Učební text pro obor Malíř a lakýrník, 2. ročník

13

Nátěry kovů

Nátěry chrání kovy proti přístupu látek podporujících vznik koroze a současně svou barevností vytvářejí vhodný doplněk prostředí, ve kterém se předměty nacházejí.
Nátěry kovů, obzvláště vnější, musí být dostatečně pružné, aby se mohly v létě i v zimě přizpůsobovat objemovým změnám bez porušení svojí celistvosti. V současné době je doporučováno mnoho novodobých nátěrových hmot. Platí zásada, že nátěrové hmoty je nutné volit tak, aby vyhovovaly především  z hlediska odolnosti vůči vlivům prostředí (např. povětrnosti, chemickým vlivům apod.). Dále přihlížíme k tomu, na jaký předmět (členěnou konstrukci, vrata, střešní krytinu apod.) a jakým způsobem mohou být nanášeny.

13.1. Příprava povrchu před nátěrem

Nečistoty na povrchu kovové konstrukce můžeme rozdělit na:

  1. Nečistoty ulpívající na povrchu
    • mastnoty, prach, zbytky po broušení ve výrobě a po montáži, vápno, malta apod.
  2. Nečistoty vázané k povrchu chemicky
    • koroze, jenž vznikají rozkladem povrchu vlivem vnějšího prostředí
    • okuje  vznikající při tepelném zpracování kovů

Neodstraněná zkorodovaná vrstva má schopnost pod nátěrem pokračovat v korozním procesu a být nepříznivým faktorem pro trvanlivost nátěru. Neodstraněné okuje bývají rovněž příčinou porušení nátěru. Jsou křehké a později se odlupují  i s nátěrovou vrstvou.


13.1.1. Způsoby odstranění nečistot

  • Odmašťováním
  • Odrezováním

Zvýšenou pozornost musíme věnovat různým spojům (svárům, šroubení apod.), kde se nejvíce udržuje vlhkost, usazují nečistoty a tím vzniká koroze.

13.2. Mechanizace úprav povrchu ve strojírenských závodech

  • Odmašťování:
  1. Proces probíhá v zahřívaných vanách, kde jsou vysoce účinné odmašťovací prostředky nebo v postřikovacích kabinách (tryskami proudí odmašťovací emulze, pára, proud vody o vysokém tlaku apod.).

  2. Plamenem v automatizovaných linkách.
  • Odrezování:
  1. Odrezovacími pistolemi pomocí stlačeného vzduchu a rotačními ocelovými kartáči nebo pneumatickými oklepávačí.

  2. Chemické odrezování

    • bezoplachového
    • oplachového odrezovače

  3. Elektrickými bruskami.

  4. Křemenným pískem, ocelovými granulemi nebo sekaným drátem. Součástí zařízení jsou uzavřené kabiny s odsáváním odpadu.

  5. Fosfátování: chemická úprava kovového povrchu speciálními přípravky obsahujícími kyselinu fosforečnou a její soli, do které se kovové části konstrukce ponořují (ocel, zinek, šedá litina). Proces je automatizován. Po fosfátování je povrch mírně drsný a je dobrým podkladem pro antikorozní nátěry.

13.3. Technika nanášení podkladových a vrchních nátěrů

  1. Nanášení štětcem se používá nejčastěji (na konstrukce a jiné členěné předměty).
  2. Nanášení válečkem se uplatňuje při nátěrech plechových střech, vrat, drátěných plotů a dalších větších ploch. Bývá doplňováno štětcovou technikou.
  3. Nanášení stříkáním se používá při povrchové úpravě kovových výrobků přímo ve výrobě i při běžných nátěrech větších ploch, radiátorů, při opravě nátěrů apod.

Podkladové vrstvy bývají obvykle dvě, u stříkání více.


13.4. Vrchní nátěr

Nátěr vrchní barvou – emailem se uplatňuje především u venkovních nátěrů konstrukcí. Nanášení vrchních nátěrů provádíme stejnými technikami jako u nátěrů podkladových.


Některé novodobé antikorozní materiály lze použít pro kompletní nátěr v jedné nebo více vrstvách.


Tabulka 2. Příklady antikorozních nátěrových hmot

Příklady novodobých antikorozních nátěrových hmot
Hammerite – hladký
Rychleschnoucí antikorozní a ozdobý nátěr přímo na kov a rez.
Hammerite – kladívkový
Rychloschnoucí antikorozní a ozdobý nátěr přímo na kov a rez.
Antikor
Antikorozní barva na železné a ocelové předměty, konstrukce, litinové odlitky. Vhodná k základním nátěrům pod vodou ředitelné nebo syntetické nátěrové hmoty nebo ji lze v dostatečné tloušťce aplikovat i jako konečný jednovrstvý nátěr.
Fest – B
Barva je určena zejména k jednovrstvým venkovním ochranným nátěrům plechových střešních krytin, okapů, ocelových konstrukcí a dalších kovových předmětů vystavených trvalému působení povětrnostních vlivů a slunečního záření.