01

Konstrukční spoje, lepení, spojovací prostředky

Konstrukční spoje rozdělujeme podle použitých spojovacích prostředků na:

  • spoje nelepené – jsou rozebíratelné (hřebíky, sponky, šrouby, vruty, spojovací kování)
  • spoje lepené – vytvořené buď pouhým lepidlem, nebo pomocí dalších vložených prvků (kolíky, pera, lamely, apod.). Jsou nerozebíratelné.

Podle způsobu spojování:

  • spoje plošné – rozšíření, nebo prodloužení materiálu;
  • spoje rámové – rohové a středové spojení vlysů;
  • rohové a středové spoje plošných dílců – spojování dílců z konstrukčních desek. 

1.1. Nelepené spoje


1.1.1. Spojování hřebíky

V truhlářské výrobě se hřebíky používají k připevňování zad skříněk, den zásuvek, ke zpevnění některých konstrukčních spojů, apod. 


1.1.2. Spojování sponkami

Sponky se používají k připevňování tenkých konstrukčních desek (např. zad skříní), ke zpevnění rohových spojů rámů (např. malé rámečky spojené na pokos, rámy plných hladkých dveří) apod.


1.1.3. Spojování vruty

Vruty se používají k připevňování dřevěných součástí (např. čel zásuvek, zad skříní, lišt pod police), ale hlavně k připevňování různých druhů kování (závěsů, zámků, úchytek, atd.). 

1.1.4. Spojení šrouby


Šrouby se v truhlářské výrobě používají ke speciálním účelům pro demontovatelné spoje. Tyto spoje nábytku se používají ve stále větší míře. 


Jednodílné spojovací šrouby (Confirmat) jsou speciální šrouby na spojování korpusových dílců a skříní (obr. 1).


Obr. 1 Confirmat


Šrouby s válcovou maticí slouží např.ke spojení dna a půdy s boky skříně a nohy stolu s luby (obr. 2).


Obr. 2 Šroub s válcovou maticí


Spojovací šrouby dvoudílné se používají ke spojení skříňkových korpusů do sestavy.

Kombinované vruty a šrouby se uplatňují při spojování noh menších stolků se stolovou deskou, noh s rámem tvořícím základ lůžkového nábytku, apod. 


1.2. Lepené spoje

Konstrukčním lepením rozumíme lepení masívů, lepení dýh a montážní lepení. K lepení konstrukčních spojů se používají montážní lepidla, zejména glutinová, disperzní polyvinylacetátová (PVAc) a močovinoformaldehydová (UF).

Technologie lepení se skládá z těchto fází:

  • příprava materiálu k lepení,
  • příprava lepidel a lepících směsí,
  • nanášení lepidel a lepících směsí,
  • lepení (lisování) souborů v lisech,
  • klimatizace po lepení. 

PUR Prepolymer
PUR Prepolymer lepidlo pro všeobecné lepení měkkých, tvrdých a tropických dřevin. Rovněž vhodné pro lepení různých materiálů a jejich kombinací, např. výrobků minerální kámen, kov, vláknitý cement, sádrokarton, PU-pěny a mnoho dalších.

  • oblast použití
  • konstrukční lepení měkkého dřeva
  • konstrukční lepení modřín
  • konstrukční lepení tvrdého a tropického dřeva
  • plošné lepení sandwichů z LTD, DTD a MDF
  • plošné lepení HPL/CPL na DTD MDF
  • tvarování dýh lepením jednotlivých vrstev na sebe
  • lepení pěnového polystyrenu

Lisování dílů: Proces vytvrzování má probíhat pod tlakem, který zaručuje dostatečný kontakt lepené plochy. Lisovací plochy proti vytékajícímu lepidlu chránit silikonovým papírem. Požadovaný tlak je závislý na druhu a velikosti dílce. Při vrstvovém lepení dřeva, popř. lepení spár dodržet minimální lisovací tlak 0,6 MPa. Čím intenzivněji probíhá vytvrzování pod tlakem, tím vyšší je následná zatížitelnost


Epoxidová lepidla
mají všeobecně po svém vytvrzení vynikající odolnost lepeného spoje ve vlhku, při mechanickém namáhání i při vysokých či naopak nízkých teplotách. Proto nacházejí své uplatnění v celé řadě výrobků. Je možné s nimi lepit dřevo, sklolaminát, kovy a v neposlední řadě i plasty (ABS, PE, PS). Používají hlavně při výrobě sportovních potřeb (lyže, hokejky, snowboardy, luky), stavbě lodí nebo všeobecném strojírenství.



Obr. 3 
Spojení na kolíky


1.2.1. Spojování kolíky

Spojování kolíky patří k nejčastějším způsobům konstrukčního spojování ve výrobě nábytku. Kolíky se vyrábějí z tvrdého dřeva, hlavně bukového. Lepidlo se nanáší do vyvrtaného otvoru. Aby plochy na sebe těsně dosedly, musí být otvory pro kolíky na každé straně o 1 mm hlubší, než je délka kolíku. Průměr kolíku se volí podle tloušťky spojovaných materiálů (obr. 3).


1.2.2. Spojování vloženými pery

Vložená pera se v nábytkářské výrobě používají méně než kolíky. Pero se zhotovuje nejčastěji z překližky. (obr. 4a). Viditelné pero pro spojování obkladů také z masivního dřeva.


Obr. 4a


Lamely (lamelová pera)
Lamely mají oválný tvar. Zhotovují se obvykle z překližky v různých velikostech. Používají se k plošnému i rohovému spojení (obr. 4b).


Obr. 4b


Plošné spoje

Plošnými spoji rozumíme spojování materiálů vedle sebe, v jedné rovině.



Rozšiřovací spoje

Chceme-li docílit široké plochy masivního dřeva, spojujeme užší přířezy na šířku vedle sebe.Konstrukční spoje používané k rozšíření plochy mohou být lepené nebo nelepené. Nelepené rozšiřovací spoje se používají například při obkládání stěn a stropů a při výrobě nelepených lanovkových středů. Přířezy obkladů se vzájemně spojují nejčastěji na pero a drážku, mohou se spojovat i na polodrážku. V hloubce drážky se rovněž nechává technologická spára. Lepené rozšiřovací spoje se používají například při výrobě spárovek, biodesek a lepených lanovkových středů.

Spárování, výroba spárovek
Spárovka je konstrukční deska vyrobená slepením užších přířezů jehličnatého nebo listnatého řeziva na šířku. Je vyrobená z masivního dřeva, proto si zachovává jeho příznivé nepříznivé fyzikální a mechanické vlastnosti.


Přířezy se mohou lepit :

  • na tupou spáru: spojení se používá u spárovek určených na korpusové dílce, dveřní zárubně, prahy, výplně rámů;
  • na profilovou spáru: používá se na stolní desky, schody, apod., tedy tam, kde je spoj více namáhán a je vyžadovaná jeho vysoká pevnost.
  • na pero a drážku, na vložené pero: konstrukce je stejná jako u nelepených spojů. Používé se stejně jako profilová spára (obr. 5).
  • na kolíky: kolíky zpevňují tupou spáru. Používají se u širších přířezů.

Obr. 5 Spojení na pero a drážku; na vložené pero


Prodlužovací spoje

Používají se pro nastavování vlysů na délku při výrobě tzv. nekonečného vlysu. Nastavený vlys má asi 90–95 % pevnosti nenastaveného vlysu. Do míst prodlužovacích spojů nesmí být osazováno kování, ani zhotovovány rohové spoje rámů. 


1.3. Rámy, druhy rámů

Rámy plní funkci výtvarnou i konstrukční. Vlastní konstrukci rámu tvoří sestava vlysů, spojených různými konstrukčními spoji do obvodově uzavřených tvarů, nejčastěji pravoúhlých. 


Rámové spoje
Rámové spoje dělíme podle umístění v rámu na rohové a středové.

Rohové spoje vznikají spojením konců obvodových vlysů. Konce vlysů se mohou k sobě spojovat:

  • na tupo,
  • na čep a rozpor (obr. 6),
  • na čep a dlab,
  • na kolíky (obr. 7),
  • přeplátováním,
  • na pokos.

Středové spoje se uplatňují při spojování příček s obvodovými vlysy rámu, nebo při vzájemném spojování příček. Nejčastěji se spojují:

  • zadlabanými čepy,
  • kolíky,
  • středové přeplátování (u větších dílců dřevěných konstrukcí).

Rohové a středové spoje plošných dílců z masivního dřeva.

Nejčastějším způsobem spojování plošných dílců je spojení na ozuby, používá se také svlakový spoj a v menší míře spojení na pero a drážku.


Obr. 6 Čep a rozpor

Obr. 7 Na kolíky


Obr. 8


1.4. Spojení na ozuby

Je to jeden z nejstarších truhlářských spojů (obr. 9). Přesně a kvalitně provedené ozuby působí jako dekorativní prvek. Ozuby jsou samosvorné spoje, při spojování se nemusí stahovat ve stahovacím přípravku. Podle tvaru ozubů rozlišujeme ozuby rybinové a přímé.


Obr. 9 Výroba

  1. Rybinové ozuby (obr. 10) jsou z obou stran zešikmené. Zešikmení je 75–80 º. Podle viditelnosti na výrobku se člení na otevřené, polokryté a celokryté.

  2. Obr. 10 Rybinové ozuby: a) otevřené, b) polokryté, c) celokryté


  3. Sdružené čepy (přímé ozuby) (obr. 11) jsou otevřené, tj. viditelné z obou stran.

  4. Obr. 11 Sdružené čepy – rohové a středové

Obr. 12


1.5. Spojení na svlak

Svlakové spoje se používají u desek z masivního dřeva jako rohové i středové spoje a především ke zpevňování spárovek a jejich zajištění proti borcení (obr. 13). 


Obr. 13 Svlaky


Spojení na pero a drážku

Spojení na pero a drážku je méně pevné než spojení na ozuby. Používá se při výrobě zásuvek, regálů, případně zárubní.


1.6. Rohové a středové spoje plošných dílců z velkoplošných konstrukčních desek

Velkoplošnými konstrukčními deskami rozumíme materiály překližované nebo aglomerované. V nábytkářské výrobě se podle typu nábytku vyskytují spoje rozebíratelné a nerozebíratelné.


Rozebíratelné spoje
Používají se u montážního dílcového nábytku.Používají se především různé typy exentrických spojek, šrouby se zápustnou hlavou či závrtnou maticí (obr. 14), šrouby s válečkovou maticí, spojovací šrouby, spojovací úhelníky, atd.


Obr. 14 Rozebíratelné spoje


Nerozebíratelné spoje

K nejpoužívanějším způsobům nerozebíratelného spojování nábytku patří kolíkové spoje. Kolíky se používají k rohovým i středovým spojům. Mohou být umístěny svisle i vodorovně. Pro dosažení požadované pevnosti spoje je důležitá správná volba velikosti kolíků a jejich vzdálenost od sebe. Průměr kolíku se volí podle tloušťky spojovaných desek. Při tloušťce materiálu do 16 mm stačí kolíky o průměru 6 mm, do 20 mm se používají kolíky o průměru 8 mm a pro spojování tlustších materiálů slouží kolíky o průměru 10 mm. Vzdálenost os, tj. rozteč otvorů pro kolíky je při ručním provádění spoje 100–200 mm, při strojním vrtání je rozteč daná vzdáleností os vrtacích vřeten, která je 32 mm. Vzdálenost os vřeten je tedy rovna násobkům 32 mm dle rozměrů konstrukčních desek.