24
Dekorativní malířské techniky jsou součástí celkového řešení interiérů. Mají doplňující funkci.
Válečkováním otiskujeme na předem připravený podklad ozdobný vzor, který je vyřezán do pryžového válce. K vzorování používáme:
Je lehčí, často však musíme doplňovat barvu v sací houbě. Plně namočeným pěstním štětcem nanášíme barvu rovnoměrně na povrch sacího válečku. Výhodou válečkovací soupravy je možnost válečkovat i vodorovně.
Obr. 1 Válečkovací souprava
Hlavní výhoda je v tom, že není nutné tak často doplňovat barvu. Množství barvy ve vaničce má být asi takové, aby byl spodní přenášecí váleček do poloviny ponořen.
Obr. 2 Válečkovací přístroj
Vzory válečků se mění s dobou. Pro menší místnosti volíme válečky s drobnější
kresbou vzoru, pro místnosti velké použijeme válečky s větší kresbou vzoru.
Přihlížíme k tomu, aby tóny (odstíny) barev válečku dobře doplňovaly odstín malované plochy.
Příprava barvy podle použití nářadí
Příprava barvy podle kresby vzoru
Obr. 3 Válečkování vysokých místností
Plastické linkování patřÍ k složitějším malířským technikám.
Obr. 4 Podvázaný linkovací štětec
Menší množství pigmentu rozděláme s vodou a přidáme několik kapek kostního klihu
Obr. 5 Linkování ve svislé a vodorovné poloze
Tato technika přenáší na stěnu vzor vyřezaný do speciálně upraveného papíru (případně do tenkého plechu či plastu). Dříve se šablonovaly celé stěny, nebylo válečkování, dnes se šablonování používá spíše jako dílčí dekorace.
Barva má být řidší, krycí a správně oklížená kostním klihem.
Šablonovat můžeme v celé ploše, v pásech, do rastru, v lunetách... Plochu musíme předem vyměřit, případně vytyčit linii pomocí brnkací šňůry.
Přes šablonu můžeme šumrovat, tupovat, stříkat fixírkou, otiskovat houbu a batikovat.
Obr. 6 Technika vzornicová
Příprava štětce
Nanášení vzoru na podklad
Po ukončení práce šablony ihned ve vodorovné ploše umyjeme čistou vodou, vysušíme a pro skladování zaprášíme sádrou, aby se nelepily.
Jde o zdobení ploch pomocí smotku hrubé tkaniny (ne umělé) namočené v lazurovací barvě. Používá se pro zdobení malované plochy celoplošně nebo v jiné kompozici.
Pro batikování je vhodná pouze tkanina s velmi hrubým, strukturovaným povrchem. Zajímavé otisky zanechává manšestr, krajka, stará záclona z přírodních materiálů i obyčejný hadr na mytí podlahy. Látku na okrajích nastříháme, aby byla co nejvíce roztřepená. Před použitím tkaninu namočíme v čisté vodě a vyždímáme.
Pro batikování používáme barvy lazurní, málo kryvé. Používáme převážně světlé, pastelové odstíny. Pojivem pro batikované lazury může být jakýkoliv malířský klih.
Vlhký hadr namočíme do barvy, přebytečnou barvu vymáčkneme a hadr nepravidelně stočíme. Potom přiložíme na stěnu a válíme všemi směry. Dbáme, aby některá místa nebyla přebarvena (hnízda) a jiná naopak řídce pokryta. Vrásnění tkaniny často měníme, aby se vzor otisku neopakoval.
Batikovat můžeme:
Obr. 7 Batikování – ukázky
Tupováním napodobujeme některé přírodní materiály (např. korek, mramor...). Ke zdobení plochy tupováním používáme houbu a štětku. Pro malé plochy se spíše hodí štětec.
Pro tupování namícháme dobře oklíženou, středně hustou, krycí barvu. Sytost odstínu volíme podle potřeby. Nejlépe se hodí světlé, pastelové odstíny. Tupovat můžeme jednobarevně nebo více barvami přes sebe, do rastru, přes vzornici apod.
Houbu propereme ve vlažné vodě a vymačkáme. Pak ji namočíme do barvy, lehce vymačkáme a otiskujeme na plochu. Na houbu nesmíme tlačit, barva by ucpávala póry.
Štětku nebo pěstní štětec namočíme do půli štětin a lehce otřeme o okraj nádoby. Pak lehkým kolmým dotykem k ploše tupujeme.
Obr. 8 Tupování houbou
Barvu připravíme stejně jako pro linkování. Musí být řidší dobře oklížená, tažná. Vzor provádíme volným taženým štětcem bez přerušení. Nastavovat tahy nelze. Výzdobu obvykle provádíme do rastru.
Štětec namočíme do barvy a protáhneme hřebenem – vznikne tak několik tenkých štětečků.
Obr. 9 Žilkování štětcem
Vidličník namočíme do barvy a lehce otřeme o rovný předmět.
Obr. 10 Zdobení ploch vidličníkem
Stříkací techniku můžeme uplatnit i na větších plochách, popřípadě na celých stěnách. Lze ji kombinovat i s jinými ozdobnými technikami.
Provádíme z bílé do kterékoliv polosyté až syté barvy. Plochu nejprve rozdělíme na 30–50 cm svislé nebo vodorovné pásy. Pro každý pás připravíme odstín barvy, aby vznikla stupnice od nejsvětlejší po nejtmavší odstín. Postupujeme vytraceným stříkáním.
Vzhled připomíná kameninu. Barva s kostním klihem lépe odstříkává a zaschlé kapky nejsou plastické, takže se otěrem nestrhávají.
Vypranou dlouhou štětku namočíme do barvy a přebytečnou barvu několikrát odstříkneme do nádoby. Pak si stoupneme otočeni zády asi v úhlu 45° ke stěně, vzdáleni 40–60 cm. Úderem štětky o dlaň nebo pryžový špalík uvolňujeme barvu ze štětky na zeď. Kapky mají mít vejčitý tvar rovnoměrně rozloženy po ploše. Stříkáme obvykle více barvami na pastelový podklad.
Obr. 11 Technika stříkání štětkou
Toto stříkání je velmi jemné, vyžaduje pestřejší odstín a velmi řídkou barvu kontrastnějších odstínů.
Jde o techniku založenou na lehkém otírání konečků štětin namočených v barvě na dobře oklížený podklad. Barvu připravíme obvyklým způsobem nejlépe s kostním klihem. Barva nesmí být hustá. Odstíny bývají kontrastnější. Technika šumrování vyžaduje cvik a lehkou ruku. Tlak štětce na podklad musí být vždy stejný. Šumrujeme štětkou, pěstním i plochým štětcem.
Obr. 12 Technika šumrování
Zdobení stěn štětcem od ruky vyžaduje alespoň základní kreslířské nadání a určitý cvik. Pro tuto techniku používáme vlasové štětce kulaté nebo ploché, zvané malováčky, případně štětce linkovací.
Barva pro ruční malování má být stejná jako pro linkování. Nezbytnou pomůckou je podpěrná hůlka, která slouží k podepření ruky, ve které při malování držíme štětec.
Postupujeme obvykle tak, že na stěnu přepauzujeme kresbu, kterou pak obtáhneme barvou a vyplníme středová místa.
Obr. 13 Technika malování štětcem od ruky
Kontrolní otázky: