Učební text pro obor Elektrikář – silnoproud, 2. ročník

Část B) Odborný výcvik

10. Zásuvkové obvody

Na zásuvkové obvody lze podle potřeby pevně připojit jednoúčelové spotřebiče pro krátkodobé použití do celkového příkonu 2000 VA.

Základní požadavky na umístění, osazení a užití zásuvek jsou uvedeny v ČSN 33 2180.
Zásuvky musí mít ochranný kolík připojený na ochranný vodič – viz ČSN 33 2000-4-41. Jednofázové zásuvky se připojují tak, aby ochranný kolík byl nahoře a střední (nebo nulovací) vodič byl připojen na pravou dutinku při pohledu zpředu – viz též ČSN 33 2180.
Zásuvky musí být voleny podle napětí a proudové soustavy. Při použití dvou napěťových soustav musí být zásuvky vždy nezáměnné. Každá napěťová soustava musí mít stejný typ zásuvek v celém zařízení.


10.1. Jednofázové zásuvky  

–  na jeden zásuvkový obvod lze připojit nejvýše 10 zásuvkových vývodů (dvojzásuvka se považuje za jeden zásuvkový vývod), přičemž celkový instalační příkon nesmí překročit 3520 VA při jištění 16 A (2200 VA při jištění 10 A).
Zásuvky s dvojitými svorkami se doporučuje připojovat smyčkováním.

Dvojzásuvka – je určená pro připojení na jeden obvod a nesmí se připojit do dvou různých obvodů, ani se nesmí přerušit propojení obou zásuvek.


10.2. Trojfázové zásuvky

– na jeden trojfázový obvod lze připojit několik trojfázových zásuvek na stejný jmenovitý proud. Trojfázové zásuvky o různém jmenovitém proudu se nesmějí zapojovat do stejného obvodu.


Dimenzování a jištění zásuvkových obvodů. Zásuvkové obvody se musí jistit pojistkou nebo jističem odpovídajícím nejvýše jmenovitému proudu zásuvky. Vedení a všechny svorky, kterými vedení zásuvkových obvodů prochází, musí být dimenzovány aspoň na jmenovitý proud, na který je obvod jištěn.


Poznámka – Pojistka nebo jistič v zásuvkovém obvodu jistí pouze obvod k zásuvkám (vedení) a nejistí připojený spotřebič.