Část C) Odborný výcvik

13. Elektrická zařízení ve zvláštních případech


Prozatímní elektrická zařízení

U elektrických zařízení se předpokládá životnost 25 až 30 let. Jsou však ale případy, že některá elektrická zařízení takovou dobu nepotřebujeme, aby pro provedení těchto elektrických rozvodů nebylo z ekonomického hlediska nutné a výhodné. Taková elektrická zařízení, kde se předpokládá krátká doba trvaní, se nazývají prozatímní zařízení. Mohou se použít u krátkodobých nebo účelových zařízení. Elektrotechnické předpisy však neznají slovo ,,provizorní“, kterým se často v běžné praxi označují elektrická zařízení provedená ,,nouzovým způsobem“.
Elektrotechnické předpisy a požadavky na prozatímní elektrická zařízení kladou na toto zařízení z hlediska provozní spolehlivosti a bezpečnosti stejné požadavky jako na ostatní elektrotechnická zařízení. Proto v praxi platí, že každé elektrické zařízení, tedy i prozatímní, musí být celou dobu schopné bezpečného a spolehlivého provozu.
Prozatímní elektrické zařízení se proto zřizuje u krátkodobých a účelových zařízení a musí být ihned odstraněno nebo nahrazeno definitivním, jakmile zanikl důvod pro jeho zřízení. Za bezpečný stav prozatímního zařízení od jeho vzniku do doby demontáže prozatímního zařízení, jakmile se toto zařízení stane provozně bezúčelným.

Prozatímní elektrická zařízení se dělí na:

  1. prozatímní zařízení na staveništi

  2. prozatímní zařízení v průmyslových a výrobních závodech, na výzkumných, vývojových a podobných pracovištích

  3. prozatímní zařízení na výstavách a při zábavných podnicích (mobilní lunaparky, kolotoče apod.)

  4. prozatímní krátkodobá zařízení (nejdéle na 3 dny)

  5. prozatímní zařízení potřebná pro natáčení filmů a pro televizní přenosy

 
Pro všechny výše uvedené druhy prozatímních elektrických zařízení platí tato obecná ustanovení:

  • zařízení smí zřizovat pouze pracovník s příslušnou elektrotechnickou kvalifikací

  • zařízení musí být opatřeno hlavním vypínačem označeným tabulkou - Hlavní vypínač – v nebezpečí vypni!

  • zařízení se musí v době mimo provoz vypínat

  • je zakázáno zřizovat zařízení v prostředí s nebezpečím výbuchu a v prostředí s nebezpečím požáru

 

13.1. Prozatímní zařízení na staveništi

Staveniště je prostor určený projektem k výstavbě jednoho nebo více objektu, které tvoří stavbu. Ke staveništi však patří i prostory určené pro skládky materiálů. Zemin apod., slouží-li přímo stavbě. Zařízení staveniště jsou objekty a zařízení obvykle dočasné, které v době provádění stavby slouží provozním, sociálním a správním účelům dodavatelů stavby a které se po skončení stavby zpravidla ruší.

Na elektrická prozatímní zařízení na staveništi je ovšem nutný projekt, který musí přihlédnout k celé řadě předpisů a ke konkrétním podmínkám staveniště. Především je nutný projekt připojení k veřejné rozvodné síti. Tento projekt se musí předem projednat s rozvodným energetickým podnikem a jeho závodem, do jehož oblasti působnosti stavba územně patří. Proto musí projekt obsahovat výpočet příkonu dle daných předpisů. Přípojku musíme dimenzovat a jistit podle předpokládaného maximálního odběru během stavby. U malých staveb bývá odběr velmi nepravidelný, ale celkem se stejnou náročností na dodávku elektrické energie.

Prozatímní elektrické zařízení na staveništi se musí zřizovat se zřetelem k druhu místností nebo pracovního prostoru, ke stupni a druhu nebezpečí a podle prostředí, ve kterém bude používáno. Musí se přihlížet i k druhu provozu a ke stupni mechanického namáhání zařízení, ale i ke stupni kvalifikace pracujících. Pro vlastní provedení elektrického zařízení se musejí používat normalizované vodiče, spojovací materiál, armatury, přístroje, spínací řídící a regulační zařízení, která odpovídají prostředí pracoviště. Doporučuje se např. používat lehké ocelové stožáry, vodiče a kabely takových konstrukcí, aby bylo možné jejich opětovné použití po demontáži.

Trasy kabelů uloženými v zemi se volí tak, aby je přejížděly mechanismy a vozidla, pokud nebyla předem provedena patřičná mechanická ochrana kabelů chráničem.


13.2. Druhy prostředí a provedení elektrických zařízení

Prostředí je vlastnost prostoru nebo jeho částí daná ovzduším, látkami, předměty nebo zařízeními, které jsou v prostoru přítomné. Podle vzájemného působení se rozlišují prostředí:

  • obyčejná – která nemají vliv na předpokládanou životnost a provozní spolehlivost elektrických zařízení a na která elektrická zařízení nepůsobí nepříznivě

  • aktivní – která ohrožují spolehlivý a bezpečný chod nebo život elektrických zařízení chladem, teplem, vlhkem, vodou, prachem, chemickou agresivitou látek, chvěním (otřesy), biologickými škůdci apod.; elektrická zařízení v těchto aktivních prostředcích musí být proto provedena tak, aby vlivům prostředí odolávala

  • pasivní – která jsou elektrickými zařízeními ohrožována; v těchto pasivních prostředích musí být elektrická zařízení provedena tak, aby nemohla na prostředí nepříznivě působit; pasivní prostředí dělíme na prostředí s nebezpečím požáru a na prostředí s nebezpečím výbuchu


Ve všech prostředích musí být zajištěno, aby všechna elektrická zařízení byla v případě potřeby (např. při požáru, havárii apod.) možné vypnout a to buď po částech, nebo jako celek. Přitom je nutné si uvědomit, že některá zařízení sloužící k likvidaci požáru nebo havárie (např. havárie větrání, evakuační výtahy, nouzové osvětlení) musí být v provozu i při havárii. Tento druh zařízení musí být napájen za zvláštního obvodu, aby jeho provoz byl možný i po vypnutí všech ostatních elektrických zařízení objektu.