03

Technologie sesazování

3.1. Ruční sesazování dýhových přířezů

Při ručním sesazování se používá papírová páska a méně často tavné vlákno. Pomocí papírové lepící pásky se spojují opracované dýhové přířezy do sesazenek tak, aby vzniklé polotovary měly plošné rozměry odpovídající rozměrům nábytkových dílců, pro které jsou určeny včetně potřebných přídavků. Při sesazování jsou zpravidla zároveň vytvářeny obrazce využívající charakteristické vlastnosti dýh (struktury, textury, kresby a průběhu dřevních vláken) ke zvýšení vzhledových účinků na finálních výrobcích.

Typické ruční a někdy až řemeslné pojetí práce je používáno při tvorbě intarsií. Zde je největší důraz kladen na výběr dýh, právě pro jejich charakteristické vlastnosti.

Ruční sesazování se používá v těchto případech:

  • při sesazování sesazenek určených na čelní nábytkové plochy, pokud jsou zhotovovány z dýh s výraznou texturou a kresbou s výjimkou dýh s texturou páskovou a pruhovou.
  • při sesazování sesazenek z kořenic
  • při sesazování všech sesazenek nebo dílčích sesazenek:
    • u nichž stykové spáry dýhových přířezů neprobíhají rovnoběžně s dřevními vlákny (sesazenky typu R, SŠ, K).
    • u nichž stykové spáry mezi dýhovými přířezy nebo dílčími sesazenkami vytvářejí křížové spáry (sesazenky X, Y, T, R, SŠ, RA, K).

Dílčí sesazenky těchto sesazenek mohou být sesazeny i strojně.

  • při sesazování sesazenek technických nebo sesazenek na neviditelné nábytkové plochy. V těch případech, kdy stykové spáry dýhových přířezů nemusí být slepeny po celé délce.


3.2. Vybavení pracoviště ručního sesazování

  • Pracovní stůl
  • Dílenské vozíky nebo palety na hotové sesazenky
  • Stojánek na upevnění a vlhčení pásky, popř. stojánek na tavné vlákno a strojek KHL/1
  • Pro spojování se používá papírová lepící páska hladká nebo perforovaná šířky 12 až 20 mm, popř. 2x tavné vlákno 1110.
  • Pomůcky k přitlačování lepící pásky
  • Dýhořezka
  • Dřevěné pravítko
  • Délkové měřidlo (ocelový metr svinovací)
  • Pomůcky k popisování sesazenek

Technologické podmínky

  • vlhkost zpracovávaných dýhových polotovarů 8 ±2 %
  • teplota pracovního prostředí 20 ± 2 °C
  • relativní vlhkost vzduchu 45 ±10 %

Pokud teplota a relativní vlhkost vzduchu neodpovídá uvedeným hodnotám, je nutno zabezpečit jejich regulování tak, aby odpovídaly stavu rovnovážné vlhkosti dřeva v mezích 8 ± 2 %.

intenzita - na pracovišti Emin 160 lx
Emax 300 lx
- na pracovním místě Emin 300 lx
Emax 500 lx
-rovnoměrnost Emin:Emax = 1:3

Obr. 1


3.2.1. Postup práce

  1. Všeobecné zásady ručního sesazování

Svazek opracovaných dýhových přířezů, ze kterého má být zhotovena určená sesazenka se musí překontrolovat a dýhové přířezy s nedovolenými nebo neopravitelnými vadami se musí vyřadit. Svazek s nedostatečným počtem použitelných dýhových přířezů určených na sesazenky pro vnější viditelné plochy se musí též vyřadit, v ostatních případech se mohou chybějící dýhové přířezy doplnit z dalšího svazku. Použitelný svazek opracovaných dýhových přířezů se rozloží na pracovní stůl v uspořádání, které odpovídá stanovenému způsobu sesazení a stanovenému obrazci sesazenky. Po rozložení svazku je nutno překontrolovat rozměry a u sesazenek určených na vnější viditelné plochy též návaznost textury a kresby na všech stykových spárách. Případné odchylky, pokud je to možné, se upraví vzájemným přemístěním jednotlivých přířezů tak, aby byly co nejmenší. U párových sesazenek určených na čelní nábytkové plochy se musí překontrolovat též návaznost textury a kresby mezi jednotlivými sesazenkami téhož výrobku. Jednotlivé dýhové přířezy sesazenky se označí, aby bylo možno samostatně s nimi manipulovat. Označené přířezy lze zpátky složit do svazku a odložit na připravenou paletu nebo stůl. Opracované dýhové přířezy uspořádané do stanoveného obrazce se slepují opracovanými hranami k sobě pomocí lepicí pásky.

Postup při slepování je následující:

  • pracovník odvine z kotouče přiměřenou délku lepící pásky a současně ji navlhčí ze strany opatřené lepidlem.
  • postupně přitlačuje těsně k sobě stykové hrany sousedních přířezů uprostřed nebo při okrajích jejich délky a v těchto dotlačených místech krátkými kousky pásky (4-6 cm tzv. sponky a činnost s nimi spojená sponkování) přelepuje napříč vznikající stykovou spáru. Vzdálenost těchto pásků po délce spáry závisí od zvlnění slepované dýhy a bývá obvykle 20-40 cm.
  • sponkami přelepené stykové spáry po celé délce přelepí navlhčenou lepicí páskou. Lepicí páska se přikládá tak, aby stejnoměrně přesahovala na obě strany stykové spáry. Přiložená páska se musí ihned, pokud je dostatečně vlhká, přitlačit k povrchu dýhy. Používá se k tomu vhodná pomůcka, kterou se za mírného tlaku přejíždí po přiložené lepicí pásce
  • u sesazenek určených na čelní nábytkové plochy sesazovaných způsobem "proti sobě" (zrcadlově), se musí již při sponkování pečlivě dodržovat návaznost textury a kresby na každé stykové spáře
  • důležitou podmínkou kvalitního sesazení je vlhčení lepicí pásky. Nedostatečně navlhčená lepicí páska na dýze nedrží a odlepuje se. Nadměrným vlhčením se smývá lepidlo, při přitlačení páska sjíždí ze stykové spáry, přitlačení je potřebné vícekrát opakovat.
  • lepící pásky má být na povrchu sesazenky co nejméně, protože její odstraňování z povrchu zadýhovaných dílců zvyšuje pracnost broušení a bývá častou příčinou probrušování. V místech, kde je třeba lepicí pásku na sesazence překřížit, neměly by být na sebe nalepeny více jak dvě vrstvy.

Pokud je z technicko-organizačních důvodů nutné ručně pomocí lepicí pásky sesazovat sesazenky na neviditelné nábytkové plochy nebo sesazenky technického charakteru (poddýžky, soubory z vrstvených dýh apod.) mohou se dýhové přířezy těchto sesazenek spojovat pouze sponkami napříč stykových spár, nebo přelepením lepicí páskou při okrajích a středem po celé šířce sesazenky. U poddýžek a sesazenek technického charakteru se může lepicí páska nalepovat též z levé strany sesazenky (při dýhování nebo lepení souborů se bude nacházet v lepidlové spáře). V tomto případě se použije lepicí páska perforovaná, přičemž plocha po obvodu sesazenky do vzdálenosti 50 mm od okrajů musí být bez lepicí pásky.

Dýhy i sesazenky jsou materiály snadno poškoditelné při všech manipulačních operacích. Aby se počet takových operací co nejvíce omezil, je účelné spojit u ručního sesazování vlastní sesazování s přelepením čelních konců sesazenek a s provedením oprav sesazenek. Při přelepování čelních konců se lepicí páska nalepuje zároveň s čelní hranou na obou koncích sesazenky.

Přelepením čelních konců musí být sesazenky opatřeny v těchto případech:

  • U všech druhů sesazenek, které jsou vyráběny pro účely vnitropodnikové nebo mezipodnikové kooperace a z toho důvodu přepravovány mimo areál závodu nebo provozu, ve kterém byly vyrobeny.
  • U všech druhů sesazenek určených na vnější viditelné nábytkové plochy.
  • Poddyžky sesazované do obrazců Z, V, pokud jsou spojovány jen sponkami, přelepují se po celé délce čelních konců, poddýžky U (45°) se přelepují jen sponkami umístěnými těsně při okraji po celém obvodu.

Všechny sesazenky, pokud jsou určeny na čelní nábytkové plochy se při operaci sesazování označují a číslují (každá sesazenka je označena značkou určující její orientaci na hotovém výrobku, opatřena číslem série a pořadovým číslem v dávce).

  1. Sesazování do jednoduchých obrazců typu Z a V

Sesazenky s obrazci těchto typů jsou nejjednodušší sesazenky a sesazují se většinou strojně. Ručně se sesazují pouze v případech, jsou-li určeny na čelní nábytkové plochy a pro jejich zhotovení je použita dýha s výraznou texturou a kresbou, u které by při strojním sesazování nebylo možno dodržet potřebnou návaznost. To prakticky zahrnuje všechny okrasné dýhy s výjimkou dýh s páskovou a pásovou texturou, které je možné i na sesazenky určené pro čelní plochy nábytku sesazovat strojně.

Ruční sesazování do obrazců typu Z a V se uskutečňuje postupem popsaným v odstavci a) všeobecné zásady ručního sesazování.

  1. Sesazování do obrazců typu U

Jednotlivé sesazenky s obrazci tohoto typu se používají výhradně jen na poddyžky. Sesazují se z dýhových přířezů tvaru kosodélníků nebo lichoběžníků opracovaných tak, aby po sesazení dřevní vlákna probíhala pod úhlem cca 45° ke straně sesazenky. Návaznost textury ani pořadí jednotlivých přířezů nejsou důležité, do jedné sesazenky se mohou použít přířezy z různých dýhových svazků téže dřeviny a tloušťky. Ruční sesazování se uskutečňuje rovněž postupem popsaným v odstavci a.), ale dnes se toto sesazování provádí výhradně strojně.

  1. Sesazování do obrazců typu X a T

Při sesazování sesazenek těchto typů je vždy nejdříve nutno sesadit dílčí sesazenky, a to pro sesazenky s obrazci typu X po dvou zrcadlově shodných dílčích sesazenkách typu Z a pro sesazenky s obrazci typu T po dvou zrcadlově shodných dílčích sesazenkách typu V. Při sesazování sesazenek s obrazci typu T, určených na čelní nábytkové plochy, je vhodné po vytřídění nepoužitelných dýhových přířezů sestavit předem celou sesazenku, případně všechny párové sesazenky bez slepování, překontrolovat a podle potřeby upravit návaznosti textury a kresby, přířezy očíslovat a teprve potom přistoupit k vlastnímu sesazování dílčích sesazenek. U sesazenek s obrazci typu X nejsou tyto úkony zpravidla potřebné, protože jsou sesazovány z podstatně menšího počtu přířezů. U sesazených dílčích sesazenek se zastřihují na nůžkách ty strany sesazenek, které na hotové sesazence budou tvořit středovou spáru. Zastřihování se provádí tak, že linie střihu musí být vedena tak, aby probíhala kolmo na již sesazené podélné spáry dílčích sesazenek a zároveň byla dodržena návaznost textury a kresby mezi oběma dílčími sesazenkami i návaznost jejich stykových spár. Linie vedení střihu se proto musí vyznačit ryskami při okrajích obou dílčích sesazenek.  Zastřižené dílčí sesazenky se uloží na pracovní stůl tak, aby vytvořily konečný obrazec X nebo T. Pečlivě se upraví potřebné návaznosti textury, kresby u stykových spár a středová spára se přelepí nejdříve spojkami a pak po celé délce středové spáry lepicí páskou. Sesazenky X a T z měkkých světlých dřevin (např. bříza) vykazují někdy po dokončení povrchovou úpravou v okolí křížových spár barevně odlišné skvrny. Příčinou je odlišný lom světla na deformovaných vláknech. Závadě se snaží předejít napuštěním hran dýhy v čelních spárách 5 % roztokem glutinového klihu.

 

  1. Sesazování do obrazců typu SŠ

Sesazenky s obrazci tohoto typu se sesazují ze dvou, tří i čtyř dílčích sesazenek typu U. K jejich zhotovení se používají výhradně jen dýhy s páskovou texturou a kresbou. Svazky dýhových přířezů pro sesazování dílčích sesazenek se opracovávají jen z obou podélných hran, které musí být rovnoběžné. Úhel průběhu dřevních vláken ke stykovým spárám dílčích sesazenek může být u různých obrazců tohoto typu různý (zpravidla od 30 do 60 ), u téhož obrazce však shodný. Dílčí sesazenky se sesazují tak, aby byly zrcadlově shodné podle osy vytvořené stykovou spárou. Dílčí sesazenky se po sesazení na stykových stranách zastřihují na nůžkách a po zastřižení sesazují a slepují do konečného obrazce.

  1. Sesazování do obrazců typu R

Sesazenky s obrazci tohoto typu se sesazují vždy ze 4 kusů dílčích sesazenek typu U. Ke zhotovování jsou rovněž vhodné jen dýhy s páskovou texturou a kresbou. Dýhové svazky přířezů určených pro sesazování dílčích sesazenek jsou opracovány na nůžkách jen ze dvou podélných hran, které musí být rovnoběžné. Sesazení dílčích sesazenek musí být provedeno tak, aby po sestavení do konečného obrazce byly zrcadlově symetrické podle obou jeho středových spár. Sesazování a zastřihování dílčích sesazenek se uskutečňuje na dvakrát. Nejdříve se zastřihnou a sesadí dvě a dvě dílčí sesazenky do párů, pak se zastřihnou stykové hrany obou těchto párů a teprve pak se sesazuje konečný obrazec sesazenky.

  1. Sesazování do šachovnice - obrazce typu Y

Svazky dýhových přířezů připravené pro sesazování do těchto obrazců musí být předem opracovány ze všech čtyř stran - na délku i šířku, zpravidla do tvaru čtverců nebo obdélníků. Před sesazováním se opracované svazky přířezů kontrolují, přířezy s nedovolenými nebo neopravitelnými vadami se musí vyřadit. U čtvercových přířezů se kvalitativně vyhovující přířezy předem rozdělí na dvě poloviny a určí se směr průběhu vláken, ve kterém budou v sesazence na sebe navazovat. Pro sesazenky z obdélníkových přířezů musí být předem připraveny dva druhy, s průběhem vláken rovnoběžným s delší stranou a s průběhem vláken kolmým na delší stranu přířezu. K sesazování je potřebná podložka, opatřená zarážkami - lištami, vymezujícími pravoúhlost sesazenky. Sesazuje se postupně po řadách rovnoběžných s kratší stranou sesazenky, každá styková spára se ihned po přisazení přířezu přelepuje jednou nebo dvěma sponkami. Při přisazování přířezů v druhé a dalších řadách musí být vznikající křížové spáry mezi jednotlivými přířezy sesazeny co nejpřesněji, jinak se každá chyba postupně zvětšuje. Po sesazení třech až čtyřech řad je nutno provést pečlivou kontrolu a eventuelní odchylky upravit přesným zaříznutím koncové spáry po celé šířce sesazenky dýhořezkou podle pravítka tak, aby úběr byl co nejmenší. Po sestavení a slepení celé sesazenky sponkami se spáry mezi řadami v obou směrech přelepí lepicí páskou po celé délce tak, aby lepicí páska nepřesahovala obvodové hrany sesazenky. K obvodovým hranám se přisadí pásky dýhy o šířce 15 až 20 mm připravené z dýhového odpadu stejné tloušťky jako dýha sesazenky, chránící okraje sesazenky proti poškození a nahrazující potřebný přídavek, protože součet rozměrů sesazovaných přířezů se na délku i šířku shoduje s čistým rozměrem dílce, na který bude sesazenka nalepena.  Šachovnicové sesazenky s diagonálně probíhajícími řadami je po sesazení nutno oříznout nebo zastřihnout na čistý rozměr dílce a pak rovněž po celém obvodu přisadit pásky odpadové dýhy jako potřebný přídavek.

Párové sesazenky sesazené do šachovnice mohou na sebe navazovat dvěma způsoby:

  • průběžně - směr průběhu dřevních vláken na sebe navazujících přířezů je opačný. Párové sesazenky se sudým počtem řad ve směru návaznosti jsou zcela shodné a mohou být vzájemně zaměněny. Párové sesazenky s lichým počtem řad ve směru návaznosti jsou rozdílné a vzájemně je nelze zaměňovat.
  • zrcadlově - směr průběhu dřevních vláken na sebe navazujících přířezů je shodný, obrazce párových sesazenek jsou vzájemně zrcadlovým obrazem. Sesazenky s lichým počtem řad ve směru návaznosti jsou identické a vzájemně zaměnitelné, sesazenky se sudým počtem řad jsou rozdílné a nezaměnitelné.

  1. Sesazování do radiálních obrazců RA

Sesazování do radiálních obrazců se používá nejčastěji u sesazenek určených na kruhové desky stolů a stolků, méně u sesazenek ostatních pravoúhlých tvarů, patří mezi nejnáročnější způsoby sesazování, vyžadující převážně ruční práci s vysokými nároky na přesnost provedení.

Svazky dýhových přířezů se na nůžkách opracovávají s přídavkem, protože přesné opracování je bez nákladných přípravků prakticky nemožné. Pro sesazování se svazky opracovaných dýhových přířezů připravují:

  • Ve tvaru pravoúhlých trojúhelníků - vhodné pro dýhy s nevýraznou nebo málo výraznou texturou a kresbou, případně pro dýhy s páskovou a pásovou texturou a kresbou
  • Ve tvaru rovnoramenných trojúhelníků - vhodné pro dýhy s výraznou texturou a kresbou zejména pro dýhy se středovým fládrem.

Obrazce radiálních sesazenek se v zásadě liší jen počtem dýhových přířezů použitých při jejich sesazení. Teoreticky může být obrazec sesazen z libovolného počtu přířezů, v praxi se nejčastěji používá počet přířezů dělitelný 4 od 12 přířezů výše. K sesazování je potřebná podložka, na které je přesně narýsován obrazec sesazenky, u sesazenek s poloměrem od 350 mm výše polovina obrazce sesazenky, aby se sesazované spáry nacházely v optimální pracovní zóně. Svazek opracovaných přířezů je nutné před sesazováním překontrolovat, přířez s nedovoleným nebo neopravitelnými vadami je třeba předem vyřadit. Při sesazování se přířezy přisazují buď způsobem "za sebou" nebo "proti sobě". Protože sesazování "proti sobě" je náročnější na návaznost textury a kresby, je při použití tohoto způsobu vhodné a u dýh s velmi výraznou texturou a bohatou kresbou nutné celou sesazenku předem sestavit bez slepování, návaznosti překontrolovat, případné diference upravit vzájemným přemístěním přířezů, přičemž v definitivním pořadí očíslovat nebo jinak vhodně označit, v upraveném pořadí znovu složit do svazku a teprve pak přistoupit k vlastnímu sesazování.

Při sesazování se doporučuje následující postup:

Pro sesazenky o poloměru do 350 mm

  • Zvolit směr ukládání přířezů na předrýsovaný obrazec (podle nebo proti hodinovým ručičkám). Podle zvoleného směru ukládání přiložit první dýhový přířez na obrazec tak, aby jeho jedna hrana lícovala s narýsovanou čárou obrazce a současně přířez byl přesně špicí ve středovém bodě obvodové kružnice obrazce. Dle obvodu obrazce naznačit tužkou na konec přířezu rysku správné polohy druhé hrany. Mimo podložku oříznout hranu přířezu dle spojnice vrcholu špice přířezu a naznačené rysce.
  • Oříznutý první přířez přesně uložit na podložku, pečlivě překontrolovat, aby vrchol středového úhlu ležel přesně ve středu obvodové kružnice obrazce a uložený přířez přilepit k podložce krátkými sponkami, umístěnými na delší hraně a krátké (obvodové) hraně přířezu.
  • K zaříznuté hraně prvního přířezu přiložit další přířez, orýsovat polohu jeho levé (pravé) stykové hrany,zaříznout tuto hranu dýhořezkou mimo podložku a přířez přesně přisadit a stykovou spáru přilepit krátkými sponkami lepící pásky. Další přířezy se orýsovávají, přiřezávají a přisazují stejným způsobem. Střed sesazenky, ve kterém se stýkají vrcholy přířezů, musí zůstat po celou dobu sesazování volný, sponky se při přelepování spár musí umisťovat ve vzdálenosti 3 až 4 cm od středu sesazenky. Aby se zabránilo event. nežádoucímu posunutí již sesazené části sesazenky oproti obrazci, narýsovanému na podložce, je vhodné přilepit k podložce každý již přisazený přířez krátkou spojkou umístěnou na obvodovou hranu.
  • Před vsazením posledního přířezu, jehož levá (pravá) styková hrana se orýsuje podle pravé (levé) stykové hrany prvního přířezu se odstraní sponky, kterými byla sesazenka přilepená k podložce, přelepí se střed sesazenky, všechny stykové spáry po celé délce a okraje sesazenky po celém obvodu.

Sesazenky o poloměru větším než 350 mm se sesazují ze dvou polovin obdobným postupem jako menší sesazenky typu RA s těmito rozdíly:

  • Na podložce je narýsována polovina obrazce sesazenky.
  • První přířez se uloží na podložku a přilepí sponkami tak, aby jeho pravá styková hrana (od středu kružnice) se kryla s pravou stykovou spárou obrazce na podložce a jeho levá styková hrana přesahovala narýsovaný obrazec o 1 až 2 mm a mohla být zaříznuta po sesazení celé poloviny sesazenky.
  • Po sesazení a přelepení všech přířezů první poloviny sesazenky se přelepí všechny stykové spáry po celé délce, střed sesazenky však musí zůstat stále volný, pak se přesně orýsují koncové polohy stykových hran prvního a posledního přířezu, dílčí sesazenka se olepí a mimo podložku se přiříznou hrany, jimiž se bude tato část sesazenky stýkat s její druhou polovinou. Při pečlivě a přesně provedeném sesazení střed sesazenky musí ležet přesně na spojnici obou rysek.
  • Druhá polovina sesazenky se sesadí a po sesazení orýsuje a přiřízne stejným způsobem jako první polovina sesazenky. Pak se z pracovního stolu odstraní podložka, obě sesazenky se přiříznutými stykovými hranami přisadí k sobě, střed a styková spára se přelepí sponkami a po celé délce. Posledním úkolem je olepení okrajů sesazenky po celém obvodu.

 

  1. Sesazování do obrazců typu K

Jedná se o sesazenky skládající se z dílčích sesazenek jednodušších typů, různých způsobu sesazení z jedné nebo více druhů dřevin sesazované do složitých obrazců. Sesazenky jsou z pravidla určeny na čelní viditelné plochy, na dílce podlahových a stropních panelů. K výrobě dílčích sesazenek pro kombinované sesazenky se mohou použít jen dýhy o stejné jmenovité tloušťce vyrobené krájením nebo excentricky loupané. Dílčí sesazenky jsou převážně vyrobený strojně. Do konečného obrazce jsou sesazovány ručně vláknem nebo papírovou páskou dle bodu a.).