Část A) Teoretické odborné předměty

2. ročník předmět Technologie

Předmluva

Od 1. září školního roku 2009/2010 zavádíme na naší Střední škole polytechnické, Brno, Jílová 36g, nové školní vzdělávací programy, jeden z nich pro tříletý učební obor 26-51-H/02 ELEKTRIKÁŘ – SILNOPROUD.

Cílem jejich zavádění je, aby absolvent, jako středoškolsky vzdělaný odborník se vzděláním všeobecným i odborným, po úspěšném vykonání závěrečné zkoušky a po příslušné praxi byl připraven instalovat, opravovat, udržovat a kontrolovat elektrické spotřebiče, rozvody elektrické energie a další zařízení, která využívají ke své činnosti elektrickou energii.

Absolvováním tohoto oboru získává žák odbornou způsobilost v elektrotechnice – stává se osobou znalou.

V tomto učebním textu jsou uvedeny druhy spínačů a jejich vícepolová a jednopolová schemata, evropské značení vodičů a kabelů, ukázky jednožilových a vícežilových izolovaných vodičů, značení flexošňůr, ukázky flexošňůr a adjustovaných šňůr.

PaedDr. Petr Duchek


Druhy spínačů

Pro spínání elektrických silnoproudých obvodů se používají různé druhy spínačů, které se liší svými funkcemi a dělí se na vypínače a přepínače.


Jednopólový vypínač – řazení č.1

Slouží k jednopólovému vypínání a zapínání obvodů. Pojem jednopólové vypínání a zapínání znamená, že tento vypínač je zapojen do obvodu jen jednoho z napájecích vodičů.


Dvoupólový vypínač – řazení č.2

Slouží ke dvoupólovému vypínání a zapínání obvodů. Pojem dvoupólové vypínání a zapínání znamená, že tento vypínač je zapojen do obvodu obou napájecích vodičů. Trojpólový vypínač – řazení č.3

Slouží ke trojpólovému vypínání a zapínání obvodů s třífázovými spotřebiči. Pojem trojpólové vypínání a zapínání znamená, že tento vypínač je zapojen do obvodu všech tří fázových vodičů.


Trojpólový vypínač – řazení č.03

Slouží ke čtyřpólovému vypínání a zapínání obvodů s třífázovými spotřebiči. Pojem čtyřpólové vypínání a zapínání znamená, že tento vypínač je zapojen nejen do obvodu všech tří fázových vodičů, ale také do obvodu neutrálního (středního) vodiče. 


Skupinový přepínač – řazení č.4

Tento přepínač se již delší dobu nevyrábí, lze se s ním setkat jen ve starších elektroinstalacích. Slouží k ovládání dvou obvodů z jednoho místa, zapíná jeden nebo druhý obvod a oba vypíná.


Sériový přepínač – řazení č.5

Slouží k ovládání dvou obvodů z jednoho místa, zapíná a vypíná jeden nebo druhý obvod nebo oba obvody.


Sériový střídavý přepínač – řazení č.5 A

Slouží k ovládání dvou obvodů z jednoho místa, zapíná a vypíná jeden nebo druhý obvod nebo oba obvody, přičemž jeden z obvodů při použití dalšího přepínače č.6 lze ovládat ze dvou míst.


Dvojitý střídavý přepínač – řazení č.5 B

Slouží k ovládání dvou obvodů dvěma přepínači č.5 B ze dvou míst, zapíná a vypíná jeden nebo druhý obvod nebo oba obvody.

Střídavý přepínač – řazení č.6

Slouží k ovládání jednoho obvodu dvěma přepínači č.6 ze dvou míst. Dvoupólový střídavý přepínač – řazení č.6/2

Slouží k dvoupólovému ovládání jednoho obvodu dvěma přepínači č. 6/2 ze dvou míst.


Křížový přepínač – řazení č.7

Slouží k ovládání jednoho obvodu několika přepínači z více než dvou míst, na obou krajích jsou přepínače č.6, mezi nimi uprostřed je jeden či více přepínačů č.7.


Vícepólová a jednopólová schemata spínačů

Evropské značení vodičů a kabelů


Jednožilové izolované vodiče


Vícežilové izolované vodiče


Značení flexošňůr


Ukázky flexošňůr

Adjustované šňůry


Literatura

Výrobní program firmy KVM (Kablovka Velké Meziříčí)