4
Suchá pleť působí při prvním pohledu hrubě a napjatě vdůsledku neschopnosti regulovat hydrataci. Hydratace pokožky musí být za normálních okolností přiměřená, nadměrná i nedostatečná hydratace vede k nepříznivým projevům na pokožce. Suchá pleť je v mnoha případech i citlivá až hypersenzitivní!
Samotná hydratace je jednoduchá, složité je ovšem docílení optimální hydratace a její udržení. Nadměrná hydratace vede k hyperhydrataci pokožky, jejímu bobtnání a následnému rozpadu a olupování zbobtnalých vrstev. K hyperhydrataci může dojít i po aplikaci okluzivních přípravků (např. vazelína), kdy se pod zevní bariérou tvořenou přípravkem hromadí pot a vlhkost vylučovaná povrchem kůže.(1, 2)
Obrázek 1: Odpařování vody z pokožky – pokožka bez a s okluzivním přípravkem
Při sníženému obsahu vody v epidermis dochází k olupování a odlučování nejvrchnějších vrstev pokožky ve formě šupinek (= deskvamace), pokud pleť dále ztrácí svůj obsah vody, stává se z ní velmi suchá charakteristická šupinami, prasklinami a vysokým napětím. Snazší odpařování vlhkosti je způsobeno narušenou přirozenou bariérovou funkcí kůže ovlivněné působením různorodých faktorů. Je nutné brát v úvahu, že je bariéra pokožky tvořena lipidy. Pokud tedy bude pokožka ztrácet přirozené lipidy, bude se rovněž stávat suchou.(1, 2)
Obrázek 2: Suchá pleť
K narušení správné funkce kožní bariéry přispívá několik faktorů vnějších i vnitřních.(2)
Při péči o suchou pleť je potřeba dbát na šetrné mytí a čištění pleti. Koupání je vhodné v teplé, avšak nikoliv horké vodě za použití neparfémovaných mýdel (zabránění dráždění suché citlivé pokožky), nejlépe s olejovými přísadami (obnova lipidů kožní bariéry). Po koupeli nebo očistě pleti je vhodné ošetřit pokožku zvlhčujícím nebo změkčujícím krémem. Osoby se suchou pletí by se měly vyhýbat některým typům kosmetických přípravků, jako jsou např. scruby, tonika, adstringentní přípravky, ale i barvy na vlasy. Pozornost by měla být věnována i nevhodným léčivům (např. benzoylperoxid).
Přípravky určené k péči o suchou pleť převážně působí na principu zajištění a udržení hydratace pokožky. Mezi aktivní látky využívané v těchto přípravcích patří humektanty, emolienty a okluziva.
Humektanty působí na principu přivedení vody ze škáry (dermis) do pokožky (epidermis). Nejčastěji se jako humektanty využívají glycerol, močovina, kyselina hyaluronová, sorbitol nebo propylen- a butylenglykol.(3)
Okluziva zabraňují odpařování vody z pokožky (na povrchu pokožky vytvoří film). Používají se minerální oleje, dimetikon (silikonový olej), lanolin nebo bambucké máslo.(3) Emoliencia vyplňují místo mezi korneocyty, které jsou v procesu odlupování. Výsledkem je hladký a jemný povrch pokožky. Jako emoliencia se využívají deriváty lanolinu nebo nejrůznější oleje.(4)
1. FEŘTEKOVÁ, Vlasta. Kosmetika v teorii a v praxi. 4., aktualiz. vyd. Praha: Maxdorf, 2005. ISBN 80-7345-046-1.
2 Eucerin: Suchá a velmi suchá pleť obličeje [online]. 2016 [cit. 2016-03-30]. Dostupné z: http://www.eucerin.cz/indikace/sucha-plet/sucha-a-velmi-sucha-plet-obliceje
3. About Health: What Are Humectants? [online]. 2016 [cit.2016-03-30]. Dostupné z: http://dermatology.about.com/od/glossaryh/g/humectant.htm
4. About Health: What Are Emmolients in Skincare? [online]. 2016 [cit. 2016-03-30]. Dostupné z: http://dermatology.about.com/od/glossarye/g/emollient.htm