Zmonitorovat formy a podobu spolupráce SŠ a zaměstnavatelů v ČR, navrhnout pro školy i zaměstnavatele dílčí nástroje na podporu vzájemné spolupráce a popsat příklady dobré praxe – to byly hlavní cíle projektu Podpora spolupráce škol a firem se zaměřením na odborné vzdělávání v praxi (zkráceně Pospolu) který v letech 2013 až 2015 realizovalo MŠMT společně s Národním ústavem pro vzdělávání. Výstupy projektu najdete na webu pospolu.rvp.cz, informace o průběhu projektu najdete na projektpospolu.cz
Příklady ze života škol (nejen technických oborů)
Popisují konkrétní zajímavé prvky spolupráce školy a vybraných zaměstnavatelů. Spolupráce je popisována pro praktické vyučování žáků (odborné praxe a výcvik v reálném pracovním prostředí), pro konání profilové části maturitní zkoušky či závěrečné zkoušky v oborech s výučním listem, dále také pro volnočasové aktivity, nábor žáků a pomoc odborníků z praxe ve výuce. Filtrovat příklady je možné podle skupin oborů i konkrétních oborů – například informatika (6x), strojírenství (33x), elektrotechnika (22x), chemie (7x), stavebnictví (16x), doprava a spoje (5x) a dalších 33 ze všech skupin oborů středního vzdělávání.
Popisují konkrétní obsah praxe žáků středních škol u zaměstnavatelů, osvojované dovednosti a znalosti a způsob zpětné vazby od instruktorů z firem pro tyto žáky.. K využívání ECVET se ČR zavázala. NÚV společně s Domem zahraniční spolupráce MŠMT poskytuje prostřednictvím národního týmu ECVET expertů podporu a poradenství školám a předkladatelům projektů mobilit (www.ecvet.cz). Filtrovat jednotky je možné podle skupin oborů i konkrétních oborů – například informatika (5x), strojírenství (18x), elektrotechnika (7x), chemie (8x), stavebnictví (15x) a dalších 12 ze všech skupin oborů středního vzdělávání.
Zajímavé příklady instruktorů, kteří o žáky ve firmách při praxích pečují, najdete ve sborníku CENA POSPOLU pro instruktora ve firmě. Projekt vyvinul také koncepci a metodiku vzdělávání instruktorů, pilotně je ověřil u 9 škol a proškolil 83 instruktorů z firem. Rozhovory s instruktory najdete na www.nuv.cz/pospolu/vzdelavaci-kurzy-pro-instruktory-a-odborniky-z-praxe
Nástroje a vybrané příručky na podporu spolupráce škol a zaměstnavatelů
Poskytuje základní informace o navázání a prohlubování spolupráce ve vzdělávání.
Dostupné na pospolu.rvp.cz/kracime-pospolu a pospolu.rvp.cz/pruvodce-zamestnavatele
K dispozici v PDF: Průvodce, Kráčíme
Nabízí možnost škole evidovat partnerské společnosti, místa na praxi či výcvik, evaluaci proběhlé praxe a statistiku účasti žáků na praxích v reálném prostředí firem.
Adresář obsahuje seznam svazů, cechů, komor a dalších subjektů, které jsou na poli spolupráce škol a firem aktivní. Vybrané subjekty zveřejnili i své profily v katalogu na adrese pospolu.rvp.cz/katalog. V katalogu je možné filtrovat dle skupin oborů i regionů.
K dispozici v PDF: Seznam subjektů (stav 30/10/2015)
Podpora spolupráce středních škol (zejména odborných škol a učilišť) se zaměstnavateli je jedním ze základních požadavků kladených na zřizovatele škol, ale i školy a zaměstnavatele samotné, aby aktivně do vzájemných partnerství vstupovali. Školy mají také povinnost svůj systém spolupráce se sociálními partnery popisovat do svých školních vzdělávacích programů, které vznikají na základě státem stanoveného rámcového vzdělávacího programu.
Informace k tématu spolupráce škol a zaměstnavatelů hledejte na webu pospolu.rvp.cz, registrujte se k odběru novinek k tématu pospolu.rvp.cz/prihlaska-newsletter, své postřehy, náměty, poptávky, nabídky inzerujte zdarma v BURZE Metodického portálu na adrese burza.rvp.cz
Dotazy k tématu lze pokládat pomocí Konzultačního centra NÚV pospolu.rvp.cz/konzultacni-centrum
Kontakty: www.projektpospolu.cz a pospolu.rvp.cz, mail: pospolu.info@nuv.cz
Informace NÚV k tématu spolupráce ve vzdělávání najdete na www.nuv.cz/t/sv