01

Konstrukce základních druhů nábytku

Nábytek je vždy navrhován tak, aby mohl plnit svoji základní užitkovou funkci (účel), ke kterému je vyroben.

Základní rozdělení nábytku podle účelu:

  • skříňový (úložný) nábytek
  • stolový nábytek
  • lůžkový (sloužící ke spánku) nábytek
  • sedací nábytek

Konstrukční řešení 

1.1. Skříňový nábytek

Skříňový nábytek se skládá z nábytkového korpusu s vnitřním vybavením, z podstavením (sokl, nohy, boky, podnoží) a uzavíráním (průčelí). Korpus (obr. 1) je tvořen pravým a levým bokem, dnem, půdou a zády, může být členěn mezistěnami (svislá, vodorovná). Vnitřní vybavení tvoří police, zásuvky nebo tyče.

Obr. 1 Korpus


Podstavení korpusu se navrhuje jako podnože, kdy jsou nohy spojeny luby, případně jako jednotlivé nohy, nebo je konstruováno jako sokly, tedy ve tvaru korpusu.

Záda korpusu uzavírají jeho zadní stranu a zajišťují tuhost. Jsou navrhována z různých materiálů. Různý je také způsob jejich osazení v drážce nebo polodrážce. Vnitřní prostor korpusu je rozdělen policemi, navrhují se podle ukládaných věcí (hmotnost, rozměry).

Pokud se uložené předměty mají chránit před prachem, nebo aby nebyly vidět, uzavírá se korpus vhodnou konstrukcí průčelí (otočné nebo posuvné dveře, výklopné nebo sklopné klopny, čela zásuvek, vodorovné či svislé žaluzie). K otvírání a zavírání dveří se používají úchytky v různém provedení. Dveře jsou opatřeny vhodnými závěsy. Jinou konstrukcí uzavírání mohou být posuvné dveře s různým způsobem vedení dveří a kováním nebo uzavíráním žaluziemi.

Dalším prvkem průčelí bývají zásuvky (obr. 2) pro snadné a přehledné uložení předmětů. (Známe také zásuvky vnitřní.) Jejich základní části tvoří pravý a levý bok, zadní díl (záda), dno, přední díl – vlastní čelo a čelo (falešné čelo).

Velmi důležitou částí zásuvek je jejich vedení. Pro snadné posouvání jsou navrhovány zpravidla tak, že jejich délka je větší než šířka, a vedení by mělo zajistit co nejméně třecích ploch. Neplatí pro valivé výsuvné systémy (částečný, plnovýsuv).


Obr. 2 Zásuvka

Obr. 3 Spojení nohy a lubu


1.2. Stolový nábytek

Základní konstrukční částí je stolní deska spojená mezičlánky s nosnou konstrukcí, která ji podpírá. Konstrukce také může být řešena tak, že umožňuje zvětšování nebo zvyšování stolní desky.

Nosnou částí mohou být nohy, boky nebo korpus (skříňky). Deska může být nesena také konzolou nebo stojkami. Pro celkovou tuhost konstrukce jsou důležité spoje (nohy s luby), často používáme čep a dlab s perem (obr. 3), spoje na kolíky.

Spojení nosné části se stolní deskou (mezičlánky) se provádí podle druhu použitého materiálu vruty, kolíky, úhelníky nebo lištami. 


1.3. Lůžkový nábytek 

S ohledem na různé požadavky kladené na lůžkový nábytek existuje také celá řada konkrétních konstrukčních řešení. Ložná plocha se skládá z nosné (podložné) plochy (rošt, překlad, rám, lamely…), pružící vrstvy (popruhy, pružiny), měkčící vrstvy (pěnový materiál) a potahového materiálu (textil, kůže, plast).

Nosnou částí ložné plochy postelí jsou nejčastěji čela, nohy nebo korpus úložného prostoru. Ohraničení postelí tvoří čela, u lehátek můžeme mít ložnou plochu také bez ohraničení. Konstrukčně rozlišujeme případy, kdy jsou nosnou částí postelí bočnice, nebo konstrukce podepřená samostatnými nohami nebo podnožím. Čela bočnic jsou spojena kováním.


1.4. Sedací nábytek

Poslední základní typologickou skupinou je sedací nábytek. Základními konstrukčními částmi sedacího nábytku jsou sedadlová plocha (sedák) s nosnou částí, zádové opěradlo a opěradlo na ruce. Spojením těchto částí při výrobě určitou technologií a různého materiálu dostáváme základní skupinu nábytku. Jedná se o nábytek : dřevěný (řezané dřevo, ohýbané dřevo, výrobky z lamel) , kovový, z plastů, proutěný a ostatní sedací nábytek.

K nejstarším typům patří řezaný dřevěný nábytek. Výrobky jsou vyřezávány nebo soustruženy (používají se běžné konstrukční spoje – čep, dlab, kolíky, kování…). Mladší technologií výroby je ohýbání nábytku s montážním způsobem provedení spojů. Použijí – li se místo masivu na jeho výrobu lamely (vrstvy dýh), získáme odlišný typ nábytku.

Nosnou částí dřevěného sedacího nábytku jsou nohy a luby různého průřezu (spoj čepováním,kolíkový, kování), často se používá sedadlový rám (nahrazuje luby) – spojení vruty. U ohýbaného a lamelového nábytku se spojuje několik prvků nosné konstrukce do jednoho kusu.

Nosná část nese sedadlo (sedák), funkčně nejdůležitější část sedacího nábytku. Sedadlo může být řešeno jako pevné nebo odebíratelné.

Zádové opěradlo má podstatný vliv na komfort sezení a plní významnou funkci estetickou. Jeho konstrukce muže být řešena několika způsoby. Buď ho tvoří opěradlové nohy po celé výšce opěradla či zakončené příčkou, nebo je tvarované opěradlo k opěradlovým nohám přišroubované. Někdy jsou opěradlové nohy uzavřeny do jednoho kusu propojením v horní části.