Část B) Teoretické odborné předměty

3. ročník předmět Elektrická měření

Úvod


Účelem elektrického měření je zejména zjišťovat potřebné hodnoty elektrických veličin pro ověřování stavu a vlastností různých materiálů, jednotlivých elektrotechnických součástek i složitých celků nebo prostorově rozložených systémů. K tomu slouží elektrické měřicí přístroje, které při tom nacházejí uplatnění nejen v elektrotechnice, ale i v řadě dalších odvětví výroby, služeb atd.

Předmět Elektrické měření navazuje jednak na poznatky získané v předmětech Fyzika, Matematika a dále zejména na předmět Základy elektrotechniky a na související další odborné předměty. Cílem tohoto předmětu je ujasnit a upevnit základní pojmy, zákonitosti, principy a představy o měření v elektrických obvodech. Jako názorné pomůcky ve výuce se užívají probírané měřicí přístroje a jednotlivé jejich hlavní součásti. Výuka předmětu Elektrické měření se zakládá na kombinaci teoretické výuky a laboratorních úloh, vypracovávaných do protokolů o provedeném měření.

Neopominutelnou součástí učiva o elektrickém měření je tématika péče o bezpečnost a ochranu zdraví při práci – BOZP. Ochrana zdraví a života obecně patří do oblasti environmentální problematiky, jejímž smyslem je vytváření a zachování podmínek pro zdravý a bezpečný život a pro jeho trvale udržitelný rozvoj, a sem spadá rovněž tématika bezpečnosti práce.


Podstata měření


Měření je vlastně experimentální porovnávání velikosti určité měřené veličiny s velikostí téže fyzikální veličiny, která byla stanovena jako jednotka pro tuto měřenou veličinu.


Například k měření půdorysu (délky, šířky) v nějaké místnosti použijeme skládací metr jako měřicí prostředek, pomocí kterého při měření porovnáváme velikost rozměrů místnosti se skutečnou délkou jednoho metru, který nám slouží jako fyzikální jednotka pro délku. Tento způsob měření s metrem v ruce ovšem může být někdy dost nesnadný, například při velikých měřených délkách, v nebezpečném nebo obtížně přístupném prostředí, apod. Ke zdokonalení práce při měřeních proto využíváme měřicí přístroje. Například jako měřicí přístroj pro přesné zjišťování větších vzdáleností (tedy délek) můžeme použít třeba radar.


Měřicí přístroj je každý měřicí prostředek sloužící v podstatě k převodu měřené veličiny na číselný údaj poskytující informaci o velikosti této měřené veličiny. Mezi elektrickými měřicími přístroji můžeme podle účelu a způsobu jejich použití rozlišovat přístroje laboratorní, servisní, rozváděčové, a také speciální měřicí členy, které slouží k různým účelům zejména při dálkové signalizaci a při automatizaci.


Údaj měřicího přístroje je číslo, které vyjadřuje velikost měřené veličiny v odpovídajících fyzikálních jednotkách (a to nejčastěji v podobě výchylky ručkového ukazatele na stupnici nebo číselné hodnoty zobrazené na displeji použitého měřicího přístroje či počítače apod., nebo prostřednictvím signálu vytvořeného měřicím členem).


Mezinárodní soustava jednotek


Normalizovaná soustava fyzikálních jednotek platná v současnosti je mezinárodní soustava SI (SYSTEME INTERNATIONAL D´UNITES). Používání jednotek soustavy SI se řídí podle mezinárodně dohodnutých norem, jejichž dodržování je u nás povinné.


Pro odlišení od jiných užívaných značek se označení fyzikálních jednotek uvádí v hranatých závorkách. Soustava SI používá tyto základní fyzikální veličiny a jejich jednotky:

  • délka, jednotka jeden metr [m], 

  • hmotnost, jednotka jeden kilogram [kg],

  • čas, jednotka jedna sekunda [s], 

  • teplota, jednotka jeden kelvin [K],

  • elektrický proud, jednotka jeden ampér [A],

  • svítivost, jednotka jedna kandela [cd],

  • látkové množství, jednotka jeden mol [mol].


Elektrický proud patří mezi základní fyzikální veličiny soustavy SI. Všechny ostatní elektrické veličiny  i s příslušnými jednotkami  jsou v soustavě SI odvozené od výše uvedených základních fyzikálních veličin.


Hlavní elektrické veličiny a jejich fyzikální jednotky


Mezi často používané veličiny a jednotky v elektrotechnice patří:

  • proud měřený v ampérech [A], 

  • napětí měřené ve voltech [V], 

  • výkon měřený ve wattech [W],

  • odpor měřený v ohmech [Ω],

  • indukčnost měřená v henry [H],

  • kapacita měřená ve faradech [F], 

  • magnetická indukce měřená v tesla [T],

  • elektrický náboj měřený v coulombech [C],

a řada dalších fyzikálních veličin a jednotek z oblasti elektřiny, magnetismu, atd.


Některé elektrotechnické jednotky v soustavě SI v jejich základním tvaru ([A], [V], [Ω], [C] a další) mohou být někdy příliš malé nebo jindy naopak příliš velké pro potřebu jejich praktického užívání. Z toho důvodu se používají jejich dekadické násobky (odstupňované po tisícinásobcích a po tisícinách). K označování těchto odpovídajících násobků v názvech jednotek jsou stanoveny normalizované předpony fyzikálních jednotek.


Například pro elektrický proud často používáme jako násobnou jednotku jeden kiloampér: 1 kA = 103 A = 1000 A, jeden miliampér: 1 mA = 10-3 A = 0,001 A, jeden mikroampér: 1 μA = 10-6 A = 0,000001 A. Nebo pro elektrický odpor je to jeden gigaohm: 1 GΩ = 109 Ω, jeden megaohm: 1 MΩ = 106 Ω a dále také jeden  kiloohm: 1 kΩ = 103 Ω, jeden miliohm: 1 mΩ = 10-3 Ω. Podobné je to i u ostatních fyzikálních jednotek používaných v soustavě SI.


Zásady bezpečnosti práce při elektrickém měření


Nutným předpokladem pro vykonávání jakékoliv konkrétně vymezené činnosti v elektrotechnice je splnění požadavků kladených na zdravotní stav pracovníka a dále na jeho odbornou způsobilost, což znamená, že u něj musí být ve smyslu příslušných technických norem ČSN-EN splněna předepsaná kvalifikace. To platí i pro elektrická měření. Osoby bez elektrotechnické kvalifikace (k nimž náleží také žáci všech škol v době až do úspěšného absolvování studia v elektrotechnickém oboru), po povinném a prokazatelném školení o bezpečnosti práce na elektrických zařízeních a školení PO, BOZP a po instruktáži spojené s upozorněním na možná ohrožení, jež mohou být způsobena konkrétně používanými zařízeními, mohou pak pracovat a experimentovat s elektrickými zařízeními jako pracovníci poučení.


Obecně každé pracoviště s možnými bezpečnostními riziky musí mít ustanovené svoje místní bezpečnostní předpisy a provozní řád, v laboratoři je to laboratorní řád, a všechny osoby zde pracující musí být s nimi prokazatelně seznámené. Každý pracovník musí mimo jiné mít prokazatelné znalosti o poskytování první pomoci při úrazu elektrickým proudem a musí vědět, kde je umístěn nejbližší hlavní vypínač daného pracoviště a hasicí přístroj s náplní vhodnou pro případ hašení požáru na elektrickém zařízení.


Při vyučování s elektrickými obvody napájenými ze zdroje připojeného k rozvodné síti nízkého napětí smí na jednoho vyučujícího připadat maximálně deset žáků. Z toho důvodu ve třídách s více než deseti žáky dochází k dělení třídy na menší pracovní skupiny pro elektrotechnickou laboratoř.

 

Pracovníci poučení, za předpokladu splnění všech uložených podmínek, pak mohou 

  • samostatně obsluhovat jednoduchá elektrická zařízení všech napětí, pod podmínkou, že nesmí přijít do styku se součástmi s nebezpečným napětím  

  • pracovat na částech určených pro elektrická zařízení nízkého napětí (to znamená nanejvýš do 1000V střídavého nebo do 1500V stejnosměrného napětí), avšak jedině bez napětí ;

  • pracovat ve zkušebních prostorech, mezi něž patří také školní elektrotechnické laboratoře.

 
Pro pracovníky poučené platí bezpodmínečný zákaz práce na částech zařízení pod elektrickým napětím, které není bezpečné. Při práci s elektrickým zařízením nesmí nastat situace, ve které by hrozil nebezpečný dotyk při vyšším než dovoleném dotykovém napětí. V prostorách s normálním prostředím uvnitř budov občanské vybavenosti, kam náleží i školní laboratoře, je při tom podle normy ČSN jako bezpečné posuzováno střídavé napětí do 50V nebo stejnosměrné napětí do 100V. Při tom zvlnění stejnosměrného napětí – získávaného například přes usměrňovač – nesmí přesáhnout 10%; jinak, pokud by tato podmínka nebyla splněna, musí být z hlediska bezpečnosti práce posuzováno stejně jako kdyby se jednalo o střídavé napětí. 


Osoby se srdeční vadou, nebo s onemocněními provázenými poruchou nervosvalové koordinace, s poruchou nosného a pohybového systému, osoby, které nemají předepsanou minimální centrální ostrost vidění apod., ani při používání výhradně bezpečného malého napětí nesmí pracovat, ani se přímo zúčastňovat jakékoli práce na zapnutém elektrickém zařízení , a stejně tak  ani na vlastním měření. Mohou vykonávat pomocné práce  (jako je pořizování záznamů do protokolu o měření a jiné – při čemž míru splnění vyžadovaných zdravotních dispozic u nich posuzuje a také případná pracovní omezení pro každý individuální případ stanoví lékař).


Ani důkladná bezpečnostní opatření nemohou riziko úrazu sama o sobě úplně odvrátit, také proto, že jedním z hlavních činitelů, na kterých závisí bezpečnost práce, jsou přímo lidé, kteří s elektrickým zařízením pracují. Pro dobrou práci elektrikáře je stále nezbytná jeho osobní zodpovědnost, kázeň a opatrnost za všech okolností. Bezpečná práce při měřeních také vyžaduje předchozí odpovědnou přípravu. K zapojování složitějších měřicích obvodů je třeba používat předem nakreslená elektrická schémata. Též je nutno předem zvolit vhodné měřicí přístroje a pomůcky s ohledem na vyžadovanou přesnost měření i na to, jaký bude druh měřeného proudu – stejnosměrný nebo střídavý – a jaká bude maximální velikost hodnot měřených veličin, atd., dále zaznamenat výrobní čísla přístrojů a pomůcek, které mají být použity, a připravit si před měřením potřebné tabulky pro zápis naměřených hodnot.


Součásti zapojovaného elektrického obvodu rozmísťujeme přehledně na pracovní ploše. Přívod od zdroje dáváme, pokud je to možné, nalevo, spotřebič napravo a umístění ostatních částí obvodu má rovněž odpovídat jejich pozicím v elektrickém schématu (které se má vždy kreslit tak, aby postup energie od zdroje ke spotřebiči směřoval zleva doprava, anebo popřípadě i shora dolů). Zapojování provádíme vždy na obvodu spolehlivě odpojeném od napájecího zdroje – což platí také pro každou změnu v zapojení. Nejprve se zapojují sériové proudové obvody. Začínáme od té napájecí svorky, která bude připojená k potenciálu země, pokračujeme dál proudovým obvodem a končíme na druhé napájecí svorce.


Proudové vodiče mají být přehledně zapojené a co nejkratší, nemají se zbytečně křížit ani se vracet zpět směrem ke zdroji. Pak zapojíme všechny paralelní měřicí napěťové obvody. Před připojením ke zdroji nastavíme všechny regulační prvky v obvodu a na vypnutém napájecím zdroji na minimální hodnotu napětí a proudu. Měřicí přístroje nastavíme na největší možné hodnoty měřených veličin. Celé zapojení nakonec důkladně zkontrolujeme. Zapnout elektrický obvod je dovoleno výhradně po předcházející kontrole a odsouhlasení pověřeným vedoucím, který vykonává dozor a odpovídá za bezpečnost při práci.


Po zapnutí obvodu je dovoleno dotýkat se jen těch částí elektrického zařízení, které jsou k tomu určené a lze při tom pouze nastavovat a sledovat hodnoty měřených veličin. Změny v zapojení se smí provádět jedině po opětném odpojení obvodu od napájecího zdroje. Při samotném měření se musí důsledně dodržovat veškeré bezpečnostní předpisy. Práce s měřicími přístroji i s jinými pomůckami se řídí podle příslušné technické dokumentace, návodů apod., a podle zásad nezbytných pro zajištění správnosti a zejména bezpečnosti měření. Při sledování a zaznamenávání údajů měřicích přístrojů se vždy vyplácí pracovat pečlivě a systematicky. Při jakékoli pochybnosti nebo při hrozícím nebezpečí se musí ihned vypnout napájení celého měřicího obvodu.

 

Základní rozdělení měřících přístrojů


Měřicí přístroje dělíme na dva základní druhy

  • digitální s číslicovým displejem, kde získáváme informaci o údaji přístroje bezprostředně čtením číselné hodnoty zobrazené na displeji. Digitální měřidla jsou konstruována jako elektronické přístroje. Hodnotu měřené veličiny udávají jako číselný násobek určitých malých základních skoků této veličiny, které se projevují zejména v nejnižším řádu zobrazovaného číslicového údaje. Při spojité změně měřené veličiny se proto  číselná hodnota na displeji mění po skocích, to znamená nespojitě. Sledování průběhu časové změny měřené veličiny je na digitálním přístroji s jeho číslicovým displejem méně přehledné a to je u digitálních měřidel jejich relativní nevýhoda v porovnání s analogovými přístroji. Mimo toho jsou digitální měřidla konstruována především jako stejnosměrné voltmetry, při čemž i relativně levné digitální voltmetry mohou  měřit stejnosměrné napětí s poměrně dobrou přesností. Většinu jiných měřených elektrických veličin však je nutno v digitálních měřidlech také přeměnit na stejnosměrné napětí. Přesnost jejich měření pak závisí na kvalitě (a tím i na ceně) převodníku vestavěného do přístroje; 

  • analogové s pohyblivým měřicím ústrojím, pomocí kterého při měření zjišťujeme potřebné údaje sledováním výchylky ukazatele na stupnici. Analogová měřidla jsou konstruována převážně jako elektromechanické přístroje, někdy doplněné elektronickou částí – například zesilovačem pro měřenou elektrickou veličinu.  Výchylku musí správně převést (a tedy vlastně i přepočítat) na odpovídající číselný údaj ten, kdo provádí měření Výchylka ukazatele je na analogovém přístroji při spojitých změnách měřené veličiny spojitá  a pokud je přístroj v pořádku, mění se jeho výchylka plynule. To nám umožňuje poměrně dobře rozeznat charakteristický trend spojité časové změny měřené veličiny, takže její nárůst nebo pokles či minimální nebo maximální hodnotu zjistíme jednoduše sledováním spojitých změn výchylky ukazovacího zařízení.


Názvy a označení měřících přístrojů


Podle určení specifikujeme jednotlivé měřicí přístroje jejich názvy, jež vznikly nejčastěji jako odvozené od druhu měřené veličiny, nebo u některých z nejpoužívanějších měřidel jsou jejich názvy odvozené přímo od fyzikální jednotky pro tuto měřenou veličinu. Tak se přístroj pro měření proudu v ampérech [A] nazývá ampérmetr, podobně přístroj pro měření napětí ve voltech [V] voltmetr, nebo odporu v ohmech [Ω] ohmmetr. To ovšem není pravidlem pro všechna měřidla – třeba přístroj pro měření kmitočtu (frekvence) střídavého proudu v hertzích [Hz] se nazývá měřič kmitočtu, nebo kmitočtoměr, pro měření elektrické energie elektroměr, atd.


Ve schématech elektrického zapojení tvoří značku měřicího přístroje obyčejně kroužek (odlišnost je například u značek elektroměrů nebo zapisovacích přístrojů, jejichž normalizovaná značka má tvar obdélníku nebo čtverce),  do kterého je vepsáno označení buď měřené veličiny nebo použité fyzikální jednotky pro měřenou veličinu (to je například A, mA, kV, V, mV, Ω, kΩ, Hz, a podobně). Stejným způsobem se používá značka pro jednotku  měřené veličiny  k označení měřicího přístroje, provedenému na krytu přístroje nebo na jeho číselníku, a rovněž tak se používá k označení funkcí volitelných prostřednictvím přepínačů  na multimetrech, které umožňují měřit alternativně různé elektrické veličiny – nejčastěji proud, napětí, odpor, a jiné, jimž pak na přístroji odpovídají příslušné značky fyzikálních jednotek (A, V, Ω, atd.)


Pokud měřená veličina nemá fyzikální jednotku (jako například účiník střídavého proudu cosφ – čteme „kosinus fí“), používá se k označování ve schématech a na přístrojích místo fyzikální jednotky odpovídající značka pro  danou  měřenou veličinu (to znamená cosφ, a podobně).


Základní rozdělení měřících metod


Podle způsobu měření rozlišujeme metody

  • přímé, kde používáme takové měřicí prostředky, které nám umožňují přímo měřit skutečnou velikost dané fyzikální veličiny (například když voltmetrem přímo měříme velikost elektrického napětí); 

  • nepřímé, které využíváme obyčejně tehdy, když nemáme možnost přímého měření. V takových případech na základě změřených hodnot jiných fyzikálních veličin stanovíme neznámou velikost sledované veličiny nepřímo (třeba pomocí následného výpočtu – například odpor vodiče můžeme zjistit nepřímo Ohmovou metodou na základě toho, že voltmetrem změříme napětí U  mezi konci vodiče a ampérmetrem proud  I, který při tom vodičem prochází; odpor tohoto vodiče následně vypočítáme podle Ohmova zákona: 

    `\text {R} = \text {U} / \text {I} `

     


Přesnost měření

 
Správnost výsledků měření závisí především na

  • vhodnosti použité metody měření;

  • přesnosti použitého měřicího přístroje;

  • pečlivosti a odpovědnosti osoby, která měření provádí a zpracovává výsledky měření.


Měříme-li opakovaně za shodných podmínek určitou veličinu, dostáváme téměř vždy, ne zcela, shodné výsledky. Tyto rozdíly jsou zcela nahodilé. Jsou způsobeny vnějšími vlivy, které můžeme eliminovat jen částečně. I nejpřesnější měřidla zobrazují zaokrouhlená čísla.
To znamená, že skutečnou hodnotu S pro měřenou veličinu vlastně nikdy nemůžeme zcela přesně znát, a měřením ji zjišťujeme vždy jen více či méně přibližně.


Nahodilost u rozdílů projevujících se mezi výsledky jednotlivých shodně provedených měření se řídí podle zákonitostí matematické pravděpodobnosti. Při opakovaném provádění téhož měření můžeme na základě teorie pravděpodobnosti dosáhnout lepšího výsledku stanovením střední hodnoty měřené veličiny, k jejímuž určení použijeme aritmetický průměr `\bar \text{M}` (toto označení čteme jako „písmeno M s pruhem“), stanovený výpočtem z jednotlivých měřených hodnot M1M2, ... , Mpzjištěných – násobně opakovaným shodným měřením:


`\bar \text{M} = {\text {M}_1 + \text {M}_2 + ... + \text {M}_p} / \text {p}`


Skutečnou hodnotu měřené veličiny sice nemůžeme přesně znát,  střední hodnota (aritmetický průměr) měřené veličiny `\bar \text{M}` se však „téměř“ rovná skutečné hodnotě S  při určité přibližnosti, která bude  tím lepší, čím větší bude počet p stejných opakovaných měření. Na základě toho pak je možné předpokládat , že  `\bar \text{M}`  ≅  S .

Pro stanovení střední hodnoty měřené veličiny `\bar \text{M}` v praxi je potřeba opakovat shodné měření aspoň třikrát, to je minimálně s číslem = 3. Obecně ovšem platí, že čím přesněji hodláme měřit jakoukoli ustálenou veličinu, tím větší počet opakovaných shodných měření je nutno provést.

 

Výpočty chyb měření


Podle použitého matematického způsobu jsou tři nejčastěji používané možnosti jak číselně popsat chybu měření :  

  1. Absolutní chyba měření Δm – je rozdíl  mezi jednotlivě změřenou hodnotou  a skutečnou hodnotou měřené veličiny S. Chyba u provedeného měření bývá jenom výjimečně nulová. Vychází potom jako kladné nebo záporné číslo, podle toho, zda je právě změřená hodnota  M větší nebo menší než je skutečná hodnota měřené veličiny. Absolutní chybu vyjadřujeme buď přímo ve fyzikálních jednotkách měřené veličiny,  nebo  nepřímo počtem dílků v případě, že vyjádření hodnot této veličiny se uvádí jako počet dílků sledovaných na stupnici analogového měřicího přístroje. Neznámou skutečnou hodnotu S  musíme pro výpočet chyby měření ovšem nahradit  vypočtenou střední hodnotou měřené veličiny `\bar \text{M}` (která přibližně odpovídá skutečné hodnotě podle našeho předpokladu, že  `\bar \text{M}` ≅ S). K výpočtu absolutní chyby každého jednotlivého měření tedy používáme vzorec:

     Δm  –  `\bar \text{M}`

     

  2. Relativní chyba měření δm – je poměrné číslo, které vyjadřuje poměr velikosti absolutní chyby  Δ m , popsané v předcházejícím odstavci, k velikosti skutečné hodnoty měřené veličiny. Opět musíme místo neznámé velikosti skutečné hodnoty S použít ve výpočtech střední hodnotu měřené veličiny (to znamená `\bar \text{M}` ≅ S). Vypočtená relativní chyba je vždy číslo bez fyzikální jednotky, poněvadž obě dvě hodnoty, jak Δtak i `\bar \text{M}` jsou vyjádřené ve shodných fyzikálních jednotkách, které se ve vzájemném poměru (ve zlomku) vykrátí:


    `\bar \text{δ}_m = {\text {Δ}_m}/ \bar \text{M}`

  3. Procentní chyba měření δm% – je v praxi nejpoužívanější způsob popisu velikosti chyby měření. Je to poměrná chyba δ m  vyjádřená v procentech z velikosti střední hodnoty měřené veličiny `\bar \text{M}`. Stanovíme ji vynásobením poměrné chyby δm Δ m /  `\bar \text{M}` , uvedené v předcházejícím odstavci, číslem 100, tedy jako

    `\bar \text{δ}_{m%} = \text {δ}_m * 100`:


    `\bar \text{δ}_{m%} = {\text {Δ}_m}/ \bar \text{M} * 100`

Všechny tři popsané možnosti matematického vyjádření chyb měření se zakládají na vypočtené absolutní chybě Δm, která je určená rozdílem mezi konkrétně danou změřenou hodnotou a vypočtenou střední hodnotou měřené veličiny `\bar \text{M}`, stanovenou na základě určitého počtu stejných měření. Znaménko rozdílu M– `\bar \text{M}`  je kladné a platí tedy Δm>0, δ m% >0 pro případ, kdy M> `\bar \text{M}` (to znamená, když uvažovaná změřená hodnota byla větší než střední hodnota `\bar \text{M}`) a naopak je toto znaménko záporné, Δ m <0,  δm%<0, pokud M< `\bar \text{M}`   . Při rovnosti M= `\bar \text{M}` vychází z výpočtu, že chyba měření je nulová (Δ m =0,  δm%=0). To nastává tehdy, když po zaokrouhlení změřené hodnoty jsme se nahodile „strefili“ do vypočtené střední hodnoty `\bar \text{M}`, která také bývá zaokrouhlené číslo.


Číselné údaje o změřených a vypočtených hodnotách se zaznamenávají do protokolu o měření. Vyjde-li u některého měření nulová chyba , zapisujeme do protokolu nulovou hodnotu  bez znaménka. Když vyjde chyba měření jako  kladné nebo záporné číslo , musí se chyba do protokolu zapsat vždy se svým odpovídajícím znaménkem , to znamená +, nebo –.


Chyby při měření rozdělené podle jejich příčin

 

Podle charakteru různých možných chyb  vznikajících při měření  rozeznáváme

  • chyby soustavné, neboli systematické, které se při určitém způsobu měření vyskytují pravidelně a proto se takové chyby opakují. Soustavná chyba při opakovaném provádění stejného měření se vyznačuje tím, že má přibližně stálou velikost a její znaménko se nemění. Každá soustavná chyba je způsobená některým z trvalých nedostatků anebo rušivých vlivů působících během měření. Soustavné chyby mohou být způsobené například vlastní spotřebou měřicích přístrojů (které většinou musejí odebírat určitou malou energii přímo z měřeného elektrického obvodu), dále vlivem trvalé změny teploty a tím též elektrického odporu vodičů i kontaktů, nebo může vznikat opakovaná chyba v pozorování u toho kdo provádí měření, a podobně. Příčiny vzniku soustavných chyb lze zjistit  a často také odstranit, nebo dokonce  výsledky měření zatíženého soustavnou chybou, někdy je možné dodatečně opravit;

  • chyby nahodilé, které se objevují zcela nepravidelně a jejich výskyt je náhodný. Vlivem různých nahodilých chyb při opakovaném měření, a to i při dodržování stejných podmínek v průběhu měření, vždy docházíme k určitým rozdílům ve výsledcích. Příčiny vzniku všech možných nahodilých chyb přicházejících do úvahy nikdy přesně neznáme. Může se jednat o celou řadu různých drobných rušivých vlivů, jako je například vliv nepravidelných změn teploty u vodičů a kontaktů v elektrickém obvodu, nebo vliv nahodilého malého kolísání napájecího elektrického napětí přiváděného z rozvodné sítě, vliv tření v ložiskách ústrojí elektromechanického měřicího přístroje během ustalování výchylky jeho ukazatele, a podobně. Vliv nahodilých chyb ve výsledcích měření můžeme snížit vícenásobným opakováním stejného měření a stanovením střední hodnoty měřené veličiny, vypočtené jako aritmetický průměr `\bar \text{M}`  z výsledků všech těchto opakovaných shodných měření;

  • omyly a hrubé chyby, které vznikají nepozorností při měření, nebo jednorázovými vlivy extrémních anebo jiných rušivých podmínek působících v průběhu měření, atd. Vyznačují se tím, že výsledek měření se při hrubé chybě výrazně lisí od jiných podobně změřených hodnot. Hodnoty naměřené s hrubou chybou vyřazujeme z dalšího zpracování a při využití výsledků měření je vůbec nebereme do úvahy, popřípadě realizujeme opravu chybného výsledku správným provedením nového měření.


Měřící rozsah přístroje, rozsah stupnice a konstanta analogového měřícího přístroje


K vlastnímu měření a také k výpočtu velikosti možné chyby v hodnotě udávané měřicím přístrojem je potřeba znát u digitálního i analogového přístroje jeho měřicí rozsah nastavený při měření. U analogového měřidla je dále potřeba znát rozsah použité stupnice, na které byl sledován ukazatel měřicího ústrojí, a konstantu analogového měřicího přístroje. Tyto údaje mají pro měření základní význam.

  • Měřicí rozsah se vyskytuje u každého přístroje aspoň jeden a je určující pro největší možnou hodnotu měřené veličiny. Slouží pro přizpůsobení měřidla k hodnotě měřené veličiny. Ta v žádném případě nesmí být větší než je použitý měřicí rozsah. Jednak není možné číst správný údaj přístroje při hodnotě měřené veličiny překračující nastavený měřicí rozsah a zejména vzniká v takovém případě nebezpečí trvalého poškození přístroje vlivem jeho přetížení nepřiměřenou velikostí měřené hodnoty. Multimetry, univerzální, laboratorní a servisní měřidla mívají větší počet přepínatelných rozsahů. Před měřením nastavujeme na přístroji vždy největší možný měřicí rozsah, který po zapojení přístroje do obvodu opatrně snižujeme při současném sledování  údaje o skutečné hodnotě měřené veličiny. Některé moderní digitální přístroje přepínají rozsahy automaticky podle skutečné velikosti měřené hodnoty.
    Měřicí rozsah se uvádí v jednotkách měřené veličiny a je tak i označovaný na přístrojích.


    Rozsah stupnice se udává jako počet dílků D , který  na stupnici analogového měřicího přístroje odpovídá k největší možné měřené hodnotě  příslušející nastavenému měřicímu rozsahu  R.

  • Konstanta přístroje udává, jak velká je hodnota měřené veličiny připadající na jeden dílek stupnice analogového měřicího přístroje. Analogový přístroj pouze s jedním, pevně nastaveným měřicím rozsahem, může mít stupnici ocejchovanou přímo ve fyzikálních jednotkách měřené veličiny a měřenou hodnotu lze číst na stupnici přímo. Jestliže však má přístroj možnost přepínání rozsahů, jsou na jeho stupnici vyznačené pouze dílky a jejich očíslování. V takovém případě je k určení změřené hodnoty v jednotkách měřené veličiny potřeba znát konstantu přístroje  k , což je číslo, kterým musíme násobit výchylku ukazatele, vyjádřenou počtem dílků na stupnici, abychom vypočítali změřenou hodnotu. Konstanta je tedy měřená veličina vztažená na jeden dílek stupnice a vypočítá se tak, že použitý měřicí rozsah  R  vydělíme rozsahem D stupnice, na které měřený údaj odečítáme:

    `\text{k} = \text {R}/ \text{D}`

    V tomto vzorci je: 

    R – nastavený měř. rozsah vyjádřený v jednotkách měřené veličiny,

    D – rozsah použité stupnice vyjádřený počtem dílků této stupnice.

     


Chyba měřícího přístroje a jeho výsledná chyby při měření


Kromě vlivu jiných chyb, které vznikají v procesu měření, je výsledná přesnost měření ovlivněna i chybou samotného měřicího přístroje:

  • Chyba digitálního měřicího přístroje je výrobcem zaručovaná největší procentní chyba, kterou přístroj nepřekročí. Bývá uváděna v dokumentaci přístroje více možnými způsoby, jež se mohou lišit podle výrobce měřidla. Jednoduše se procentní chyba přístroje uvádí v dokumentaci například ve tvaru ± (|δ 1 |+| δ2|). V tomto údaji číslo δ 1  [%] znamená výrobcem udanou procentní chybu z měřené hodnoty, která je pro celý měřicí rozsah stálá, a číslo δ2 [%] znamená procentní chybu z měřicího rozsahu. Pro výpočet celkové procentní chyby digitálního přístroje při měření však matematicky absolutní hodnotu chyby z měřicího rozsahu δ 2 [%] (což je číslo bez znaménka, vyjádřené v procentech) obecně nemůžeme přímo sečítat s absolutní hodnotou údaje δ 1 [%] o procentní chybě z měřené hodnoty. Výsledná procentní chyba digitálního přístroje se v daném případě musí vypočítat z absolutních hodnot |δ1| a |δ 2 | podle následujícího vzorce

`\text {δ}_{p%} = |\text {δ}_1| + |\text {δ}_2| * \text {R} / \text{M} `


při čemž v uvedeném vzorci je:

R – nastavený měř. rozsah uváděný v jednotkách měřené veličiny,

M – hodnota měřené veličiny uváděná v týchž jednotkách. 


Ze vzorce je vidět, že celková procentní chyba δp% u digitálního měřicího přístroje stoupá, jestliže při nezměněném měřicím rozsahu klesá velikost měřené hodnoty M.


Očekávaná velikost procentní chyby měření δM% způsobené samotným digitálním přístrojem se přímo rovná jeho procentní chybě δ p% . Proto je splněná rovnost δM% δ p% , takže pro výpočet výsledné chyby δM% způsobené digitálním měřidlem platí týž vzorec jako pro δ p% :


`\text {δ}_{M%} = |\text {δ}_1| + |\text {δ}_2| * \text {R} / \text{M} `


Při rostoucí velikosti měřené hodnoty na stejném měřicím rozsahu se výsledná chyba přístroje δ M%  při měření snižuje a nejmenší je v případě, že M=R. Měřená hodnota M, která by byla větší než nastavený měřicí rozsah R, není přípustná, protože následkem toho by došlo k přetížení přístroje překročením horní hranice jeho měřicího rozsahu. V tom případě se musí měřidlo bez odkladu buď odpojit, nebo přepnout na větší měřicí rozsah tak, aby platilo, že M ≤ R.

  • Chyba analogového měřicího přístroje se stanovuje pro vyhodnocení jeho přesnosti jako největší zjištěná absolutní chyba  přístroje  Δa jako jeho odpovídající procentní chyba δp% , vztažená  zpravidla k maximální možné měřené hodnotě, která přísluší k nastavenému měřicímu rozsahu  R . Při ověřování přesnosti analogového přístroje se jeho chyba zjišťuje kontrolními měřeními v šesti nebo více rovnoměrně rozložených hlavních bodech stupnice a u běžných analogových měřidel alespoň ve čtyřech bodech stupnice. Kontrola spočívá v porovnávání údajů ověřovaného analogového přístroje s údaji podstatně přesnějšího kontrolního měřicího přístroje Rozdíly Δ mezi hodnotami udávanými na stupnici ověřovaného a kontrolního přístroje jsou absolutní chyby měření u ověřovaného přístroje, stanovené pro jednotlivé kontrolní body jeho stupnice. Na základě  největší absolutní chyby měření Δ p, zjištěné u ověřovaného přístroje, se potom určí jeho procentní chyba δp%, jako číslo bez znaménka (což matematicky u každého čísla obecně znamená jeho absolutní hodnotu), a tato hodnota nám udává procentní chybu ověřovaného přístroje podle známého vztahu pro stanovení procentní chyby:

`\text {δ}_{p%} = \text {Δ}_p / \text{R} * 100`

při čemž v tomto vzorci je:

Δp – největší rozdíl mezi kontrolovaným a kontrolním přístrojem,

R – nastavený měřicí rozsah u kontrolovaného přístroje.

 

U analogového měřicího přístroje se tak jeho jmenovitá procentní chyba δp% určuje z poměru absolutní chyby přístroje Δ p  vztažené k největší možné měřené hodnotě, odpovídající nastavenému měřicímu rozsahu – při čemž ale největší absolutní chyba přístroje Δ p  může být při měřeních v jednotlivých kontrolních bodech stupnice zjištěná i při jiné nežli právě největší možné měřené hodnotě pro daný měřicí rozsah.


Jestliže hodnota měřené veličiny je největší a tedy odpovídá nastavenému měřicímu rozsahu (M=R), pak se velikost maximální procentní chyby měření δ M%   způsobené samotným analogovým přístrojem rovná přímo jeho jmenovité procentní chybě δp%  – takže platí rovnost δM%  δp%. K výpočtu procentní chyby měření  δM% způsobené analogovým přístrojem při jiných hodnotách měřené veličiny než je M = R, které mohou přicházet v úvahu (jsou to všechny měřené hodnoty  M , jež splňují podmínku, že musí být  M  ≤ R), platí pro výpočet chyby δM%   následující vztah (obdobný ke dříve uvedenému výrazu |δ2|.R/M  pro počítání s chybou z měřicího rozsahu, který byl uvedený jako druhý člen ve vzorci pro výpočet celkové procentní chyby měření u digitálního přístroje):


`\text {δ}_{M%} = \text {δ}_{p%} * \text{R} / \text{M} `


Do výrazu δp% . R / M  na pravé straně vzorce můžeme pro analogový měřicí přístroj dosadit za jeho procentní chybu  δp%  vztah z úvodu této části pojednávající o chybě analogového přístroje, a tím pro chybu měření způsobenou analogovým měřidlem dostáváme vzorec


`\text {δ}_{M%} = |\text {Δ}_{p}| / \text{R} * 100 * \text {R} / \text{M}`


Na pravé straně tohoto vztahu můžeme ve zlomcích vykrátit číslem R, které udává nastavený měřicí rozsah, a tím dostáváme výsledný vzorec


`\text {δ}_{M%} = |\text {Δ}_{p}| / \text{M} * 100`


ve kterém je:

Δp – největší absolutní chyba, kterou přístroj nepřekračuje,

M – velikost měřené hodnoty.

 

Obě hodnoty ve vzorci, Δp M, se udávají buď v jednotkách měřené veličiny, nebo častěji v dílcích stupnice (při ověřování přesnosti analogového přístroje kontrolním měřením i při výpočtech chyb měření se hodnoty Δ udávají zpravidla v dílcích).


Vidíme, že – podobně jako je tomu u digitálních měřicích přístrojů – výsledná chyba δM%  způsobená analogovým přístrojem při nezměněném měřicím rozsahu  s rostoucí velikostí měřené hodnoty klesá, a nejmenší je tato chyba v případě, že platí M=R.


Velikost relativní chyby měření způsobené měřicím přístrojem se snižuje při rostoucí hodnotě měřené veličiny vztažené k nastavenému měřicímu rozsahu R. Pro přesnost měření je tedy důležité jak u digitálních, tak i u analogových přístrojů průběžně nastavovat co nejnižší použitelný měřicí rozsah R tak, že měřidlo je především zabezpečené proti přetížení, a při tom zároveň hodnota M udávaná přístrojem je co největší vzhledem k nastavenému měřicímu rozsahu R, z důvodu, aby chyba δM% způsobená přístrojem při měření byla co nejmenší U analogových měřidel to současně znamená, že je potřeba mít měřicí rozsah nastavený na takové hodnotě, při které výchylka ukazatele  na přístroji zasahuje  do poslední třetiny nebo alespoň do druhé poloviny rozsahu stupnice.

 

Třída přesnosti měřícího přístroje


Očekávanou velikost možné chyby přístroje vyjadřuje jeho třída přesnosti. Je to největší dovolená procentní chyba přístroje, jejíž nepřekročení je garantované výrobcem. Podle velikosti procentní chyby daného měřicího přístroje je pak každé měřidlo přiřazené k jemu odpovídající třídě přesnosti, do níž náleží se svojí ověřenou relativní chybou δp%.


Třídy přesnosti jsou stanovené v procentech, pro označení na přístrojích a v dokumentaci se však třída přesnosti uvádí číselně bez znaku „%“. Podle mezinárodně platných norem jsou mezní hodnoty pro velikost chyby δp%   u jednotlivých tříd přesnosti určeny touto číselnou řadou:


0,050,10,2 0,5 11,5 2,5 5. 


Zavedením tříd přesnosti byla umožněna technická normalizace pro přehlednější a snadnější hodnocení k porovnávání přesnosti přístrojů od různých výrobců i v mezinárodním měřítku.


Celková relativní chyba měření


Předpokládaná největší možná hodnota této celkové chyby měření je dána jako součet absolutních hodnot výsledné relativní chyby měření δ M% , způsobené samotným měřicím přístrojem, a dále největší relativní chyby δm%, způsobené všemi ostatními vlivy jež rušivě působí na správnost výsledku měření: 

δ = |δM%| + |δ m%|

 

Stanovení velikosti změřené hodnoty


U číslicového měřicího přístroje odečítáme potřebný údaj bezprostředně podle číselné hodnoty zobrazené na jeho displeji. Podobně také analogový přístroj, pokud má stupnici označenou ve fyzikálních jednotkách měřené veličiny, umožňuje číst měřenou hodnotu přímo.

Jestliže má univerzální analogový měřicí přístroj přepínatelné rozsahy, jsou na jeho stupnici vyznačeny pouze dílky s jejich očíslováním a výchylku ukazatele odečtenou na stupnici musíme převádět na odpovídající číselný údaj o změřené hodnotě. Pro převod analogové výchylky v dílcích na číselný údaj, vyjádřený v jednotkách měřené veličiny, musí být při měření stanoveny tyto dva údaje:

  • výchylka ukazatele α , vyjádřená počtem dílků na stupnici,

  • konstanta přístroje k, vyjádřená i s příslušnou fyzikální jednotkou jako hodnota měřené veličiny, která připadá na jeden dílek stupnice.

 
Velikost změřené hodnoty pak určíme vynásobením výchylky ukazatele α konstantou přístroje k:


`\text {M} = \text {α} * \text {k}`

Při násobení výchylky α (vyjádřené v dílcích) konstantou (jako hodnotou měřené veličiny připadající na jeden dílek stupnice) se dílky ve výchylce α vykrátí s dílky ze jmenovatele ve zlomku tvořícím konstantu přístroje R/a změřená hodnota potom vyjde se shodnou fyzikální jednotkou jaká je zahrnuta do čitatele v konstantě měřicího přístroje.


Otočná část elektromechanického měřícího ústrojí


Hlavní části elektromechanického ústrojí ve většině analogových měřidel jsou přímo či nepřímo spojené s otočnou hřídelí měřicího ústrojí, u které se nachází:

  • zdroj síly pro měřicí soustavu, pohybující s celým měřicím ústrojím, což je podstatná část měřicí soustavy u každého analogového přístroje,

  • vratné pružiny, působící proti síle vyvolávané měřicí soustavou, které se někdy využívají zároveň i jako přívody určitého malého proudu do pohyblivé části měřicí soustavy, 

  • zařízení, které má utlumovat nežádoucí setrvačné pohyby měřicího ústrojí při rychlých změnách jeho polohy, 

  • ručka ukazatele měřicího ústrojí s protiváhou, 

  • nulový korektor sloužící k nastavení klidové polohy ručky ukazatele na nulový údaj, 

  • aretační zařízení, kterým se znehybňuje otočná část měřicího ústrojí u obzvlášť citlivých měřicích přístrojů během jejich přenášení a podobně, aby se nepoškodilo otočné uložení jejich ústrojí,

  • ložiska hřídele, nebo jiné otočné upevnění měřicího ústrojí.

Mezi těmito jmenovanými součástmi měřicího ústrojí se blíže zaměříme na stručný popis nejrozšířenějších druhů elektromechanických měřicích soustav a dále na používané způsoby tlumení setrvačných pohybů otočného měřicího ústrojí.

 

Měřící soustavy


Podle způsobu převodu měřené elektrické veličiny na sílu pohybující s měřicím ústrojím rozeznáváme různé elektromechanické měřicí soustavy, z nichž nejdůležitější jsou:

  1. Magnetoelektrická měřicí soustava, s permanentním magnetem, v jehož poli je cívka upevněná na otočné hřídeli měřicího ústrojí. Cívkou prochází proud, který způsobuje výchylku měřicího ústrojí silovým účinkem magnetu působícího na proud procházející vodičem vinutí cívky. Tato soustava měří stejnosměrné veličiny.
     

  2. Magnetoelektrická soustava s usměrňovačem, která umožňuje měřit také střídavé veličiny.

  3. Poměrová magnetoelektrická soustava, kde v poli permanentního magnetu jsou dvě navzájem pootočené cívky spojené pevně s hřídelí měřicího ústrojí a zapojené tak, aby silové účinky obou cívek působily proti sobě. Výsledná výchylka měřicího ústrojí odpovídá poměru mezi velikostmi proudů, které procházejí těmito cívkami. Používá se především v ohmmetrech. Jako poměrovou soustavu ji vždy poznáme podle toho, že nepoužívá vratné pružiny.

  4. Feromagnetická (nebo též elektromagnetická) měřicí soustava , jejíž silové působení vzniká buď vtahováním feromagnetického jádra do dutiny v cívce, kterou prochází měřený proud, nebo vzájemným odpuzováním dvou souhlasně magnetovaných feromagnetických plíšků uvnitř cívky elektromagnetu. Patří k historicky nejstarším elektrickým měřicím soustavám. V praxi se hodí pro měření pouze střídavých proudů a napětí vzhledem k tomu, že při měření stejnosměrných veličin vzniká chyba způsobená zbytkovým namagnetováním feromagnetických částí v měřicí soustavě, které se samo zruší jenom při měření střídavých elektrických veličin.

  5. Elektrodynamická měřicí soustava, kde se využívá vzájemného silového elektrodynamického působení mezi cívkami bez feromagnetického jádra, a to mezi jednou cívkou pevnou a druhou pohyblivou, kterými prochází proud. Velikost elektromagnetické síly, jež tím vzniká, je úměrná součinu proudů procházejících oběma cívkami. Soustava umožňuje měřit jak střídavé tak i stejnosměrné veličiny a využívá se pro voltmetry, ampérmetry a zejména pro wattmetry.

  6. Ferodynamická měřicí soustava (je nazývána i jako elektrodynamická soustava se železem), kde je oproti předchozí elektrodynamické soustavě silové působení měřicího ústrojí zvětšené vloženým feromagnetickým jádrem. Vzhledem k magnetování železného jádra při měření (podobně jako je tomu v případě elektromagnetické měřicí soustavy) hodí se jenom pro měření střídavých veličin, a využívá se opět zejména pro střídavé wattmetry.

  7. Indukční měřicí soustava, kde se využívá silového působení střídavých proudů, procházejících nepohyblivými cívkami, na proudy jimi indukované ve vodivé pohyblivé části, například v kotoučku elektroměru. Hodí se pro měření pouze střídavých veličin.

  8. Rezonanční měřicí soustava, která užívá ocelové jazýčky vyladěné mechanicky na určité předem dané kmitočty. Tyto jazýčky se uvádějí do rezonance magnetickým působením střídavého proudu procházejícího pevnou cívkou. Jak vyplývá z popsaného principu, je tato soustava určená pro přístroje k měření kmitočtu střídavého proudu. Dnes je nahradily číslicové kmitočtoměry.

 

Kývání otočeného měřícího ústrojí a způsoby tlumení jeho pohybu


Otočné měřicí ústrojí s ukazatelem má svoji vlastní setrvačnou hmotnost, která spolu s otáčivým momentem vratných pružin způsobuje kývání ručky ukazatele kolem správné výchylky a to po určitou dobu nutnou pro ustálení výchylky. Abychom dosáhli co nejkratší doby ustálení pohybující se ručky, musí být otočné ústrojí vybavené tlumením, které zpomaluje kývání celého ústrojí. 

U přístrojů s pohyblivým ústrojím se používá některý z možných způsobů, jímž může být tlumení kapalinové, magnetické nebo vzduchové.

  1. Kapalinové tlumení je provedeno jako dva soustředné do sebe zasunuté válečky, z nichž jeden je spojený s nosnou konstrukcí měřidla a druhý je připojený ke hřídeli měřicího ústrojí. Mezera mezi válečky je vyplněná silikonovým olejem, jehož viskozita tlumí pohyby celého ústrojí. Kapalinové tlumení se používá jenom ve zvláštních případech, například pro elektromechanické zapisovací přístroje.
     

  2. Magnetické tlumení má v silném poli mezi póly permanentního magnetu umístěné tenké hliníkové tělísko, provedené buď jako plochý kotouček nebo kruhová výseč, nebo jako rámeček, na kterém je navinutá měřicí cívka. Toto tělísko je pevně spojené s hřídelí otočného měřicího ústrojí. Při pohybu otočného ústrojí se v hliníkovém tělísku, nacházejícím se v magnetickém poli, indukují vířivé proudy a ty vytvářejí otáčivý moment, jenž podle Lenzova zákona působí proti příčině svého vzniku, to je vždy proti směru pohybu ručky. Tím se pohyb ústrojí tlumí. Tento způsob se používá hlavně u magnetoelektrických přístrojů a také u jiných měřicích přístrojů opatřených permanentním magnetem (použití je například i ke zkrácení doby pro zastavení dobíhajícího kotoučku počítadla v elektroměru).
     

  3. Vzduchové tlumení je velmi jednoduché. Kývání ručky zpomaluje křidélko z tenkého plíšku, který je spojený s hřídelí otočného ústrojí. Křidélko je uzavřeno ve vzduchové komůrce, aby účinek tlumení vzduchem byl co největší. Pohyb křidélka je zpomalován vlivem odporu vzduchu, který může procházet kolem křidélka jen úzkou štěrbinou mezi stěnou komůrky a křidélkem. Tím se pohyb ústrojí intenzivně tlumí.


Podle velikosti účinku tlumení může být měřicí ústrojí  ve stavu, při kterém je  

  • podtlumené, jestliže účinek tlumení je slabý a měřicí ústrojí zbytečně dlouho kývá,

  • přetlumené, jestliže ústrojí sice příliš nekývá, ale jeho pohyby v průběhu ustálení výchylky jsou zbytečně pomalé, 

  • správně tlumené, to je takové, že kývá jenom málo a doba potřebná k ustálení jeho polohy je minimální. Jedině v tom případě je tlumení v pořádku.

 

Literatura

Vyhláška 50/1978 Sb.

Elektrotechnická měření. Praha: BEN – technická literatura, 2002, 1. vydání. Jméno autora publikace nebylo zveřejněno.