Tato osoba musí všechna pracovní místa zrakově obsáhnout tak,  aby  mohla bezprostředně   zasáhnout  v  případě porušení bezpečnostních předpisů a pracovních pokynů nebo ohrožení zdraví.
Pokud se jedná o práci  s dohledem – osoba pověřená  dohledem  zkontroluje pracoviště před  zahájením práce a pokud všechna pracovní místa zrakově neobsáhne, pak je v průběhu prací obchází a kontroluje.