Učební text pro obor Malíř a lakýrník, 2. ročník

20

Speciální úpravy ploch

Základním předpokladem pro zhotovení kvalitní malby nebo nátěru je dokonalá příprava podkladu. Z těchto důvodů se na hrubých podkladech provádějí speciální vyhlazovací úpravy:

  • Hlazení omítky vápennými a klihovými nátěry.
  • Kletování sádrou.
  • Vyrovnání omítky různými tmely.
  • Mezi speciální úpravy též řadíme vyspravení trhlin (spojů) a rohů omítky – bandážování.


20.1. Hlazení omítek vápennými a klihovými nátěry

Pro vyhlazení hrubé omítky se používá vápenné mléko zkvalitněné fermeží. Naneseme asi tři vrstvy (dle hrubosti omítky) štětkou vždy kolmo k předchozí vrstvě. Do posledního  vápenného nátěru vmísíme malířskou barvu. Suchý nátěr obrousíme skelným papírem na pod k oprášíme a napustíme roztokem mýdla nebo celulózového klihu.
Vyhlazení hrubé omítky klihovým nátěrem je obdobné jako vápenným nátěrem. Broušením poslední vrstvy zůstane klihová barva v pórech a dolíčcích omítky, takže povrch zůstává  hladký. Zafixování poslední vrstvy celulózovým klihem je lépe provést stříkáním.

20.2. Kletování omítky sádrou

Novou hrubou omítku upravíme do hladkého stavu potažením sádrou — kletováním.

Pracovní postup:

  1. omítku obrousíme,

  2. oprášíme,

  3. navlhčíme vodou,

  4. v klihové vodě (kostní klih 1:60) rozděláme bílou sádru,

  5. sádrovou kaši nanášíme v tenké vrstvě zednickým hladítkem (kletákem), nebo širokou stěrkou, postupujeme ve vodorovných pásech shora dolů.

  6. po vyschnutí plochu přebrousíme, oprášíme a obvykle naneseme ještě jednu vrstvu.

  7. po důkladném vytvrdnutí kletovanou plochu přebrousíme skelným papírem č. 80 až 100 podloženým špalíkem a důkladně oprášíme. Současně zameteme podlahu. Následuje napuštění plochy klihovou vodou v poměru 1:20 nebo latexovým napouštědlem, fermeží apod.


20.3. Tmelení omítek

Vrstvami tmelů vyrovnáváme a vyplňujeme prohlubně a nerovnosti v omítce. Tmel můžeme nanášet zednickým hladítkem, ocelovými nebo pryžovými stěrkami i kombinací několika způsobů. Tmelíme obvykle ve dvou vrstvách.


20.3.1. Bezolejový tmel

Bezolejový tmel si připravíme ze 3 dílů plavené křídy a 1 dílu vody, dobře rozetřeme. Pak přidáme celulózový klih (nedoklížíme) a do vzniklé polotekuté kaše vmísíme nepatrné množství roztoku kostního klihu (1:8) Směs zhoustne a je připravena k použití. Omítka musí být předem napuštěna roztokem klihu apod.


20.3.2. Olejový tmel lakový (Plastol)

Olejový tmelse používá na tmelení menších ploch. Tmel zakoupíme v obchodě. Omítka musí být předem vybroušena, oprášena, nedostatky vyspraveny sádrou a plocha napuštěna teplou fermeží.      


20.3.3. Emulzní tmel

Emulzní tmel je na tmelení omítek nejpoužívanější. V současné době jsou na trhu stěrkové hmoty, které mají podobné vlastnosti jako emulzní tmely. Jsou buď pastovité, nebo v prášku, který se před použitím rozmíchá ve vodě. Tato skupina tmelů se dle potřeby ředí vodou. Omítka musí být předem napuštěna klihovou vodou, fermeži nebo některým z doporučených napouštědel.


20.3.4. Emulzní tmel francouzský

Emulzní tmelsi připravíme sami. Do plavené nebo horní křídy smáčené na hustou kaši bez hrudek vmísíme 1 až 3 % olejového laku nebo fermeže (můžeme obojí). Podle potřeby směs ředíme vodou. Technologický postup zpracování je stejný jako    u jiných tmelů. Tento tmel lze použít i na dřevo apod.

20.3.5. Tmel latexový

Tmel latexový si rovněž můžeme připravit sami. Plavenou křídu zpracujeme ve vodě na hustou kaši a postupně vmísíme latexovou barvu (na 8 dílů plavené křídy přibližně 1 díl latexu). Směs má hustotu řidšího tmelu. Omítku připravíme podobně jako pro jiné tmelení.