Učební text pro obor Malíř a lakýrník, 2. ročník

09

Tmelení

Účelem tmelení je vyrovnání a vyplnění drobných nerovností v podkladu. Tmel je vyrovnávací hmota s vysokým obsahem pigmentů a plniv. Obsahuje malé množství filmotvorných složek. Silné nánosy snižují povrchovou pružnost tmelu, který při výkyvech teploty praská. Hlavní zásadou při tmelení je nanášet tmel na dobře připravený podklad. Na podklad,který není napuštěn nebo opatřen základním nátěrem, tmelová vrstva nepřilne a  samotný tmel po čase odpadá.

9.1. Pomůcky k tmelení

  1. stěrky ocelové
    • podtmelovací ( hrubé tmelení) –  š. 5 cm
    • potahovací – š. 12–16 cm
    • potahovací na zvlášť velké plochy – š. 20 cm
    • úzké stěrky pro tmelení hran  ozdob a pro vyškrabávání zbytků tmelů před broušením
    • stěrky japonské z pružného plechu
  1. stěrky celuloidové pro tmelení oblin ( na části nábytku, auta, stroje...)

  2. stříkací pistole s širší tryskou pro nanášení stříkacího tmelu


9.2. Ošetření pomůcek

Po skončení práce stěrky zbavíme zaschlého tmelu seškrabáním a umytím ředidlem. Uložíme je tak, aby se nepoškodily hrany a rohy. Stěrky po tmelení nepoužíváme pro jiné práce.


9.3. Úprava tmelů

  • Stéká-li tmel olejový lakový nebo brusný ze stěrky, je příliš mastný - přidáme plavenou křídu rozmíchanou ve vodě.
  • Drolí-li se tmel olejový lakový, nebo brusný je příliš suchý - přidáme lak nebo email a důkladně promícháme stěrkou.
  • Tmel musí být vláčný a musí dobře lepit k podkladu.
  • Příliš hustý tmel – ředíme příslušným ředidlem.
  • Příliš řídký tmel – zahustíme plavenou křídou nebo zinkovou bělobou, okrem


9.4. Způsoby nanášení tmelu

  1. Ručně pomocí stěrek.
  2. Stříkáním stříkacími pistolemi s větším otvorem v trysce.


9.4.1. Tmelení pomocí stěrek rozdělujeme na:

  1. Podtmelování.
    Jde ovyplňování větších děr prasklin, nedokonalých spojů a nerovností převážně ve dřevě. Používá se obvykle tmel olejový lakový zahuštěný plavenou křídou, okrem, zinkovou bělobou apod. nebo vystěrkovaný tmel (zbytky po plném tmelení). Tmelíme na suchém, vybroušeném a oprášeném podkladu nebo na základní nátěrové vrstvě. Zaschnutí tmelených míst trvá dvě i více hodin.

  2. Plné tmelení — potahování.
    Nanášení řidšího tmelu na celou plochu předmětu pomocí široké stěrky. Tato vrstva se zhotovuje např. na vnitřních plných dveřích, na nábytku apod. Hustota tmelu většinou odpovídá hustotě nepoužitého tmelu v plechovce. Podle potřeby jej však můžeme mírně rozředit olejovým nebo syntetickým ředidlem. Tmel nanášíme na přebroušenou a důkladně oprášenou plochu. V jedné ruce držíme širokou stěrku se zásobou tmelu. Druhou širokou stěrkou tmel odebíráme a nanášíme jej na plochu. Hrubý nános pak stěrkou skloněnou v úhlu asi 45° stíráme a uhlazujeme. Při stírání levý hrot stěrky (leváci pravý hrot stěrky) vedeme nepatrně šikmo, abychom hladce navazovali na již setřenou plochu. Po zaschnutí (asi za  1 až 2 hodiny) tmelenou vrstvu přebrousíme, oprášíme a podle potřeby můžeme potahování opakovat. Při plném tmelení dochází k houstnutí stíraného tmelu. Tzv. vystěrkovaný tmel uložíme do zvláštní nádobky a použijeme jej k podtmelování.

    Obr. 1 Plné tmelení



  3. Příčné tmelení — křížové.
    Provádí se jen v některých případech, např. po opalování nátěru na dřevě, na hrubších omítkách apod. Tmel nanášíme kolmo — příčně (křížově) na směr předchozího potahování. Technika je stejná jako při plném tmelení. Tmelenou vrstvu po zaschnutí jemně přebrousíme a oprášíme.


9.4.2. Hrany a obliny

Většinou se tmelí ve dvou vrstvách. Na rovné hrany se používají úzké stěrky ocelové, na tmelení zaoblených ploch se používají stěrky celuloidové nebo pryžové.


9.5. Tmelení nástřikem

Používá se převážně na průmyslové výrobky a v autolakýrnictví. Stříkacími tmely se vyrovnávají menší nedostatky na výrobcích, zacelují se póry na vybroušené ploše stěrkového tmelu a zhotovuje se spojovací mezivrstva pro vrchní nitrocelulózové, syntetické, olejové a akrylátové nátěry. Stříkací tmely mají hustotu jako neředěná barva na natírání.


Obr. 2 Tmelení nástřikem


9.6. Druhy tmelů a jejich použití

  • Pro venkovní nátěry je vhodný tmel olejový brusný, speciální tmely disperzní venkovní a tmel sklenářský.
  • Pro vnitřní nátěry se používá tmel olejový lakový (Plastol), tmely bezolejové, tmely emulzní a tmely disperzní vnitřní.
  • Pro stříkání se používají tmely nitrocelulózové, olejové, syntetické izolační, správkové a jiné novodobé tmely.


9.7. Tmelení omítek

V současné době je na trhu mnoho druhů disperzních tmelů, se kterými se dobře pracuje, ředí se vodou a jsou ekologicky přijatelné. Jsou dodávány buď v prstovitém  nebo v práškovém stavu.


Na omítku tmel nanášíme ocelovými, pryžovými nebo dřevěnými stěrkami, můžeme i zednickým hladítkem (kleťákem). Kousky tmelu zachycené na ploše (strupy) po zaschnutí seškrabeme a přebrousíme. Tmelení omítky obvykle provedeme ve dvou i více vrstvách. Po dokonalém vyschnutí tmelených vrstev následuje vybroušení plochy, oprášení a penetrace.


9.8. Tmelení dřevěných podkladů

  1. obrousíme, oprášíme a napustíme – k napouštění použijeme například fermež – zahřátou zhruba na 30 °C. Měkké dřevo jako je třeba borovice napouštíme vícekrát,tvrdé dřevo-dub napustíme jen jednou, přebytečnou fermež setřeme hadříkem.
  2. provedeme podtmelení – hrubé tmelení nedostatků zahuštěným tmelem
  3. obrousíme a oprášíme tmelená místa
  4. provedeme plné tmelení  – potahování řidším tmelem. V jedné ruce držíme  širokou stěrku na níž je zásoba tmelu. Druhou stěrkou nanášíme tmel v úhlu asi 45 %. Postupujeme těsným navazováním pásu mírně zešikma. Po zaschnutí tmelenou vrstvu přebrousíme, oprášíme a dle potřeby tmelení zopakujeme.


9.9. Tmelení kovů

Tmelíme takové kovové výrobky, které vyžadují hladší, pevnější a krásnější povrch, například zárubně..

Technologický postup tmelení kovů

  1. obrousíme, oprášíme
  2. provedeme antikorozivní nátěr
  3. po důkladném zaschnutí obrousíme a oprášíme
  4. podtmelíme větší nedostatky (dle potřeby i vícekrát)
  5. po důkladném zaschnutí obrousíme a oprášíme
  6. můžeme potahovat případně aplikovat tmel stříkáním