08
Místa, kde se provádí odborný výcvik žáků, jsou volena tak, aby odpovídala cílům a obsahu učebních osnov a konkrétním podmínkám výuky. Jsou to především:
Učňovská dílna je pro technické obory nejčastějším místem realizace odborného výcviku v přípravném období. Žáci si zde systematicky osvojují základní praktické vědomosti a dovednosti v učebních skupinách pod přímým vedením učitele odborného výcviku UOV. Výuka v učňovských dílnách je osvědčená forma organizace odborného výcviku a je vedle provozního výcviku forma nejrozšířenější a nejznámější. Je vhodná především pro systematické získávání základních vědomostí a dovedností, jejichž osvojení vyžaduje delší cvičení na vybraných, případně didakticky upravených výrobcích.
Pracovní činnosti stanovené učebními osnovami je třeba tak dlouho procvičovat, aby mohly být použity při řešení různých pracovních úkolů a situací a aby mohl následovat relativně nenásilný přechod učňů na provozní pracoviště.
Učňovská dílna poskytuje svým uspořádáním jako učebna příznivější didakticko-metodické možnosti pro výchovu a vzdělávání učňů. Takové možnosti jsou:
Výuka v učňovské dílně je přípravou pro zvládnutí kvalifikovaných činností v oboru. Z toho vyplývají následující úkoly:
Skupinová výuka se v odborném výcviku uplatňuje převážně v 1. ročníku, kde je skupina 12ti žáků, jejichž maximální počet je závazně stanoven vyhláškou, svěřena UOV, který je výchovným pracovníkem a neplní výrobní úkoly, které s výukou učňů nesouvisí. Skupinový způsob výuky odborného výcviku je vhodný za těchto podmínek:
Nevýhodou je, že podmínky při výuce nejsou vždy totožné s pracovními podmínkami.
Skupinová výuka se na učilištích uplatňuje převážně v 1. ročníku.
Vyučovací den je základní vyučovací jednotka v odborném výcviku. Počet
hodin vyučovacího dne v jednotlivých ročnících učebního oboru je stanovena
v učebním plánu I. ročníku 6 hodin. Vyučovací hodina trvá 60 minut.
Po 2 hodinách je zařazena tzv. desetiminutová (bezpečnostní) přestávka
po 4,5 hodinách třicetiminutová (svačinová,obědová) přestávka. Přestávek
se využije k aktivnímu odpočinku žáků.
Učební den v odborném výcviku je vždy rozvržen do tří částí:
Při učení nového učiva je obsah jednotlivých částí zpravidla následující:
V odborném výcviku je to nejčastěji používaná kombinovaná vyučovací metoda při výuce senzomotorických dovedností. Je základní prostředek UOV, při které používá z hlediska zdroje poznání metody slovní, metody pozorování a metody pracovní. Při instruktáži dochází k předávání obsahu učiva žákům a současně k počátečnímu osvojování učiva. Měla by být obsahově přiměřená vyspělosti žáků a časově maximálně 30 minut, aby ji mohli bez větší únavy účinně sledovat.