3
Mytí a čištění pleti má velký význam při odstranění špíny, kožního mazu a bakterií z pokožky v rámci pravidelné hygieny. V souvislosti s rozvojem kosmetických přípravků je mytí pleti důležité i při jejich důkladném odstraňování (např. make-up). Při mytí a čištění pleti je vždy nutné brát v úvahu aktuální stav čištěné pleti (její citlivost, zdraví, věk, typ pleti apod.). Zvláštní pozornost by měla být věnována mytí a čištění dětské pokožky, dále suché, citlivé, ale i mastné, akneózní, pokožky ekzematózní a pokožce v určitých lokalitách lidského těla (sliznice apod.).(1)
Mezi hlavní faktory, které ovlivňují mytí a čištění pleti patří:
Základní aktivní látky v mýdlech představují především anionické a amfoterní tenzidy. Z dalších aktivních látek se můžeme setkat především u medicinálních mýdel s antimikrobiálními látkami (např. triclosan), dále např. sírou, dehtem apod. Jako pomocné látky lze v mýdlech najít tuky (především přetučnělá mýdla), emolienty (glycerol), optické zjasňovače (oxid titaničitý), antioxidanty (EDTA), abraziva (pemza, mořské řasy, sušené rostliny, koření), barviva (odolná vůči pH a světlu, např. ultramaríny, organické pigmenty, oxidy železa, oxidy chromu), parfémy (do 1 %).(2)
Klasická mýdla se vyznačují dobrým detergenčním účinkem. Vyrábějí se zmýdelněním olejů a tuků. Výsledkem jsou soli nasycených mastných kyselin = mýdla. pH mýdel se pohybuje v zásadité oblasti (9,5-10,5). Optimální pH pro použití na pokožku bez poškození kožní bariéry je přibližně 5,5. Vysoké pH klasických mýdel způsobuje interakci s proteiny kožního filmu a tím sníženou ochrannou funkci pokožky. Tato skutečnost může vést k iritaci a alergizaci pokožky.(3)
Jedná se o průhledná mýdla, která obsahují glycerol jako humektant snižující vysušující efekt mýdel na pokožku.(2)
Syndety jsou syntetické detergenty (z anglického Synthetic Detergent). Jejich základem jsou syntetické povrchově aktivní látky a jejich výroba nespočívá ve zmýdelnění. Vyznačují se neutrálním nebo slabě kyselým pH, jsou proto na pokožce dobře snášeny (vhodné pro citlivou, dětskou, problematickou pleť). Zároveň na pokožce po použití syndetů nezůstávají rezidua z mýdla. Při nanesení na pokožku se vytváří pěna, která po odstranění zanechává na pokožce pouze zvlhčující složku.(2, 3)
Combary jsou kombinovaná mýdla (z anglického Combined Bars). Jsou složeny z mýdla s přídavkem jiných detergentů případně olejů. Combary čistí pokožku šetrněji než klasická mýdla, avšak účinněji než Syndety.(2)
Pěny, oleje a soli do koupele patří mezi přípravky, které nejsou primárně určené k mytí pokožky.
Pěny do koupele jsou využívané pro relaxaci, oleje k obnově ochranného filmu pokožky a parfemaci, soli nejčastěji k zlepšení pocitu změkčení na pokožce. Základ pěn do koupele tvoří detergenty, stabilizátory pěny, součástí jsou i oleje, hydratační složky, zjasňovače, perlescentní přísady, konzervancia, barviva, parfémy (do 5 %, sledování v teplé vodě).(4)
Oleje do koupele lze rozdělit na pěnivé, rozpustné, dispergovatelné a nedispergovatelné. Pěnivé oleje dobře pění, mají vyšší koncentraci parfému (do 2 %) a obsahují solubilizátory parfémů. Rozpustné oleje do koupele jsou průhledné emulze, které obsahují dostatečné množství tenzidu pro rozpuštění olejových složek prostřednictvím micelární solubilizace. Oproti pěnivým olejům mají pěnivost sníženou, obsahují parfém v koncentraci 3-5 %. Dispergovatelné oleje vytváří po smíchání s vodou v lázni emulzi. Nedispergovatelné (plovoucí) oleje obvykle obsahují velké množství parfému (5-10 %). Vytváří na povrchu lázně souvislou vrstvu, která se natáhne v podobě olejového filmu na pokožku při vynoření se z vody.(5)
Jsou preferované ve formě gelů, obsahují změkčující oleje, gelotvornou složku a emulgátory. Emulgátory zajišťují vznik emulze „in situ“ po aplikaci na kůži. Mohou obsahovat i složky snižující okluzivní efekt na pokožce.(6)
Tyto čističe obsahují mastné alkoholy (např. cetylalkohol, stearylalkohol). Jsou vhodné pro osoby se suchou nebo citlivou pokožkou. Ve složení často zahrnují i emolienty a humektanty, které sníží dráždění pokožky a její vysušení způsobené tenzidy.(2)
Odstraňují make-up, mají čistící a hydratační účinky. Obsahují látky s emolientním a okluzivním účinkem (různé oleje).
Nejčastěji jsou vyráběny ve formě tyčinek, past a gelů. K pokožce jsou šetrnější než detergenty (obsahují jemné tenzidy, tuky, oleje, mastné kyseliny, glycerol).
Pleťové vody mají nejčastěji tonizační účinky, které vedou k uzavření pórů pokožky a vzniku pocitu napětí pokožky. Současně vykazují efekt předběžné hydratace pokožky a chladivý účinek.
Podle obsahu alkoholu a výsledného účinku lze pleťové vody rozdělit do třech základních skupin:(1)
Jedná se o disperze micel (shluky molekul tenzidů) ve vhodném prostředí (nejčastěji voda).
Tenzidy mají hydrofobní a hydrofilní část. Hromadí se na rozmezí dvou vzájemně nemísitelných kapalin (voda – olej), hydrofilní část je orientována k vodě, hydrofobní k oleji. Takto vytváří tenzidy na rozhraní kapalin tenký film. Při překročení tzv. kritické micelární koncentrace tenzidu vytvoří tenzidy shluky (micely). Micely ve svém nitru uzavírají lipofilní látky (nečistoty) a tím dochází k vyčištění pleti.(7)
Obrázek 1: Micela
Zdroj: vlastní
Obličejové masky lze podle účinku rozdělit na:(1)
Účinky obličejových masek v závislosti na typu pleti vyjadřuje následující tabulka:(1)
Aktuální stav pleti | Základní efekty |
Normální pleť + stárnoucí |
Tonizační + regenerační a rehydratační |
Suchá pleť + stárnoucí |
Hydratační a hyperemizující
+ regenerační a rehydratační |
Mastná pleť + stárnoucí |
Adstringentní, antiseborrhoický + regenerační a rehydratační |
Výrazná seborea s projevy akné | Protizánětlivý, antiseborrhoický |
Citlivá pleť s event. rozšířenými cévkami | Zklidňující, protizánětlivý |
Pleť s nepravidelnou pigmentací | Bělící |
Podle složení se obličejové masky mohou dále dělit na:(1)
Obličejové masky by se měly aplikovat na kůži v tenké vrstvě na 15 až 30 minut, v určitých intervalech. Dosaženo je pak „hlubokého“ čištění pórů.
Mezi látky s keratolytickým nebo keratoplastickým účinkem patří např. močovina nebo kyselina salicylová.(1)
Peeling není totožný s hlubokým čištěním. V emulzních nebo gelových základech jsou rozptýlené peelingové složky jako drcené broskvové pecky, mořský písek, pemza apod. Jako složky chemického peelingu se používají různé ovocné kyseliny, kyselina glykolová, mléčná nebo výtažky z rostlin. Ošetření chemickým peelingem je prováděno v kosmetických salonech a je potřeba dbát doporučení vázajících se k jeho použití.
Nejvhodnější je aplikovat přípravek bodově na pleť a poté rozetřít lehkými krouživými pohyby a následně smýt.
Na trhu jsou peelingové přípravky nejčastěji označené jako: „scrub“, „scrub cleanser“.(1)
Mezi jiné peelingové metody patří:
Uplatnění nachází keratolytika, keratoplastika i peelingové složky rovněž jako scruby při striích, akné, použití na kožní skvrny nebo v omlazování pleti.(1)
1. FEŘTEKOVÁ, Vlasta. Kosmetika v teorii a v praxi. 4., aktualiz. vyd. Praha: Maxdorf, 2005. ISBN 80-7345-046-1.
2. MUKHOPADHYAY, Partha. Cleansers and their role in various dermatological disorders. Indian Journal of Dermatology [online]. 2011, 56 (1), 2- [cit. 2016-04-01]. DOI: 10.4103/0019-5154.77542. ISSN 0019-5154. Dostupné z: http://www.e-ijd.org/text.asp?2011/56/1/2/77542
3. POLÁŠKOVÁ, Stanislava. Celoroční péče o dětskou pokožku. Dermatologie pro praxi [online]. 2012, 6 (2), 68-72 [cit. 2016-04-01]. Dostupné z: http://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2012/02/04.pdf
4. TANAKA et al. United States Patent. Bubble bath composition. USA, 1998, patentové číslo 5,733,397.
5. BAREL, A, Marc PAYE a Howard I MAIBACH. Handbook of cosmetic science and technology. Fourth edition. Boca Raton: Taylor & Francis, 2014. ISBN 9781842145647.
6. LADEN, Karl a Harry BRAND. Anhydrous skin cleaners. US20030211062 A1. 2003. Patent.
7. CHALABALA, Milan.Technologie léků: galenika. 2., přeprac. a dopl. vyd. Praha: Galén, c2001. ISBN 80-7262-128-9.