04

Práce s ručními mechanizovanými nástroji

Ruční stroje
Pro usnadnění práce se místo ručního nářadí často používají ruční stroje. Ty umožňují rychlejší a mnohem preciznější práci. Pro svou malou hmotnost se hodí také zejména pro stavební a montážní práce. Třískové ruční stroje musí být vybaveny zařízením pro odsávání a jsou připojeny na malé mobilní odsávače…

Obr. 1


4.1. Ruční kotoučové a přímočaré pily

Ruční kotoučové pily slouží především ke zkracování prken, fošen a pro přiřezávání různých dřevěných materiálů a jiných deskových materiálů… Pilový list přímo spojený s hnacím motorem je nad rovinou opěry zcela zakrytý. Na spodní straně se nachází výkyvný kryt, který se při najetí na obrobek automaticky odklopí dozadu a po dokončení řezu pilový list opět zakryje. Od hloubky řezu 18 mm musí být ruční kotoučové pily vybaveny rozvíracím klínem. Ten smí být pro neprůběžné řezy uložen i pružně. Jeho vzdálenost od oběžné kružnice břitů nesmí překročit 5 mm. Pro výrobu různých řezných hran může být opěrný stůl nastaven šikmo a upraven na hloubku obroubku. Řezy mohou být prováděny podle pravítka namontovaného na krytu, podle dorazové lišty nebo podle rysu. Pomocí přídavných zařízení je možná přestavba ruční kotoučové pily na malou, přenosnou stolní kotoučovou pilu.

Vyřezávací kotoučová pila se používá pro vyřezávání, tzn. pro řezání výřezů uvnitř obrobku. Pilový list lze po uvolnění zablokování spustit proti obrobku, přičemž hloubka řezu je pevně nastavena…

Pro obrábění různých materiálů jsou k dostání pilové kotouče s odpovídajícími tvary zubů buď z nástrojové oceli, nebo s břity ze slinutých karbidů. S ručními kotoučovými pilami je třeba pracovat velmi opatrně. Může totiž dojít snadno k poranění nebo při neopatrné manipulaci k porušení přívodního elektrického kabelu.


Ruční přímočaré pily (kmitavé)

Přímočaré pily se používají pro přímé a zakřivené řezy masivního dřeva, dřevěných materiálů, plastů a neželezných kovů… Rotační pohyb hnacího motoru je převeden na přímočarý pohyb pilového kotouče tam a zpět. Navíc k pracovnímu zdvihu pilového listu provádějí některé stroje kyvný pohyb listu dopředu. To usnadňuje posuv v silnějších materiálech. Jako opěra při obrábění pevně přitlačí k obrobku. Podle použitého materiálu mohou být do upínacího zařízení upnuty pilové listy různých šířek… S přímočarými pilami lze provádět pomocí pravítka rovnoběžné řezy a pole rysu nebo šablony také zakřivené řezy. Do deskových materiálů lze provádět i vnitřní výřezy po předvrtání.

Obr. 2


4.2. Ruční hoblíky

S ručními hoblíky se hoblují především rovné plochy nebo hrany masivního dřeva a polodrážky do masivního dřeva… Ruční hoblíky se používají převážně k přesnému lícování přímo na staveništi při výrobě dřevostaveb.

V krytu stroje je umístěn hnací motor a nožová hřídel. Dvě poloviny stolu před a za nožovou hřídelí slouží jako pracovní opěra. Pro nastavování tloušťky třísky může být otočným a vodícím knoflíkem vysunut nebo zasunut přední stůl. Pro přesné obrábění je stroj vybaven nastavitelným a otočným pravítkem. Třísky jsou odsávány otvorem pro odvod třísek umístěným na straně. Nožová hřídel je kryta otočným krytem a uvolní se až po najetí na obrobek, po ukončení obrábění se silou pružiny opět zakryje. Ruční hoblíky se smějí odložit na podložku až tehdy, když je nožová hřídel v klidu.

Speciálním druhem ručního hoblíku je zarovnávací ruční hoblík… S ním lze zarovnávat hrany z masivního dřeva nalepené a deskových materiálech. Nožová hřídel je uložena ze strany od opěrné plochy. To umožňuje zarovnání všech stran olepeného obrobku při jedné pracovní operaci.

Obr. 3

4.3. Ruční frézky

S ručními frézkami se provádějí následující práce:

  • frézování žlábků, svlaků a drážek,
  • frézování profilů na rovných, vypouklých nebo vydutých obrobcích
  • zadlabání kování
  • zarovnávací frézování nákližků, krycích a hranových dýh
  • kopírovací frézování za pomoci šablony.

V tělesu stroje se nachází hnací motor a přímo s ním spojené pracovní vřeteno s upínacím pouzdrem nástroje (sklíčidlem)… Přes sloupkové vedení je výškově nastavitelné dorazy a pravítka, takže lze obrábět rovné obrobky rovnoběžně s hranami.

Pro obrábění zakřivených obrobků mohou být použity nástroje, na kterých je buď upevněn kopírovací kroužek v kuličkovém ložisku, nebo kopírovací čep… Ruční frézky se vyrábějí s různými výkony motoru a regulovatelnými otáčkami. Nástroje se do frézky upevní stopkou. K tomuto účelu je k dispozici množství různě tvarovaných fréz, většinou s břity ze slinutých karbidů. Nástroje s průměrem frézy větším než 16 mm, podléhají co se týče konstrukce a přesahu břitů, předpisům pro nástroje pro ruční posuv (BG-test). Třísky jsou odsávány pomocí vhodného zachycovacího zařízení rovnou na místě vzniku.

Obr. 4

Aby se omezily výměny součástek, jsou ruční frézky vyráběny v mnoha provedeních. Rozlišujeme např. univerzální ruční horní frézky, frézky pro obrábění hran a frézky pro odstraňování tmelu a zbytků skla z okenních rámů. Konstrukčně odlišné jsou lamelové drážkovací frézky. Úhlově poháněná drážková fréza je z tělesa stroje posouvána proti obrobku. Po frézování zaujme pomocí síly pružiny výchozí zakrytou polohu v tělesu stroje. Vzniklé drážky se využívají zejména k lamelovým spojům nebo při použití kónické kotoučové frézy k opravám smolníků.

Obr. 5


4.4. Ruční vrtačky

S ručními vrtačkami se vytvářejí montážní otvory hlavně do masivního dřeva, dřevěných materiálů, plastů, kovů, zdí a betonu… Uvnitř staveb se používají menší a ovladatelnější, často dokonce akumulátorové vrtačky. U některých lze elektronickou regulaci přizpůsobit rychlost vrtání danému materiálu. Vrtací šroubováky mají navíc přepólovatelné motory tak, aby se daly jak zašroubovávat, tak i vyšroubovávat šrouby a vruty. Příklepové vrtačky jsou vyráběny většinou v těžším provedení a mají dva chody a připojitelné příklepové zařízení, takže lze s nimi vrtat i do zdiva a do betonu. U vrtavcích kladiv je rotační pohyb spojen s pneumatickým pohybem kladiva. Tak lze bez velkých nároků na sílu vrtat i tvrdý beton. Pohyb kladiva lze při vrtání do porézních nebo citlivých materiálů vypnout. U některých strojů lze vypnout i rotační pohyb, takže se mohou provádět čistě dlabací práce. Pro použití na stavbách jsou vhodné zejména vrtáky osazené slinutými karbidy.

Obr. 6


4.5. Ruční brusky

 S ručními bruskami se brousí masivní dřevo, dřevěné materiály, plasty a kovy.

Existují:

  • ruční pásové brusky
  • vibrační a trojúhelníkové brusky
  • brusky s talířovým kotoučem a rotační brusky
  • úhlové brusky
  • excentrické brusky

S ruční pásovou bruskou se brousí větší plochy s větším úběrem materiálu. Přes dvě vodící kladky vede nekonečný brusný pás. Pracovní podložka mezi kladkami je spojená s tělesem stroje. Na jedné straně stroje je zakončena v jedné rovině s brusným pásem, takže lze obrábět i drážky. Vznikající brusný prach je odsáván hrdlem na tělese stroje.

Po montáži přídavného rámu může být bruska využívána jako pevný stroj. Pak lze obrábět i menší nebo užší obrobky… Tento stroj je vhodný hlavně na broušení boků hran. Obtížně se s ním však kvalitně obrousí dýhovaná plocha. S vibrační bruskou se provádí většinou jemné broušení a broušení laků… Hnací motor je s brusným stolem spojen excentrickou spojkou. Tak vzniká brusný pohyb, při kterém se spojuje přímočarý a rotační pohyb. Pravoúhlá konstrukce plazu umožňuje dobře brousit vnitřní hrany. Vibrační brusky musí být vybaveny přípoji pro odsávání prachu. Na stejném pracovním principu spočívají rovněž trojúhelníkové 25 brusky, jejichž speciální tvar plazu je vhodný především pro těžko přístupná místa a vnitřní rohy.

U brusky s talířovým kotoučem je hnací motor spojen úhlovým pohonem s rotujícím brusným kotoučem, který je obložen brusným papírem. Rotačním pohybem se dosahuje vysokého pracovního výkonu. Používá se k odstraňování starých nátěrů a zbytků laku. Brusný pohyb a vysoký otěr neumožňuje dosáhnout rovných broušených ploch. Tato nevýhoda je u rotačních brusek kompenzována tím, že je rotační pohyb spojen s excentrickým pohybem… Tak lze dosáhnout vysoké jakosti povrchu při dobrém otěru. Úhlové brusky mohou být vybaveny brusným nebo leštícím nástavcem. Silnější hnací pohon umožňuje bez přetížení stroje provádět i náročnější brusné a leštící práce.

Obr. 7


Obr. 8


Bezpečnostní předpisy pro ruční stroje
Ruční stroje musí být nastaveny tak, aby bylo možné rychlé vypnutí bez nutnosti puštění držadla Z ruky s smějí odložit pouze v klidovém stavu Nebezpečné jsou zejména elektrické přívodní kabely. Ty musí být stejně jako bezpečnostní zařízení, která jsou k dispozici, pravidelně kontrolovány, zda nejsou poškozeny Při výměně nástrojů je třeba vždy bezpodmínečně odpojit ruční stroje ze sítě Při práci s elektricky poháněnými ručními stroji musí být pracoviště suché s těmito stroji se nesmí pracovat za deště a mlhy Ruční stroje smějí být zapínány a vypínány pouze spínačem stroje Před započetím práce je třeba dostatečně zajistit obrobky před sklouznutím nebo otočením. I menší ruční stroje mohou při nesprávném použití nebo pracovní poloze způsobit těžká zranění. Tomu lze zabránit zodpovědnou manipulací s ručními stroji. 


Obr. 9


Excentrické brusky
označované také jako brusky orbitální jsou nejlepším řešením při broušení větších ploch. Excentrická bruska v sobě kombinuje vibrační - excentrický pohyb brusné desky, která se ještě při pohybu volně otáčí. Díky tomuto nedochází k nepříjemným zábrusům vznikajicím u vibračních brusek. Excentrická bruska je osazena brusnou deskou kruhového tvaru odtud také název brusný talíř. Povrch brusného talíře je opatřen suchým zipem pro upnutí brusných výseků. V brusném talíři jsou otvory pro odsávání prachu při broušení. Brousit lze od nejhrubších zrnitostí až po jemné broušení barev a laků.
Excentrická bruska má větší úběr materiálu než vibrační. Nedostanete se s ní ale do rohu. Na to musíte zvolit jiný nástroj, například vibrační delta brusku. U excentrické brusky se kombinují dva pohyby: drobné otáčení kolem osy v průměru kolem pěti milimetrů (vibrace) s otáčivým pohybem celé brusné plochy. Aby se na broušeném materiálu nevytvářely kruhové stopy, je otáčivý pohyb mírně vyosený, zhruba 2,5–3 milimetry. Proto se brusky nazývají excentrické. Hlavní výhodu excentrické brusky je, že na rozdíl od běžné vibrační nejsou vidět drobné stopy po broušení. Právě kombinace obou pohybů je schopná vytvořit naprosto hladký povrch.


Pozn.: většina popisovaných ručních strojků má v současné době nástavce pro odsávání, čímž se zvyšuje bezpečnost a hygiena práce a současně se snižuje opotřebení nástrojů, eventuálně brusných pásů.