Učební text pro obor Malíř a lakýrník, 2. ročník

07

Ošetření pracovních pomůcek a nářadí

Jen s dobrým a správně ošetřovaným nářadím a pomůckami můžeme dosáhnout výtečných pracovních výsledků, hospodárnosti i vyšší produktivity práce. Ošetřování a skladování nářadí, pomůcek a zařízení věnujeme soustavnou pozornost.

  • Štětce odprašovací uchováváme v suchu a čistotě. Občas je vymyjeme v mýdlové a ještě v čisté vodě, necháme důkladně vyschnout.
  • Štětce louhované po skončené práci vytřeme a vypereme v octové vodě. Tím zneutralizujeme žíravost louhu.
  • Štětce od rychleschnoucích nátěrových hmot, např. nitrocelulózových, lihových a jiných nenecháme ztvrdnout. Ihned je vymyjeme v ředidle, potom ve vlažné mýdlové vodě a nakonec v čisté vodě. Necháme volně vyschnout.
  • Štětce od olejových nátěrových hmot krátkodobě ošetříme:

    1. Štětce od fermežových barev po práci vytřeme a uložíme, např. přes noc v čisté vodě Ponoříme jen štětiny. Před začátkem práce vodu ze štětce vytřeme o hranu stěrky a štětiny pro pracujeme v barvě. 

    2. Štětce od laků a emailů po práci vytřeme a uchováme ponořeny ve fermežovém trenku (směs fermeže s olejovým ředidlem v poměru 1:3). K tomu je vhodná nádoba s víkem a drátem pro zavěšení štětců. Štětce oddělíme podle užitého materiálu a odstínu. Před zahájením práce štětce opět vytřeme.

Obr. 1 Uložení štětců

Nádoba na ošetření štětců do barvy
1 – plechová nádoba, 2 – přehrada, 3 – drátěná vložka, 4 – výsuvná část k čištění, 5 – hladina vody

Nádoba k ošetření štětců lakovacích
1 – plechová nádoba, 2 – přehrada, 3 – drát pro zavěšení štětců, 4 – hladina roztoku


Po definitivním ukončení práce štětce od barev, emailů a laků důkladně vymyjeme v příslušném ředidle, potom v mýdlové a čisté vodě a necháme vyschnout.

  • Štětce od syntetických nátěrových hmot pomaluschnoucích ošetříme podobně jako štětce od olejových nátěrových hmot. Štětce od rychle schnoucích nebo tvrdnoucích nátěrových hmot po práci ihned vymyjeme      v příslušném ředidle. Štětce od novodobých nátěrových hmot obvykle po práci ihned vymyjeme v ředidle.
  • Nanášecí válečky můžeme ošetřit jako štětce. Po definitivním ukončení práce je vypereme v příslušném ředidle nebo v přípravku na čištění štětců, potom v čisté vodě a necháme zavěšeny vyschnout. U nanášecích válečků je rozhodující, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Některým druhům silná rozpouštědla vadí, ničí je (viz doporučení výrobce)
  • Stěrky zbavíme zaschlého tmelu seškrabáním a umytím pomocí hadříku namočeného v ředidle. Stěrky skladujeme v suchu.
  • Stříkací pistole jsou drahé, proto jim věnujeme mimořádnou pozornost jak při práci, tak při údržbě a skladování. Po skončení stříkání z nádobky vylijeme zbytek nátěrové hmoty a nádobku vypláchneme příslušným ředidlem. Potom nádobku částečně naplníme ředidlem a pistoli několikrát prostříkneme, aby se pročistily všechny části od nátěrové hmoty. Nakonec dostupná místa vytřeme dosucha hadrem a pistoli vhodně uschováme.
  • Nanášecí rukavici ošetříme stejným způsobem jako nanášecí váleček.

  • Ostatní nářadí, pomůcky a zařízení uložíme v suchu, čistotě a organizovaně, abychom měli o všech věcech přehled. Vyřazené nářadí a zařízení ve skladu neuchováváme.


Kontrolní otázky

  1. Jaký je význam nátěrů?
  2. Vyjmenujte nářadí a pomůcky pro natěračské práce.
  3. Jak rozdělujeme natěračské štětce dle použití?
  4. Co víte o brusných prostředcích?
  5. Vyjmenujte stříkací pistole dle konstrukce přívodu nátěrové hmoty.
  6. Jak se ošetří štětce po ukončení natěračské práce?